Refresh the page

Recenze objektivu NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR

Nikon v nedávné době představil hned několik objektivů s nejnovějším krokovým ostřícím motorem, označeným zkratkou AF-P. Všechny tyto nové objektivy však byly zatím výhradně formátu DX, tedy určené pouze pro digitální zrcadlovky s menším formátem čipu APS-C. Bylo ale jen otázkou času, kdy se tato nová technologie dostane i do objektivů pro formát čipu FX, tedy Full Frame. Prvním takovým objektivem je nejnovější AF-P Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6E ED VR, který právě v těchto dnech přichází do prodeje a je vhodný jak pro DX, tak i pro FX digitální zrcadlovky.

Objektiv NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR

Rozměry, mechanické provedení a ovládání

Nový objektiv AF-P Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6E ED VR je přímým nástupcem velmi oblíbeného, ale již zhruba deset let starého objektivu AF-S Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6G IF-ED VR. Oba objektivy jsou až na nějaký ten milimetr stejně velké, přesto však najdeme několik viditelných rozdílů. Nový objektiv má trošku odlišný design a už nemá ani orientační stupnici zaostřené vzdálenosti, ale zase má ještě o něco širší prstenec pro zoom objektivu. Když vezmete objektiv do ruky, tak zjistíte, že nová verze je o poznání lehčí, což je příjemná zpráva hlavně pro ty, kteří objektiv poctivě nosí ve fotobrašně či batohu.

ParametrAF-P Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6E ED VRAF-S Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6G IF-ED VR
Ohnisková vzdálenost70–300 mm70–300 mm
Světelnostf/4,55,6f/4,5–5,6
Nejvyšší clonaf/32–40f/32–40
Nejkratší zaostření1,2 metru1,2 metru
Clona9 lamelová9 lamelová
Filtrový závit67 mm67 mm
Optická soustava18/14 (1x ED)17/12 (2x ED)
Účinnost stabilizace VR4,5 EV + Sport4 EV
Rozměry80 × 146 mm80 × 144 mm
Hmotnost680 g745 g


Jinak je mechanické provedení v obvyklém Nikoním stylu – objektiv je vyroben z kvalitních plastů, ale s kovovým bajonetem, doplněným o gumové těsnění. Výrobce u tohoto objektivu garantuje odolnost proti stříkající vodě a prachu. Při zaostřování se nic nehýbe, neotáčí ani nevysouvá. Pouze při zoomování se tubus vysouvá, ale neotáčí, takže je možné snadné používání polarizačního filtru a účinné, tvarované sluneční clony. Zoomovací i ostřící prstenec mají příjemný, plynulý chod a dobře se s nimi pracuje. Na rozdíl od DX objektivů s ostřením AF-P zde nepřicházíme o přepínače, pomocí kterých lze volit režim zaostřování či optické stabilizace.

i Chcete si pořídit rovnou set objektivu a fotoaparátu? Podívejte se na naše starter kity zrcadlovek a bezzrcadlovek. Ušetřit lze také při sledování cashback akcí na fototechniku.

Vybavení funkcemi, praxe a optická kvalita objektivu

Objektiv AF-P Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6E ED VR je vybaven nejnovějším automatickým zaostřováním s krokovým motorkem AF-P. Díky naprosto tichému chodu je ideální pro video, protože se zvuk motorku nepřenáší do záznamu zvuku. Dokonale tichý chod se ale může hodit i do prostředí, kde je třeba být co nejvíce zticha, například při fotografování zvířat a podobně. U automatického zaostřování ale samozřejmě nejde jen o zvuk, ale také o rychlost a ta je v tomto případě přímo blesková. Objektiv jsem používal na tělech Nikon D750 a Nikon D7200 a rychlostí i přesností automatického zaostřování jsem byl přímo nadšen – tohle je v této třídě opravdu nový level.

Objektiv NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR Objektiv NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR

Vylepšena byla ale také optická stabilizace Nikon VR, kde stoupla účinnost ze 4EV na 4,5EV, což zdánlivě není mnoho, ale u teleobjektivu je každý stupínek dobrý. U stabilizace navíc přibyl nový režim označený jako Sport, převzatý z profesionálních modelů teleobjektivů. Tento režim vylepšuje sledování objektů, které se v obrazovém poli nepředvídatelně pohybují a současně také spolupracuje s režimem sériového snímání pro optimální expozici. V praxi je stabilizace obrazu opravdu výkonná a skvěle se hodí nejen při fotografování sportovních událostí. V kombinaci s již zmíněným, mimořádně rychlým zaostřováním je to opravdu doslova radost s takovým teleobjektivem pracovat.

Za zmínku snad stojí ještě elektromagnetické ovládání clony, které je ideální nejen pro video, ale také pro přesnější expozici při velmi rychlém sériovém snímání. Na objektivu mě zaujala také nová poloha přepínače režimů automatického zaostřování – kromě obvyklé polohy M pro manuální zaostřování najdeme také M/A a A/M. Zdánlivě stejné ale stejné není. Režim M/A umožňuje extrémně rychlou změnu ostření na manuál, nejčastěji třeba u sportovní fotografie. Naopak režim A/M je o poznání méně citlivý, což se zase hodí v situacích, kdy chcete zabránit nechtěnému přepnutí z automatiky na manuál – což jak známo, se prostě občas povede každému. 😊

NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR

iDoporučení pro začátečníky
Z praktického hlediska je asi dobré preventivně zdůraznit, že objektiv je koncipován především pro fotografování z ruky. Není tedy příliš vhodný pro použití na stativu. Tedy ne že by to nešlo, ale při vysunutí zoomu se těžiště výrazně posune kupředu a tím riskujete pád fotoaparátu i se stativem. Není to ale vada tohoto konkrétního objektivu, je to spíše vlastnost všech podobných objektivů tohoto typu (tedy teleobjektivy bez stativové nohy) od všech výrobců.

Střelhbité ostření, ale silná vinětace

Při praktickém fotografování se ukázalo hned několik věcí – pokud sebou svůj fotoaparát nosíte denně je objektiv opravdu o poznání lehčí. Automatické ostření je opravdu tak rychlé, že to často ani nelze okem postřehnout – zaostřeno je prostě rychleji, než si to vůbec stačíte uvědomit. Příjemný je i bokeh, kde devítilamelová clona dělá své, i když samozřejmě hodně záleží i na práci s pozadím. Chromatická aberace v podstatě neexistuje, i když je otázka, zda je to vlastnost objektivu, nebo SW procesu v novějších fotoaparátech, případně od každého trochu. Stejně dobře je objektiv odolný proti protisvětlu – přenos kontrastu je skvělý a odlesky minimální (většinou naprosto žádné). Přesto doporučuji důsledné používání sluneční clony – když už kvůli ničemu jinému, tak aspoň kvůli ochraně přední čočky a když už je zahrnuta v ceně, tak je škoda ji nepoužívat.

NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR - ukázkové snímky NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR - ukázkové snímky NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR - ukázkové snímky NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR - ukázkové snímky

NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR - ukázkové snímky NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR - ukázkové snímky NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR - ukázkové snímky NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR - ukázkové snímky

Méně příjemná je vinětace – objektiv na minimální clonu vinětuje opravdu dost, na některých fotografiích opravdu viditelně na první pohled, a to nejen při fotografování s jednolitým pozadím. Na druhou stranu stačí v menu fotoaparátu aktivovat funkci Korekce vinětace a je po problému. Pečlivější mohou použít následnou korekci při zpracování v grafickém editoru. Naopak velmi příjemná je celková ostrost fotografií, která je opravdu výborná, a to v podstatě při všech polohách zoomu. Velké rozdíly v kresbě nejsou ani při změně clony. Jako obvykle však platí, že pokud chcete objektiv využít opravdu naplno, tak je lepší si maličko přiclonit, ale zase ne moc. Mírná neostrost se objeví v rozích snímků při minimálním a maximálním zaclonění, ale nic zásadního. Pokud hodláte objektiv AF-P Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6E ED VR používat na DX digitální zrcadlovce s menším čipem (například Nikon D3400, Nikon D5600, Nikon D7500 nebo Nikon D500), pak tohle nemusíte řešit už definitivně vůbec, protože okraje na snímcích nejsou. Pro jistotu ještě doplním, že ukázkové snímky byly pořízené na FX (Full-frame) digitální zrcadlovce Nikon D750.

Příslušenství, cena a závěr

Ohledně příslušenství je nutno zdůraznit, že objektiv má v ceně kromě obou krytek zahrnut jak měkký obal, tak i účinnou tvarovanou sluneční clonu Nikon HB-82. V závěrečném shrnutí bych pak zdůraznil, že oproti předchozí verzi je nový objektiv AF-P Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6E ED VR skutečně o poznání lepší. Na cesty je lehčí, autofokus je výrazně rychlejší, a i samotná kvalita fotografií je zase o něco lepší – v dané kategorii objektivů bych jej zařadil mezi jeden z nejlepších. Na častější nošení nebo cestování a při současné preferenci fotografování z ruky je to skvělá volba zejména pro FX digitální zrcadlovky, jako je třeba Nikon D610 nebo Nikon D750. Vhodný je ale samozřejmě i pro DX formát digitálních zrcadlovek, ale tam je možná ještě vhodnější AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR, který je přeci jen zejména na cesty ještě o dost menší, lehčí i výrazně levnější.

Objektiv NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR Objektiv NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR

Tím se nepřímo dostávám k samotnému závěru a také k prodejní ceně. Objektiv se začne prodávat v srpnu tohoto roku, pravděpodobně za cenu 20 990,- Kč včetně DPH. Jak jsem již uvedl výše, nový objektiv se sice opravdu povedl a oproti předchozí verzi je o poznání lepší, ale na druhou stranu je bohužel znatelně vyšší i prodejní cena. Upgrade ze starší verze na novou se asi většině fotografů nevyplatí (snad jen pro fandy videa kvůli krokovému AF-P motoru), ale pokud nemáte nic a hledáte lehký telezoom pro vaši digitální zrcadlovku formátu FX, tak mohu objektiv AF-P Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6E ED VR i přes vyšší cenu doporučit. Přesto ještě drobné upozornění - pokud vaše digitální zrcadlovka nepatří k nejnovějším, doporučuji si napřed ověřit kompatibilitu na stránkách výrobce www.nikon.cz.

Ukázkové snímky v plném rozlišení ke stažení

Na závěr si můžete jako obvykle stáhnout několik ukázkových fotografií v plném rozlišení. Snímky byly pořízeny fotoaparáty Nikon D750.

Závěrečné hodnocení AF-P Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6E ED VR

Hodnocení78% Alza.cz

Hlavní parametry

Konstrukce

80 %

Obrazová kvalita

85 %

Poměr cena / výkon

70 %

NIKKOR 70-300mm F4.5-5.6E AF-P ED VR

Klady

  • Mimořádně rychlé ostření AF-P
  • Výborná optická kvalita
  • Vylepšená optická stabilizace
  • Objektiv je o poznání lehčí
  • Obal a sluneční clona v ceně
  • Odolnost proti vlhkosti a prachu

Zápory

  • Vyšší cena
  • Omezená funkčnost se staršími těly
  • Chybí stupnice zaostření
  • Vinětace
Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB01