Refresh the page

Recenze digitální zrcadlovky Canon EOS 1300D

Lehounké a titěrné tělo fotoaparátu

Fotoaparát Canon EOS 1300D je nejjednodušší digitální zrcadlovkou výrobce a její titěrnost, když ji vezmete do ruky, tomu odpovídá. Váha těla s baterií a kartou je pouze 485 g a rozměry 129 x 101 x 78 mm.

Tělíčko fotoaparátu postrádá horní stavový displej, kdy jej zcela nahrazuje displej na zadní straně. Všechny ovládací prvky na horní straně fotoaparátu jsou přesunuté vpravo. Vlevo není díky malým rozměrům místo. Asi největší překvapení mi přivodila poloha tlačítka pro vysunutí blesku. Trochu déle jsem ji hledal, protože je poměrně netradičně mezi spouští a páčkou pro zapínání fotoaparátu.

Obrovskou úlevu při vyndavání fotoaparátu z krabice jsem pocítil při pohledu na otočný volič režimů, ano, režimy, Av, TV a M tam opravdu jsou! Obával jsem se, že u nejmenší zrcadlovky Canon nebudou.

Co jsem na těle fotoaparátu nenašel je režim BUBL. Pokud chcete fotografovat s expozičními časy delšími než 30 sekund, musíte nastavit režim M a kolečkem zatočit až za 30 s, režim BUBL tam pak sám naskočí. Můžete tak pořizovat noční snímky, například.

Logičnost ovládacích prvků na zadní straně je dokonalá. Bez studování manuálu můžete Canon EOS 1300D začít hned v používat.

Při fotografování jsem se setkal pouze s jedním problémem, tlačítka mi přijdou příliš zapuštěná do těla a velice špatně se ovládají. Obzvlášť, pokud jste zvyknutí vybírat ostřící body s fotoaparátem u oka. V praxi to skoro vůbec nejde a u živějších momentů kvůli tomu hodně fotografií propásnete.

Podobným problémem pro mě byla změna hodnoty ISO. Tolik mi nevadilo, že musím přes zadní displej, ale přivádělo mě k šílenství, že se to musí tlačítkem potvrzovat. Navíc musíte dát fotoaparát od oka, v hledáčku se to nezobrazuje. Několikrát jsem si “po změně” myslel že už tam mám nutné ISO 1600 a ono prd, stále tam zůstalo ISO 100, což na akční děje rozhodně nestačí.

Canon EOS 1300D

    Ráno pod Großglockner
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 1300D, Objektiv: EF-S24mm f/2.8 STM, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/20s, ISO: 100, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 11. června 2016 05:18:00, Nationalpark Hohe Tauern, Rakousko

Pokročilý kompak nebo jednoduchá zrcadlovka

Pro toho, kdo přemýšlí o svém prvním digitálním fotoaparátu bude asi zásadní otázkou, zda si pořídit kvalitní kompaktní fotoaparát nebo tu nejlevnější zrcadlovku. Při rozhodování ale hodně záleží na tom, co budete především fotografovat. Pokud řešíte minimální váhu a univerzálnost na cestách, vyhrává kompakt, ale ve všem ostatním, bude mít vždy navrch jednoduchá digitální zrcadlovka.
Oproti kompaktu, bude rychlejší, můžete použít jakýkoli objektiv podle vašich priorit, fotografie budou technicky dokonalejší, můžete použít další příslušenství, můžete lépe pracovat s hloubkou ostrosti, pokud koupíte objektivy, zůstávají vám i při budoucí výměně těla fotoaparátu, můžete používat vyšší hodnoty ISO. Možností ovlivnění výsledné fotografie je jednoznačně více.
Canon EOS 1300D je nástupcem modelu Canon EOS 1200D, ale k velkým změnám nedošlo. Starší procesor DIGIC 4 byl nahrazen, nyní tu je novější DIGIC 4+, což ale rozhodně není nic převratného. Zvýšilo se rozlišení zadního displeje ze 460 tisíc bodů na 920 tisíc a především, zejména kvůli tomu asi k inovaci těla došlo, tu najdete bezdrátové připojení Wi-Fi a technologii NFC.
Zrcadlovka používá paměťové karty SD, SDHC a SDXC a nemusejí být ani extrémně rychlé pro fotografování, snad jen pro toho, kdo natáčí videa doporučuji ty rychlejší. Li-Ion akumulátor LP-E10 má podle specifikací výrobce vydržet 500 snímků při teplotě 23 °C. Při teplotě 0 °C zvládne 410 fotografií. 

Fotografie pořízená Canon EOS 1300D

Hole Taurn
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 1300D, Objektiv: Canon EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/100s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, 11. června 2016 09:17:57, Nationalpark Hohe Tauern, Rakousko

Použitelné ostření u svišťu

Recenzované tělo Canon EOS 1300D jsem s sebou vzal do rakouských Alp, kde jsem chtěl fotografovat sviště a pořídit několik “pohlednicových” fotografií. Fotografování s malým fotoaparátem mě oproti mým původním obavám nijak nelimitovalo.
Fotoaparát se přes svojí drobnost poměrně dobře drží, snad jen jedinci z velkou tlapou by mohli mít problém. Já mám ruku menší. Dokonce i s bizarní sestavou Canon EOS 1300D a objektivem Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, který váží 3,6 kg, to šlo, i když to vypadalo podivně.
Trochu problém jsem měl s ostřením pomocí krajních ostřících bodů, skoro vůbec to totiž nešlo. Ostřících bodů je devět, ale pouze ten středový je křížový, tedy opravdu citlivý. Ve stížených světelných podmínkách tak bylo potřeba u delších objektivů volit středové kompozice. S těmi krajními by objektiv pohotově nezaostřil. Práci s krajními body bych přirovnal fotografování se starším tělem Canon EOS 5D Mark II. Pokud chcete používat digitální zrcadlovku s APC-S senzorem a záleží vám na použitelném ostření, už tělo Canon EOS 760D může splnit to co potřebujete. Oproti tady recenzovanému tělu je to značný pokrok.
Pro někoho může být podle technických specifikací limitují údaj o možných pouze třech snímcích za sekundu, ale já osobně se s tím dokážu vyrovnat. Chce to jen trochu praxe, s tréninkem vám bude stačit i snímek jeden. Podobně zvládnu vyfotografovat datla černého vylétajícího z dutiny fotoaparátem Canon EOS 5D Mark II, který ve vteřině udělá také jen tři snímky.
Buffer pojme pouze šest RAWů (pak musíte čekat až se uloží), počet JPEG snímků je asi neomezený. 
K dispozici jsou také Full HD videosekvence s rozlišením 1920×1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu. V HD rozlišení 1280×720 pixelů pak zvládne i 60 fps. Využívají se MOV soubory a kodek H.264. S fotoaparátem Canon EOS 1300D jsem zkoušel sviště i natáčet, ale bylo to obtížnější něž například u fotoaparátu Canon EOS 760D. Displej není dotykový a není výklopný, což značně zhoršuje komfort užívání při natáčení videa. V režimu videa se ostří namáčknutím spouště, to sice docela dobře funguje, ale na pohodlí toho, že na dotykovém displeji kliknete do scény, kam má být zaostřeno, to nemá. 

Pohledově hezké fotografie

Jako dlouholetý uživatel všech digitálních zrcadlovek Canon s full frame senzorem jsem k tělu Canon EOS 1300D přistupoval velmi opatrně. Když bylo něco “hezkého” raději jsem jej odložil a nasadil Canon EOS 1DX Mark II, který stojí 17x více! Že by ale byly fotografie 17x lepší, to tedy rozhodně nebyly. Výhoda profesionálního těla je zejména v komfortu ovládání a obrazovém výstupu ve stížených světelných podmínkách. U většiny příležitostí při běžných podmínkách fotografování se však rozdíly stírají a Canon EOS 1300D vás nebude nijak limitovat.
Základem digitální zrcadlovky EOS 1300D je obrazový procesor Canon DIGIC 4+ a snímač CMOS 18 megapixelovým rozlišením, což mi připadá ideální. Jakékoli větší rozlišení by zbytečně zvýrazňovalo šum při použití vyšších hodnot ISO. Rozlišení fotoaparátu je naprosto dostačující a nebude nikoho limitovat.
Co se týče šumu, zrcadlovka se chová velmi podobně jako další APS-C zrcadlovky Canon. Fotoaparáty Canon EOS 760D a Canon EOS 7D Mark II jsou na tom lépe při hodnotě ISO 1600, do ISO 800 mi to přijde pocitově srovnatelné. Senzor má lehce menší dynamický rozsah a nižší barevnou hloubku. Maximální hodnota ISO lze nastavit 6400 s možností rozšíření až na hodnotu 12 800.
Poměrně pěkný je přenos detailů při používání kvalitních objektů, fotografie lze poměrně pěkně zpracovat. Tělo fotoaparátu jsem testoval s objektivy Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, Canon EF 70-200mm f/2.8, Canon EF 16-35mm f/2,8 L IS USM a Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM a nejvíce detailů bylo při práci s tou “dvoustovkou”.
Při pořizování digitální zrcadlovky doporučuji šetřit spíše na těle fotoaparátu a investovat především do kvalitních objektivů. Kvalitě výsledné fotografie tomu pomůžete nejvíce.
Pokud se nechcete příliš zatěžovat zpracováváním pořízených dat ve formátu RAW, doporučuji si projít všechny obrazové možnosti, které fotoaparát nabízí. U slunečných dní je vhodný zejména Picture Style Landscape, který fotografii nádherně oživí a na první pohled doženě nižší dynamický rozsah fotoaparátu. Pikantní bylo zejména porovnání s fotoaparátem Canon EOS 1DX Mark II, při shodném nastavení (expozice, vyvážení bílé, Picture Style Landscape) vypadaly fotografie z Canon EOS 1300D na první kuk lépe. Byly barevnější a ve stínech byly mnohem silněji prosvětlené. Náhled fotografie z malé zrcadlovky se více blížil výslednému zpracování RAW. 

Canon EOS 1300D

Svišť horský (Marmota marmot)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 1300D, Objektiv: Canon EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 4, Doba expozice: 1/125s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, 11. června 2016 10:00:41, Nationalpark Hohe Tauern, Rakousko

Pokročilé ovládání a stahování fotografií

Největší předností fotoaparátu Canon EOS 1300D oproti předchůdci Canon EOS 1200D, je pohodlí a rychlost, kterou jim dává Wi-Fi a NFC konektivita. Pomocí Wi-Fi připojení můžete fotoaparát ovládat chytrým telefonem nebo tabletem, prohlížet a stahovat fotografie, nebo rovnou zálohovat na cloud službách (internetová úložiště).
Podobně jako při prvním seznámení s Wi-Fi ve fotoaparátu u Canon EOS 6D a Canon EOS 760D jsem se do spárování s mobilním telefonem pustil bez čtení manuálu. Bylo to intuitivní, netrvalo mi to déle než minutu.
Před prvním připojením si stáhněte do chytrého telefonu (případně tabletu) aplikaci Canon Camera Connect, pomocí které budete fotoaparát ovládat. Pak už jen stačí v menu fotoaparátu Wi-Fi připojit, pojmenovat zařízení, na telefonu najít Wi-Fi s vaším pojmenováním, připojit se, ověřit číselným heslem a je to. Fotoaparát můžete plnohodnotně ovládat z telefonu nebo pořízené fotografie snadno stáhnout do počítače. Po odpojení a opětovném připojení není už ověřování nutné. Rychlé, snadné.

Canon EOS 1400D

Svišť horský (Marmota marmot)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 1300D, Objektiv: Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM, Ohnisko: 90mm, Clona: 4, Doba expozice: 1/500s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, 5. června 2016 10:37:08, Nationalpark Hohe Tauern, Rakousko

Lepší zrcadlovka, praktičtější kompakt

Pokud o fotoaparátu Canon EOS 1300D uvažujete, doporučuji možná raději přišetřit na Canon EOS 760D. Jeho užitá hodnota je mnohem větší. Senzor je lepší, ostření rychlejší a zejména komfort užívání je podle mě doveden k dokonalosti (ve srovnání s jinými APS-C fotoaparáty Canon). Největší přednosti zrcadlovky Canon EOS 1300D tak zůstává zejména cena, těch ani ne 10tis. korun je silný argument pro někoho, kdo si chce raději koupit více kvalitních objektivů. Což jednoznačně doporučuji. Tělo za rok dva vyměníte, ale kvalitní objektivy vám zůstávají.
Pokud potřebuje něco opravdu mrňavého na cesty a neděláte velké fotografie (formátu A3+ a větší) je poměrně dobrou alternativou kvalitní kompaktní fotoaparát Canon G7X Mark II, které je Fotomagazínu také recenzovaný. Pokud tedy odhadujete, že “fotografem” s mnoha objektivy nikdy nebudete, kvalitní kompakt postačí.
To jen pár řádků k alternativám. Každý máme priority při fotografování trochu jiné, ideální fotoaparát neexistuje.  

Fotografie pořízená Canon EOS 1300D

Nationalpark Hohe Tauern
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 1300D, Objektiv: Canon EF16-35mm f/4L IS USM, Ohnisko: 16mm, Clona: 14, Doba expozice: 1/20s, ISO: 100, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 12. června 2016 08:30:35, Nationalpark Hohe Tauern, Rakousko

 

Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.
Technické informace
TypZrcadlovka
Min. ohnisková vzdálenost (přepočet na 35mm)29 mm
Max. ohnisková vzdálenost (přepočet na 35mm)50 mm
Min. clona při min. ohniskové vzdálenosti88 mm
Úhlopříčka displeje3"
Rozlišení snímače18 Mpx
Typ snímačeCMOS
Velikost snímače a úhlopříčkaAPS-C (28,3 mm)
Maximální ISO12 800
Maximální rozlišení videa FullHD(1920 × 1080)
Minimální čas závěrky1/4 000 s
Maximální čas závěrky30 s
Výdrž baterie500 snímků
RozměryŠířka 129 mm, Výška 101,3 mm, Hloubka 77,6 mm
Hmotnost485 g

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB01