42" Metz 42MOD9500Z
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 49 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Screen size and resolution
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Backlight Direct
Other screen features HDR, Low Blue Light, Flicker-Free
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG, Dolby Vision IQ
Colour depth 10 bit
Operating system
Operating system Google TV
Model year
Model year 2024
Application
Czech apps Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV
Voice assistant compatibility Google Assistant
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Recording to USB, Light sensor
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Chromecast
WiFi standards WiFi 5
Total number of HDMI ports 4 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 54.45 cm
Depth without stand 6.27 cm
VESA mounting 300×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 49 W
Audio formats Dolby Atmos
Package contents
Control in package Smart with voice control
Code:  METZ005d1
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Metz Consumer Electronics GmbH Ohmstraße 55, D-90513 Zirndorf
Show more
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 42" Metz 42MOD9500Z
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 42" Metz 42MOD9500Z