GIGABYTE N560SO-1GI-950 Super Overclock
Show alternatives
Manufacturer website
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Chip
Model designation NVIDIA GeForce GTX 560 Ti
Number of stream processors 384×
Production technology 40 nm
Performance & usage
Use Game playing
Memory
Bus width 256-Bit
Frequency
Core frequency 950 MHz
Memory frequency 4,580 MHz (4.58 GHz)
Interface
PC connection PCI Express x16 2.0
Technology
Cooling system
Cooling type Active
Cooling size Dual-slot
Consumption
TDP 180 W