Refresh the page

Jak vybrat čtečku e-knih

Ke čtení elektronických knih se nejčastěji používají specializované čtečky, tablety nebo chytré telefony. Při výběru vhodného zařízení se řiďte především tím, jaký typ knih nejčastěji čtete i jak dlouho a jak často se čtení věnujete. V zásadě se tak výběr omezuje na tři typy zařízení. V našem článku se podrobněji podíváme na to, které to jsou a jaké mají výhody a nevýhody.

Jak vybrat čtečku e-knih

Jak vybrat čtečku e-knih – OBSAH

Před výběrem čtečky e-knih si odpovězte na tyto otázky

  1. Jaké knížky budete nejčastěji číst – budete číst jen text s občasnými obrázky, nebo někdy i složitěji formátované publikace?
  2. Jak často a jak dlouho chcete číst – jen pár minut týdně, nebo každý den několik hodin?
  3. Potřebujete další specializované zařízení, nebo upřednostňujete univerzální řešení – chcete mít jen zařízení na čtení, nebo na něm i brouzdat po internetu či vyřizovat pracovní věci?
Amazon Kindle

Amazon Kindle a další specializované čtečky

  • Specializované na čtení e-knih
  • Velká kapacita, pojmou tisíce knih
  • Neunavují oči

Specializované čtečky e-knih jsou bezvadné pro beletrii a obecně dlouhé texty, méně vhodné pro odbornou literaturu s grafy či schématy. Nicméně i ta se na nich dá s určitými kompromisy číst. Jejich největším benefitem je tzv. e-ink displej, tedy elektronický inkoust, který při čtení připomíná klasický papír a při dlouhém čtení šetří oči. Výhodou e-čteček je i jejich dostatečná kapacita. Soubory s e-knihami jsou poměrně malé a do zařízení se vejde i několik stovek nebo tisíc elektronických knih.

Výhody a nevýhody

  • Elektronický inkoust neunavuje oči
  • Podpora ePUB
  • Dlouhá výdrž na baterii
  • Kompaktní rozměry
  • Žádné nadstandardní funkce
  • Ne vždy mají podsvícený displej
  • Již nepodporuje formát MOBI (více informací)
iPad, Tablet

Tablety

  • Univerzální zařízení
  • Mívají větší rozměry i hmotnost
  • Barevný a podsvícený displej

Tablety jsou nejuniverzálnější čtecí zařízení. Lze na nich pohodlně číst beletrii i odbornou literaturu. Tím to ale nekončí. Jelikož mají barevný dotykový displej a vyšší výkon než čtečky, kromě čtení knih se na nich dát i brouzdat po internetu, sledovat filmy nebo hrát hry. Na druhou stranu, od čtení vás tím pádem bude odrazovat více věcí, takže větší univerzalita může být zároveň pro někoho i negativum. Je třeba počítat také s jejich vyšší hmotností (dle modelu) a výdrží na baterii jen několik hodin. Důležitým faktorem je také svítící displej, který více oči unavuje více než elektronický inkoust.

Výhody a nevýhody

  • Barevný dotykový displej usnadňuje listování knihou
  • Podsvícení umožňuje čtení za každých světelných podmínek
  • Široká nabídka programů pro čtení
  • Rozměry a hmotnost
  • Nižší výdrž baterie
  • Příliš mnoho dalších rozptýlení od čtení
Chytré telefony

Chytré telefony

  • Lze na nich číst, procházet internet i komunikovat
  • Ty s větším displejem jsou na čtení velmi pohodlné
  • Čtení na menším, podsvíceném displeji více namáhá oči

Mobilní telefony jsou dnes dokonale univerzálními zařízeními, která nosíme neustále při sobě. Tak proč je nevyužít i ke čtení knih? Zejména mobily s větším displejem se velmi dobře hodí na čtení beletrie. Knihy se schématy a obrázky si však vzhledem k omezeným rozměrům displeje příliš nevychutnáte, budete muset přibližovat, což zdržuje. Největším plusem telefonů je ale fakt, že veškeré knihy budete mít vždy u sebe a čtením si můžete například zkracovat čekání ve frontách.

Výhody a nevýhody

  • Mobil máte vždy u sebe
  • Od čtení vás bude vždy dělit jen pár sekund
  • Podsvícení umožňuje pohodlné čtení i v noci
  • Jsou to multifunkční zařízení a mohou více rozptylovat od čtení
  • Menší displej
i Váháte, zda si pořídit specializovanou čtečku, nebo univerzální tablet? Dobré rady, které vám ulehčí rozhodování, najdete v článku Tablet vs. čtečka e-knih: co vybrat a proč?

Jakou čtečku e-knih vybrat – související dotazy

Jak funguje čtečka e-knih?

Specializované čtečky elektronických knih nabízejí oproti tabletům a chytrým telefonům několik zásadních výhod. Základem těchto čteček je totiž zcela pasivní e-ink displej. Pasivní proto, že sám o sobě nevyzařuje světlo. Díky této vlastnosti jsou čtečky jako Amazon Kindle nebo PocketBook v porovnání se zařízeními s LCD nebo OLED displejem mnohem méně energeticky náročné a také šetrnější k očím. Jinými slovy navozují pocit, že uživatel čte tištěnou knihu.

Zároveň však není pravda, že specializované čtečky nedisponují umělým podsvícením displeje. Pokud by to pravda byla, potřebovali byste ke čtení v nepříznivých světelných podmínkách zdroj umělého osvětlení, stejně jako při čtení tišených knih. Většina výrobců čteček e-knih řeší tento problém pomocí LED diod v rámečku a integrované světlovodivé vrstvy, skrze kterou je světlo rozváděno na celou plochu displeje. Agresivní světlo tak nikdy nevyzařuje do vašich očí (jako u tabletů a mobilů), ale vždy jen dovnitř displeje.

Nekončící srovnávání – Amazon Kindle vs. PocketBook

Přestože je na dnes na trhu mnoho výrobců specializovaných čteček e-knih, dvě značky již dlouhodobě vystupují z řady. Jedná se o čtečky Amazon KindlePocketBook. Obě jsou kvalitní a chybu neuděláte ani s jednou z nich. Ale jaké mají výhody či nevýhody?

Amazon Kindle

Velkou výhodou čteček Kindle je jejich navázání na mezinárodní e-shop Amazon. Pokud zvládnete četbu ve světových jazycích, jako je angličtina, němčina, francouzština atd., máte tisíce knih doslova na pár kliknutí. Nákupy lze jednoduše provést přímo ze čtečky.

Co do podpory formátů platily čtečky Amazon Kindle za poměrně uzavřené, to ale již neplatí. Zvládnou PDF, TXT, případně ePUB. Naopak formát MOBI, který byl vyvinut společností Amazon pro čtečky Kindle, je minulostí.

MOBI byl nahrazen rozšířenějším ePUB. Více informací o konci podpory MOBI a přechodu na ePUB v našem článku.

Knihy lze z jednoho do druhého formátu snadno převádět díky službě Send To Kindle. Amazon pro vás převede dokument a do čtečky jej zašle.

Send To Kindle je praktická služba, pomocí níž do svého Kindlu snadno dostanete nejen knihy zakoupené na Amazonu, ale i webové stránky či dokumenty ve Wordu z vašeho počítače. Do čtečky Kindle si tedy můžete pomocí služby Send To Kindle poslat např.:

  • články na webových stránkách, příspěvky na blogu (přes doplněk v prohlížeči),
  • dokumenty ze svého počítače (program pro PC, pro Mac),
  • cokoli mailem na svou Kindle adresu,
  • cokoli ze svého Android telefonu.
  • Z výše uvedeného vyplývá, že ve svém Kindlu nemusíte číst jen e-knihy z Amazonu, ale prakticky i z kteréhokoli jiného e-shopu, včetně toho našeho. Drtivá většina elektronických knih je totiž k dispozici i ve formátu Mobi nebo PDF.

    Pro někoho může být u čteček Kindle od Amazonu nevýhodou fakt, že v menu a v ovládání nepodporují češtinu. Nicméně nepředstavuje to omezení v případě zobrazení českého textu, tedy diakritiky. České, slovenské či jakékoli jiné knihy tedy lze na čtečkách Amazon Kindle číst bez problémů.

    • Podpora ePUB
    • Kvalitní zpracování
    • Podpora ze strany Amazonu
    • Automatizovaný převod formátů prostřednictvím e-mailu
    • Rozhraní v angličtině

    PocketBook

    Čtečky PocketBook podporují širší pole formátů elektronických knih, to je jejich nejzásadnější devíza. Formátem tak nejste limitováni a e-knihy můžete nakupovat prakticky kdekoliv. I u této čtečky si můžete nechat poslat dokumenty či články přímo pomocí funkce Send To PocketBook. 

    Velkou výhodou čteček PocketBook je fakt, že mají plnou podporu českého rozhraní. Ačkoliv se většinou menu čteček elektronických knih omezují na poměrně jednoduše zpracovanou knihovnu titulů, jednoduchá nastavení a prohlížeč internetu, někteří uživatelé dávají přednost mateřskému jazyku i v oblasti rozhraní. 

    Naopak dlouhodobě vzpomínanou nevýhodou čteček PocketBook je jejich křehkost. Nejcitlivější část zařízení, tedy displej, se až příliš snadno poškodí. Ochranu čtečce přinese některé z pouzder určených k tomuto účelu.

    • Rozhraní v českém jazyce
    • Širší podpora formátů
    • Náchylné k poškození

Kde sehnat e-knihy?

Pro elektronické knihy nemusíte běžet do knihkupectví, hned v několika formátech (nejčastěji PDF a ePUB) je pořídíte i přímo na Alza.cz. V našem elektronickém knihkupectví jsou knihy pro děti, aktuální bestsellery, klasika i odborná literatura. Navíc nakupujete jen na pár kliků. Pokud nevíte, jak na to, mrkněte na článek Jak stahovat e-knihy na Alza.cz.

Slovník pojmů – čtečky elektronických knih

E-kniha

Elektronická kniha je digitální verze klasické papírové knihy určená pro čtení ve specializovaných čtečkách, tabletech, chytrých mobilních telefonech nebo počítačích. Elektronickou knihu si stáhnete za pár minut, v drtivé většině případů ji pořídíte levněji než klasickou tištěnou knihu a při čtení jistě oceníte možnost pružně měnit velikost písma.

DRM

Zkratka ze slov Digital Rights Management znamená systém pro ochranu autorských práv, který je používán jako zabezpečení elektronických souborů. DRM chrání e-knihu před zneužitím (volným užitím, kopírováním apod.). Na Alza.cz se můžete setkat se dvěma typy ochrany, Social DRM a Adobe DRM.

ePub

Jeden z nejrozšířenějších formátů elektronických knih vhodný zejména pro beletrii. Jeho hlavní výhodou je zachování přehledné sazby textu na různých zařízeních a při různých velikostech fontu. Je kompatibilní s většinou specializovaných čteček i čtecích aplikací pro tablety a chytré telefony. ePUB podporuje i Amazon Kindle, který v srpnu 2022 opustil svůj formát MOBI. Více o přechodu Amazonu na ePUB z MOBI v našem článku.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB04