85" Samsung QE85QN1EF
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode E
Energy consumption in SDR mode 127 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 310 W
Typical power consumption 127 W
Screen size and resolution
Diagonal 85 " (215.9 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology Mini LED
Backlight Mini LED
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, Hungarian
Model year
Model year 2025
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features Skylink Fast Scan, Hotel Mode, PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV
Gaming features GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate), AMD FreeSync Premium
Connectivity
Wireless connection Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Total number of HDMI ports 4 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 108.65 cm
Depth without stand 2.69 cm
Base width / leg spacing 37.54 cm
VESA mounting 600×400
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital Plus
Other audio features Motion-tracking sound, Audio calibration, Separate headphone volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Code:  WR174r7a
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 85" Samsung QE85QN1EF
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 85" Samsung QE85QN1EF
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 85" Samsung QE85QN1EF
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 85" Samsung QE85QN1EF