43" Sencor SLE 43FS803B
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 45 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Screen size and resolution
Diagonal 43 " (109.22 cm)
Maximum resolution Full HD
Display resolution 1920 × 1080
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Supported HDR standards HDR10
Maximum brightness 220 nt
Operating system
Operating system webOS
Model year
Model year 2025
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, YouTube
Czech apps Oneplay
Slovak apps O2 TV
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
Total number of HDMI ports 2 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 55.8 cm
Depth without stand 7.4 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 16 W
Audio formats Dolby Digital Plus (E-AC-3)
Package contents
Control in package Classic
Code:  WS540e92e
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
FAST ČR, a.s., U Sanitasu 1621, 251 01 Říčany, Czech Republic, [email protected]
Sencor was founded in 1969 in Japan. The name "Sencor" means "a thousand hearts" in Japanese. The company currently distributes its products in more than 25 countries, with extremely diverse offerings in consumer electronics, tablets and phones, office equipment, electronics, cars, and products for the home and kitchen. Sencor is known for dependable quality and attractive design at a reasonable price.
Show more
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 43" Sencor SLE 43FS803B
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 43" Sencor SLE 43FS803B
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 43" Sencor SLE 43FS803B
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 43" Sencor SLE 43FS803B