55" Samsung QE55Q80D
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 77 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 245 W
Typical power consumption 77 W
Screen size and resolution
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology QLED
Backlight Direct
Model year
Model year 2024
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
Dimensions and weight
Height without stand 70.62 cm
Depth without stand 4.72 cm
Base width / leg spacing 36.8 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Silver
Audio
Speaker performance 40 W
Audio formats Dolby Atmos
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Code:  WR175n6
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55Q80D
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55Q80D
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55Q80D
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55Q80D