40" STRONG SRT40FG6733C
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Price Guarantee
Installment calculator 4,9%  interest from 131,- monthly
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 40 " (101.6 cm)
Maximum resolution Full HD
Display resolution 1920 × 1080 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10
Maximum brightness 220 nt
Operating system
Operating system Google TV
Application
Global applications NETFLIX, HBO Max, YouTube, Apple TV, Kodi, Facebook
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan
SMART functions HbbTV, Voice control
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Chromecast, DLNA
Audio-video connectors HDMI 1.4 and older
Total number of HDMI ports 3 ×
Audio connectors Digital optical output, Analog audio input, Headphone output (AUX)
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 89.18 cm
TV height 53.17 cm
TV depth 22.18 cm
TV weight 5.3 kg
Height without stand 50.85 cm
Depth without stand 8.58 cm
Base width / leg spacing 48.48 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 8 W
Package contents
Control in package smart
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 39 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode F
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 74 W
Typical power consumption 39 W
Power outlet type
Code:  JT880m05d1
Warranty: 24 months
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 40" STRONG SRT40FG6733C
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 40" STRONG SRT40FG6733C
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 40" STRONG SRT40FG6733C
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 40" STRONG SRT40FG6733C