Refresh the page

Olympus TG-5 (RECENZE)

Těsně před začátkem letošní letní dovolenkové sezóny nahradila společnost Olympus oblíbený odolný digitální fotoaparát Tough TG-4 jeho nejnovější verzí s označením TG-5. Novinka přináší celou řadu vylepšení a své uplatnění si rozhodně najde i mimo letní sezónu, třeba při podzimních výletech pěšky či na kole, stejně jako následně třeba v zimě na běžkách, protože fotoaparát Olympus Tough TG-5 není odolný jen vůči vodě a nárazům, ale skvěle odolává také mrazům. Vylepšení nové verze se týkají především celkového zrychlení, lepší ergonomie úchopu (třeba v zimě v rukavicích), další zvýšení odolnosti a také lepší obrazový výstup (i přes překvapivě nižší rozlišení nového snímacího čipu) jak fotografií, tak i videa, které je nyní opravdu o poznání vylepšené.

Olympus Tough TG-5: Rozměry, mechanické provedení a ovládání

Olympus Tough TG-5 má příjemně kompaktní rozměry a bez problémů se dá nosit jen tak v kapse, kde nezabere příliš místa – možná i méně než některé současné mobilní telefony. Přesto je už na první pohled jasné, že tohle není běžný kompakt – i přes malé rozměry působí fotoaparát už na první dotek příjemně robustně a už od pohledu je jasné, že něco vydrží. Výrobce udává, že vydrží pád z výšky 2,1 metru, ponoření do vody až do hloubky 15 metrů bez jakéhokoli příslušenství, stejně tak unese zatížení tlakem až 100 kg a v pohodě snese i dlouhodobější mráz až do -10°C. Prostě takový parťák do nepohody pro aktivní uživatele a sportovce. Trošku mě snad jen zarazil plastový stativový závit – vzhledem k celkovému důrazu na odolnost, ale zase je pravda, že u fotoaparátu tohoto typu se s focením ze stativu asi příliš nepočítá a občasné použití ministativu nebude problém i tak.

Olympus Tough TG-5Olympus Tough TG-5 Olympus Tough TG-5

Olympus Tough TG-5Olympus Tough TG-5 Olympus Tough TG-5

Oproti předchozí verzi Olympus Tough TG-4 stojí za zmínku také vylepšení úchopu. Shodou okolností se mi sešly obě varianty současně, a i když rozdíl na produktových fotografiích vypadá nepatrně, tak v reálu je úchop nové TG-5 opravdu výrazně lepší, zejména pro uživatele s větší rukou, nebo třeba v zimě v rukavicích. Neméně zajímavá je úprava krycího skla objektivu, které je nyní dvojité, takže nejen víc vydrží, ale hlavně má mnohem menší sklony k zamlžování při rychlých změnách teploty a vlhkosti, což byl u podobných fotoaparátů poměrně častý problém. Drobnost, ale potěší – a zejména ty, kteří takový fotoaparát v náročnějších podmínkách opravdu používají.

i Odolné kompaktní fotoaparáty jako takové jsou zajímavým nástrojem nejen pro sportovce a aktivní lidi obecně, ale třeba i pro rodiny s dětmi, třeba na fotografování na dovolené u moře, ale třeba i v bazénu a můžete ho dětem i svěřit, protože ho hned tak nerozbijí. Navíc mohou být i kreativním nástrojem, se kterým si můžete užít nějakou tu legraci – viz ukázkové video se psem.

Kromě drobnosti se stativovým závitem nevím, co bych po stránce mechanického provedení fotoaparátu vytkl – vše je pevné, robustní a také ovládací prvky jsou tam, kde být mají. Povedený je i LCD monitor, který zabírá značnou část zadní stěny, má dostatečné rozlišení i kvalitní antireflexní vrstvy. Kromě toho ještě musím připomenout, že fotoaparát Olympus Tough TG-5 bude k dispozici ve dvou barevných provedeních – jednak v obvyklé konzervativní černé barvě a pak také v moderní kombinaci černé s výraznou červenou. Tuto barvu většinou moc nemusím, ale tady musím přiznat, že fotoaparátu opravdu sluší a hlavně je to i praktické, protože pokud vám někde v terénu fotoaparát vypadne, tak ho najdete rozhodně snadněji, než když budete mít pouze tradiční černé provedení.

i Jak vybrat digitální fotoaparát? Pokud váháte, nechte si raději poradit. V našem průvodci najdete vše, co potřebujete vědět.

Vybavení funkcemi, praxe a obrazová kvalita

Na fotoaparátu Olympus Tough TG-5 je zajímavá jedna věc, která se každý den nevidí – oproti svému předchůdci s pořadovým číslem TG-4 u něj bylo sníženo rozlišení snímacího čipu, a to konkrétně ze 16 na 12 megapixelů, což já osobně považuji u takovéhoto typu fotoaparátu za rozumné. Extrémně vysoké rozlišení má smysl u špičkových profesionálních zrcadlovek, ale u kompaktních fotoaparátů s několikanásobně menší plochou čipu je to často spíš na škodu. Osobně bych řekl, že dle mého názoru je pro kompaktní fotoaparát těch zhruba 12 Mpx tak akorát. Ale zpět k čipu – jde o podsvícený CMOS s obvyklým „kompaktním“ poměrem stran 4:3, výslednou maximální velikostí fotografie 4 000 × 3 000 pixelů a dostupným rozsahem citlivosti ISO 100 až 12 800. Nicméně jak už to tak v praxi bývá, tak nejvyšší citlivosti ISO jsou spíše jen marketingovým údajem než prakticky použitelnou hodnotou. Při praktickém fotografování bych spíše doporučil držet se hodnot do ISO 1600. V případě, že výsledkem mají být pouze menší snímky pro sociální sítě a podobně, tak do ISO 3200, maximálně 6400, víc už fakt ne. Tomu ale hodně pomůže objektiv, který má přiměřený rozsah ohniska ekvivalentní 25–100 mm, ale hlavně slušnou světelnost f/2 a také optickou stabilizaci obrazu. Pokud tedy použijete například režim předvolby clony, tak rozhodně doporučuji se ve špatném počasí a horších světelných podmínkách držet na otevřené cloně, tedy někde kolem hodnot f/2 až f/2,8.

Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5 Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5 Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5 Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5

Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5 Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5 Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5 Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5

Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5 Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5 Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5 Ukázkový snímek z fotoaparátu Olympus TG-5

U kompaktních fotoaparátů obecně ale platí, že častěji jsou využívány spíše poloautomatické, či plně automatické režimy a tady se toho nemusíte obávat – automatika v naprosté většině případů také sama preferuje použití nižších clonových čísel (a tím i nižších hodnot citlivosti ISO), takže se na ni v tomto případě můžete spolehnout a věnovat se raději více sportovním aktivitám, než nastavování fotoaparátu. V případě, že čas máte, můžete také použít některý z celkem 16 scénických režimů (doplněných ještě o 14 „uměleckých filtrů“), ze kterých si určitě vyberete v naprosté většině situací. Nechybí ani poměrně propracovaný režim, tedy vlastně hned několik režimů pro makrofotografii, kde můžete k drobnému fotografovanému objektu jít opravdu hodně blízko, v extrémním případě dokonce až na 1 centimetr.

Neméně propracované je i video, které je nyní dostupné až ve 4K rozlišení výstupu. Častější ale asi bude spíš HD a Full HD natáčení videa, které je opravdu velmi kvalitní a umožňuje nastavit rychlost snímání až na 120 snímků za vteřinu. Díky tomu můžete také pořizovat efektní a dnes velmi populární zpomalená videa, která v kombinaci s odolností fotoaparátu poskytují úplně nové možnosti pro kreativitu – natáčení pod vodou a podobně. Nechybí ale ani možnost pořizování klasického časosběrného „Timelapse“. Prostě s videem se opravdu vyřádíte a fotoaparát vám bez problémů může dobře sloužit i jako outdoorová kamera při vašich sportovních aktivitách – vlastně možná i lépe, protože na rozdíl od většiny outdoorových kamer má podstatně lepší ergonomii (ne všechno člověk točí ze stativu nebo selfie tyče) a navíc má opravdu doslova kapesní rozměry.

