GameMax Iceburg 240 Black
Show alternatives
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Backlight
Backlight colour RGB
Fan speed
Minimum Speed 600 RPM
Maximum speed 1,800 RPM
Maximum loudness 32 dB
Airflow 62.82 CFM (106.73 m3/h)
Speeds control Automatic speed control
Fan diameter 120 mm
Technical specification
Cooling Water-based
Number of mounted ventilators 2×120mm
Socket
AMD socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM2, AM5
Intel socket 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 1700, 1851
Radiator dimensions
Radiator width 277 mm (27.7 cm)
Radiator depth 120 mm (12 cm)
Radiator height 27 mm (2.7 cm)
Hose length 400 mm
Compatible radiator size 240mm
Pump dimensions
Pump width 83 mm (8.3 cm)
Pump depth 70 mm (7 cm)
Pump height 53 mm (5.3 cm)