55" LG 55UT80006
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 81 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Edge
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards HDR10, HLG
Maximum brightness 400 nt
Colour depth 10 bit
Operating system
Operating system webOS
Model year
Model year 2022
Application
Czech apps Oneplay
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Recording to USB, Hotel Mode, Light sensor
SMART functions HbbTV, Voice control
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Miracast, DLNA
Total number of HDMI ports 3 ×
Tuners
Tuner type DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 71.5 cm
Depth without stand 5.77 cm
VESA mounting 300×300
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Built-in audio Soundbar
Package contents
Control in package smart
Code:  WK612d13lba
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" LG 55UT80006
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" LG 55UT80006
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" LG 55UT80006