55" Panasonic TX-55LZ1000E
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 83 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Screen size and resolution
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision IQ
Operating system
Operating system My Home Screen
Model year
Model year 2022
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, YouTube, Amazon Prime Video
Voice assistant compatibility Google Assistant, Amazon Alexa
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Recording to USB, Light sensor, Calman Ready
SMART functions HbbTV, Voice control
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Miracast, DLNA
Total number of HDMI ports 4 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 71.1 cm
Depth without stand 6.9 cm
Base width / leg spacing 38.8 cm
VESA mounting 300×300
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 30 W
Audio formats Dolby Atmos
Package contents
Control in package Classic
Code:  WX244o1s2a0
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Panasonic TX-55LZ1000E
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Panasonic TX-55LZ1000E
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Panasonic TX-55LZ1000E
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Panasonic TX-55LZ1000E