55" LG 55UR81003
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 81 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Screen size and resolution
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HLG
Operating system
Operating system webOS
Model year
Model year 2023
Application
Czech apps Oneplay, Vodafone TV
Voice assistant compatibility Apple Home Kit
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Recording to USB
SMART functions HbbTV, Voice control
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Miracast, Apple AirPlay2, DLNA
Total number of HDMI ports 3 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 71.5 cm
Depth without stand 5.75 cm
Base width / leg spacing 81.9 cm
VESA mounting 300×300
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital AC4, Dolby Digital Plus (E-AC-3), Dolby Digital AC3
Package contents
Control in package smart
Code:  WK612d13j5
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" LG 55UR81003
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" LG 55UR81003
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" LG 55UR81003
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" LG 55UR81003