Refresh the page

Jak na správnou vertikutaci trávníku

Aktualizováno

Trávník představuje dominantní prvek naší zahrady a pro dosažení svěží zeleně, hustoty, odolnosti a stability trávníku je nezbytné se o něj pravidelně starat. Kromě sekání a hnojení je součástí této péče vertikutace, která trávníku zajistí potřebný přísun vzduchu a odstraní nežádoucí mechy, travní plst a staré rostlinné zbytky. Přinášíme vám praktické rady na téma vertikutace trávníku.

Vertikutace trávníku

Jak na správnou vertikutaci trávníku – OBSAH

  1. Co je vertikutace a proč se provádí?
  2. Kdy je potřeba provést vertikutaci trávníku?
  3. Jarní vertikutace trávníku
  4. Podzimní vertikutace trávníku
  5. Jak vybrat vertikutátor
  6. Správná vertikutace krok za krokem

Co je vertikutace a proč se provádí?

Vertikutace je proces, při kterém se půda rozryje pomocí vertikutátoru do hloubky přibližně tří milimetrů nebo ještě hlouběji. Tímto se liší od aerifikace, která pouze provzdušňuje kořeny trávníku. Naopak vertikutace zajišťuje správné provzdušnění rostlin trávníku.

Pokud se posekaná tráva, kterou sekačka nesebere, hromadí, může postupem času trávník zarůst mechem a začne ztrácet na síle. Tato vrstva mechu v trávníku omezuje prostor, světlo a živiny, které travní rostliny potřebují k přežití. Proto je důležité ji pravidelně odstraňovat - ideálně na jaře a na podzim.

Vertikutace trávníku
Hlavním cílem vertikutace je podpořit růst trávníku a udržovat jeho vitalitu.

Kdy je potřeba provést vertikutaci trávníku?

Že nastala vhodná doba k vertikutaci trávníku, poznáte snadno. Stačí se jen projít po trávníku a vzít si k ruce malé kovové hrábě nebo kultivátor. Pokud zaznamenáte uvolněné zbytky po sečení a polštáře mechu, je ten správný čas použít vertikutátor. Odstranění travní plsti je klíčové, jelikož zamezuje příjmu vody a živin a omezuje výměnu vzduchu mezi kořeny travních rostlin. Silný růst plevele je také známkou, že váš trávník potřebuje vertikutaci, protože plevele lépe zvládají nedostatek živin způsobený travní plstí než samotné kořeny trávy.

i Nové nebo mladé trávníky by měly být zpočátku ušetřeny od vertikutace, provádět by se měla nejdříve po dvou letech, v ideálním případě po třech letech od založení.

Vertikutaci je obvykle doporučováno provádět od března do října, tedy v období, kdy se denní teplota pohybuje mezi 15 a 20 °C. Vertikutaci bychom se měli vyhnout v létě, kdy je trávník často intenzivně využíván a může být vystaven vysokým teplotám, a také v zimě, kdy může být půda zmrzlá.

Vertikutace trávníku
Velké množství zbytků po sečení i přítomnost mechu nebo plevele jsou typickými znaky pro potřebu vertikutace.

Jarní vertikutace trávníku

Optimální období pro jarní vertikutaci je od března do konce května. Jestliže plánujete trávník intenzivně využívat v letních měsících, je důležité provést jeho údržbu právě na jaře. Po vertikutaci ponechejte trávu několik týdnů odpočinout, ideálně tak tři týdny. Poslední roky ukázaly, že s vertikutací není třeba příliš dlouho otálet. Květen totiž bývá často velmi teplý a suchý, proto je nutné trávník dodatečně zavlažovat, aby se travní porost rychle uzavřel.

Jarní vertikutaci lze provádět dvěma způsoby. Začínáme buď přímo vertikutací ještě před prvním sečením trávníku a před jeho skutečným růstem. Po vertikutaci trávník pohnojíme, následně jej můžeme o jeden až dva týdny později posekat na běžnou výšku. Nebo péči o trávník zahájíme hnojením a jeho posekáním na běžnou výšku. Po druhém posekání – ideálně o dva týdny později – nastává správný čas na vertikutaci.

Vertikutace trávníku
Na jaře se optimální teploty pro vertikutaci trávníku mají pohybovat v rozmezí od 15 do 20 °C.

Podzimní vertikutace trávníku

Druhá vertikutace by se měla v případě potřeby provádět na začátku podzimu, ideálně v období od poloviny září do poloviny října. Mějte na paměti, že při podzimní vertikutaci může být teplo, ale nemělo by být už horko. Vertikutace na podzim slouží hlavně k odstranění mechu, plevele a travní plsti, trávník tak připraví na odpočinek v zimním období. O trávník pečujte přibližně tři týdny před zimním odpočinkem, aby měl ještě dostatek času na zotavení před náročnými zimními podmínkami.

Jak vybrat vertikutátor

Vertikutátory se v podstatě liší pouze svým pohonem, který může být benzínový, akumulátorový nebo elektrický. Princip činnosti všech vertikutátorů je pak totožný: V plastovém nebo kovovém krytu se otáčí vřeteno s pevnými nebo otočnými noži umístěnými v krátkých rozestupech. Tyto nože prořezávají trávník do hloubky asi dvou až tří milimetrů a odstraňují odumřelý trávník, travní plsť a mech pro podporu lepšího přístupu vzduchu a světla i lepšího odvodnění. Podle konkrétního modelu vertikutátoru jsou odstraněné zbytky trávníku buď vyhazovány dozadu, nebo sbírány do sběrného koše.

Elektrický a akumulátorový vertikutátor

Elektrický a akumulátorový vertikutátor využijete spíše pro menší trávníkové plochy. Jejich výkon je pro domácí zahradu zpravidla dostatečný. Záleží jen na vás, zda zvolíte elektrický vertikutátor s kabelem, nebo vsadíte na bezdrátovou svobodu s akumulátorovým vertikutátorem. Jak elektrický, tak akumulátorový vertikutátor vyniká nižší hlučností než vertikutátor benzínový.

Benzínový vertikutátor

Pokud jste majiteli velké zahradní plochy, pak je pro vás vhodnější benzínový vertikutátor. Výhoda benzínového motoru spočívá v jeho větší výkonnosti a hmotnosti, je proto schopný zatlačit nože opravdu hluboko do trávníku, takže snadno proniknou i do tvrdé půdy.

Vertikutace trávníku
Při výběru vertikutátoru zvažte vlastní preference i rozměry vaší zahrady.

Správná vertikutace krok za krokem

  1. Vertikutaci provádějte pouze na suchém trávníku, ze kterého odstraňte větší kameny. Aby mohl vertikutátor snadněji pracovat, posekejte trávník před vertikutací na výšku dvou centimetrů.
  2. Správné nastavení pracovní hloubky závisí na charakteru půdy a stupni zplstnatění trávníku. Optimální pracovní hloubka bývá přibližně 3 mm, těžké jílovité, silně využívané či zhutněné půdy vyžadují pracovní hloubku až 6, nebo dokonce 9 mm.
  3. S vertikutátorem projíždějte nejprve podélně po povrchu a poté napříč, abyste vytvořili jemný šachovnicový vzor. Pracujte ve stejném tempu a nestůjte dlouho na jednom místě, aby nedošlo k poškození trávníku.
  4. Pro změnu směru zatlačte dolů vodicí lištu tak, že se válec zdvihne od země a nože se mírně vznášejí nad trávníkem.
  5. Po vertikutaci osejte lysá místa čerstvým travním semenem, trávník ošetřete vhodným hnojivem a dopřejte mu dostatečnou zálivku, aby se dobře zotavil a mohl znovu intenzivně růst.
Vertikutace trávníku
Za krásným a pěstěným trávníkem stojí mnoho úsilí, výsledek však stojí za to.

Díky vertikutaci získá váš trávník lepší přísun vzduchu, vody i živin, což přispívá k zdravějšímu a bohatšímu porostu.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB02