Refresh the page

Jak vybrat šipky

Aktualizováno

Šipky jsou oblíbená hra, která se hraje nejen v hospodách, ale i na profesionální úrovni. Jak ale správně vybrat šipky, aby se vám dobře držely a trefovali jste neomylně všechna políčka na terči? Dozvíte se, z čeho se dnešní šipka skládá, jaké materiály jsou pro jednotlivé části nejvhodnější a přidáme také pravidla hry a tipy pro hru šipek.

Šipky

Šipky

  • Existují šipky na sisalové a elektronické terče
  • Nejkvalitnější jsou wolframové šipky
  • Nejlevnější jsou naopak šipky mosazné
Šipky

Z čeho se skládá dnešní šipka?

Z hrotu (tip), těla (barrel), násadky (shaft) a letky (flight).

Šipka - části

Co je důležité při výběru šipky?

Materiál
Materiál hrotu

Podle hrotu snadno poznáte, zda se jedná o klasickou, nebo moderní šipku.

  • Ocelové hroty (steeltip) – používají se u klasických šipek a terčů, občas je nutné je přebrousit, protože se po čase otupí.
  • Plastové hroty (softip) – používají se s elektronickými terči. Šipky s těmito hroty jsou opatřeny závity, takže hroty lze v případě poškození měnit.


Tip: Vyrábí se také šipky s výměnnými ocelovými hroty, s nimiž hráči mohou hrát na oba typy terčů.

Šipky
Materiál těla

Žádoucí jsou těžší materiály, protože šipky jsou pak vzhledem ke svému objemu štíhlé. Na terči se jich pak na malém prostoru více vejde a to vám umožní lépe skórovat.

  • Mosaz

    Mosaz je 2× lehčí materiál než wolfram, proto jsou mosazné šipky vzhledem ke své hmotnosti poměrně velké a na terči zabírají více místa. To ale v začátcích nevadí, tudíž jsou mosazné šipky vhodné pro začátečníky a amatérské hráče. Jsou také ze všech typů šipek nejlevnější.

  • Slitina niklu a stříbra

    Tato slitina má vyšší měrnou tvrdost i hmotnost než mosaz a takových šipek se již na malý prostor vejde více. Jsou dražší než šipky z niklu a stříbra, ale levnější než wolframové šipky. Doporučujeme je tedy pro občasné hráče, kteří nechtějí rozměrné mosazné šipky, ale zároveň nehodlají utrácet za poměrně drahé wolframové.

  • Slitina wolframu a niklu

    Wolfram je ušlechtilejší a těžší materiál než mosaz, wolframové šipky jsou proto při stejné hmotnosti štíhlejší než mosazné. Umožňují mnohem lepší zásah vysokých hodnot více šipkami, například oblíbené políčko 3 × 3 × 20 = 180 bodů. Tyto šipky se vyrábí s různým podílem wolframu, například 70 %, 80 %, 90 % nebo 95 %. Čím více ho šipka obsahuje, tím je kvalitnější, štíhlejší, ale také dražší. Tyto šipky si vybírají nejnáročnější hráči, kteří se hře šipek často věnují a nevadí jim vyšší investice nad 1 000 Kč (ale i několik tisíc Kč) za jednu šipku.

Materiál tělíček šipky

Hmotnost
Hmotnost těla

Ve většině případů platí, že čím těžší šipka je, tím lépe se vede. Každému ale vyhovuje jiná hmotnost, proto neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, která hmotnost je lepší než jiná.

.

  • Klasické šipky – 16–28 gramů, nejběžnější hmotnost je 22 gramů. V menší míře se ale můžete setkat i se šipkami s hmotností do 40 gramů
  • Šipky na elektronické terče – 12–18 gramů. Nejvíce hráčům vyhovují šipky o hmotnosti 16 gramů.


Tip: Povrch a tvar se u jednotlivých šipek liší. Některá těla jsou hladká, jiná sázejí na drsný povrch. Každému vyhovuje něco jiného a opět nelze jednoznačně určit, který povrch je lepší.

Materiál
Materiál násadky

  • Plast – nejrozšířenější a nejlevnější materiál. Plastové násadky se ale poměrně často lámou
  • Hliník – hliníkové násadky jsou spolehlivější než plastové, ale po delším hraní a při dopadu na tvrdou plochu se mohou pokřivit. 
  • Titan – nejpevnější, ale také nejdražší jsou titanové násadky. Najdete je u nejkvalitnějších šipek.
     
Délka
Délka násadky
  • Extra short (extra krátké)  – 28 mm
  • Short (krátké) – 35–38 mm
  • Medium (střední) –  48–50 mm. Střední šipky jsou nejrozšířenější.

Nelze jednoznačně říci, která délka násadky je lepší nebo horší. Záleží jen na vašem stylu a preferencích.

Letka
Materiál letky

Letka je rovněž důležitou součástí šipky. Vyrábí se z plastu, polyesteru, nylonu nebo papíru. Jelikož po čase dochází k třepení nebo jinému poškození letky, mějte vždy u sebe raději náhradní.


Tip: Letky se vyrábí v mnoha tvarech i designech, takže si můžete vybrat takovou, která vám padne do oka.

Časté otázky k výběru šipek

Jak pověsit terč?

Terč umístěte tak, aby jeho střed byl ve výšce 173 cm. Rovina vzdálenějšího konce startovací lišty (která by správně měla být vyvýšená) by měla být od roviny terče vzdálená 237 cm.

Umístění terče

Jaká jsou pravidla hry šipky?

Pro hru šipek podle pravidel vám postačí prostorná místnost, terč a šipky. Postoj při hře není pravidly nijak určen, proto si ho můžete přizpůsobit svým potřebám. Většina hráčů šipek však hraje tak, že se odhodová ruka shoduje s nohou, která stojí na čáře. Házíte-li tedy pravou rukou, obvyklé je, abyste na startovací čáře (před lištou) stáli pravou nohou.

Jedna hra šipek se jmenuje leg. Hra obsahuje několik kol a hráči v nich hází se třemi šipkami, vždy každou zvlášť. Vítězí ten hráč, který splní podmínky hry.

Existuje několik her, oblíbené jsou například hry X01 (nejčastěji 301, 501, 701). Na začátku hry má každý hráč například 501 bodů a z nich se mu odečítá vždy součet bodů ze všech tří šipek v každém kole. Cílem hry je co nejdříve dosáhnout nuly, proto se hráči snaží trefovat například políčka 3 × 3 × 20 (180 bodů). Pokud jednomu z hráčů zbývá například 19 bodů a hodí 20 bodů, jde tzv. do záporu. Hod se nepočítá a hází soupeř.

Slovník pojmů - šipky
Barrel

Anglický název pro tělo šipky. Vyrábí se z mosazi a slitiny wolframu a niklu. Mosazné šipky jsou nejlevnější, ale vzhledem ke své hmotnosti největší. Nejkvalitnější jsou takové šipky, které obsahují vysoké procento wolframu. Jsou štíhlé a vejdou se i do malých políček, abyste mohli zahrát co nejvíce bodů. Další součástí šipky jsou hrot, násadka a letka.

Shaft

Anglický název pro násadku šipky. Tato část se nachází mezi tělem a letkou. Násadky se vyrábí z plastu, hliníku a titanu. Plastové jsou nejméně kvalitní, titanové nejvíce. Další částí šipky je hrot, tělíčko a letka.

Sisalový terč

Klasický terč ze sisalových vláken z exotické rostliny Agave Sisalana pěstované v Africe, Asii nebo Mexiku. Po zabodnutí šipky dochází k roztažení a po vytažení šipky k opětovnému zatažení sisalových vláken. Sisalový terč se používá se šipkami s ocelovými hroty, při trénincích lze využívat i plastové hroty. Jeho výhodou je, že po opotřebení určité výseče, například políčka s hodnotou 20, jej lze pootočit.

Slovník pojmů

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB03