Refresh the page

Jak správně krmit štěně, dospělého psa a staršího psa?

Aktualizováno

Strava významně ovlivňuje kvalitu psího života a správné složení krmné dávky má velký vliv na zdraví, váhu i aktivity vašeho mazlíčka. Připravili jsme pro vás pár obecných rad a pravidel, jak by měl psí jídelníček od štěněte až po psího seniora vypadat, ať už dáváte přednost granulím, konzervám, vařené stravě, či BARF (Bone and Raw Food). Jak tedy správně krmit štěně, dospělého psa či seniora?

Jak správně krmit štěně?

Jak správně krmit štěně, dospělého psa a staršího psa? – OBSAH

  1. Jak správně krmit štěně?
  2. Jak správně krmit dospělého psa?
  3. Jak správně krmit psího seniora?

Jak správně krmit štěně?

Chcete, aby vaše štěně vyrostlo ve zdravého a silného psa, a k tomu potřebuje správně vyváženou plnohodnotnou stravu. Štěně má malý žaludek, citlivý trávicí trakt, rychle se vyvíjí a roste, proto ho musíte krmit jinak než dospělého psa. Mléčné náhražky jsou plnohodnotným kompletním krmivem od narození až do přechodu na jinou štěněcí stravu. Ještě před příchodem štěněte se rozhodněte, čím ho chcete dále krmit, zda dáte přednost granulím, vařené stravě, či BARF, a to i s ohledem na to, na jakých druh stravy bylo zvyklé u chovatele. Na nové krmení ho zvykejte postupně, protože rychlý přechod na jinou stravu by mohl štěněti způsobit zažívací potíže.

i Psí jídelníček by měl v každém věku obsahovat ideální poměr bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů i minerálů, aby spolehlivě zajistil dostatek energie pro aktivní psí život, optimální růst a zdraví. Každý pes je originál, má svůj vlastní styl života i potřeby, proto je důležité brát ohled i na druh plemene, možné dědičné dispozice, zdravotní problémy, životní styl a především pak na věk psa. Je rozdíl připravovat krmení pro štěně ve vývinu, aktivního dospělého psa nebo pro nemocného psího seniora.

Štěně krmte v pravidelných intervalech a rozdělte si doporučenou denní dávku do 3–4 porcí. Misku s granulemi či jinou stravou by štěně nemělo mít dostupnou po celý den, aby se nepřejídalo a zvyklo si lépe na pravidelné krmení, proto ji vždy po krmení odeberte, i když štěně celou porci nesnědlo. Štěně také musí mít neustále k dispozici misku s čerstvou, pitnou vodou – vodu z kohoutku nechte odstát, aby měla pokojovou teplotu a vyprchal z ní chlór. Postupně s narůstajícím věkem štěněte pak můžete snižovat frekvenci krmení až na 2× denně.

Krmivo pro štěňata

Krmivo pro štěňata by mělo obsahovat 28–30 % bílkovin, 20–25 % tuků a vápník s fosforem v poměru 1,3 : 1. Správně vyvážené složení stravy byste měli hlídat, pokud štěně krmíte vařenou či BARF stravou. Jestliže krmíte kvalitními granulemi a konzervami určenými právě pro štěňata a juniory, máte jistotu, že obsahují vše, co štěňata pro svůj vývoj potřebují, ve správném poměru.

Jak správně krmit štěně:

  • Rozdělte krmení do menších porcí.
  • Vždy zkontrolujte, že krmení/voda má pokojovou teplotu.
  • Dodržujte pravidelný režim krmení.
  • Zajistěte stálý přístup k čerstvé pitné vodě.
  • Po krmení nechte štěně odpočívat, kvůli lepšímu trávení i prevenci torze žaludku.
  • Sledujte, zda štěně přibývá na váze, ale pozor na nadváhu, která by mohla ohrozit správný vývoj pohybového aparátu.

Malá, střední a velká plemena mají různé požadavky na krmení a jejich strava se během dospívání liší.

Štěňata malých plemen – rostou a vyvíjejí se rychleji, potřebují proto velký přísun energie ve stravě, ale pozor na nadváhu. Na dospělé granule či jinou stravu přechází v 8.–10. měsíci.

Štěňata středních plemen – aniž byste zvyšovali krmné dávky, stoupá u nich v devátém měsíci hmotnost, dorůstají v dospělého psa. Okolo 12. měsíce věku přechází na stravu nebo granule pro dospělé psy.

Štěňata velkých plemen – dospívají dlouhou dobu a je třeba udržet optimální růst, aby nerostla příliš rychle a jejich kostra byla dostatečně připravena na zátěž svalové hmoty. V období růstu jsou štěňata velkých psů zatížena rizikem ortopedických problémů (např. dysplazie kyčelního a loketního kloubu). Zaměřte se proto na optimální obsah tuku v krmivu a dostatek vápníku a fosforu v krmné dávce. Na dospělé granule či stravu přechází v 18. měsíci i déle.

Krmivo pro psy

Jak správně krmit dospělého psa?

Správně krmeného a zdravého dospělého psa poznáte podle toho, že není hubený ani tlustý, má lesklou srst bez lupů, silné drápy a je ve výborné kondici. Právě sledování aktuální kondice vašeho psa vám může pomoci při úpravě velikosti či složení krmné dávky.

Správně živený pes – má vtažené břicho, je dobře patrná užší oblast beder při pohledu shora, nahmatáte žebra i páteř.

Podvyživený pes – má zřetelně viditelná žebra, páteř i kosti pánve, ztrácí kondici.

Pes s nadváhou – nenahmatáte žebra ani páteř, protože jsou obalené tukem, břicho je ve stejné úrovni jako hrudník či níže.

Dospělého psa krmte ideálně 1× denně (nejlépe večer) a zajistěte mu stálý přístup k čerstvé pitné vodě. Pro stanovení ideální krmné dávky se řiďte jak návodem na obalu, pokud krmíte granulemi nebo konzervami, tak i velikostí plemene, zdravotním stavem, mírou zátěže a fyzických aktivit. Psa nepřekrmujte, stejně jako u lidí i u psů má obezita negativní vliv na srdce, pohybový aparát i délku života. Pes po jídle musí jít ležet a odpočívat.

    i Psí stolice by měla mít dobrou konzistenci a být pravidelná. Řídká, častá a silně zapáchající stolice je známkou nedostatečně vyvážené stravy nebo špatného zdravotního stavu.

    Jak krmit dospělého psa:

    • Velikost krmné dávky přizpůsobte velikosti plemene, jeho zdravotnímu stavu, aktivitám a kondici.
    • Zajistěte stálý přístup k čerstvé pitné vodě.
    • Po krmení nechte psa odpočívat.
    • Podpořte jeho kondici vhodnými doplňky stravy.
    • Pamatujte, že odměny a pamlsky jsou také součástí denní krmné dávky.
    Krmivo pro psy

    Jak by měl vypadat jídelníček dospělého psa s malou fyzickou aktivitou? Pokud má pes spíše klidový režim, měla by krmná dávka odpovídat snížené potřebě živin, nejdůležitější je pak snížit obsah tuků ve stravě. Obezita je největším nebezpečím pro psy s malou fyzickou aktivitou, může přinést řadu zdravotních komplikací a hubnutí je pro málo aktivní psy velmi obtížné. Při shazování přebytečných kilogramů mohou vašemu mazlíčkovi účinně pomoci speciálně připravená krmiva pro snížení hmotnosti.

    A co by naopak nemělo chybět v jídelníčku aktivního psa s vysokou fyzickou zátěží? Při krátkodobé zátěži je dobré mírně zvýšit krmnou dávku s důrazem na dostatečný přísun bílkovin, tuků a sacharidů v ideálním poměru. U dlouhodobé zátěže je pak důležité zvyšovat především dávky bílkovin. Pokud chcete mít jistotu, že váš psí sportovec dostane vyváženou plnohodnotnou stravu, dopřejte mu prémiové granule pro aktivní psy

    i Pokud chováte psa celoročně venku, zvyšte mu krmnou dávku na zimu až o 30 %.

    Strava psů malých plemen by vzhledem k malým krmným dávkám měla obsahovat vyšší podíl bílkovin a tuků, než je tomu u velkých psů. Může jim ublížit i velmi malé množství škodlivin, proto by v žádném případě neměli dostávat potravu z lidského stolu. Také u nich může snáze dojít k dehydrataci, proto potřebují mít stálý přístup k pitné vodě. 

    Správně vyvážená strava jako prevence 

    Chcete-li mít jistotu, že vás pes skutečně dostává vše, co potřebuje, a chcete účinně předejít možným zdravotním problémům, vyberte si prémiové krmivo, pamlsky či doplňky stravy šité na míru zdravotnímu stavu a aktivitám vašeho psa. Tato krmiva jsou obohacena o kloubní výživu, esenciální mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a zinek nebo o prebiotika. Má váš pes predispozici ke zdravotním problémům, špatně snáší některé složky stravy nebo je po kastraci či sterilizaci? Díky správně vyvážené stravě dokáže váš pes snadněji čelit mnohým zdravotním problémům. Pro tyto případy máte k dispozici širokou nabídku speciálně sestaveného krmiva, stačí jen zvolit oblíbenou příchuť. 

    Psí senior

    Jak správně krmit psího seniora?

    Kdy máme začít psa považovat za seniora? Obecně platí, že menší plemena žijí delší dobu, zatímco větší psi se dožívají nižšího věku. U malých plemen se příznaky stárnutí objevují přibližně v 10 letech, u větších psů se mohou objevit i o 3 roky dříve.

    i Jak poznáte, že pes stárne? Chlupy na čenichu a kolem očí šediví, přibývá na váze, aniž byste zvýšili krmnou dávku, snadno se unaví, má zpomalený metabolismus a zhoršený zrak i sluch, problémy se zuby, trpí inkontinencí, objevují se otlaky na loktech i zhoršený stav drápků.

    Zpomalením metabolismu klesá i množství energie, které psí senior potřebuje k běžnému fungování, a pokud by i nadále měl stejnou krmnou dávku, mohl by začít tloustnout, a to by se negativně projevilo na jeho zdravotním stavu. Štíhlý pes žije obvykle aktivněji a déle než pes s nadváhou. S rostoucím věkem psa je třeba věnovat ještě větší pozornost kvalitě krmiva, které by mělo obsahovat hodně bílkovin a méně tuků.

    Krmivo pro psy

    Doplňky stravy pro seniory

    Protože psí senioři mohou být více náchylní k nemocem, hrozí jim onemocnění kloubů, ledvin či srdeční nebo kožní problémy, doporučujeme posilovat jejich imunitu různými doplňky stravy. Pokud staršího pejska trápí klouby či má problémy při chůzi, můžete mu pomoci speciálními přípravky pro podporu pohybového aparátu, které lze podávat i preventivně. Dokážou dodat tělu potřebné látky jako kolagen, chondroitin sulfát či glukosamin sulfát a zlepšit stav kloubů, vazů a šlach. Nejen pohybový aparát, ale i zuby psího seniora si zaslouží zvláštní péči v podobě doplňků stravy, aby měl ještě dlouho čím kousat. Správnou výživou můžete svému psímu seniorovi pomoci zdravotní problémy eliminovat či alespoň utlumit jejich projevy.

    Jak správně krmit psího seniora:

    • Zvolte vhodné krmivo pro seniory s nízkým obsahem tuku.
    • Podpořte jeho zdraví vhodnými doplňky stravy.
    • Odchylky od běžného stavu (barva nebo konzistence stolice, nadměrné pití) konzultujte s veterinářem.
    i Nejen strava, ale i přiměřený pravidelný pohyb a psychická pohoda dokážou pozitivně ovlivnit zdraví a délku i kvalitu života vašeho psího seniora.

    Jak by měla vypadat strava psích seniorů podle velikosti plemene?

    U malých plemen, pokud malého psího seniora netrápí žádný zdravotní problém a netrpí-li nadváhou, nemusíte nutně přecházet na seniorské krmivo. Důležité je ale hlídat obsah bílkovin ve stravě – nemělo by jich být více než 30 %. 

    U středních plemen záleží hlavně na kondici a zdravotním stavu vašeho psa. Je-li vitální, nemusíte přecházet na seniorská krmiva, hlídejte jen obsah bílkovin, který by měl být ideálně kolem 26 %. Jestliže se objeví jakýkoliv problém s trávením či pohybem, přejděte na krmivo pro seniory.

    U velkých plemen se doporučuje přechod na stravu pro seniory v 8 letech. Pokud je ale váš pes ve výborné kondici, můžete přechod na seniorské krmivo posunout. Psa však pozorujte a v případě zhoršení stavu mu krmivo upravte na seniorskou verzi.

    Aby váš pes prožil spokojený a aktivní život, potřebuje správně vyváženou plnohodnotnou stravu, která přesně odpovídá psím potřebám. Kvalitu jeho života od štěněte až po seniora přímo ovlivňujete tím, čím ho krmíte. Dopřejte mu tedy v každém věku to nejlepší krmivo, které si dokáže v misce představit.

    We care about your privacy

    Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

    More information
    I understand Detailed settings Reject everything
    P-DC1-WEB03