75" Samsung UE75DU8572
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 137 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Screen size and resolution
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Edge
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Model year
Model year 2024
Application
Czech apps Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, Light sensor
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Total number of HDMI ports 3 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 96.07 cm
Depth without stand 2.66 cm
Base width / leg spacing 36.32 cm
VESA mounting 400×400
Colour
Colour Titanium
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Code:  WR175h5
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 75" Samsung UE75DU8572
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 75" Samsung UE75DU8572
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 75" Samsung UE75DU8572
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 75" Samsung UE75DU8572