Hlavní technické specifikace Olympusu Tough TG-5

ParametrOlympus Tough TG-5
Snímací čip12 Mpx, CMOS, 1/2,3"
Poměr stran4:3
ObjektivEkvivalent 25 – 100mm, f/2 – 4,9
Stabilizace obrazuAno
Obrazový procesorTruePic VIII
Rozsah citlivosti ISOISO 100 až 12 800
Rozsah expozičních časů1/2000 až 4 s
Rychlost sériového snímáníaž 20 snímků za vteřinu
LCD monitor3“ (7,5 cm), 460 000 pixelů, nedotykový
Video4K / 30p
Bezdrátové rozhraníWiFi
Paměťové karty1 x SD, SDHC nebo SDXC (kompatibilní s UHS-I)
GPSAno
HledáčekNe
Možnost použití předsádekAno
Rozměry113 × 66 × 32 mm
Hmotnost250 gramů (včetně baterie a karty)

Při praktickém fotografování se mi fotoaparát opravdu osvědčil jako mimořádně odolný a nerozhodil ho ani delší pobyt ve vodě a skutečně se potvrdila nová koncepce dvojitého skla před objektivem, díky čemuž nedocházelo k zamlžování. Přesto ale dávejte pozor na slanou mořskou vodu – té sice fotoaparát také odolá, ale výrobce doporučuje po pobytu v moři fotoaparát pro jistotu opláchnout sladkou vodou a při dlouhodobějším pobytu a častém focení pod vodou nechat po roce fotoaparát zkontrolovat v servisu, případně nechat vyměnit systém těsnění. Ale zase abych nepřechválil, tak se musím přiznat, že při praktickém fotografování mi moc nevyhovuje menu, které mi přijde méně přehledné než u jiných značek fotoaparátů. Na druhou stranu je pravda, že uživatelům, kteří z minulosti nejsou zatíženi použitím fotoaparátů jiných výrobců to asi tolik vadit nebude – přeci jen je tohle asi hodně otázkou zvyku. Další věcí je výsledná kvalita fotografií, zejména ostrost, která je mírně nižší než u běžných kompaktních fotoaparátů. To je ale dáno především specifickou konstrukcí optiky odolných fotoaparátů obecně jako takových, takže nejde o vadu tohoto konkrétního modelu. Naopak v kategorii outdoorových fotoaparátů pořád patří Olympus Tough TG-5 ke špičce.

Olympus Tough TG-5: Příslušenství, cena a závěr

Jednou z velkých předností fotoaparátu Olympus Tough TG-5 je jednoznačně příslušenství. Pro outdoorové fotoaparáty a vlastně kompaktní fotoaparáty obecně totiž zpravidla platí, že jejich možnosti jsou v tomto ohledu buď velmi malé, nebo (většinou) přímo nulové. Olympus Tough TG-5 je ale výjimkou, protože k němu existuje celá řada příslušenství – pokud se vám třeba zdá, že by mohl být fotoaparát ještě odolnější, tak si na něj můžete pořídit silikonový obal, který ještě zvýší jeho odolnost zejména vůči pádům a nárazům. Pokud potřebujete ponor do větší hloubky, než kterou zvládá samotný fotoaparát, pak jej můžete doplnit speciálním podvodním pouzdrem Olympus PT-058, se kterým se můžete bez obav potápět až do hloubky 45 metrů.

Olympus Tough TG-5 silikonový obalOlympus Tough TG-5 v silikonovém obalu Olympus Tough TG-5 silikonový obal

Olympus Tough TG-5 a difuzér blesku Olympus FD-01Olympus Tough TG-5 s difuzérem blesku Olympus FD-01 Olympus Tough TG-5 s předsádkou blesku Olympus FCON-T01

CSCH-123 – sportovní držák pro připevnění na popruh či pásekPodvodní pouzdro Olympus PT-058 pro Olympus Tough TG-5 Olympus Tough TG-5

Když budete chtít rozšířit rozsah ohniska objektivu, tak opět žádný problém – pro širokoúhlejší záběry můžete použít předsádku Olympus FCON-T01, která rozšíří nejširší ohnisko až na ekvivalent 19 mm, tedy úhel záběru 130° a nasadit na fotoaparát ji můžete klidně i pod vodou. Stejně je na tom i telepředsádka Olympus TCON-T01, která naopak prodlouží delší konec ohniska až na ekvivalent 170 mm. Velmi zajímavý je i difuzér blesku Olympus FD-01, který je skvělým pomocníkem při fotografování na krátkou vzdálenost a samozřejmě i na makro, přičemž i zde platí, že tento difuzér lze použít i pod vodou. Přes adaptér Olympus CLA-T01 je pak možné na fotoaparát použít klasické fotografické filtry se závitem 45 mm.

Závěrečné hodnocení je v tomto případě poměrně komplikované, protože šťouralové jistě namítnou (už teď je slyším 😊 ), že klasické kompaktní fotoaparáty fotí přeci jen o něco lépe, oponenti z řad outdoorově aktivních uživatelů zase namítnou, že běžný kompakt zase nevydrží ani zlomek toho, co vydrží Olympus Tough. Pravdu přitom budou mít částečně pravdu obě strany. Proto je v tomto případě mimořádně důležité si uvědomit, pro koho je tento fotoaparát určen, protože je to jako obvykle v životě otázka něco za něco. Pokud tedy chodíte do přírody jen občas, maximálně tak na houby nebo procházku se psem, pak asi bude opravdu lepší, když si pořídíte běžný kompakt a prostě se smíříte s tím, že když vám někde v lese upadne, tak bude asi po něm. Pokud jste ale aktivní lidé, běháte, jezdíte na kole, potápíte se, lyžujete, plavete a tak podobně, tak je Olympus Tough TG-5 přesně pro vás, protože v něm získáte spolehlivého parťáka, který vás nenechá na holičkách, i když vám třeba občas spadne z kola rovnou do potoka.

Bonusem navíc pak jsou již zmíněné mimořádné možnosti příslušenství, možnost využití místo outdoorové kamery anebo třeba fakt, že se nemusíte bát půjčit fotoaparát svým dětem na hraní, přičemž je ještě navíc natolik „kapesní“, že je vhodný i na každodenní nošení jen tak v kapse. Za to všechno aktuálně (09-2017) zaplatíte něco kolem 12 500 Kč včetně DPH, což je sice docela dost peněz, ale za tu jistotu, že se na svůj fotoaparát můžete spolehnout za všech okolností i při náročných aktivitách, tak za tu jistotu to stojí.

Ukázkové snímky v plné kvalitě

Závěrečné hodnocení Olympusu Tough TG-5

Hodnocení 84% Alza.cz
Hlavní parametry: Konstrukce
98%
Obrazová kvalita
70%
Poměr cena / výkon
85%

Klady

  • Mimořádná mechanická odolnost
  • Kompaktní rozměry
  • Široká nabídka funkcí
  • Vestavěná GPS jednotka
  • Nabíjení přes USB
  • Nabídka příslušenství
  • Možno použít i jako outdoorovou kameru

Zápory

  • Méně přehledné menu
  • Plastový stativový závit

Olympus TG-5 (PREVIEW)

Další odolný kompaktní fotoaparát v řadě Olympus TG před pár dny odhalil svou podobu a zatím se tváří poměrně svůdně. Zajímá vás také, zda se jedná pouze o jeho líbivou tvářičku, nebo nám přinese i vylepšení parametrů, které jsme u jeho předchůdce Olympus TG-4 prozatím nenašli? Pojďme se blíže podívat na to, zdali vůbec, a případně jaké novinky má schované v rukávu, než svá esa bude moci vytáhnout naživo i u nás v České republice.

Olympus TG-5; celkový pohled

Co přináší Olympus Tough TG-5 nového?

Rozhodně se zástupce 5. generace řady Olympus TG nemá za co stydět. Výrobce neváhal nadělit mu nový podsvícený snímač CMOS s 12Mpx rozlišením (dříve 16 Mpx), který přináší větší citlivost při slabém světle (světelnost f/2,0), rozmezí ISO 100 až 12 800 a díky poníženým megapixelům čistší obraz. Ve spojení s rychlým a výkonnějším procesorem TruePic VIII pro zpracování obrazu dokážete fotit i natáčet nejrůznější akční momenty ve výborné kvalitě. Přístroj podporuje ukládání ve formátu RAW, a tím dává prostor i nadšencům v oblasti úprav. 

Příjemnou vychytávkou je nové krycí dvojsklo, které zabrání zamlžování objektivu. Bude se hodit, když se s kupou snímků vrátíte z lyžařského svahu do krbem vytopené místnosti. Mimochodem, Olympus TG-5 odolá teplotě až do -10 °C. Pokud se vydáte na delší túru, doporučujeme využití funkce TG-Tracker (TG-5 ji zdědil po kameře Olympus TG-Tracker), která zaznamená i místo vašeho pohybu. Nikdy nevíte…

Srovnání modelů Olympus Tough TG-5 a Olympus Tough TG-4

ModelOlympus Tough TG-5Olympus Tough TG-4
Rozlišení snímače12 Mpx16 Mpx
Displej3" LCD3" LCD
ProcesorTruePic VIIITruePic VII
WiFi ANOANO
Videoaž 4KFull HD
Rozměry113 × 66 × 32 mm112 × 66 × 31 mm
Hmotnost250 g247 g
Maximální ISO12 8006 400
Cenacca 12 999 Kč9 989 Kč

Skvělá hračka pro milovníky detailů

V téhle oblasti vás Olympus TG-5 rozhodně nadchne. Objektiv je přímo stvořen pro fotografování v makru. V režimu Microscope si zaostříte i na tu nejmenší havěť už z 1 cm, zoomovat je povoleno speciální páčkou v režimu Microscope Control, čímž si i sedmou tečku na zadečku slunéčka dokážete digitálně zvětšit až 44,4×. Při takovém poměru zvětšení ale musíte počítat s poněkud horší kvalitou obrazu. 

Olympus TG-5 Olympus TG-5; celkový pohled Olympus TG-5; celkový pohled

Olympus TG-5; celkový pohled Olympus TG-5; celkový pohled Olympus TG-5; celkový pohled

Funkce Focus bracketing vám pomůže vyladit snímky nastavením ostřicí vzdálenosti, Focus stacking vymaskuje neostré části v obraze. Přední část objektivu je vybavena závitem na filtry s průměrem 40,5 mm. Ohniskový rozsah lze díky tomu rozšířit prostřednictvím voděodolných předsádek. Fisheye Converter dokáže rozšířit úhel záběru až na 130° a přinést zkreslení typu rybí oko, tele předsádka TCON-T01 prodlouží ohniskovou vzdálenost na 170 mm (1,7× přiblížení). Chcete-li tedy svět zblízka nejen vidět, ale i ukazovat ostatním, tady si zcela jistě vyhrajete. 

Působivé videonahrávky můžete okamžitě sdílet

Video můžete pořizovat až ve 4K (3840 × 2160 px) o frekvenci 30 či 25 snímků za vteřinu. Dále vám foťák nabídne i režim slowmotion pro pořizování zpomalených záběrů (120 sn./s ve Full HD nebo 240 sn./s v HD) a možnost časosběrného snímání. Datový tok dosahuje až 102 Mbps a je možné nahrávat až 29 minut. Tough TG-5 má stereo mikrofon.

Své zážitky zaznamenané Olympusem TG-5 můžete hravě sdílet pomocí WiFi. Opravdoví exhibicionisté mohou dát světu vědět i o záznamech pořízených snímači prostředí jako je GPS, kompas, manometr a nově i teploměr. To vše prostřednictvím bezplatných aplikací Ol.Share a Ol.Track.

Lehce inovované, ale stále sofistikované ovládání 

Spolehnout se můžete na přítomnost klasických ovládacích prvků, např. čtyřsměrného voliče vedle displeje. Kruhového ovladače pak využijete pro nastavení režimu, ale nyní i priority clony. Nově se v horní části přístroje objevil roller k nastavení dalších potřebných parametrů a páčka k zoomování vedle spouště.

Olympus TG-5 Olympus TG-5; celkový pohled Olympus TG-5; celkový pohled

Olympus TG-5; celkový pohled Olympus TG-5; celkový pohled Olympus TG-5; celkový pohled

Spolehlivý a odolný, stejně jako jeho předchůdci 

Hlavním důvodem, proč sáhnout po kompaktním outdoorovém fotoaparátu Olympus TG-5, bude jeho odolnost a robustnost. Snadno ho přibalíte na dlouhou výpravu i na běžnou vycházku, je to subtilní, leč pevný parťák o váze pouhých 250 g (včetně baterie) a rozměrech 113 × 66 × 32 mm.

Jeho skladné tělo je chytře vybaveno utěsněním proti vodě i prachovým částicím. Uživatel dobrodruh nepohrdne ani odolností přístroje při tlaku až 100 kg nebo při pádu z výšky 2,1 m. Bez obav se s ním můžete ponořit až do hloubky 15 m, a když už tam budete, vyzkoušet i podvodní HDR režim. Volitelným příslušenstvím je mimo předsádek také vodotěsné pouzdro do hloubky až 45 metrů, makro světla nebo silikonový obal.

Olympus TG-5 již brzy v Čechách

Pokud již umíráte touhou vyzkoušet si jeho silné stránky sami, k naplnění vaší nedočkavosti dojde za pár dnů. Na českém trhu by se měl Olympus TG-5 objevit 12. června 2017, a to hned ve dvou barevných variantách – černé a červené.

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB08