Refresh the page

Jak vybrat vánoční stromek

Aktualizováno

Vánoční stromek vnímáme jako dominantu celých Vánoc a pravdou je, že ozdobený jehličnan kraluje většině domácností u nás i ve světě. Právě proto již několik týdnů před Vánocemi řešíme, jaký vánoční stromek zvolíme pro letošní Vánoce. Tento vystrojený elegán se stane součástí našich domácností na několik týdnů, proto bychom jeho výběr rozhodně podcenit neměli. Ať už se rozhodnete pro klasický živý řezaný stromek, nebo dáte přednost jeho umělé variantě, náš článek vám přináší různé rady, tipy a doporučení, jak vybrat vánoční stromek přesně podle vašich představ.

Jaký vánoční strom

Jak vybrat vánoční stromek – OBSAH

  1. Jaký vánoční stromek vybrat
  2. Výhody a nevýhody živého a umělého vánočního stromku
  3. Jak vybrat umělý vánoční stromek
  4. Jak vybrat živý vánoční stromek
  5. Kdy zdobit stromeček na Vánoce
  6. Nejhorší vánoční stromek

Jaký vánoční stromek vybrat

Nákup vánočního stromečku bývá důležitým krokem a dá se říci, že jeho pořízením ty pravé Vánoce mohou začít. Kdo již v minulých letech vyřešil tento problém nákupem umělého vánočního stromku, tomu postačí, když jej přinese ze sklepa, opráší ho a jednotlivá patra i větve načechrá. Kdo však nedá dopustit na skutečnou vůni jehličí, volí raději živý stromeček zakoupený v zahradnictví či u stánku. Vhodnou variantou, jak skloubit dlouhou životnost stromku i jeho autentickou vůni je pak vánoční stromek v květináči, který však bývá menšího vzrůstu a hodí se spíše do domácností se zahradou, na kterou lze po zbytek roku umístit.

Zajímavosti spojené s vánočními stromky

  1. Největší vánoční stromek: Největším vánočním stromkem kdy byl naměřen je stromek o výšce 100 metrů, který byl postaven v roce 1950 v Oregonském Portlandu.
  2. Nejdražší vánoční stromek: Nejdražším vánočním stromkem byl stromek o výšce 18 metrů, který byl v roce 2016 ozdoben diamanty, zlatem a stříbrem a který byl vyceněn na 11 milionů dolarů.
  3. První vánoční stromek v USA: První vánoční stromek byl postaven v roce 1851 v Baltimoru v Marylandu.
  4. Nejstarší vánoční stromek: Nejstarší vánoční stromek byl postaven v roce 1510 v Německu a byl ozdoben ovocem a sladkostmi.
  5. Nejčastěji používané materiály na ozdobení vánočních stromků: Nejčastěji používanými materiály na ozdobení vánočních stromků jsou žárovky, girlandy, ozdoby a vánoční hvězdy.
  6. Nejčastěji používané barvy na ozdobení vánočních stromků: Nejčastěji používané barvy na ozdobení vánočních stromků jsou červená, zlatá a zelená.

Jak vznikla tradice vánočního stromku?

Tradice vánočního stromku sahá až do středověku, kdy se v některých zemích Evropy používaly vánoční stromky jako symbol radosti a oslavy. Lze vystupovat starogermánské zvyky, kdy o slunovratu lidé nosili domů větvičky nebo stromky, aby tak uctili Odina, boha smrti, bojovníků, války a magie (mimochodem, je také bohem extáze a extatického básnění). Stromy si zdobili i Keltové, kteří navíc věřili v moc jehličí.

Staří Slované měli také svůj „pra“ vánoční stromek, a sice „chvojku“. Jednalo se o větev nebo špičku jedle. A stejně jako u našich Keltských předků (ČR má krom slovanských genů i keltskou DNA) i Slované svou „chvojku“ zdobili ovocem, stuhami a vajíčky.

Podle některých historických pramenů se první vánoční stromek objevil v Německu v 16. století. Podle legendy nechal jako první přidat zapálené svíčky na strom Martin Luther, protestanský reformátor. Údajně když se jednoho zimního večera vracel ke svému domovu a skládal kázání, byl ohromen jasem hvězd třpytících se nad stromy. Zvyk vánočního zdobení stromků se postupně rozšířil po celé Evropě a dnes je tradicí ve většině zemí na světě (dokonce i mnohé Africké země, pochopitelně s menšími úpravami, například zdobí palmy, případně cypřiše).

Naopak vánoce se neslaví (a tím pádem stromky nezdobí) až na výjimky například v Číně: zde mají vánoce spojené se západní konzumní tradicí spíše než s oslavou narození Ježíše Krista. Pochopitelně to neplatí pro čínskou křesťanskou menšinu, která čítá odhadem 70 milionů věřících.

V Severní Americe se vánoční stromky objevily později, a to až v 19. století. Tradice zdobení vánočních stromků se rozšířila díky německým přistěhovalcům, kteří přinesli tento zvyk sebou do nového domova. Dnes je vánoční stromek symbolem vánočních svátků po celém světě a je ozdobou mnoha domácností.

Co symbolizuje vánoční stromek?

Vánoční stromek je symbolem radosti a oslavy, které jsou spojené s vánočními svátky. Je také považován za symbol naděje a nového začátku.

Například v některých kulturách se vánoční stromek považuje za symbol Boží přítomnosti a moci, která chrání a ochraňuje lidi po celý rok. V jiných kulturách může symbolizovat přírodní sílu nebo dar života. Ať už symbolizuje cokoli, vánoční stromek je pro mnoho lidí důležitou součástí vánočních svátků a přináší radost a pohodu do domácností po celém světě.

Výhody a nevýhody živého a umělého vánočního stromku

Jak živý, tak umělý vánoční stromek má své kladné i záporné stránky, vždy je však nutné brát v úvahu osobní hodnotu jednotlivých bodů a podle toho se při koupi rozhodovat. 

Živý vánoční stromek



Klady

  • Osvědčená klasika
  • Charakteristická vůně jehličí
  • Každý rok originální řešení

Zápory

  • Opadávání jehličí
  • Změna barvy jehličí
  • Vyšší váha
  • Nutnost vyřešit transport
  • Každoroční finanční výdaj

Umělý vánoční stromek



Klady

  • Jehličí neopadavá
  • Barevná stálost
  • Pravidelný tvar
  • Vydrží mnoho let
  • Jednorázová investice
  • Velký výběr různých druhů i barev

Zápory

  • Absence charakteristické vůně jehličí
  • Nutnost skladování

Jak vybrat umělý vánoční stromek

Vnímáte shánění živého stromku jako časově i finančně náročnou záležitost? Pak si v klidu pořiďte umělý vánoční stromek. Již dávno se nejedná o nevzhledná košťata, současná nabídka je natolik pestrá a autentická, že umělé stromky jen těžko rozeznáte od těch řezaných. Stačí si tedy jen promyslet, jak by měl být umělý vánoční stromek vysoký a kam ho umístíte. V neposlední řadě zauvažujte nad barvou a nad jeho košatostí, ať se vám na něj dobře věší vánoční ozdoby.

Koupí umělého vánočního stromu získáte věrného parťáka na několik sezón, který vám neopadá, neuschne, a o jehož větve se nepopícháte. Sice za něj možná jednorázově vydáte vyšší částku než za stromek živý, ale s představou, že takový umělý vánoční stromek vám vydrží deset i více let, ve výsledku rozhodně ušetříte.

Jak vybrat živý vánoční stromek

Pokud se rozhodnete, že také letos zamíříte do prodejního stánku nebo do blízkého zahradnictví pro řezaný vánoční stromek, bylo by dobré již předem vědět, o jaký druh stromku budete mít zájem. Zvolíte raději hustší smrček, kterému však brzy opadá jehličí, nebo řidší borovici, která bude vaši domácnost krášlit delší dobu? U jedličky počítejte s tím, že si za ni oproti smrku nebo borovici rozhodně připlatíte. Kromě zvoleného druhu vánočního stromku mějte také představu o jeho výšce, ať nemusíte po příchodu domů stromek složitě zkracovat či jinak upravovat.

Při samotném výběru vánočního stromku se zaměřte na jehličí. Není seschlé nebo nepřirozeně zabarvené? Převažuje u stromku sytě zelená barva a působí stromek celkově svěžím dojmem? Nemá nějak deformované větve? To vše se vyplatí před koupí zkontrolovat a hlavně nekupovat již zabalený stromek, ať nejste po jeho vybalení nepříjemně překvapeni.

Jak vybrat vánoční stromek
Živý vánoční stromeček váš domov krásně provoní charakteristickou vůní jehličí.

Co udělat s vánočním stromkem po vánocích?

Po skončení vánočních svátků je možné vánoční stromek využít několika způsoby:

  1. Využití jako kompost: Pokud je vánoční stromek převážně vyrobený z přírodních materiálů, jako je dřevo nebo vlákno, může být použit jako kompost. Stromek lze rozsekat na menší kousky a přidat do kompostu nebo ho lze umístit do zahrady jako hnojivo.
  2. “Vrácení“ zpět do přírody: Některé městské oblasti nebo obce pořádají akce pro recyklaci vánočních stromků. Stromky se pak zpravidla rozsekají a vrátí zpět do přírody jako mulč nebo hnojivo.
  3. Využití jako palivo: Pokud máte kotel na dřevo nebo krb, může být vánoční stromek využit jako palivo. Je důležité pamatovat na to, že vánoční stromek je kratší a méně kalorický než běžné dřevo, takže by měl být použit jako doplněk k hlavnímu palivu.
  4. Využití jako živý stromek: Pokud máte vánoční stromek pěstovaný v květináči, můžete ho po skončení vánočních svátků přesadit do zahrady nebo do většího květináče a používat jako živý stromek.

Co dělat, aby vánoční stromek déle vydržel a neuschl?

  1. Použití nádoby s vodou: Před vložením stromku do stojanu je dobré nechat jeho kořeny ponořené v nádobě s vodou po dobu několika hodin. To pomůže stromku nasát vodu a zabránit vysychání.
  2. Omezení tepla: Vánoční stromek by měl být umístěn co nejdále od zdrojů tepla, jako je krb nebo topení. Přílišné teplo může zrychlit vysychání stromku.
  3. Zvýšení vlhkosti vzduchu: Zvýšení vlhkosti vzduchu v místnosti, kde je stromek umístěný, může pomoci zabránit vysychání. To lze dosáhnout například pomocí zvlhčovače nebo mokrého ručníku umístěného v blízkosti stromku.

Kdy se zdobí vánoční stromeček?

Tradice zdobení vánočního stromku se liší v různých zemích a kulturách. Někteří lidé zdobí vánoční stromek hned po svátcích Díkůvzdání (končí poslední čtvrtek v listopadu v USA), zatímco jiní to udělají až blíže k Vánocům. V některých zemích je zvykem zdobit vánoční stromek až na Štědrý den nebo dokonce až na Prvního svátek vánoční.

Je důležité si uvědomit, že vánoční stromek je symbolem radosti a oslavy, a tak by měl být zdoben v době, která je pro vás nejvhodnější a nejpříjemnější. Důležité je, aby proces zdobení stromku byl příjemný a zábavný pro všechny zúčastněné.

Jak dlouho vydrží stromek v květináči?

Doba, po kterou vydrží vánoční stromek v květináči, se může lišit v závislosti na několika faktorech, jako je velikost stromku, velikost květináče, kvalita půdy a podmínky pěstování. Obecně se dá říci, že vánoční stromek v květináči může vydržet několik let, pokud je dobře ošetřován a má dostatek vody a slunečního svitu.

Je důležité pamatovat na to, že vánoční stromek v květináči bude růst a může se stát příliš velký pro interiér. V takovém případě by mohl být přesazen do většího květináče nebo do zahrady. Je také možné, že po určité době stromek začne odumírat nebo přestane být atraktivní, a bude třeba jej vyměnit za nový.

Kdy koupit stromeček na Vánoce

Průřez vánočních stromků se provádí většinou ke konci listopadu, živý stromek tak ideálně kupujte tři týdny před Štědrým dnem. Budete mít možnost širokého výběru těch nej vzrostlých krasavců a nestane se vám, že na vás těsně před Vánocemi zbydou jen poslední kusy.

Jaký vánoční stromek zvolit?

Nejčastěji se na Vánoci setkáte s prodejem smrku, borovice a jedle. Pro představu vám přinášíme jednoduché srovnání, ať víte, co můžete od jakého druhu vánočního stromku očekávat.

Druh vánočního stromku: smrk borovice jedle
Cena: od 300 Kč od 450 Kč od 590 Kč
Výdrž jehličí: 1-2 týdny 2-3 týdny 3-4 týdny
Typ jehličí: husté, krátké, pichlavé
řidší, dlouhé husté, krátké, nepichlavé
Barva jehličí: matně zelená sytě zelená světlejší zelená

Jak uchovat vánoční stromek do Vánoc

Říkáte si, že tři týdny před Vánocemi je poměrně dlouhá doba, a zajímá vás, jak uskladnit vánoční stromek? Po příjezdu domů z něho odstraňte převozní obal a jeho kmínek seřízněte přibližně o dva centimetry. Kmen stromku ponořte do nádoby s vodou a postavte ho na nějaké chladnější místo. Stromek nemusíte dávat do vody v případě, že bude uskladněn v teplotě okolo nuly. Takto zabezpečený stromek vám bez problému vydrží do Vánoc i několik týdnů.

Jak upevnit stromek do stojanu

Před zdobením stromku jej upevněte do stojánku, a pokud chcete, aby vám stromek vydržel co nejdéle čerstvý a svěží, zvolte stojánek s nádržkou na vodu. Díky tomu stromku zajistíte pravidelný přísun vláhy a pojistíte si tak jeho delší životnost. Vodu je třeba průběžně doplňovat, stromek středního vzrůstu pojme denně až půl litru vody. Vánoční stromek by neměl být umístěný v blízkosti topení ani v místě, kde by byl vystaven přímému slunečnímu záření.

Jak ozdobit vánoční stromeček

Také zdobení vánočního stromečku podléhá nejnovějším trendům, které zahrnují dominující barvy, tvar i materiál vánočních ozdob nebo celkový styl zdobení vánočního stromku. Je jen na vás, zda se tímto módním diktátem budete řídit, nebo zůstanete věrní klasice a ozdobíte si stromek podle svého zvyku. Pro případnou inspiraci, jak ozdobit vánoční stromek, vám skvěle poslouží náš článek: Vánoční výzdoba od A do Z. Tipy na vánoční ozdoby, dekorace a vánoční stromeček.

i

Jak dlouho vydrží vánoční stromeček? Při vhodné péči a pravidelném doplňování vody vám může vánoční stromek vydržet až dva měsíce. Mluvíme samozřejmě o jedličce, u smrku ani borovice takovou výdrž očekávat nelze. Smrček vás poctí svojí návštěvou přibližně tři týdny, borovici pak můžete hostit ještě o dva týdny déle. Přibližně po pěti týdnech však také ona začne opadávat a kouzlo Vánoc se začne postupně vytrácet.

Jak vybrat vánoční stromek
Vánoce, to není žádná soutěž o nejlepší či nejhorší vánoční stromek, proto si vašeho krasavce nazdobte přesně podle vlastních představ.

Kdy zdobit stromeček na Vánoce

Zdobení vánočního stromku je pro každého zcela individuální záležitostí. Zatímco někdo nedá dopustit na klasické barevné ozdobičky a čokoládové figurky, které mu připomínají vlastní dětství, jiný již od listopadu sleduje nejnovější módní trendy vévodící současné vánoční sezóně a podle toho každý rok výzdobu obměňuje. Ať už patříte do jedné či do druhé skupiny, nebo upřednostňujete jednoduchou krásu v podobě stromečku ozdobeného jen mašličkami a perníkovými ozdobami, jistě vás zajímá, kdy se zdobí stromeček.

i

Zajímá vás, proč se zdobí stromeček? Tento původně pohanský zvyk údajně katolická církev zakazovala, a proto se první ozdobené vánoční stromečky objevují až na konci 16. století. V té době představovaly symbol rajského stromu Adama a Evy a jako ozdoby na něm převládaly hlavně jablka a ořechy.

Kdy se zdobí vánoční stromeček umělý

Jestliže jste majiteli umělého vánočního stromku, je zcela na vás, kdy mu nasadíte slavnostní kabát. Začít můžete směle již s první adventní nedělí a užít si tak slavnostní atmosféru Vánoc s dostatečným předstihem.

Kdy se zdobí vánoční stromeček živý

V případě živého vánočního stromku se doporučuje jeho zdobení nejdříve týden před Štědrým dnem. Kdo ctí tradice, zdobí stromek v noci 23. prosince, neboť se říká, že zdobení stromku v jiné dny přináší smůlu.

Jak vybrat vánoční stromek
Umělý vánoční stromek poslouží řadu let jako hlavní výzdoba vašich Vánoc.

i

Kdy odstrojit vánoční stromeček? Pokud se budeme řídit tradicí, pak je nejlepší dobou pro odstrojení stromečku svátek Tří králů, tedy 6. leden. Tímto svátkem oficiálně končí vánoční období, a proto se právě v tento den řada domácností loučí s vánočním stromečkem i s ostatní vánoční výzdobou.

Kdy se zdobí vánoční stromeček umělý

Jestliže jste majiteli umělého vánočního stromku, je zcela na vás, kdy mu nasadíte slavnostní kabát. Začít můžete směle již s první adventní nedělí a užít si tak slavnostní atmosféru Vánoc s dostatečným předstihem.

Nejhorší vánoční stromek

Nejhorší vánoční stromek představuje jednu z nehledanějších frází spojenou s tímto tématem. Ano, také nás to překvapilo. A ačkoliv nám to radost nedělá, abychom učinili zadost zájmu (a naléhání našich SEO specialistů), nabízíme několik příkladů (opravdu) nepovedených vánočních stromků. Dodáváme ovšem, jak již koneckonců zaznělo výše, že Vánoce nejsou soutěž o nejlepší či nejhorší vánoční stromek, nýbrž o času strávenými se svými blízkými.

Nejhorší vánoční stromek Nejhorší vánoční strom

Nejhorší vánoční strom Nejhorší vánoční strom

i

1. obrázek: K tomuto stromu se bohužel nepodařily dohledat relevantní informace. Zdroje se omezují pouze na konstatování, že ideální vánoční strom by neměl být tak křivý. Zdroj: lajk.iprima.cz 

2. obrázek: Nejhorší vánoční stromek roku 2014 z Británie, a to dle express.co.uk. Za tímto počinem stojí radnice Mossley v Manchesteru. Dle všeho se jednalo o výsledek škrtů v rozpočtu. Na pořádní vánoční strom tak již nezbyly prostředky, a tak se místní obyvatelé museli spokojit s „ozdobenou větvičkou“.

3. obrázek:  Se zařazením tohoto kousku do výběru nejhorším vánočním stromů je potíž. Není totiž zcela jisté, zda se vůbec jedná o strom. Spíše to působí jako ozdobená anténa. Nicméně nakonec převážil názor, že spíše než se hádat, zda se jedná o strom, je důležité se zaměřit na účel, který má „objekt“ teoreticky plnit. Zdroj: mamaslatinas.com

4. obrázek: Nejhorší vánoční stromek roku 2017 v Británii. Alespoň dle článku metro.co.uk. Strom ve svém volném čase a na své náklady ozdobil 80letý obyvatel městečka Ottery St Mary v Devonu. Poté, co se výše přiložená fotka dostala na internet, stal se terčem řady vtípků. Příběh má ale šťastný konec: po reakcích místní podnikatel věnoval důchodci třímetrovou jedli a vyzval obyvatele, aby ji pomohli ozdobit.

Není důležité, zda si vyberete živý, nebo umělý vánoční stromeček, důležité je, že se pod ním sejdete se svými blízkými a užijete si ty nejkrásnější Vánoce.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB12