Refresh the page

Samsung Exynos: jaký je mobilní procesor od korejského výrobce?

Aktualizováno • Autor: Redakce

Ve světě mobilních telefonů je procesor důležitým údajem. Pozornost mu věnují především zájemci o výkonné telefony. Proto se výrobci snaží své telefony osazovat čipy s takovým výkonem, který bude dostačovat náročnému tempu uživatelů a jejich požadavkům, mezi něž patří graficky pokročilé hry, multitasking aplikací nebo třeba natáčení videí o vysokém rozlišení. Výrobců těch nejvýkonnějších mobilních procesorů není mnoho, ale do vývoje investuje třeba populární společnost Samsung. Čipy, které používá ve svých mobilech, se nazývají Samsung Exynos.

Samsung Exynos

Samsung Exynos – OBSAH

  1. Historie vývoje Exynosu
  2. Exynos vs. Snapdragon – který je ten lepší?
  3. Exynos 990: aktuální špička v nabídce Samsung
  4. Exynos 980: ideál pro vyšší střední třídu
  5. Starší procesory Exynos

Historie vývoje Exynosu

Zabrousíme-li do historie, název Exynos nebyl používán od úplných začátků. Samsung nejprve používal pro Exynos kódové označení Hummingbird. Prvotní podobu dostal jako čip v původním Samsungu Galaxy S, který odstartoval dnes již tak populární řadu Galaxy S. Taktován byl na 1 GHz a vyráběn 45nm procesem. Pro následující procesory Samsungu v jeho dalších telefonech se již vžilo označení Exynos, které vydrželo dodnes.

Exynos 5250
Starší Exynos 5250. Zdroj: theverge.com

V roce 2012 se přešlo na čtyři jádra mobilního procesoru Exynos, čímž se rapidně navýšil výkon. Díky výrobnímu procesu 32 nm došlo i k úspornějšímu provozu. Od té doby jsme se dostali k technologii 8 jader a ještě úspornějšímu výrobnímu procesu.

i Samsung Galaxy Note20 (PREVIEW): nadupané vlajkové lodě s mírně odlišným designem

Exynos vs. Snapdragon – který je ten lepší?

Častým tématem v oblasti mobilů je téměř kontroverzní použití jiných čipů v totožných telefonech Samsung na různých světových trzích. V aktuální situaci se jihokorejský výrobce nejčastěji uchyluje k variantě, kdy evropská a asijská verze nadupaného Samsungu obsahuje čip Exynos, přičemž telefony na americkém území jsou vybaveny čipy od Qualcomm Snapdragon.

Kvůli tomu dochází u fanoušků značky k rozhořčení nad použitým procesorem. Důvod zabývat se tímto rozhodnutím je opodstatněn efektivitou jednotlivých čipů a jejich výkonem. Přesnější termín by tedy byl spíše Exynos vs. Snapdragon. Dle různých testování se prokázalo, že ten samý telefon vybavený procesorem Snapdragon podává v některých testech výkonu lepší výsledky a také je energeticky méně náročný. V oblasti testu výkonu jde o testování AnTuTu, dále GeekBench, GFXBench či Jetstream.

Snapdragon vs. Exynos
Samsung používá oba čipy, Exynos i Snapdragon, ale zároveň jsou to konkurenti. Zdroj: notebookcheck.net

Nemůžeme však Snapdragon vyzdvihovat paušálně. V některých testech dopadl lépe právě čip Exynos. Objevují se ovšem i dohady, že se Samsung snaží čip od Qualcommu krotit, aby nebyl výkonnostní nepoměr oproti Exynosu tak propastný. My však díky integraci Exynosu můžeme okusit použití vlastních čipů výrobce, které jsou samozřejmě perfektně optimalizovány pro telefony Samsung.

i Vlastní řadu procesorů má třeba Apple s čipy řady A nebo Huawei svůj HiSilicon Kirin.

Proč toto Samsung dělá a svůj vlastní čip Exynos integruje pouze do modelů určených pro evropský a asijský trh? Dle oficiálních vyjádření společnosti jsou oba čipy na vrcholu výkonnosti. Tento krok Samsung podrobněji nikdy oficiálně neokomentoval. Roli zde však může hrát dohoda s firmou Qualcomm. Je možné, že ve Spojených státech Samsung nemůže používat čipy vlastní výroby, třebaže jsou pro něj jinak lepší volbou, a to především z pohledu ekonomické výhodnosti. Kupovat čipy od Qualcommu bude jistě dražší varianta.

Exynos 990: aktuální špička v nabídce Samsung

Nejnovější mobilní procesor v řadě Exynos je aktuálně Exynos 990. Představen byl v říjnu roku 2019. Samsung jej poprvé použil pro svou řadu Galaxy S20 na začátku roku 2020. Jde o moderní 7nm proces výroby. Dalším 7nm čipem je třeba Apple A12 Bionic v iPhonech Xs a Xr. Exynos 990 je osmijádrový, parametry jednotlivých jader jsou:

  • dvoujádrový Exynos M5,
  • dvoujádrový Cortex-A76,
  • čtyřjádrový Cortex A55.

GPU, tedy grafický čip, je u aktuálního Exynosu 990 Mali-G77 MP11. Podporovaná rozlišení zařízení jsou WQUXGA (což je 3 840 × 2 400 pixelů) nebo 4K UHD (4 096 × 2 160 px) s obnovovací frekvencí 60 Hz. Součástí procesoru je i NPU, tedy centrální neuronová jednotka pro umělou inteligenci.

Samsung Exynos 990
Nejvýkonnější Exynos současnosti – Exynos 990. Zdroj: slashgear.com

Čip dokáže zpracovat detailní 8K video o 30 snímcích za sekundu nebo 120snímkové 4K rozlišení. Toho využívají Samsungy řady Galaxy S20 a Note20, stejně jako schopnosti fotit až 108Mpx snímky hlavním objektivem. Duální kamera dokáže pobrat 2 snímače s rozlišením do 24,8 Mpx.

i Samsung Galaxy S20 (PREVIEW): bestie s dechberoucími parametry

Procesor je připraven na budoucí masivnější využití sítí 5G, proto je v několika současných modelech Samsung doplněn přídavným modemem Exynos 5123 s podporou jak mmWave, tak i sub-6 GHz. O rychlý přístup k datům paměti RAM se stará podpora LPDDR5.

Samsung u svého nejvýkonnějšího čipu dbá na zabezpečení. Citlivá data jsou pod dozorem rychlejších bezpečnostních mechanismů. Data jsou uchovávána separátně od prostředí operačního systému.

Výsledky testů výkonu:

AnTuTu:
  • 516 138 (Samsung Galaxy S20+)
Geekbench:
  • 803 (single) a 2696 (multi-core) (Samsung Galaxy S20 Ultra 5G)
  • 761 (single) a 2626 (multi-core) (Samsung Galaxy S20)
3DMark Sling Shot 3.1 Extreme Unlimited – Physics:
  • 4196 (Samsung Galaxy S20+)

Aktuálně nejvýkonnější procesor od Samsungu Exynos 990 najdeme v těchto telefonech: Samsung Galaxy S20, Samsung Galaxy S20+, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Samsung Galaxy Note20 a Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G.

Exynos 980: ideál pro vyšší střední třídu

Příchod Exynosu 980 na konci roku 2019 s sebou přinesl zejména podporu 5G technologií sub-6 GHz přímo v čipu. Není u něj tedy potřeba dodatečného modemu. Také zde je NPU pro umělou inteligenci. Jde o 8nm čip, který má rovněž 8 jader. Ta jsou však poskládána trochu jinak, konkrétně:

  • dvoujádrový Cortex-A77,
  • šestijádrový Cortex-A55.

Grafický čip je o něco slabší Mali-G76 MP5. Poradí si až s rozlišením WQHD+ (3 360 × 1 440 pixelů). Paměť RAM je typu LPDDR4x. V oblasti zpracování obrazu je zde podporován objektiv se 108Mpx rozlišením, případně dva 20Mpx snímače a video lze točit v rozlišení 4K při 120 snímcích za sekundu.

Samsung Galaxy A71 5G, Exynos 980
Procesor Samsung Exynos 980 je třeba v 5G verzi modelu Galaxy A71, který se však na našem území neprodává.

Výsledky testů výkonu:

AnTuTu:
  • 326 377
Geekbench:
  • 685 (single) a 1822 (multi-core)

Procesor Exynos 980 nenajdeme v telefonech dostupných na našem trhu. Samsung čip integroval do 5G variant telefonů Samsung Galaxy A71 a Galaxy A51 a telefonů značky Vivo. Tyto smartphony však nejsou určeny pro náš trh.

Starší procesory Exynos

Mezi ty dříve představené procesory od Samsungu patří Exynos 9611 v telefonech Samsung Galaxy A51, Galaxy M21 či Galaxy Xcover Pro. Tento osmijádrový čip přinesl podporu zpomaleného videa o 480 snímcích za sekundu při Full HD rozlišení. Jedná se o 10nm výrobní proces.

Výkonný čip, který dostala do vínku loňská generace Galaxy S10, je pojmenován Exynos 9820. Nechybí 8 jader, 8nm výrobní proces a jednalo se o první procesor zvládající natáčet 8K videa. Umělá inteligence má na svědomí několik aktivit od vylepšování fotografií po pokročilejší mechanismy. Tuto výpočetní jednotku najdeme v Samsungu Galaxy S10, Galaxy S10+, ale i Galaxy S10e.

Exynos 9810
Procesor Samsung Exynos 9810 z Galaxy S9. Zdroj: sammobile.com

Řadu Galaxy S9 a také Galaxy Note 10 Lite pohání Exynos 9810. Jsou zde 2 čtyřjádrové jednotky a grafický čip Mali-G72 MP18. Nechybí ani vylepšená podpora pro rozpoznání tváře při odemykání telefonu.

i Mohlo by vás zajímat

Jak je vidět, procesory Samsung Exynos si právem zaslouží být v těch nejlepších Samsung telefonech. Podávají slušné výkony a jejich výhodou je to, že na nich Samsung stále pracuje a optimalizuje je přímo pro svou řadu telefonů. Občas výkonnostně zaostanou o pár bodů za Snapdragonem, do budoucna se však situace může obrátit.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB07