50" Samsung QE50QN90D
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 61 kWh/1000h
Standby consumption 0.5 W
Screen size and resolution
Diagonal 50 " (127 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology Mini LED
Backlight Mini LED
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Colour depth 10 bit
Operating system
Operating system Tizen OS
Model year
Model year 2024
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Total number of HDMI ports 4 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 64.41 cm
Depth without stand 2.69 cm
Base width / leg spacing 51.9 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Audio
Audio formats Dolby Atmos
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Code:  WR175m8
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 50" Samsung QE50QN90D
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 50" Samsung QE50QN90D
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 50" Samsung QE50QN90D
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 50" Samsung QE50QN90D QE50QN90D