43" Samsung UE43DU7172
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 54 kWh/1000h
Standby consumption 0.5 W
Typical power consumption 54 W
Screen size and resolution
Diagonal 43 " (109.22 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Edge
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Model year
Model year 2024
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, Light sensor
SMART functions HbbTV, ECO mode
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Total number of HDMI ports 3 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 56.14 cm
Depth without stand 5.97 cm
Base width / leg spacing 67.49 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Package contents
Control in package smart
Code:  WR175b3
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 43" Samsung UE43DU7172
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 43" Samsung UE43DU7172
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 43" Samsung UE43DU7172
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 43" Samsung UE43DU7172