Refresh the page

Jak vyčistit pračku (TIPY A TRIKY)

Aktualizováno

Každým praním se v útrobách pračky usazují zbytky pracího prášku, nečistot z oblečení, neodpařená voda a tolik proslulý vodní kámen. Vlhko a usazené nečistoty jsou živnou půdou pro plísně, bakterie a následný zápach. Proto čím častěji perete, tím větší pozornost byste měli věnovat čištění pračky. Kdo chce mít skutečně čisté a voňavé prádlo a chce předejít tomu, aby mu pračka předčasně vypověděla službu, musí ji pravidelně čistit. Ale jak na čištění pračky a čím vyčistit pračku? Poradíme vám, jak vyčistit pračku krok za krokem, jaké čisticí prostředky na pračku jsou vhodné, ale také jak na domácí čištění pračky octem, sodou nebo savem.

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku – OBSAH

  1. Proč je čištění pračky důležité
  2. Čištění pračky
  3. Čisticí prostředky vhodné pro čištění pračky
  4. Čištění pračky octem, jedlou sodou, savem nebo kyselinou citronovou
  5. Odvápnění pračky aneb čištění pračky od vodního kamene
  6. Jak vybrat pračku? Naši průvodci výběrem vám poradí
  7. Zapojení pračky

Proč je čištění pračky důležité

Neodpařená voda, zbytky pracího prášku a aviváže, nečistoty, nitky a vlasy z oblečení. To vše při každém praní pomalu, ale jistě pračku zanáší a vytváří v ní vlhké prostředí, ve kterém se výborně daří bakteriím a plísni. Mnohdy si ani neuvědomujeme, že je třeba provést vyčištění pračky, protože pračka je na pohled čistá, nerezový buben se leskne a díky inovacím si u některých modelů praček již nemusíme dělat vrásky ani s vodním kamenem. Možná až zapáchající pračka nás upozorní na to, že čištění pračky je již nevyhnutné.

Ovšem pračka není jen o nerezovém bubnu a čistém sklu na dvířkách. To nejdůležitější, co má v péči i naše prádlo, je uvnitř pračky. Je to nádrž na vodu, ve které se točí buben, hadice, přes které proudí prací prášek a aviváž, a hlavně početná těsnění s všelijakými záhyby. A právě tato skrytá místa bývají nejvíce znečištěná nánosem uvízlých nečistot, zaschlého prášku, neodpařenou vodou a mnohdy i vodním kamenem, takže konkrétně jim bychom měli při čištění pračky věnovat hlavní pozornost. Necháme-li pračku bez čištění, dříve nebo později se nevyhneme zápachu, a dokonce i možnému poškození pračky. Nehledě na to, že vzniklé plísně, bakterie a nánosy se zpátky dostávají i do našeho, na pohled čistě vypraného prádla. 

Jak vyčistit pračku
Aby pračka dlouho a dobře fungovala, musí být čistá a udržovaná i zevnitř. Pravidelné čištění pračky tedy nepodceňujte.

Čištění pračky 

Pravidelné vyčištění pračky je tedy jak pro oděvy, tak pro pračku samotnou důležité. Ale neděste se. Nejde o žádný velký zásah do vašeho volného času či peněženky. Stačí si osvojit pár nenáročných úkonů, které vás nezatíží a pračce pomohou déle se udržet v kondici. Čištění pračky spočívá v několika krocích, které si podrobněji popíšeme níže:

  1. Nejprve je nutné vyčistit gumové těsnění, ve kterém se často usazují zbytky pracích prostředků i nánosy z prádla.
  2. Dále vyjměte a důkladně vymyjte zásobník na prací prášek a aviváž.
  3. Při čištění pračky nezapomeňte na vyjmutí a vyčištění filtru pračky.
  4. V závěru čištění pračky pomocí speciálního čisticího prostředku a pracího programu spusťte čištění bubnu a vnitřku pračky.

Jak vyčistit gumové těsnění dveří pračky

Pokud vás trápí zapáchající pračka, nejspíše za to mohou nánosy z prádla, aviváže a pracího prášku, které se hromadí v těsnění dvířek pračky. Zde se drží i voda a často se zde tvoří plíseň a množí bakterie.

Gumové těsnění dveří pračky čistěte ideálně po každém praní. Rukou vyjměte velké nečistoty ze záhybů. Suchým hadříkem vytřete gumové těsnění dosucha. Pokud nějaká špína odolává, vezměte si na pomoc například starý zubní kartáček. Dvířka od pračky ponechte pootevřená. Nemusíte dokořán, postačí 10 cm. 

Jak vyčistit pračku
V gumovém těsnění dveří pračky se často drží voda a usazují nečistoty. Vznik plísní tak na sebe nenechá dlouho čekat a výsledkem je nepříjemně zapáchající pračka.

Jak vyčistit zásobník na prací prášek a aviváž

V dávkovači pracího prášku a aviváže zůstávají zbytky těchto prostředků, a i zde se ráda tvoří plíseň. Ze špinavé přihrádky se pak šíří zápach.

Pro mytí vyjměte zásobník z přihrádky (některé stačí potáhnout, u jiných zásobníků jsou tlačítka pro uvolnění) a vypláchněte ho v umyvadle pod proudem teplé vody. Pokud jsou zbytky prášku či gelu již zaschlé po stěnách zásobníku a tekoucí voda je neodstraní, použijte opět starý zubní kartáček a vhodný čisticí prostředek na pračky. Malým kartáčkem vyčistěte výklenek, který se vám otevřel po vytažení zásobníku. Po umytí zásobník utřete dosucha a vložte zpět na místo. Nechte ho ale ještě pár hodin pootevřený. Zásobník na prací prášek a aviváž je vhodné vypláchnout po každém praní. Důkladněji ho vyčistěte 1× za měsíc

i Naše tipy na novou pračku

Jak vyčistit filtr pračky

Filtr zachytává nejrůznější předměty, které jsme ponechali v kapsách oblečení, ale také prach, vlasy a chlupy. Pokud by se filtr pračky ucpal, hrozí poškození pračky, proto na čištění filtru pračky nezapomínejte.

Filtr se nachází ve spodní části pračky za dvířky. Podrobný návod, jak tento filtr vyjmout a vyčistit, naleznete v manuálu každého modelu pračky. Počítejte s tím, že po otevření filtru z něj vyteče trochu vody. Proto než otevřete kryt, položte před něj suchý hadr. Hrubé nečistoty můžete odstranit rukou nebo mokrým hadříkem. Pak filtr propláchněte pod horkou tekoucí vodou. Není nutné používat speciální čisticí prostředky, a hlavně nepoužívejte žádné agresivní čisticí prostředky. Filtr pračky vyjměte a vyčistěte alespoň 2× ročně

Jak vyčistit pračku
Vytahujete zapáchající prádlo z pračky? Po vyčištění pračky bude vaše prádlo opět čisté, svěží a navoněné.

Jak vyčistit buben pračky

K bubnu pračky se bohužel bez kompletního rozebrání spotřebiče nedostanete a ani to raději nezkoušejte. Buben pračky lze důkladně vyčistit i jiným způsobem.

Na čištění bubnu pračky a vlastně i celého vnitřku použijte speciální čističe, se kterými jednou za čas vyperete pračku naprázdno na vysokou teplotu. Tyto čističe vyčistí vnitřek bubnu a rozpustí zbytky prášků, gelových tablet i aviváže v záhybech těsnění a v trubkách pro vedení pracího prášku a aviváže. Postarají se tak nejen o čistý buben, ale zbaví vás i vodního kamene a zápachu z pračky. Buben a vnitřky pračky takto proplachujte cca každé tři měsíce.

I když se pravidelnému čištění pračky zcela nevyhnete, vždy je lepší tvorbě plísním a zápachu co nejvíce předcházet a eliminovat je. Zde je pár základních tipů, které se vyplatí si zautomatizovat: 

  • Prací prášek dávkujte dle návodu a tvrdosti vody. Nápodobně i aviváž. Rozhodně to s práškem na praní a aviváží nepřehánějte. 
  • Aby vás netrápila zapáchající pračka, ponechte dvířka pračky po doprání pootevřená, aby mohl buben uschnout. Stejně tak i zásobník na prací prášek a aviváž, přičemž ho můžete předtím ještě vypláchnout pod proudem vody. 
  • Samotnou místnost, kde je pračka umístěná, dobře a pravidelně větrejte. 
  • Alespoň 1×, ideálně 2× do měsíce perte várku prádla na 60 °C nebo 90 °C. Určitě se v domácnosti najdou ručníky, ložní prádlo či kuchyňské utěrky, kterým to také prospěje. 
Jak vyčistit pračku
Pokud vaše pračka není vybavena keramickým topným tělesem, je potřeba ji chránit před vodním kamenem.

Jak vyčistit hadici od pračky

Čištění vypouštěcí hadice pračky je stejně důležité, jako čištění bubnu pračky nebo čištění filtru od pračky. Zanesená hadice může být totiž příčinou pomalého napouštění vody do pračky. A jak na čištění odtokové hadice pračky? Nejdříve zastavte přívod vody a připravte si kyblík pro únik zbytkové vody z hadice. Odšroubujte přívodní hadici od těla pračky i od kanalizace. Samotné čištění hadice se provádí pomocí speciálního nekovového kabelu Kevlar, na jehož špičce je umístěn malý kartáč, který odstraňuje usazené nečistoty. Pokud ho nemáte, můžete si vyrobit podobné zařízení za pomocí delšího ocelového drátu. Jeden konec drátu ohnete a pevně kolem něj ovinete kus látky. Kabel na čištění nebo vyrobený drát vložte do hadice a pohybujte s ním tam a zpět dokud neočistíte vrstvu nečistot od stěn trubky. Nakonec hadici ještě propláchněte.

Čisticí prostředky vhodné pro čištění pračky

Na výběr máte z několika typů čisticích prostředků vhodných pro čištění pračky. Některé pračku zbavují především zápachu a usazených nečistot v jejích útrobách, jiné ji zbaví dokonce i vodního kamene. 

  • Tekuté čisticí prostředky, které se většinou naředí trochou vody. Tímto roztokem pak účinně a jednoduše umyjete gumové těsnění, zásobník, i vnitřní část dvířek. Hlubší vnitřek pračky vyčistíte tak, že čisticí přípravek vlijete do zásobníku na prací prášek a spustíte prací program na teplotu 60 či 90 °C. Z útrob pračky tak odstraníte nečistoty, usazeniny pracích prostředků, zápach a vodní kámen. 
  • Čisticí tablety mají podobný účinek. Také zbaví vaši pračku od nečistot, zápachu i vodního kamene v těžko dostupných místech a prodlužují tak její životnost. Tablety stačí vložit do prázdného bubnu a spustit prací program na 60 °C. 
  • Sáčkový čistič pračky je další možností, kdy obsah sáčku nasypete do bubnu. U pračky s předním plněním zapnete program pro praní bavlny na 60 °C. U pračky s horním plněním nastavíte nejvyšší teplotu a nejdelší prací program.
  • Čisticí ubrousky jsou určené pro jednoduché a účinné odstranění nečistoty a zbytků pracího přípravku ze všech povrchů pračky. Znečistěná místa stačí přetřít čisticím ubrouskem bez dalšího oplachování.
Jak vyčistit pračku Jak vyčistit pračku
Při čištění pračky se vyplatí investovat do čisticích prostředků, které se o vaši pračku postarají bezpečně a bez poškození. Zbaví vnitřek pračky usazenin, zápachu a vodního kamene.

Čištění pračky octem, jedlou sodou, savem nebo kyselinou citronovou

Kromě speciálních čisticích prostředků, jsou samozřejmě i další možnosti, čím vyčistit pračku. Zcela jistě jste slyšeli babské rady, jak vyčistit pračku octem, jedlou sodou nebo kyselinou citronovou. Většina výrobců sice varuje, že ocet do pračky nepatří, avšak některé hospodyňky si čištění pračky octem nemohou vynachválit. Je to jednoduchý a účinný způsob, jak vyčistit pračku od zápachu a usazenin a zároveň působí i jako dezinfekce pračky. Zde jsou tedy tipy, jak čistit pračku octem, jedlou sodou, savem nebo kyselinou citronovou.

Jak vyčistit pračku octem, kyselinou citronovou či sodou

Jak vyčistit pračku octem

Čištění pračky octem je známou a snadnou záležitostí, kterou využívaly už naše babičky. Ocet je schopný účinně pohlcovat pachy i dezinfikovat pračku, také ji zbavuje bakterií i vodního kamene. K čištění pračky octem vám postačí přibližně 300 ml octa, tedy přibližně 2 plné šálky. Ocet do pračky jednoduše vlijete, pračku zapnete na nejdelší prací program a nastavíte na nejvyšší možnou teplotu.

Jak vyčistit pračku jedlou sodou

Čištění pračky sodou je další z možností, která probíhá naprosto stejně jako čištění pračky octem, pouze vyměníte čisticí prostředek. Také při čištění pračky sodou platí, že do bubnu pračky nasypete 2 šálky jedlé sody a pračku zapnete na nejdelší možný prací program s nejvyšší možnou teplotou. Čištění pračky sodou vás zbaví nepříjemného zápachu a odstraníte také nečistoty a usazeniny z bubnu i hadice pračky.

Jak vyčistit pračku octem a jedlou sodou

Pro dokonalé čištění pračky můžete vyzkoušet kombinované čištění pračky octem a sodou. Tentokrát sodu nesypete do bubnu pračky, ani ocet do pračky nelijete napřímo, ale přibližně půl šálku sody vsypete do přihrádky určené pro prací prášek a octem naplníte část pro máchání. Do bubnu pračky můžete vsypat prací sodu, kterou běžně zakoupíte v drogerii. Následuje stejný postup, jako při čištění pračky octem či jedlou sodou, to znamená, že pračku spustíte na nejdelší prací program s nejvyšší teplotou.

Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou

Čištění pračky kyselinou citronovou probíhá následovně: Odměříte si přibližně 250 gramů kyseliny citronové, kterou vsypete do prázdného bubnu pračky. Pak už jen zapnete prací program na 60 °C a počkáte, jak se kyselina citronová při čištění pračky osvědčí. Vaši pračku by měla zbavit vodního kamene, bakterií i plísní, které jsou častým důvodem nepříjemného zápachu pračky.

Jak vyčistit pračku savem

Rozhodnete-li se pro čištění pračky savem, zvolte ideálně přípravek s názvem Savo čistič pračky. Savo do pračky odstraňuje zbytky pracího prášku, nečistoty, vodní kámen a zbavuje pračku zápachu. Smíchejte v nádobě 35-40 ml přípravku Savo do pračky s 3 litry teplé vody. Do této lázně ponořte zásobník na prací přípravky a nechte působit minimálně 30 minut. Zásobník poté omyjte a vložte zpět. Pomocí hadříku vymyjte tímto roztokem také vnitřní prostor pro zásobník pracích přípravků a vnitřní část dvířek. Pečlivě omyjte gumové těsnění okolo dvířek včetně všech jeho záhybů. Zbylý obsah přípravku vlijte do zásobníku na prací přípravek a spusťte prací program bez předpírky s minimální teplotou 60 °C.

Odvápnění pračky aneb čištění pračky od vodního kamene

Vodní kámen vzniká postupným uvolňováním minerálů z vody. Jedná se především o uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý. Intenzita usazování závisí především na tvrdosti vody, tedy čím je voda tvrdší, tím více těchto minerálů obsahuje. U praček je největší problém, že vodní kámen se usazuje nejen v bubnu, ale také v hadicích a na topném tělesu, díky čemuž se zvyšuje spotřeba energie a snižuje kvalita praní. Máte-li pračku s keramickým topným tělesem, vodní kámen vás v tomto ohledu nebude trápit. Ovšem u pračky s kovovým topným tělesem doporučujeme věnovat vodnímu kameni určitě pozornost. 

Nejlepší ochranou před vodním kamenem je prevence, která spočívá v používání změkčovačů vody anebo také v instalaci magnetického odvápňovače.

Změkčovač vody se používá spolu s pracím prostředkem. Při každém praní ho přidejte k pracímu prášku. Můžete použít také prací sodu, která rovněž působí jako změkčovač vody. Některé prací prostředky již změkčovače obsahují, takže není nic jednoduššího, než zvolit prací prášek se změkčovačem.

Magnetický odvápňovač se instaluje na přívodní hadici, kde vlivem magnetického pole získává voda vlastnosti měkké vody. Voda tak nevytváří tvrdé usazeniny, ale jen měkké nebo žádné. 

Jak vyčistit pračku Jak vyčistit pračku
Přidáním změkčovače vody při každém praní chráníte svoji pračku před vodním kamenem
i Ať už máte doma tvrdou vodu nebo prostě chcete chránit svoji pračku, máme pro vás tip, který je skvělou a jednoduchou prevencí vodního kamene. Magnetický odvápňovač určený k instalaci na přívodní hadici zabraňuje případnému usazování vodního kamene a prodlužuje tak životnost vaší pračky.  

Jak vyčistit pračku od vodního kamene

Vodní kámen rozhodně nikdy neodstraňujte mechanicky. Na vodní kámen v pračce nejlépe účinkují čisticí prostředky na pračku, které vodní kámen šetrně a účinně rozpustí. Podle toho, jaký čisticí prostředek na vodní kámen zakoupíte, vložíte ho do zásobníku na prací prášek nebo do bubnu. Pustíte program na teplotu 60 °C nebo na 90 °C – dle pokynů na obalu. Čisticí prostředky proti vodnímu kameni se doporučují používat i preventivně cca 1× za čtvrt roku

Jak vybrat pračku? Naši průvodci výběrem vám poradí

Dosluhuje vám vaše stará pračka? Už ani důkladné čištění pračky nepomůže? Výběr kvalitní pračky není nic jednoduchého, neboť po rozkliknutí nabídky je člověk doslova zavalen množstvím modelů nejrůznějších značek s všelijakými inovacemi, programy a funkcemi. Jaké jsou výhody či nevýhody jednotlivých typů praček, na jaké parametry se při výběru pračky soustředit, které funkce budou pro vás užitečné? Jakou pračku vybrat vám přehledně poradí naší průvodci výběrem, ve kterých naleznete odpovědi nejen na tyto otázky. 

i Rádci, kteří vám pomohou s výběrem pračky

Recenze pračky je její nejlepší vizitkou

Jaká je nejlepší pračka v poměru cena výkon? Jaká je nejlepší pračka se sušičkou? Důvěryhodnou odpověď na tyto otázky můžete získat od zákazníka, který již daný produkt zakoupil a sám vyzkoušel. Vy tak nemusíte kupovat zajíce v pytli. Podívejte se na recenze praček, ale i recenze praček se sušičkou a dalších podobných kategorií. Můžete si přečíst názory lidí a zúžit si výběr na spolehlivé pračky či pračky se sušičkou, do kterých se vyplatí investovat. 

i Pračky recenze
i Pračky se sušičkou recenze 

Zapojení pračky

Máte-li již svoji pračku vybranou či ji dokonce máte již doma, čeká vás instalace pračky, kterou si mnoho lidí nechá provést odborníkem. Pokud jste se ale rozhodli pro zapojení pračky svépomocí, máme pro vás pár rad, jak na to. Zapojení pračky do provozu v domácnosti je totiž poměrně jednoduchá záležitost a v podstatě vám zabere půl hodiny. Přesto ale doporučujeme pročíst si nejdříve návod k danému modelu pračky a doporučení výrobce.

Jak vyčistit pračku
Pořídili jste si novou pračku a potřebujete ji zapojit? Instalace pračky není nic složitého.

Každá pračka je zajištěna proti poškození při transportu. Proto při rozbalování krabice najdete u pračky klíč na odšroubování šroubů, které zajišťují buben, aby se při transportu nehýbal a nepoškodil se. V zadní části pračky jsou aretační šrouby, které uvolníte pomocí tohoto klíče. Tyto šrouby po vyndání uschovejte. Budou se vám hodit při jakémkoliv dalším transportu pračky. Ať už při stěhování nebo při reklamaci. Díry po šroubech zaslepte záklopkou.

i Je dobré občas zkontrolovat hadici, zda není popraskaná, dříve než vytopíte sousedy. V případě jakéhokoliv poškození je vhodné hadici vyměnit. Stejně tak zkontrolujte i těsnění, zda pořád dobře těsní a nekape z něj voda. 

Napojení pračky na přívod vody

Uvnitř pračky najdete hadici na napojení pračky na vodu. Jeden konec hadice přišroubujete na zadní stranu pračky a druhý k přívodu vody. Důležité je hadici důkladně utáhnout. Pokud si ale budete pomáhat například hasákem, moc to nepřehánějte, aby plast na hadici nepraskl. Dříve než budete druhý konec hadice napojovat na vodovodní řád, odpusťte trochu vody, aby se případné nečistoty nedostaly na nové síto v hadici. Zkontrolujte si těsnění a pak už jen důkladně dotáhněte hadici. 

V zásadě máte dvě možnosti, jak odvést použitou vodu z pračky. Vypouštěcí hadici vložíte do plastového kolínka a pověsíte na okraj pračky či umyvadla. Jedná se ovšem o poměrně nevzhlednou a z pohledu vytopení sousedů i nebezpečnou variantu. Lepší je hadici napojit přímo na odpad a zajistit hadicovou sponou. 

Po umístění pračky na její místo zkontrolujte vodováhou, zda pračka stojí skutečně rovně. Umístění ve zcela rovné poloze je důležité proto, aby pračka při ždímání neposkakovala. V případě, že je potřeba ji trochu upravit, vyrovnejte ji pomocí šroubovacích nožiček. Poslouží vám k tomu opět klíč, který byl součástí výbavy pračky. Pak už jen pračku zapojte do samostatné zásuvky (rozdvojku nebo prodlužovačku raději nepoužívejte). 

i Mohlo by vás zajímat

Ať už pračka nebo pračka se sušičkou – ačkoliv bereme její služby jako samozřejmost, v podstatě na ni spoléháme každý den a život bez ní si už ani neumíme představit. Proto je tak důležité mít doma spolehlivou a kvalitní pračku. Která se líbí vám?

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB13