Refresh the page

Recenze Fujifilm X70, ideální doplněk zrcadlovky

Fotoaparát Fuji X100 se stal legendou a součástí brašny mnoha reportážních fotografů. Fujifilm nyní přišlo s jeho menší verzí pod označením Fujifilm X70. Některé vlastnosti zůstaly stejné: kompaktní tělo v retro designu, bytelné zpracování, pevný objektiv a perfektní kvalita fotek. Změnilo se ohnisko z 35 mm na 28 mm, fotoaparát přišel o hledáček a hlavně byl radikálně zmenšen tak, aby se vešel do každé kapsy. 

V recenzi se nyní podíváme na to, jaký je, jak se s ním fotí, a komu je určen.

Fujifilm X70; recenze

Klíčové vlastnosti Fujifilm X70

  • Čip velikosti APS-C X-Trans CMOS II – 16,3 megapixelů
  • Dotykový a výklopný 3palcový display
  • Váha jen 340 g a kapesní rozměry 113 x 64 x 44 mm
  • Pevný objektiv s ohniskem 28 mm a světelností 2,8

Tělo fotoaparátu 

Tělo fotoaparátu Fuji X70 je vyrobeno z kombinace kovu a plastu. Vše je výborně zpracováno a nikde nic „nevrže“. Celkově fotoaparát působí velmi bytelným dojmem. Zadní straně dominuje velký 3palcový dotykový displej, který se vyklápí nahoru – umožnuje pořizovat i selfie.

Co se týče velikosti, je Fuji X70 o něco větší než běžné kompakty. Zde je například porovnání s velmi oblíbeným fotoaparátem Sony RX 100 IV.

Fujifilm X70; Sony RX 100 IV; porovnání; srovnání

Fuji se nám však za cenu o trochu větších rozměrů odvděčí dokonalými fotkami, které produkuje čip velikosti APS-C. Ten je schopen produkovat daleko lepší fotografie oproti běžným kompaktům s malým čipem. 

Pořád se však jedná o kompaktní fotoaparát, který se hravě vejde do kapsy a který je o dost menší než Fuji X100, ze kterého tento model vychází.

Fujifilm X70

Pevný „pancake“ objektiv

Přední straně dominuje pevný „pancake“ objektiv, který má tloušťku pouhých 14 milimetrů. Objektiv má ohnisko 28 mm a světelnost 2,8. Pomocí kroužku na objektivu je pak možno rychle změnit ohnisko na 35 nebo 50 mm. Nejedná se o digitální zoom, ale o výřez z fotografie. 

Nečekal jsem to, ale nakonec jsem velmi rád tento výřez používal. I po oříznutí vám stále zbyde dostatečně velká fotografie a nemusíte to pak dodatečně ořezávat v počítači. Fotografii máte nakomponovanou přesně ihned.

Kresba objektivu je velmi dobrá. Střed je pěkně ostrý a kraje jsou jen nepatrně měkčí.

Světelnost 2,8 je dobrá. Často jsem tak mohl fotit za zhoršených podmínek či i v noci a pořád jsem měl kvalitní fotky a nižší ISO. Osobně bych však uvítal clonu 2,0, na úkor větší velikosti objektivu. 

Pokud potřebujete, je možné na clonu 2,8 dosáhnout rozmázlého pozadí. Samozřejmě to má své limity. Abyste dosáhli rozmázlého pozadí tak je potřeba mít motiv hodně v popředí. Dokonalý bokeh jako u delšího objektivu to sice nebude, i tak je ale možné vyfotit zajímavé fotky.

Fujifilm X70; recenze; test

U fotoaparátu mi chyběla vestavená krytka – tak, jak to mají jiné kompakty. Krytka je nandavací, trochu nešťastně ji pak musíte lovit po kapsách. Je to ale daň za objektiv, který vykreslí APS-C čip.

Fujifilm X70; krytka

Pro koho je Fuji X70 určen

Teď to hlavní. Pro koho je vlastně Fuji X70 určen? Přeci jen kompakt s pevným objektivem a cenou 18 000 Kč není zrovna lidovou volbou. 

Já osobně ho používám jako doplněk zrcadlovky nebo jako rodinný fotoaparát. Když někam jdu s rodinou, tak chci malý fotoaparát, který mohu mít neustále u sebe. Díky APS-C čipu mohu fotit své děti i v interiérech, v divadle a všude tam, kde je velká tma. Pořád mám velice kvalitní fotografie, které netrpí šumem. 

Ze začátku jsem se bál pevného ohniska, že mi to nebude stačit. Pro reportáž a rodinu je však toto ohnisko úplně dostačující. Dovolí mi zachytit emoce a zároveň do fotky dostat kontext okolí. S delším ohniskem už bych měl na fotce portrét, u kterého by nebylo vidět okolní prostředí.

Občas bych pouze uvítal o něco širší ohnisko okolo 24 mm. Pokud jsem potřeboval delší, tak jsem jednoduše šel blíže. 

Vrátím se k otázce, pro koho je tedy foťák vlastně určen. Fuji X70 je výborný dokumentační fotoaparát. Bude se vám hodit pro reportáž, pro rodinné fotky i jako doplněk k velkému fotoaparátu. Výhodou je, že ho máte neustále u sobe. Pokud chcete udělat rychlý dokument, nemusíte vyndavat velký fotoaparát z batohu na zádech.

Naopak pokud chcete fotit sport, zvířata či krajiny, tak vzhledem k pevnému ohnisku bude vhodné podívat se po něčem jiném. 

Čip a kvalita obrazu

Fuji X70 má stejný čip jako mnoho jiných Fuji fotoaparátů. Základem je X-trans snímač s rozlišením 16 megapixelů a velikosti APS-C. 

Velikost čipu dělá hlavní rozdíl oproti jiným kompaktům. Čip velikosti APS-C totiž najdete skoro ve všech zrcadlovkách. Tzn. kvalita fotek je srovnatelná s většinou zrcadlovek vyjma těch, které mají fullframe čip.

Fotky jsou pěkně ostré a mají dobrou kresbu. Nesetkáte se tak s rozpatlanými fotkami jako u běžných kompaktů. 

Fujifilm X70; APC-C

ISO a noční foto

Velkou předností je kvalita fotek za zhoršených podmínek nebo v noci. Za slunečného počasí vám udělá pěknou fotku i mobil. Udělat dobrou fotku v noci - to už jen tak nějaký fotoaparát nezvládne.

Přesně z tohoto důvodu jsem si Fuji X70 sám pořídil. Často fotím své děti v místnosti za umělého osvětlení nebo někde v divadle, na výstavě. S Fuji se vůbec nemusíte bát šumu. Běžně fotím na ISO 1 600 a i klidně 3 200. Fotky za těchto podmínek vypadají dobře a přirozeně. 

Samozřejmě na ISO 3 200 fotka šum má. Šumu je ale málo, na fotce se neztrácí kresba a obličej je normálně vykreslený.

Fuji barvy

Kromě práce z šumem na Fuji také oceňuji práci z barvami. Fotoaparát má několik barevných profilů, které odpovídají klasickým filmům ala Provia, Velvia. Když se na fotky koukáte, tak skutečně vypadají jako z filmu. Mají krásně měkké podání, vysokou tonalitu. A přechody jsou jemné. To je velký rozdíl oproti ostatním digitálním fotoaparátům, kde je podání většinou tvrdé a přechody barev nejsou tak jemné.

JPG

Další věcí, kterou na fotkách oceňuji, je vzhled fotek v režimu JPG. Dříve jsem vše fotil do RAWu a následně musel všechny fotky zpracovávat. To však zabere dost času. JPG výstup z Fuji je vážně skvělý. Fotky mají super barvy a zachovávají krásnou kresbu. Nedochází zde k razantnímu odšumování fotek. Fotky jsou krásně ostré a nejsou rozmázlé od odšumování.

Ovládání fotoaparátu

Fuji má jiný způsob ovládání než běžné kompakty. Ovládání je hodně podobné starým klasickým fotoaparátům. Na objektivu máte clonový kroužek, na horní straně pak kolečko pro nastavení času a vedle něj ještě kolečko pro korekci expozice. 

Já osobně jsem z toho ovládání nadšen. Vše je velmi rychlé a intuitivní, žádné hledání v menu. Vše, co potřebujete, máte po ruce. Na ovládání si člověk i velmi rychle zvykne. Velice praktické je hlavně kolečko pro korekci expozice, to používám nejčastěji.

Pokud se nechcete zabývat nastavením clony či času, tak stačí přepnout páčku vedle času na AUTO a pak už není potřeba nic řešit.

Fujifilm X70; ovládání

Dotykový displej

Velkým zjednodušením je použití dotykového displeje. Pomocí něj můžete například rychle vybrat ostřící bod či rovnou exponovat snímek. Velice rychle jsem si na to zvyknul. Pro focení dětí je to velmi užitečná funkce.

WiFi

Již od prvních modelů mají fotoaparáty Fuji vestavěnou WiFi. Co bych za to dal u svých zrcadlovek. Díky aplikaci v mobilu si tak můžete fotky rychle stáhnout, ihned sdílet na sociálních sítích či je poslat třeba do tiskárny. Pomocí mobilu můžete svůj fotoaparát také dálkově ovládat. 

Fujifilm X70; wifi; aplikace v mobilu

Rychlost fotoaparátu a autofokus

Fotoaparát je celkem svižný a při běžném focení rodiny, na dovolené či při reportáži nebudete mít s jeho rychlostí problémy. Zrcadlovkám se samozřejmě Fuji X70 svou rychlostí nevyrovná. Oproti běžným kompaktům je ale rychlejší.

Co se týče ostření, velkým pomocníkem je při focení lidí detekce oči. Pouze je potřeba, aby osoba nestála moc daleko, pak se detekce již nechytá.

Velmi často jsem používal nastavení, kdy dotykem na displeji vybere ostřící bod a zároveň rovnou zaostříte a exponujete snímek. Toto velmi urychlí práci s fotoaparátem.

Závěr recenze

Fuji X70 je zajímavý fotoaparát, ale určitě není pro každého. V kvalitně zpracovaném těle s retro designem dostanete kompakt s velkým APS-C čipem a perfektní kvalitou fotek.

Cena za tento fotoaparát není nejnižší a zároveň vás může omezovat objektiv s pevným ohniskem. Určitě je vhodné si promyslet, na co přesně fotoaparát potřebujete. Pro mé účely se Fuji hodí a pevný objektiv mě neomezuje. Naopak oceňuji kvalitu fotek včetně těch za špatného osvětlení.

Závěrečné hodnocení Fujifilm X70

Hodnocení 80% Alza.cz

Hlavní parametry

Tělo a ovládání

80 %

Kvalita fotek

90 %

Poměr cena / výkon

70 %

Canon-img

Klady

  • Kvalita obrazu
  • Kapesní rozměry
  • Čip velikosti APS-C

Zápory

  • Světelnost objektivu „jen“ 2,8
  • Výdrž baterie
  • Nasazovací krytka

Technické informace
Snímací prvek:APS-C 16,3 Mpx, 23,6 x 15,6 mm
Typ snímače:CMOS
Paměťové médium:SD/ SDHC/ SDXC
Rozsah expozičních časů: 30–1/32 000 s, Bulb režim
Rozsah citlivosti: ISO 100–51 200
Videosekvence: Full HD při 60 sn./s
Rozměry (š × v × h) a hmotnost: 113 × 64 × 44 mm, 340 g

Jiří Šebek

Jiří Šebek: fotografovat jsem začal v roce 2004 a postupně jsem se začal specializovat na fotografii architektury. Na fotografiích miluji strohost kompozice, čistotu linií a jednoduchost motivu. Upřednostňuji černobílé fotografie, kde linie a struktura motivu nejlépe vynikne. Fotografuji zejména komerční architekturu pro architektonická studia i stavební firmy. Ve své volné tvorbě se zaměřuji na fotografii staré Prahy a detaily moderní architektury. Od roku 2008 také pravidelně pořádám fotografické workshopy.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB17