Refresh the page

Recenze objektivu Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM

Když jsem před pár lety hledal univerzálnější objektiv se stabilizací místo monofokálního objektivu Canon EF 200mm f/2.8 L USM, měl jsem objektiv Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM dlouho ve výběru. Nakonec však vyhrál světelnější (a mnohem dražší) Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS USM II, především díky své dokonalé všestrannosti při práci s telekonvertory. Kdybych tuto potřebu neměl, byla by zde recenzovaná verze s minimální clonou f/4 jasná volba.

Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM

Praktický lehký teleobjektiv

Přestože je objektiv vyroben z kvalitních kovových slitin, není až tak těžký, jak by se mohlo zdát. Pokud vezmete objektiv Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM poprvé do ruky  budete překvapení, při své délce 172 mm váží 760 g. To je velmi praktické zejména pro fotografa krajináře, který toho v terénu více nachodí. Objektiv je však univerzální pro spoustu dalších činností. Ne náhodou se jedná o jeden z nejprodávanějších teleobjektivů Canon.

Při použití na zrcadlovce s full-frame snímačem (senzor velikost kinofilmu) se ohnisková vzdálenost objektivu nemění, zůstává na rozsahu 70-200 mm. Ovšem po nasazení na tělo s APS-C velikostí snímače se ohnisko přepočte crop faktorem 1.6x, takže se mění na 112-320 mm.

Bajonet je kovový, nehrozí tedy opotřebování materiálu při používání. Objektiv je navíc utěsněn proti vlhku a prachu, což se hodí nejen při fotografování v drsných podmínkách. 

Kratší teleobjektiv bývá to první, po čem se většina fotografů začíná rozhlížet, když jim nestačí objektiv jeden; často bývá “záklaďák” s proměnným ohniskem. K rozšíření objektivu přispívá i to, že je v nabídce už od roku 2006. Což může být výhodné i pro toho, kdo by chtěl risknout nákup objektivu použitého, v bazaru se jich nabízí docela dost.

Objektiv Canon EF 70-200mm F4.0 - zvířecí portrét

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz,, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: Canon EF 70-200mm F4.0 L IS USM Zoom, Ohnisko: 183mm, Clona: 4, Doba expozice: 1/500s, ISO: 640, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 13. srpen 2016 09:44:18

Velmi odolná konstrukce

Objektiv je velmi odolný. Testovaný kus zapůjčený od českého zastoupení měl za sebou deset let používání a prezentací, často i v “neodborných” rukou, a nenesl žádné známky opotřebení. Nejenže poměrně složitá konstrukce objektivu se stabilizací vydržela, ale ani na povrchu nebyla žádná oděrka.

Když už jsem u vzhledu, snad jen zmíním, že objektiv má šedobílý lak, který značí prémiovou konstrukci “L”. Každý hned pozná, že máte “lepší” objektiv. To mě osobně připadá jako nevýhoda, preferoval bych barvu černou, objektiv by tolik nelákal případné zloděje.
Na objektivu je několik ovládacích prvků. Přepínač mezi AF (autofokus) a MF (manuální ostření), ovladač rozsahu autofokusu 1.2m - ∞ a 3m - ∞, ON / OFF pro stabilizátor a tradiční prstence pro změnu ohniska a manuální zaostření.

Minimální zaostřovací vzdálenost je 1,2 m od roviny snímače, objektiv tedy bohužel nevyniká nějakými “nouzovými makroschopnostmi”, maximální poměr zvětšení je 0.21x. Clona objektivu se skládá z 8 lamel a maximální clonové číslo je f/32.

U testovaného kusu měly ostřící kroužek i prstenec pro změnu ohniska plynulý a nijak uvolněný průběh. Nikde nic neskřípalo ani nerachtalo. To, že se do konstrukce objektivu nic nedostává, je hlavní rys objektivů s označením “L”. Když jsem o zapůjčeném letitém objektivu a jeho konstrukci začal přemýšlet, vzal jsem silnou svítilnu a posvítil jsem do útrob soustavy čoček, ale nikde jsem nenašel ani smítko. Musím přiznat, že mě to dost překvapilo.

Pohotové ostření velkých koček

Autofokus je ultrazvukový (USM), ostřící kroužek se při autofokusu neprotáčí. To má hned několik výhod. Kdykoli je možné manuálně doostřit (i při zapnutém AF), ostření je velmi rychlé a prakticky téměř neslyšitelné a při ostření můžete mít ruku na ostřícím kroužku. Na rozdíl od levnějších objektivů to ničemu nevadí.

Rychlost a přesnost ostření je naprosto dokonalá. Když jsem fotografoval tygry a levharty v ZOO Jihlava, ostřil jsem přes sklo výběhu a objektiv vždy přesně zaostřil bez jakéhokoli zaváhání, přestože bylo velmi málo světla a sklo bylo dost špinavé.

Velmi praktické je i to, že se přední část při ostření neotáčí, navíc Canon EF 70-200mm f/4.0L IS USM při zoomování nemění svou délku. To znamená, že ať už zoomujete či ostříte, tak se objektiv nezmění ani o milimetr.

Limity ostření by se mohly objevit při používání telekonvertorů. S verzí Canon Extender 1.4x III bych se nějakých překážek nebál, bude ostřit se všemi ostřícími body u většiny nových fotoaparátů, ale s verzí Canon Extender 2x III může být u některých zrcadlovek problém. Minimální clona bude rázem pouze f/8 a to u některých starších nebo aktuálních levnějších zrcadlovek znamená, že ostření bude možné jen manuální. Což je značně nepraktické. Doporučuji před koupí toto s daným tělem raději vyzkoušet. Každá zrcadlovka se totiž bude chovat jinak.

Objektiv Canon EF 70-200mm F4.0 - portrét

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: Canon EF 70-200mm F4.0 L IS USM Zoom, Ohnisko: 200mm, Clona: 9, Doba expozice: 1/60s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -4/3, Blesk: Ne, 13. srpna 2016 09:58:52

Překvapivě dokonalá optika 

Výsledná obrazová kvalita patří mezi nejdůležitější vlastnosti každého objektivu. Obzvlášť pro moje potřeby. Objektiv jsem testoval při fotografovaní krajiny v poměrně složitých světelných podmínkách a při fotografování zvířat s otevřenou clonou (při f/4).

Objektiv obstál na výbornou. Už když jsem při fotografování z vyhlídek v Saském Švýcarsku ostřil ve stoprocentním přiblížení v režimu Live View, bylo zřejmé, že na ostrost si stěžovat nebudu. I díky vysokému rozlišení displeje fotoaparátu Canon EOS 1DX Mark II byly krasně vidět šišky na stromech vzdálených více jak 500 metrů. Proto je objektiv pro krajináře vyloženě předurčen.

Objektiv je nejostřejší při použité cloně f/8, pokud je však málo světla, nijak se nebojte používat i clonu minimální. Clona f/16 je na tom podobně jako ta minimální f/4, ale myslím, že vzhledem k nejčastějšímu používání objektivu je u něj používání clon vyšších jak f/11 zbytečné.

Barevná aberace (hnusné barevné závoje na hranách světlých a tmavých prvků v obraze) je u tohoto objektivu na naprosto minimální úrovni a objevuje se jen v extrémních situacích. Což mohou být velmi tmavé větve stromů v rozích fotografie se světlou oblohou.

Ani vinětace (tmavnutí obrazu ke krajům fotografie) nepředstavuje pro objektiv problém. Samozřejmě i díky tomu, že je to neduh zejména širokoúhlých objektivů. Vinětace je u objektivu Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM neviditelná. Její slabý náznak můžete pozorovat pouze při použití nejdelšího ohniska 200 mm a minimální clony f/4.

Asi největším překvapením u recenzovaného objektivu byl jeho bokeh, charakter zobrazení mimo hloubku zaostření. Po výborných zkušenost s mým tradičním světelným objektivem Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS USM II jsem čekal, že to bude bída, ale bylo to naopak příjemné překvapení. Pozadí bylo pěkně krémové bez rušivých prvků. Tady ale musím přiznat, že jsem testoval ve scéně bez výraznějších světelných zdrojů v pozadí. Kdyby v pozadí něco prosvítalo, třeba by to vypadalo jinak. Ale zkušenost mi říká, že bychom se neměli bát ani toho. Clona vybavená osmi lamelami vykouzlí to, co má.

Objektiv Canon EF 70-200mm F4.0 - krajina

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: Canon EF 70-200mm F4.0 L IS USM Zoom, Ohnisko: 165mm, Clona: 11, Doba expozice: 1/160s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 15. srpna 2016 06:40:42

Se slunečními paprsky

Jednou z předností objektivu Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM, a největší výhodou proti nestablizované starší verzi, je jeho chování v protisvětle. Pokud fotografujete do přímého protisvětla, ani nemusí být slunce v záběru, u většiny levnějších objektivů vznikají nevzhledné odlesky a ztrácí se kontrast. Testovaný objektiv si se sluncem poradil parádně.

Když bylo slunce při svítání na vyhlídce v Saském Švýcarsku přibližně 20 ˚ nad obzorem a jeho paprsky se krásně lámaly v mlze okolo špiček smrků, motiv si vyloženě říkal o použití teleobjektivu.

V takovém případě doporučuji sundat všechny filtry, ať je kontrast co nejvyšší. Jen tak docílíte dokonalého vyznění fotografie. Obzvlášť, pokud snímek vhodně zpracujete, například dalším přidáním kontrastu v grafickém programu.

Fotografovat se sluncem v záběru ale nedoporučuji, tam už jsou odlesky poměrně nepěkné.

Nerozmazaný obraz se stabilizací

Objektiv Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM byl prvním objektivem na světě vybaveným čtyřkrokovým stabilizátorem obrazu (IS). Ten je vhodný zejména v případě, pokud fotografujete z ruky bez použití stativu. U objektivu podobného ohniska bez použití stabilizace musíte pro ostrý obraz bez rozmazání použít expoziční čas 1/300 - 1/200 s nebo kratší. Pokud však zapnete vestavěnou stabilizaci, při troše šikovnosti budete mít obraz ostrý i při delších expozičních časech okolo 1/20 - 1/10 s. Bez cviku asi ne u každé fotografie, v takovém případě doporučuji totožnou scénu vyfotografovat několikrát a vybrat snímek nejostřejší.

Stabilizaci objektivu využijete zejména v případech, kdy je málo světla, pozdě večer, při fotografování statičtějších motivů v interiéru. Nemusíte totiž tolik zvyšovat hodnoty ISO. Pro akční děje je k zajištění stability sledování pohybujícího se objektu objektiv vybaven režimem IS 2, který redukuje pouze nežádoucí vertikální roztřesení fotoaparátu. Tento režim je vhodný zejména pro tzv. pannig, kdy delším expozičním časem sledujete pohybující se objekt v lineárním směru, např. jedoucí auto. Pokud to vyjde, je auto ostré, ale jeho kola a okolní prostředí rozmazané. Toto můžete vyzkoušet zejména s expozičními časy v rozmezí 1/60 - 1/10 s.

Objektiv Canon EF 70-200mm F4.0 - krajinářská fotografie

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: Canon EF 70-200mm F4.0 L IS USM Zoom, Ohnisko: 200mm, Clona: 13, Doba expozice: 1/15s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 21. srpna 2016 13:27:39

Široká nabídka krátkých teleobjektivů

Jak jsem v úvodu zmínil, pokud potřebujete teleobjektiv praktického ohniska 200 mm, je nabídka u firmy Canon velmi široká. Asi nejbližším příbuzným testovaného objektivu je Canon EF 70-200mm f/4 L USM, který je bez vestavěné stabilizace. Vyrábí se od roku 1999 a optickými vlastnostmi silně zaostává, není ostrý a nechová se pěkně v protisvětle.

Další variantou, která je opticky dokonalá a při práci s telekonvertory maximálně univerzální, je Canon EF 70-200 f/2.8 L IS USM II. Objektiv je bohužel velmi těžký a drahý. Pokud trváte na světelnější variantě dvoustovky, “za pár korun” lze pořídit pevné ohnisko Canon EF 200mm f/2.8 L USM. Není příliš těžký a je ideální například pro sportovní fotografy. 

Ze zkušeností fotografů v mém okolí bych doporučil vyhnout se krátkým teleobjektivům značek Sigma, Tamron, Tokina a podobně. Ať máte zajištěnou plnohodnotnou kompatibilitu i do budoucna.

Pokud bych měl doporučit ideální teleobjektiv pro nejširší použití s dokonalými optickými vlastnostmi, ideálně třeba pro krajináře, který nechce tahat nic těžkého, bude to objektiv Canon EF 70-300mm f\4.5-5.6 L IS USM nebo právě recenzovaný Canon EF 70-200 f/4 L IS USM.

Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.

Canon EF 70-200mm F4.0 L IS USM ZOOM 
Další článek 
 
Technické informace
Bajonet:Canon EF
Technologie zaostřování:USM
Ohnisková vzdálenost:70 - 200 mm
Rozsah clonových čísel: f/4 - 32
Průměr filtru:67 mm
Min. zaostřovací vzdálenost:1,2 m
Hmotnost:645 g

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB19