Loose Leaf Herbal Teas
Loose Leaf Herbal Teas – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 1,679
Tea Garden China White Monkey 500 g
1,999,-
3,998 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - white, loose-leaf, tea blend, Chinese, weight 500 g - 3,998 Kč/1 kg
Tea Garden Japan Gyokuro Saemidori BIO - green tea 50 g
399,-
7,980 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - green, loose, single species, Japanese, weight 50 g - 7,980 Kč/1 kg
Naturalis Herbal (Balance) Tea ORGANIC 70g
Great price
96,-
1,371 Kč/kg
In stock > 20 pcs at the supplier's
Tea - made according to a traditional Ayurvedic recipe, a mixture of modern and traditional herbs, grown as organic quality, delicious herbal taste - 1,371 Kč/1 kg
Tea Garden India Darjeeling Ambootia Organic FF - black tea, 500g
1,349,-
2,698 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - black, loose, single species, Indian, weight 500 g - 2,698 Kč/1 kg
ORIENTAL Green tea China Sencha 1 kg
740,-
740 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - green, loose, single varietal, Chinese, weight 1000 g - 740 Kč/1 kg
Yerba Mate Amanda Tradicional - 500 g
140,-
280 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - mate, sprinkled, the raw material used is holly with a positive impact on detoxification, digestion and digestion and energy and memory, single-species, Argentine, weight 500...
JUKL Herbal Tea Blend according to L. Mojžíšová 100g
124,-
1,240 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - herbal, loose leaf, tea blend, Czech, weight 100g, ingredients: oregano, yarrow and rosehip - 1,240 Kč/1 kg
Tea Garden - Japan Gyokuro Asahi - green tea, 500 g
3,449,-
6,898 Kč/kg
In stock 5 pcs at the supplier's
Tea - green, loose, single-species, Japanese, weight 500 g - 6,898 Kč/1 kg
Yogi Power Tea Garden in a box
299,-
1,869 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - Ayurvedic, sprinkled, tea blend, German, weight 160 g, composition cloves and cinnamon - 1,869 Kč/1 kg
Pangea Tea Maté green tea 50 g
68,-
1,360 Kč/kg
In stock > 20 pcs at the supplier's
Tea - mate, sprinkled, single-species, German, weight 50 g, volume 50 ml - 1,360 Kč/1 kg
ORIENTAL Semi-green tea Formosa Hong Shui Dong Ding Oolong - 75 g
320,-
4,267 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - oolong, loose-leaf, tea blend, Taiwanese, weight 75 g - 4,267 Kč/1 kg
Tea Garden - Marcela Košanová & Successful and strong fighter 100 g
199,-
1,990 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - Herbal, sprinkled, tea blend, German, weight 100 g, composition apple - 1,990 Kč/1 kg
Tea Garden - Marcela Košanová & Head full of ideas 100 g
199,-
1,990 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - herbal, loose-leaf, tea blend, German, weight 100 g - 1,990 Kč/1 kg
Tea Garden Milk Thistle
89,-
890 Kč/kg
In stock > 20 pcs at the supplier's
Tea - herbal, loose, single-species, Czech, weight 100 g - 890 Kč/1 kg
Tea Garden Earl Grey with flowers - black flavoured tea, 500g
999,-
1,998 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - Black, sprinkled, the raw material used is bergamot and jasmine with a positive impact on energy and memory, single-species, German, weight 500 g - 1,998 Kč/1 kg
ORIENTAL Black Tea China Yunnan Pu Erh Shu Beng Cha Shangrilla 2019 - 200 g
369,-
1,476 Kč/kg
In stock 1 pcs at the supplier's
Tea - Black, sprinkled, the raw material used is Chinese tea tree with a positive impact on digestion and digestion, weight loss and energy and memory, single-species, Chinese,...
Tea Garden Puerh Tea King Organic 80 g
249,-
2,767 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - black, loose, single varietal, Chinese, weight 90 g - 2,767 Kč/1 kg
Tea Garden Inner peace - ayurvedic tea 70 g
199,-
2,843 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - Ayurvedic, sprinkled, tea blend, German, weight 70 g, composition of fennel, Chamomile, Mint, Lemon balm, marigold, Passionflower and Rose - 2,843 Kč/1 kg
Megafyt St. John's wort 50 g
62,-
1,240 Kč/kg
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Medicinal Tea - traditional herbal medicine is used to relieve temporary mental exhaustion, contains Hyperici herba, for adults, loose tea
ORIENTAL China Tarry Lapsang Souchong Black Tea, 200 g
370,-
1,850 Kč/kg
In stock 3 pcs at the supplier's
Tea - black, loose, single varietal, Chinese, weight 200 g - 1,850 Kč/1 kg
Green tea China Sencha Japanese Lime - 1 kg
700,-
700 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - Green, sprinkled, tea blend, Chinese, weight 1000 g, composition lemon and frankincense - 700 Kč/1 kg
ORIENTAL Fruit tea Indian Breeze - 200 g
186,-
930 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - fruity, sprinkled, tea blend, Czech, weight 200 g, composition elderflower, Blueberry, hibiscus and currants - 930 Kč/1 kg
In the category Loose Leaf Herbal Teas on Alza.cz, we currently have a total of 1679 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue
No longer sold
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si
Sypané bylinné čaje
Magyarországra rendelnél? Látogasd meg ezt a termékkategóriát
Szálas gyógyteák