Refresh the page

#HCPP20 – Hackers Congress Paralelní Polis (REPORTÁŽ): zprávy z digitální totality

Aktualizováno

O víkendu 2. až 4. 10. 2020 proběhl v Paralelní polis už sedmý hackerský kongres #HCPP20 s podtitulem Digitální totalita. Nesl se v atmosféře probíhajících covidových opatření – a končil přesně den před tím, než měla přijít další série omezení, která by pořádání kongresu znemožnila. Kongres byl velmi odlišný od těch minulých: fyzicky se ho účastnila zhruba polovina lidí oproti minulým létům, zato přibyla možnost účastnit se kongresu virtuálně. Řada přednášejících se připojovala vzdáleně, protože v současné situaci cestovat buď nemohli, nebo by jim hrozily komplikace při cestě do České republiky či při návratu.

HCPP20

Hackers Congress Paralelní Polis 2019 Praha – OBSAH

  1. Digitální totalita je tu
  2. Workshopy, Jan Urban a trocha filozofie
  3. Chytrá města či vesnice, pašování i konec regulace zbraní?
  4. Jak dopadnout vrahy svých kolegů a jak to funguje v Hong Kongu?
  5. Rezidence v mezinárodních vodách? A proč ne?
  6. Robotika, augmentace a dvojice dokumentů

Digitální totalita je tu

Organizátoři připravili kontinuální stream na HCPP.TV, kde je stále možné sledovat jeho záznam.

Účast na kongresu byla placená. Platící účastníci získali přístup k online přenosům přednášek a také mohli klást dotazy prostřednictvím chatu. Technicky byla akce zvládnutá na výbornou, i když byly technické problémy s připojením k některým vzdáleným účastníkům, například z Ameriky nebo z Panamy. To se ale podařilo zvládnout přechodem na audio, takže změny proti původnímu plánu byly minimální.

Přednášky se tentokrát týkaly nejenom technologií a současné situace ve světě, ale zabývaly se filozofickými úvahami o současné společnosti a o jejích alternativách. Ty se odehrávaly převážně v prostoru Studia 1 divadla La Fabrika a týkaly se toho, jak stát využívá, či naopak není schopen využít zdroje, aby si zajistil dominanci. Antropoložka a specialistka na umělou inteligenci Sara Polak měla zajímavou přednášku, ve které se skepticky vyslovovala k reálné schopnosti států skutečně využívat umělou inteligenci. Řada přednášek byla poměrně kontroverzních, například analýza dat o Covid-19 od Olgy Ukolove a Tobiase Kaisera přinesla řadu pochybností a až konspiračních teorií o skutečném významu nemoci a její roli jako záminky pro státní kontrolu. Současně probíhaly přednášky v Institute of Cryptoanarchy, které se týkaly techničtějších témat. I tak tam zazněly zajímavé přednášky, jako například How Humans Became Technology's Tools Douglase Rushkoffa. Filozof a mediální teoretik se zabýval vztahem mezi moderními technologiemi a korporacemi, které je využívají primárně proto, aby vytěžovaly svoje uživatele. On naproti tomu považuje za nutné, aby technologie podporovaly lidskou tvořivost a komunitní způsob života.

Workshopy, Jan Urban a trocha filozofie

V sekci Paper Hub probíhala řada seminářů týkajících se zajištění soukromí a bezpečné komunikace i pro laiky. Pavel Lupták, Juraj Bednár a Mario Havel tam měli ucelenou sérii návodů o tom, jak si zabezpečit počítač, jak bezpečně surfovat a jaké používat aplikace k zajištění soukromí. V další sérii přednášek mohli zájemci vyslechnout, jak žít s Bitcoinem, jak ho bezpečně ukládat a používat, včetně otázek spojených s Lightning Network.

Sobotní přednášky se týkaly otázek starých mocenských struktur. Účastnil se jich i disident Jan Urban, který vystupoval už proti komunistickému systému – a přinesl ukázat i svůj starý laptop, s nímž ještě utíkal před Státní bezpečností. Mluvil o vztahu staré generace rebelů a disidentů k nastupující generaci, což byl zajímavý pohled „z druhé strany“. Většina přednášejících totiž patří k mladší generaci, která vidí staré mocenské struktury už jako přežilé.

O rozbíjení starých struktur mluvil ve své přednášce o paradigmatice umělec a filozof Alexander Bard. Ve svém emotivním projevu se vymezil nejenom vůči klasickým centralizovaným státním strukturám, jež vznikly už za napoleonské Francie, ale také vůči novým internetovým gigantům, kteří se snaží získat moc prostřednictvím kontroly komunikace.

Chytrá města či vesnice, pašování i konec regulace zbraní?

Má přezdívka Smuggler své opodstatnění? Přednáška nás přesvědčila.

Velmi zajímavé byly přednášky Marka Ballandiese a Smugglera. Ballandies propagoval koncept „chytré vesnice“ před „chytrým městem“ jako přirozenější a organičtější – s tím, že technologie může významně vylepšit život hlavně v komunitách, které naopak budou inspirovat její vývoj. Smuggler se naopak věnoval problematice černého trhu. Zajímavou prezentaci měl i JStark1809, který předvedl pokročilou verzi 3D tisknutelné pistole. Ta už využívá kovovou hlaveň i závěr, ale přestože se neobejde bez kovových dílů, používá se jich jenom minimum a výsledek už vypadá funkčně a použitelně.

Jak dopadnout vrahy svých kolegů a jak to funguje v Hong Kongu?

Představení Pavly Holcové.

Nejzajímavější přednáškou soboty byla prezentace Pavly Holcové a její skupiny Investigace.cz. Pomáhali s vyšetřováním vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové tak, že zpracovali 74TB video dat a také pomohli analyzovat zprávy, které vedly k dopadení vrahů a odhalení řady dalších závažných trestných činů. Odvážná a riziková činnost skupiny, které často vyhrožuje mafie i zločinci s kontakty na politiky.

Neděle byla věnována současnosti a budoucnosti. Telepřednáška Johnsona Yeunga přinesla informace o občanských protestech v Hong Kongu a o technologiích, jež pomáhají protestujícím organizovat manifestace, ale také o technologiích, které proti nim nasazuje policie – od blokování kanálu na síti Telegram po nasazování západního analytického softwaru. Podle něj je sice hezké, že Západ protestujícím fandí, ale zákaz exportu forenzního softwaru by pomohl více.

Rezidence v mezinárodních vodách? A proč ne?

Kdo jsou Chad a Nadia?

Velmi originální byl příspěvek Chada a Nadji Elwartowskich a jejich konceptu Ocean Builders. Jsou to námořní nomádi, kteří se rozhodli žít v extrateritoriálních vodách, tedy mimo vody, které patří nějakému konkrétnímu státu. Původně žili 14 mil od pobřeží Thajska a nedělali tam nic zvláštního – do doby, než je thajské námořnictvo prohlásilo za ohrožení národní suverenity a začalo jim vyhrožovat trestem smrti, takže se museli přesunout přes Singapur do Panamy.

Pracují na vývoji habitatu Seapod, který by mělo být možné umístit do klidných extrateritoriálních vod a měl by zajišťovat značnou samostatnost včetně filtrování vody a recyklace. V současnosti pracují na projektu Crypto Cruise Ship, kde se bude platit kryptoměnami, bude se plavit v mezinárodních vodách a zájemci tam budou mít kabiny v přepočtu od 25 tisíc USD.

Robotika, augmentace a dvojice dokumentů

Velmi zajímavou prezentaci o moderní robotice měl Petr Svárný z ČVUT, který ukazoval, jak se dnes navrhují a implementují moderní robotické linky. Vědec a renomovaný autor sci-fi David Brin se v přenosu z USA věnoval problematice augmentace a toho, jak by nám mohla pomoci s nejistotami a riziky, jež potenciálně ohrožují naši civilizaci. Zajímavou přednášku o vyhodnocování rizik pro život jednotlivce a metodách, jak nejistotu eliminovat a případně na ní i vydělat, měl Juraj Bednár.

Akce byla doplněna premiérou dokumentárního filmu Libertas, který se věnoval decentralizaci a kryptotechnologiím ve střední Evropě, a také filmem El Caracol, který natočil Gerando Gonzales Miranda a zabývá se životem v zapatistických autonomních oblastech v mexickém státu Chiapas. Také proběhla tradiční aukce zlaté mince věnované památce Aarona Swartze, známého internetového aktivisty, jenž spáchal sebevraždu poté, co byl odsouzen za zveřejnění vědeckých článků, které získal přes systém JSTOR.

Sedmá hackerská konference přinesla řadu provokativních přednášek a pohledů, s nimiž se možná nemusíme shodnout, ale je dobře, že zazní – a to i v tak obtížné situaci, jako jsou současné restrikce proti Covid-19. Pořadatelé zvládli celou akci výborně, lze jim jenom pogratulovat a poděkovat za její organizaci.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB06