Refresh the page

Jak vybrat tvrzené sklo a ochrannou fólii na mobil

• Autor: Redakce

Displej patří mezi nejkřehčí součástky mobilního telefonu. Zároveň ale každý den v první linii čelí riziku poškrábání či prasknutí, takže je třeba jej chránit. K tomu slouží tvrzená skla a ochranné fólie. Která ochrana je ale lepší? Jaké mají výhody a nevýhody? Poradíme vám s výběrem tohoto druhu ochrany pro váš telefon.

Jak vybrat nabijecku na telefon

Sklo vs. fólie: Jak ochránit displej vašeho telefonu – OBSAH

Tipy před koupí tvrzeného skla nebo fólie

  1. Vždy vybírejte tvrzené sklo nebo ochrannou fólii, které jsou určené přímo pro váš telefon.
  2. Vždy zvažte, jak náročným podmínkám displej telefonu vystavujete. Od toho se odvíjí, jestli je vhodnější použít sklo, nebo fólii.
  3. Rozhodněte se, zda si zvládnete ochranné sklo/fólii nalepit na displej telefonu sami. Pokud ano, volte vždy ochranu dodávanou i s aplikační sadou. V opačném případě bude lepší využít služeb odborného servisu.
  4. Jelikož tvrzená skla a ochranné fólie chrání jen displej telefonu, doporučujeme vedle nich používat i ochranné pouzdro nebo kryt.
  5. Sklo, které chrání displej telefonů střední a vyšší třídy, je již obvykle tvrzené. Nejčastěji se skrývá pod názvem Corning Gorilla Glass společně s číslem verze. Nenechte se ale zmýlit, tato skla od výrobce rovněž lehce poškrábete, proto svému telefonu pořiďte i ochranné sklo či fólii.
  6. Špatně nalepené tvrzené sklo na mobilu se může negativně projevit na změněných barvách i odezvě dotykového displeje.
i K telefonu si kromě ochrany displeje nezapomeňte pořídit i pouzdro nebo kryt. Průvodce Jak vybrat pouzdro na mobilní telefon vám s výběrem poradí.
Ochranná skla

Tvrzená skla

  • Vysoký stupeň ochrany proti poškrábání i pádu
  • K dispozici pro většinu typů telefonů
  • Zpravidla mírně vyšší cena

Tvrzená skla jsou spolehlivým stupněm ochrany. Displej telefonu chrání před poškrábáním klíči, různými náhodnými nárazy a důležitou roli hrají i při pádech telefonu. K dispozici jsou snad pro všechny typy mobilů včetně těch se zaoblenými hranami. Ochranná skla jsou účinnější ochranou než fólie. Jsou tvrdší, lépe se nasazují a jsou příjemnější na dotyk. Dražší jsou jen o trochu.

Výhody a nevýhody

  • Vysoká ochrana a odolnost proti řadě vlivů
  • Jednoduchá instalace
  • Široký výběr od různých výrobců a různého typu tvrdosti
  • Vyšší cena než u fólií

Důležité parametry tvrzených skel na mobil

Typ telefonu

Ochranné sklo vždy vybírejte podle typu svého telefonu. Určující je rozměr a úhlopříčka displeje. Na každém balení tvrzeného skla, případně v jeho popisu, by mělo být jasně specifikováno, pro jakou značku a který konkrétně telefon je vhodné, protože ve skle musí být i odpovídající výřezy pro reproduktor, mikrofon nebo hardwarové tlačítko (jako např. u iPhonu SE).

Tloušťka skla

Tloušťka tvrzeného skla je nejčastěji 0,2, 0,3 nebo 0,4 mm, obvykle se doporučuje střední hodnota. Tato tloušťka už poskytuje ochranu při případném pádu, ale zároveň vypadá na displeji dobře. Platí, že čím silnější, tím lepší ochrana a naopak.

Nejnižší tloušťka 0,2 mm příliš velkou ochranu nenabízí, vrstva skla na displeji je příliš tenká na to, aby odolala silnějšímu nárazu. Nejtenčí sklo má nicméně tu výhodu, že na displeji není prakticky vidět.

To už se ovšem nedá říci o nejtlustší variantě, kterou na displeji nepřehlédnete. Na druhou stranu nabízí nejvyšší ochranu. Pro úplnost dodejme, že tloušťka tvrzeného skla nemá vliv na ovládání telefonu pomocí dotykového displeje.

Tvrdost

Pro vyjádření tvrdosti ochranných skel pro mobily se v poslední době vžilo označení stejné, jako se užívá pro tvrdost tužek, resp. grafitu. Už z podstaty je však jasné, že jakékoliv sklo bude tvrdší než tužka (to by pak s ní nešlo psát), tento systém nicméně slouží jako dobrá orientační hodnota.

Podle tohoto systému označení je nejtvrdší tedy 9H, která je i nejčastěji používanou tvrdostí ochranného skla pro displeje mobilních telefonů. Odpovídá to i nejvyšší tvrdosti grafitu. De facto to znamená, že tvrzené sklo je „tvrdší“ než tento druh grafitu.

Jen některá tvrzená skla nabízí o stupeň nižší tvrdost 8H. Při výběru je také důležitým parametrem použitý materiál. Mezi nejkvalitnější a nejtvrdší patří tzv. safírové sklo, které samozřejmě nabízí tvrdost skla 9H.

Tvar hrany skla

S rozšířením zaoblených displejů se objevila také potřeba chránit i tuto křehkou část displeje. Na trhu se tak setkáme se třemi typy hran tvrzených skel. Vžilo se pro ně označení 2D, 2,5D a 3D.

  • 2D jsou skla s rovnou hranou, která jsou navržena tak, aby pokrývala pouze displej samotný, nikoliv rámeček telefonu. Hrana je při přejetí prstem jasně patrná. Od tohoto typu tvrzených skel již výrobci postupně upouští, jedná se o dnes přežitý první způsob ochrany displeje telefonu pomocí skel. Důležité je, že nejsou příliš vhodná pro displeje se zakulacenými hranami, nenabízejí dokonalou ochranu, a navíc trochu odstávají.
  • 2,5D mají hranu skla zakulacenou, při přejetí prstem je hrana méně nápadná a tvoří přímý přechod mezi tělem telefonu a sklem samotným. I u těchto tvrzených skel platí, že pokrývají pouze displej samotný, a nikoliv rámeček telefonu. Nejsou ale příliš vhodná pro zakulacené displeje, odstávají a ochrana není úplná.
  • 3D sklo je zakulacené více, a pokrývá tak celou přední stranu telefonu včetně rámečků či zakulacené hrany displeje. Nabízí tak ochranu i těchto partií. Je uzpůsobeno pro konkrétní model telefonu, má vyražené otvory pro reproduktor, případné hardwarové tlačítko nebo fotoaparát.

Antireflex

Některá ochranná skla jsou uzpůsobena k tomu, aby pohlcovala nežádoucí odlesky na displeji, ten je pak lépe čitelný.

Časté otázky k tvrzeným sklům

Jsou krycí skla lepší než fólie?

Ano, ve srovnání s ochrannými fóliemi mají několik výhod. V prvé řadě je to vyšší tvrdost, a tedy i výrazně větší ochrana telefonu. Jednodušší je i samotná aplikace, u které nehrozí vznik bublinek. Navíc skla nijak neovlivňují funkce dotykového displeje ani jeho barvy, což se zejména u méně kvalitních ochranných fólií či při jejich nedokonalém nalepení může stát.

Co to je tzv. Liquid Glass nebo Nano glass?

Liquid Glass je moderním způsobem ochrany displeje mobilního telefonu. Výhodou tohoto tekutého skla je, že nemění objem telefonu ani funkci dotykového displeje, rovněž je prakticky neviditelné. Dodávaná tekutina se v tenké vrstvě nastříká na displej a poté přiloženým miniaturním UV světlem vytvrdí. Ochranné vlastnosti nejsou ale o moc lepší než u fólie. Poradí si s drobnými škrábanci, při pádu však displeji nepomůže.

Na podobném principu funguje i nano ochrana displeje. S ochranou samotnou je to podobné, benefitem je, že tekutina se vytvrdí sama, a navíc je vrstva hydrofobní, tzn. že odpuzuje vodu.

Co je to diamantové sklo?

Diamantové sklo je ve své podstatě upgradovanou variantou ochranného skla Corning Gorilla Glass. Na rozdíl od klasického ochranného skla je potaženo diamantovou vrstvou a nabízí až šestkrát větší odolnost a desetkrát větší tvrdost. Zároveň se pozitivně projeví na chlazení celého telefonu, ten by podle výrobce měl být až 800× chladnější než normálně. Nicméně výrobní proces je poměrně náročný, takže se jedná o celkem drahou vychytávku. I proto na praktické využití stále čeká.

Jak nasadit tvrzené sklo na mobil – návod

  1. Na nalepování tvrzeného skla na mobil si vyberte místnost s minimálním množstvím prachu.
  2. Nasucho si vyzkoušejte tvrzené sklo nasadit. Zjistíte, kde je výřez pro reproduktor, fotoaparát nebo další otvory. Také se zorientujete, kde je sklo případně zahnuté.
  3. V balení obvykle naleznete dva hadříky – jeden vlhčený, druhý suchý. Vlhčeným očistěte displej telefonu od mastnoty, otisků prstů a podobně.
  4. Suchým hadříkem displej usušte a vyleštěte.
  5. Sundejte ochranou fólii a sklo opatrně a stejnoměrně položte na displej.
  6. Na většině plochy by mělo přilnout samo, na okrajích bude nejspíše potřebovat uhladit. To udělejte buď pomocí dodávané stěrky, nebo hranou bankovní karty.
  7. Nově nalepené sklo znovu vyleštěte a je hotovo. Pokud potřebujete své dílo opravit, odlepení tvrzeného skla na mobil je snadné díky adhezivnímu lepidlu, které nikdy plně neztuhne.

Jak sundat tvrzené sklo z displeje telefonu – návod

Někdy je nutné, například při nepodařeném nalepení nebo poškození skla (od toho tu ostatně je)

  1. Před začátkem pokusu sundat ochranné sklo jej doporučujeme lehce nahřát fénem. Bohatě postačí patnáct vteřin.
  2. Začněte v kterékoliv z rohů. Sklo zkuste buď pomocí nehtu, nebo např. párátkem (při tomto způsobu pozor na poškrábání displeje) podebrat.
  3. Když se vám to podaří, vsuňte pod sklo jakoukoliv pevnou kartu (starou kreditku nebo nějakou věrnostní kartičku)
  4. Pak už jen kartu pomalu podsouvejte pod sklo, dokud se neodlepí.
i

Vysokou úroveň ochrany telefonu nabízí značka AlzaGuard. Skla o prvotřídní kvalitě mají lepidlo po celé ploše, takže výsledkem je dokonalé přilnutí k displeji telefonu. V balení se nachází vše potřebné pro bezproblémovou aplikaci skla. AlzaGuard nabízí rovněž skla s tzv. privátním filtry, které vám zajistí soukromí před nechtěnými pohledy okolí, a také kryty a pouzdra na mobil.

Značka AlzaGuard se zaměřuje i na příslušenství pro chytré hodinky a k dostání je jen na Alza.cz.

Ochranné fólie

Ochranné fólie

  • Levný způsob ochrany displeje telefonu
  • Instalace může být ošidná
  • Nižší stupeň ochrany

Fólie představují nejjednodušší a také nejnižší stupeň ochrany. Displej telefonu ochrání před opotřebením či poškrábáním, které by mohlo vzniknout při běžném používání (nehty, telefon v kapse atd.). Displej ale nechrání před pádem a jak prokázala řada testů, například ani před svazkem klíčů v kabelce. Jsou totiž skutečně vyrobeny pouze z plastu. Na druhou stranu ochranné fólie jsou levnější než ochranná skla.

Výhody a nevýhody

  • Nízká cena
  • Široký výběr
  • Nižší stupeň ochrany
  • Ošemetná instalace
  • Levnější typy mohou ovlivnit obraz na displeji

Důležité parametry ochranných fólií

Mat/lesk

Lesklá působí luxusnějším dojmem, displej ale může být hůře čitelný například venku, když svítí slunce. Matná fólie možná nevypadá tak dobře jako lesklá, více ale brání odleskům.

Tloušťka

Čím je ochranná vrstva silnější, tím lépe chrání telefon. Nicméně je na displeji i více vidět. Na ovládání telefonu tloušťka vliv nemá.

Časté otázky při výběru ochranných fólií

Jak se při aplikaci vyhnout bublinám?

Jedině zvýšenou opatrností a pečlivostí při jejím lepení. Postupujte velice pomalu a opatrně, doporučuje se začínat u dolní hrany telefonu a držet fólii mírně prohnutou směrem k sobě tak, aby se vždycky přilepovala jen její spodní část. Již přilepenou část je potřeba vždy od okraje ke kraji uhladit, čímž se případné bublinky odstraní.

Jsou ochranné fólie lepší než tvrzená skla?

Fólie rozhodně nedokáží nabídnout stejnou míru ochrany jako skla. Poskytují jen základní stupeň ochrany. Displej chrání proti poškrábání při běžném používání, je levným řešením v případě, kdy telefon nosíte bezpečně mimo ostré předměty (např. klíče). Dobrou volbou mohou být i v případě, kdy je pro vás důležité, že fólii budete mít hned nasazenou a ve většině případů to zvládnete svépomocí.

Jak nalepit ochrannou fólii na displej telefonu – návod

  1. Vyberte si maximálně bezprašné prostředí.
  2. Displej telefonu důkladně vyčistěte dodávaným hadříkem. Dobře poslouží i hadřík na čištění brýlí.
  3. Fólii si „nasucho“ položte na displej telefonu, lépe uvidíte, jak daleko od okrajů bude apod.
  4. Opatrně sundejte krycí fólii.
  5. Přilepte ochrannou fólii v její dolní části, zbývající část držte ohnutou tak, aby se nepřilepovala, přilepenou část pečlivě uhlaďte.
  6. Pomalu přilepujte celou fólii, dbejte na to, aby byla celou plochou pevně přilepená na displej, a nevznikaly tak nepříjemné bublinky. Fólii doporučujeme přitlačovat hadříkem nebo třeba bankovní kartou.
  7. Zkontrolujte, zda je fólie dobře nasazená, není nakřivo, nikde nejsou bublinky. Pokud nastala chyba, fólii by mělo jít sundat a znovu nalepit. Postup je stále stejný.

Jak sundat ochrannou fólii z displeje telefonu – návod

    Postup sundávání fólie je obdobný jako u sundávání ochranného skla.

  1. Fólii začněte sloupávat od jednoho z rohů.
  2. Fólii podeberte, ať už nehtem, párátkem či čímkoliv dalším. Jen pozor na displej a pokud používáte nějaký z nástrojů, vždy jej směřuje vůči fólii, nikoliv displeji.
  3. Máte-li fólii dostatečně odchlípnutou, stačí ji pomalým tahem sloupnout. Mělo by to jít celkem snadno.
  4. Pomoci si můžete také tím, že na fólii nalepíte kousek dobře držící lepící pásky a sundáte ji tahem za přečnívající kousek.
Instalace ochranných skel
Netroufáte si na nasazení skla nebo fólie? Alza nabízí službu Instalace fólie/skla na displej telefonu.

Slovník pojmů – Ochranná skla a fólie

Antireflexní vrstva

Pomáhá oslabit únavu očí tím, že eliminuje odlesky od lesklého povrchu.

Technologie displeje

Nebo také typ displeje. Z tohoto hlediska se nejčastěji setkáváme s LED, OLED, AMOLED a LCD displeji.

Rozlišení displeje

Rozlišení displeje telefonu je parametr, který udává počet obrazových bodů (pixelů) zobrazených na displeji.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB12