Refresh the page

Total War: Warhammer 2 – Nový svět čeká (RECENZE)

Review

Aktualizováno

Série Total War podle některých pomalu, ale jistě umírala. Creative Assembly se proto rozhodlo vydat cestou monster a magie. Sázka na rozsáhlý svět Warhammeru se jim nakonec vyplatila. Jejich první dílo s touto tématikou se prodávalo nadmíru dobře a pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat. Jak si vede Total War: Warhammer 2 v našich očích a co nového přináší, vám ukáže recenze.

Total War: Warhammer 2; screenshot

Total War: Warhammer 2 (hra) | Total War (IP) | Total War: Warhammer (IP)

Real time a tahová strategie Total War: Warhammer 2 je součástí herní série Total War a zároveň druhým dílem fantasy série Total War: Warhammer. Titul vyvíjí studio Creative Assembly a vydává společnost Sega. Hra vychází 28. 9. 2017 na PC s  českou lokalizací (text). Hra obsahuje multiplayer . | Homepage


Články: Speciál: Vše, co vímeRecenze | Recenze Rise of the Tomb Kings | Recenze Curse of the Vampire Coast | Total War: Warhammer 1 a 2 – Tipy

Obsah recenze Total War: Warhammer 2

  1. O co budete v Total War: Warhammer 2 bojovat?
  2. Kdo se bojů v Total War: Warhammer 2 zúčastní?
  3. Lze v Total War: Warhammer 2 zastavit probíhající rituál?
  4. Funguje v Total War: Warhammer 2 diplomacie?
  5. Bavil nás Total War: Warhammer 2 stejně jako první díl?
  6. HW nároky pro Total War: Warhammer 2 PC
  7. Recenze Total War: Warhammer 2: závěrečné hodnocení

O co budete v Total War: Warhammer 2 bojovat?

• Recenze: 30. 9. 2017 • Autor: Ondřej Zeman

Po mnoho staletí vznešení elfové ovládali záhadný vír vytvořený k odčerpávání destruktivní magické energie, kterou pro svůj vstup do světa obyčejných smrtelníků využívaly bez ostychu armády temných božstev. Nyní začíná jeho vliv pomalu, ale jistě slábnout a Chaos opět získává na síle. Zastavit jeho vzestup může jedině posílení skomírajícího mýtického tornáda, nad nímž se snaží ze zištných důvodů získat kontrolu všechny dominantní frakce Nového světa. Podaří se právě vašemu národu přežít tak dlouho, aby jej využil ve svůj prospěch a srazil s jeho pomocí k zemi ostatní po moci bažící rasy? 

Hlavním úkolem velké kampaně Total War: Warhammer 2 tentokrát není jen dominance nad ostatními frakcemi. Kromě stabilního boje s nepřáteli se musíte soustředit také na provádění rituálů, s jejichž pomocí si budete udržovat kontrolu nad tajemným vírem, který se snaží ovládnout všichni ve vašem okolí. Pokud se jej rozhodnete ignorovat, nemáte na vyšších obtížnostech šanci zvítězit, protože tento aspekt je pro zdárné zakončení scénáře zcela zásadní.

Současný primární scénář zaměřený na dění okolo velkého magického víru nemusí sednout kvůli své specifické hratelnosti všem. Hráčské obci, které vyhovuje spíše čistokrevné dobývání měst a eliminace nepřátelských armád dají vývojáři z Creative Assembly za pár týdnů naštěstí k dispozici bezplatné DLC Mortal Empires spojující mapu Total War: Warhammer 1 a Total War: Warhammer 2 do jednoho fungujícího celku. Ve spojeném světě se utkají jak staré dobře známé národy, tak i nově přidané frakce a skupinky přidané skrze řadu dodatečných balíčků. Osobně se na tento dodatek extrémně těším, protože se budu moci konečně v čele trpasličích armád pomstít vojskům ještěrů, jež mohou určitým způsobem za pád mé oblíbené rasy.

Total War: Warhammer 2; Gameplay: magický vír Total War: Warhammer 2; Gameplay: Nový svět 


Kdo se bojů v Total War: Warhammer 2 zúčastní?

Kampaň Total War: Warhammer 2 proti sobě postaví čtyři silné hráče. V boji o dominanci nad magickým vírem se utkají v diplomacii zdatní vznešení elfové, lstiví temní elfové, zákeřní skaveni a prastaří ještěři, jejichž záměry jsou ostatním druhům neznámé. Každá frakce nabízí specificky laděnou hratelnost, jednotky a pozice, na nichž začínají její hlavní velitelé svou pouť, která je stejně kvalitní jak ve hře pro jednoho hráče, tak i v kooperaci. 

Nově přidaná frakce vznešených elfů kontroluje v Total War: Warhammer 2 dvě zásadní pozice. Mocný mág Teclis se na Želvích ostrovech brání proti armádám jeho temných příbuzných a ještěrů, kteří na něj tvrdě doráží. Jeho bratr slavný válečník Tyrion drží hlavní město Lothern čelící náporu vojsk kultu Hojnosti. Oba sourozenci mají již ze startu o zábavu postaráno, a přestože jsou dobří válečníci, jejich nejsilnější zbraní nejsou luky a meče, nýbrž jazyky. Celý národ vyniká v diplomacii a dvorských intrikách. Pokud se jej ujmete, prakticky po celou dobu hraní budete muset řešit hádající se šlechtice. Na oplátku za váš čas a finance vám bude dána možnost špehovat vaše spojence, verbovat speciální hrdiny a ovlivňovat vztahy ostatních národů, takže budete schopni udělat z nejlepších přátel ty nejzarytější protivníky.

Temní elfové jsou v Total War: Warhammer 2 stejně jako jejich vznešení bratranci vedeni příslušníky jednoho rodu. Severskou metropoli Naggarond má pod palcem právoplatný dědic Fénixova trůnu Malekith. Druhou odnož této frakce sídlící v starodávném městě Quintexu, vede jeho magii ovládající matka Morathi, která si hodně rozumí s uctívači Chaosu. Hlavní specialitkou tohoto uskupení je otrokářský systém umožňující vám brát po bitvě zajatce a posílat je pracovat do vámi osídlených měst. Počet podrobených služebníků musíte stabilně kontrolovat. V případě, že přesáhnete určitou mez, vzbouří se proti vám klidně i vaše klíčová pevnost. Vedle tohoto aspektu disponují zákeřní ušáci také obřími plovoucími pevnostmi, jež jsou ideální pro nečekané výpady na nepřátelské břehy.

Stejně zákeřní jako temní elfové jsou i stíny obývající skaveni, které v Total War: Warhammer 2 zastupují dva na sobě nezávislé kmeny. Válečníci z rodu Mors jsou do boje vedeni bezohledným vojevůdcem Kvíkem, jehož polorozpadlé sídlo je možné nalézt v jižní džungli. Sokem v boji o moc mu je morový kněz Skrolk, jenž se svým klanem Pestilens šíří nemoc a zhoubu ve Ztraceném údolí. Primárním benefitem tohoto národa jsou útoky ze zálohy a zrakům skrytá města maskující se až do prozkoumání jako dávno opuštěné ruiny. Pokud se za něj rozhodnete absolvovat kampaň, budete si muset stále hlídat potravinové zásoby, protože tento druh je extrémně závislý na stabilním přísunu masa a zrna. Když jeho hodnota spadne do záporných hodnot, nastanou vám krušné časy plné vzpour a nepokojů. 

Posledním velkým hráčem, který se s ostatními frakcemi v Total War: Warhammer 2 utká o moc, je starodávná rasa ještěrů (Lizardmani). Jejím primárním vůdcem je mág Mazdamundi kontrolující sluneční město Hexoatl. Sekundárním zástupcem tohoto společenství je bitvami zocelený válečník Krog-Gar, který vede vojska v jižně položených zemích. Inteligentní plazi se od zbytku liší především svou geomatickou sítí, ze které mají určitý užitek všechna jimi kontrolovaná města. Mimoto jsou jim čas od času dány za plnění úkolů požehnané jednotky převyšující své obyčejné bratry snad ve všech ohledech.

Lze v Total War: Warhammer 2 zastavit probíhající rituál?

Jak jsem již naznačil v úvodním odstavci, hlavní prioritou všech ras bude v Total War: Warhammer 2 ovládnutí magického víru za pomoci řady rituálů uskutečnitelných po získání určitého počtu zásadních surovin. Po jejich nashromáždění se spustí několikatahový proces, který se budou snažit destrukcí vašich metropolí přerušit jak válečníci Chaosu, tak i ostatní primární uskupení, jež na vás mají možnost za nemalou sumu poslat najaté žoldáky. Když se jim podaří obsadit nebo zničit jedno z posvátných měst, akce je přerušena a můžete začít znovu. 

Nesmyslná limitace zabraňující některým rasám obsazovat města jiných druhů je v Total War: Warhammer 2 naštěstí již minulostí. Bez omezení tu můžete osidlovat metropole všech frakcí, což osobně považuji za výrazné plus. Předchozí systém mi vůbec nevyhovoval. Stejně tak mi nesedl ani aspekt dobývání, který nebyl bohužel výrazně změněn. Stále tu máme pár rotujících šablon opevnění a jednotky vytahující si žebříky bez nutnosti je sestavit. Snad se úpravy dočkám v Total War: Warhammer 3.

Total War: Warhammer 2; Gameplay: Černý drak Total War: Warhammer2; Gameplay: Fénix útočí Total War: Warhammer 2; Gameplay: Majestátní Hydra

Klasické bitvy prošly v Total War: Warhammer 2 menší změnou. Každá z frakcí má nyní k dispozici specifickou schopnost, s níž může v průběhu boje operovat. Skaveni si mají například možnost přivolat posily. Temní elfové naopak mohou po určitém počtu zabití aktivovat krvelačný amok, který jim značně zvýší základní statistiky. Vedle nových dovedností mají všechny herní národy po ruce specifickou škálu jednotek, s níž mohou operovat v boji. Do boje tu lze nasadit špatně ovladatelné dinosaury, oheň čpící draky, těžkotonážní elfí zbrojnoše, obratné lučištníky, smrtící hydry a zrůdné mutanty.

Odlišně situovaná vojska vás u každého národu nutí za něj hrát trošku jiným způsobem. Vznešení elfové se kupříkladu specializují na defenzivněji laděnou kombinaci lučištníků s velkým dostřelem a odolných kopiníků. Sílu vyznávající ještěrky na držení pozic kašlou, do boje totiž ženou nepředvídatelné dinosaury a šílenství propadající válečníky, kteří se hodí spíše na agresivní útok nežli na efektivní obranu. Střety mi tu díky lepšímu návrhu jednotlivých stran přijdou svižnější a chytlavější než v původním Total War: Warhammer.

Funguje v Total War: Warhammer 2 diplomacie?

Do boje tu kromě klasických jednotek mohou zasáhnout také agenti, jež zastávají v Total War: Warhammer 2 role hrdinů. Své armády lze touto cestou obohatit o zdatné válečníky, úkladné vrahy, vznešené šlechtice, světaznalé učence a mocné mágy disponující rozsáhlou škálou podpůrných a destruktivních kouzel. Pokud vámi naverbované reky nebudete zrovna potřebovat při jedné z mnoha šarvátek, můžete za pomoci jejich schopností zvelebovat své provincie a oslabovat nepřátelská vojska.

Vliv opačně smýšlejících uskupení je tu možné zmenšit buď vojenskou silou, nebo skrze slušně propracovanou diplomacii, která je v Total War: Warhammer 2 opět o něco vyladěnější než v předchozím zástupci této strategické série. Nekonfliktní jedinci mohou díky ní uzavírat vojenská spojenectví, výhodné obchodní smlouvy a defenzivní pakty zajišťující dočasný klid a mír všem zúčastněným stranám.

V mnoha ohledech se dle mého názoru posunula také úroveň umělé inteligence. AI se nyní snaží vyhýbat sebevražedným diplomatickým krokům a předem prohraným bitvám. Jejím hlavním nedostatkem je neschopnost při užívání speciálních bitevních schopností, prakticky je aktivuje jen tak nazdařbůh, což rozhodně není dobře. Osobně doufám, že se vývojářům v následujících dnech a týdnech podaří tento prvek vylepšit. 

i Shrnutí série Total War
Strategická série Total War je tu s námi už hezkou řádku let. Pro připomenutí jednotlivých dílů tohoto stále ještě PC-exkluzivního klenotu se podívejte na naše ohlédnutí!

Ohlédnutí za sérií Total War (20002016)

Shogun Total war 2000 Medieval Total War 2002 Rome Total War 2004 Medieval Total War 2 (2004) Empire Total War (2009) Napoleon Total War (2010)

Shogun: Total War (2000): první díl byl zasazen do Japonska v období Sengoku, tj. 15. až 17. století. Hráč se zhostil role vojenského vůdce jednoho ze sedmi historických klanů s cílem podmanit si okolní provincie a stát se šógunem. K Shogunu byl později vydán jeden datadisk, Mongol Invasion (2001).

Medieval: Total War (2002): v druhém pokračování jsme se podívali do středověké Evropy, Severní Afriky, Blízkého východu. Zahrát jsme si mohli za jeden z 12 národů z těchto oblastí, každý navíc nově disponoval odlišnými jednotkami. Přibyly také obléhací zbraně. Základní hra se v roce 2003 rozšířila o datadisk Viking Invasion.

Rome: Total War (2004): zlomový třetí díl z éry římské republiky a císařství přinesl celé kvantum novinek: statickou, kreslenou mapu světa vystřídalo dynamické prostředí vyžadující i několikakolový přesun armád z jedné provincie do druhé, velké množství hratelných (či odemknutelných) frakcí či podstatné vylepšení grafiky a detailů velmi různorodých jednotek. Hra byla později rozšířena o dva datadisky, Barbarian Invasion (2005) a Alexander (2006).

Medieval II: Total War (2006): návrat do středověké Evropy a blízkého okolí se nesl v duchu vylepšené grafiky a daleko většího důrazu na prvek náboženství. K tomuto nepřímému nástupci Medievalu I později vyšel datadisk Kingdoms (2007).

Empire: Total War (2009): v pátém Total Waru meče a luky vystřídaly pušky a děla osmnáctého století, období osvícenství a kolonialismu. Hráči poprvé dostali možnost přímo ovládat válečné lodě v real-time námořních bitvách. Empire byl rozšířen o datadisk Warpath (2009).

Napoleon: Total War (2010): v tomto díle, který působí spíš dojmem rozsáhlejšího datadisku pro Empire, si hráči ve třech kampaních vyzkoušejí úlohu francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparta, popřípadě se postaví do čela jednoho z okolních států a pokusí se postup revolučních armád zastavit. Základní hra byla o pár měsíců později doplněna o datadisk The Peninsular Campain (2010).

Shogun Total War (2011) Total War Rome II (2013) Total War Attila (2015) Total War Warhammer (2016)

Total War: Shogun 2 (2011): podle mnohých nejlepší díl série se vrací ke svým kořenům ve feudálním Japonsku. Boj o titul šóguna přišel s výtvarněji pojatou grafikou, vylepšenou umělou inteligencí nepřátel, systémem levelování generálů a hrdinskými jednotkami. Také se zde poprvé objevil multiplayerový prvek tzv. „zástupných bitev“, díky kterému se kontroly nad nepřátelskou armádou mohl ujmout lidský protivník i v bitvách kampaně pro jednoho hráče. Shogun 2 se dočkal dvou rozšíření, Rise of the Samurai (2011) a Fall of the Samurai (2012).

Total War: Rome II (2013): celkově osmý díl znovu otevřel římskou kapitolu nejen evropských dějin. Poté, co hra překonala počáteční problémy, se mohla pochlubit vůbec nejvyšším počtem frakcí (celkem 117) s odlišnými jednotkami a velkým množstvím dodatečně stáhnutelného obsahu.

Total War: Attila (2015): je považován za duchovního nástupce prvního datadisku k Rome I, Barbarian Invasion, neboť taktéž pokrývá období temného a chaotického přelomu starověku a raného středověku. Každá z 16 hratelných frakcí je vybavena odlišnou sadou jednotek a unikátními výhodami. Větší roli než kdy dříve hrálo náboženství a úrodnost regionů kolem sídel. K Attilovi rovněž vyšlo množství DLC, za plnohodnotné datadisky lze považovat The Last Roman a Age of Charlemagne.

Total War: Warhammer (2016): desáté pokračování znamenalo radikální změnu prostředí, reálný svět nahradilo fantasy univerzum Warhammeru. I když se klíčové prvky mixu tahovky a real-time strategie nezměnily, od svých předchůdců se tento díl liší vysokou různorodostí jednotek a propracovaností systému vývoje hrdinů, který kromě rozsáhlých stromů schopností zahrnuje i v boji použitelné předměty. Total War: Warhammer je koncipován jako trilogie, přičemž druhý díl by měl vyjít na konci roku 2017. Ke hře byla vydána spousta DLC, rozšiřující hlavně počet hratelných frakcí a legendárních hrdinů.

Total War: Arena (?): je plánovaný multiplayerový spin-off série Total War a vůbec první hra od Creative Assembly fungující na modelu free-to-play. Vyjít by měl pod hlavičkou Wargamingu, resp. jeho nově zřízené divize Wargaming Alliance, známé zejména tituly jako World of Tanks či World of Warplanes. Půjde o mix real-time strategie známé z ostatních Total War titulů s prvky MOBA (multiplayer online battle arena, tj. League of Legends, Dota 2 či Heroes of the Storm), ve kterém proti sobě v rozsáhlých bitvách nastoupí až 20 hráčů (10 za každý tým), přičemž každý bude ovládat 3 jednotky složené maximálně z jednoho sta válečníků. Zatím není známo, kdy Arena vyjde.

Bavil nás Total War: Warhammer 2 stejně jako první díl?

Pokud se první díl série povede, je vždy velmi těžké překročit jeho stín. Vývojářům z Creative Assembly se s Total War: Warhammer 2 tento husarský kousek v mnoha ohledech podařil. Jejich titul nabízí milovníkům Total War: Warhammer vyladěnější hratelnost, upravené uživatelské rozhraní, lépe navržené obsazování měst, přijatelnější vizuál, obstojnou optimalizaci, propracovanější kooperaci, lokalizaci a zajímavé rasy, které jim dají k dispozici vždy zcela odlišný zážitek. Bohužel tu opět máme výrazně odlehčené dobývací bitvy a extrémně podvádějící protivníky, jimž není nic svaté.

Total War: Warhammer 2 je nadmíru povedený pokračovatel fantasy odnože série Total War. Jestli se vám líbil jeho předchůdce, tento titul by vás i přes některé menší nedostatky rozhodně neměl za žádných okolností minout. Na kolonizaci Nového světa se můžete na PC vrhnout již od 28. září.


Total War: Warhammer 2; Wallpaper: Skaveni

Početní a krutí skaveni, krysí rasa, která však za škodnou považuje všechny ostatní a je připravena s nimi podle toho i naložit. Dopomoci jim k tomu má i jejich poměrně vyspělá technologie v kombinaci s alchymií.

Recenze Total War: Warhammer 2: závěrečné hodnocení

Hodnocení 95% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
90%
Audiovizuální zpracování
80%
Znovuhratelnost
100%
Total War: Warhammer 2; recenze

Klady

  • Vysoká znovuhratelnost
  • Neokoukané rasy
  • Vylepšené herní mechanizmy
  • Přijatelnější vizuál

Zápory

  • Odlehčené dobývací bitvy
  • Občas zajímavě jednající AI
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

My name is Ondřej Zeman. I've been playing video games since I was a kid, and over the past few years, my hobby has become a professional reality. Now, I write several dozens of video game reviews. I mostly play strategy games, turn-based RPGs, and quality FPS.


Novinky – Total War: Warhammer 2

  1. (18. 12. 2019) Spolu s Malusem a Snikchem ve světě Warhammer II nyní řádí také bretonská Johanka z Arku
  2. (28. 11. 2019) Hlavním lákadlem Total War: Warhammer 2 - The Shadow & The Blade nemá být nikdo jiný než legendární Malus Temná čepel
  3. (21. 10. 2019) Gotrek a Felix se k vám v Total War: Warhammer 2 přidají jen v případě, že bojujete za Řád
  4. (16. 9. 2019) Bez Říše by Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast zřejmě propadlo
  5. (2. 9. 2019) Zástupci Říše se v The Hunter & The Beast vydají do Lustrie
  6. (19. 7. 2019) Novinkami nebude poznamenán jen Total War: Warhammer 2, ale také jeho předchůdce
  7. (23. 4. 2019) Namísto nových ras se máme těšit na balíčky s lordy
  8. (9. 4. 2019) The Prophet & The Warlock posílí Ještěry, Skaveny a Bretonce
  9. (22. 6. 2018) Nových jednotek se dočkají vlastníci The Queen and The Crone a Rise of the Tomb Kings
  10. (30. 5. 2018) Král stínů Alith Anar nabídne specifickou hratelnost, jednotky a startovní pozici
  11. (24. 5. 2018) Pán zabíječů Ungrim Železná pěst konečně dostane vlastní sídlo
  12. (19. 5. 2018) Elfí krasavice vám v DLC The Queen & The Crone ukáží, že i holky se umí prát
  13. (16. 2. 2018) Prostřednictvím Steps of Isha zavítáte do zemí Vznešených elfů
  14. (23. 1. 2018) DLC Tretch Craventail přináší bojovníka proti Temným elfům
  15. (22. 12. 2017) První placené DLC pro Total War: Warhammer 2 se jmenuje Rise of the Tomb Kings

Spolu s Malusem a Snikchem ve světě Warhammer II nyní řádí také bretonská Johanka z Arku

• Novinka: 18. 12. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Všechny dosavadní updaty pro Total War: Warhammer II vždy zdokonalovaly primárně fungování jednotlivých frakcí, většina z nich však necílila na hru samotnou, přestože ta taktéž potřebovala nemalou péči. V rámci vydání Total War: Warhammer II: The Shadow & The Blade se vývojáři vedle přidání nových aspektů zaměřili na fungování jejich díla jako takového a konečně upravili tempo tahů umělé inteligence, které bylo trnem v oku snad každému hráči už od samého vydání. Ano, čtete správně. Pokud máte alespoň trošku slušný počítač, v jehož útrobách se nachází SSD disk, můžete se těšit na to, že fáze, kdy je na tahu nepřítel či spojenec, skončí dřív, než napočítáte do třiceti. Osobně to považuji vzhledem k původnímu několikaminutovému čekání za nezanedbatelný úspěch, s nímž počítal jen málokdo.

Total War: Warhammer II - Snikch I GEM (Gameplay)

Snikch je v Total War: Warhammer II: The Shadow & The Blade specialistou na eliminaci výrazných cílů, nesmí se však dostat do obklíčení, jinak je s ním amen.

Citelně upravena byla vedle rychlosti tahů umělé inteligence také soupiska jednotlivých frakcí, které se nyní pyšní názvy, jež mají mít dle lore univerza Warhammeru. Namísto trpaslíků lze aktuálně odstartovat kampaň za Karaz-a-Karak, upíří hrabata byla přejmenována na Sylvanii, lesní elfové na Talsyn a seveřané původně se prezentující pod jménem Norsca se v současnosti nazývají World Walkers. Bezplatně byl taktéž vylepšen klan Pestilens, který šíří po nové aktualizaci nákazu daleko efektivněji než kdy předtím díky pasivním schopnostem a novým strukturám.

Když už jsem u novinek, nemohu opomenout zmínit bretonskou hrdinku Repanse de Lyonesse, jež vedle primárních protagonistů Total War: Warhammer II: The Shadow & The Blade představuje posilu rozšiřující už tak dost bohatou škálu legendárních lordů. Díky jejímu přidání se stala vojska Bretonie další z hratelných frakcí v kampani Oko Víru, kde má na území Arábie za úkol pořádně naložit nemrtvým, proti nimž vede nekonečnou křížovou výpravu, která ve finále postihuje nejen upíry, ale také Tomb Kings. Přestože tento národ moc nemusím, Repanse de Lyonesse mě zaujala novým mechanizmem vody, již je nucena doplňovat, pokud nechce, aby její vojska v poušti, či řádně vysušených pralesích, stabilně ztrácela svou sílu. V případě, že máte rádi jízdu, určitě si ji zkuste.

Total War: Warhammer II - Repanse de Lyonesse I GEM (Gameplay)

Repanse de Lyonesse je překvapivě zábavnou hrdinkou, za níž jsem s radostí absolvoval celou kampaň Total War: Warhammer II: The Shadow & The Blade.

Stejně jako Repanse de Lyonesse začíná v Arábii také další legendární lord Total War: Warhammer II: The Shadow & The Blade, skavení pán smrti Snikch zastupující na mapě zájmy klanu Eshin. Ten není u ostatních společenství své rasy moc oblíben, takže má na všechny jednotky z konkurenčních uskupení doplatek celých dvě sta procent. Aby nepříznivou cenu u určité frakce snížil, je nutné pro ni plnit kontrakty, čímž si však proti sobě poštve ty, na jejichž úkor je dokončuje. Podobně jako jiná skavení uskupení vám ani klan Eshin zpočátku nedá žádné velké bijce. Pár specialistů ovšem má, nabídnuty vám budou warpové vrtáky s neskutečně efektivním plošným útokem, hmoždíře vrhající plynové bomby a lehce vystrojené klanové kopiníky.

Většina jednotek v jeho startovní armádě nestojí za moc, takže se v devadesáti procentech bitev budete spoléhat na to, že Snikch, jakožto správný zabiják, eliminuje nepřátelského lorda, čímž citelně naruší morálku protivníkova vojska. Využití má tento krysák i mimo bitevní pole, je totiž schopen provádět záškodnické akce takového rozsahu, že si s jejich pomocí může podrobit celá města. Nemálo kvalitním přírůstkem Total War: Warhammer II: The Shadow & The Blade je také nový lord temných elfů Malus, jenž disponuje medúzami a specialisty na lov monster, kteří se mu ve spodních částech mapy univerza Warhammeru neskutečně hodí. Malus samotný je o něco méně atraktivním šampionem než Snikch, jeho boj s vnitřním démonem má však něco do sebe.

• Zdroje: Vlastní



Hlavním lákadlem Total War: Warhammer 2 - The Shadow & The Blade nemá být nikdo jiný než legendární Malus Temná čepel

• Novinka: 28. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

V minulých měsících se objevily desítky spekulací zacílených na to, kdo by k nám mohl dorazit v následující expanzi pro Total War: Warhammer 2. Osobně jsem počítal s tím, že se dočkáme vůdce klanu Tvůrců Throta the Uncleana, který by teoreticky mohl bojovat s některým trpasličím panovníkem. No nakonec namísto něj dostaneme Pána smrti Snikche, který má pod palcem elitní vrahy z klanu Eshin, jenž si snad žádný rozumný skaven nechce znepřátelit. Hlavním esem této frakce má být skutečnost, že všichni její agenti budou mít stoprocentní šanci na úspěch při pokusu o vraždu, krádež informací či jiný špionský čin. Ostatní obyvatelé podzemní říše s nimi proto budou často uzavírat kontrakty, za jejichž splnění budou zabijáci odměněni přístupem k speciálním jednotkám.

Total War: WARHAMMER 2 - The Shadow & The Blade Trailer

Přestože ve mně Total War: Warhammer 2 - The Shadow & The Blade nezanechal tak pozitivní dojmy jako trailery k jeho předchůdcům, na toto DLC se skutečně těším.

Jejím vůdcem bude samozřejmě již zmíněný Snikch, jehož unikátní dýky jsou nesmírně efektivní proti válečníkům zakutých do plátové zbroje, protože jakmile se jí poprvé dotknou, ihned sníží její hodnotu o polovinu. Do boje pod svou vlajkou povede novou třídu mágů, kteří užívají maskovací kouzla, jejichž podoba nebyla prozatím odhalena. Do předních linií mu bude umožněno namísto tradičních těžkooděnců nasadit středně vyzbrojené vrahy schopné se před zraky nepřítele skrýt až do posledního možného okamžiku. Vedle těchto pěchotních jednotek bude klan Eshin disponovat také moždíři vystřelujícími otrávené koule a specialisty s vrtákem, jemuž neodolá ani ta nejpevnější hradba, což se jim hodí především proti upraveným pevnostem temných elfů.

Temní elfové se totiž v rámci vydání The Shadow & The Blade dočkají také značného přepracování. Minimálně tedy jejich gigantické, po moři se pohybující pevnosti mají být vylepšeny tak, aby se konečně jednalo o nedobytná sídla, která jim bude snad každý kromě Říše závidět. Novým legendárním lordem této rasy má být Malus Temná čepel, jehož znají především fanoušci literatury ze světa Warhammeru, kde se mu při honbě za mocí nešťastnou náhodou podařilo ke své schránce připoutat démona, který jeho tělo pomalu, ale jistě zabíjí. Aby v Total War: Warhammer 2 unikl smrti, bude nucen stabilně popíjet lektvar snižující démonovu moc, na nějž nevlastní recept nikdo jiný než černokněžný král Malekith, požadující po bezradném Malusovi maximální poslušnost.

Total War: Warhammer 2; screenshot: meduza
Medúzy přidané v rámci vydání Total War: Warhammer 2 - The Shadow & The Blade budou pro temné elfy vítanou posilou.

Kampaň za Maluse Temnou čepel má být plná výzev a náročných rozhodnutí, jež dlouhodobě definují to, jakým směrem se bude celý scénář ubírat. Hned na počátku si kupříkladu bude muset zvolit, zda se ujme plně vlády nad městem Hag Greaf, nebo raději příjme značnou finanční částku a vydá se vstříc dobrodružství v čele expedičního oddílu, který má za úkol terorizovat obyvatele jižních končin. Už předtím, než se tento temný elf setkal s démonem, byl postavou hodnou svěrací kazajky. S ním se však jedná o protagonistu neustále bojujícího s touhou uvolnit pouta své démonické polovičce, jež jej za dočasnou svobodu odmění navýšením statistik a časově limitovanou regenerací.

Malusovu frakci budou vedle tradičních jednotek temných elfů tvořit také čerstvé přírůstky, v čele s krotiteli bestií vyloženě se specializujících na eliminaci velkých monster, po jejichž boku často bude stát podobně laděný hrdina. Vozový park této rasy byl obohacen o válečné stroje s vozataji vyzbrojenými pro monstra smrtícími harpunami. Nejvýraznější novinkou jsou však rozhodně medúzy, jež jsou efektivní na všechny vzdálenosti a ty si lze zakoupit buď v pěší variantě, nebo jako kontrolory obrovské mobilní svatyně šířící mezi nepřáteli strach. Celkově jsem s obsahem nabízeným Total War: Warhammer 2 - The Shadow & The Blade spokojen, protože jak Snikch, tak i Malus Temná čepel vypadají skutečně dobře, nemohu se proto dočkat 12. prosince, kdy dorazí.

• Zdroje: Tisková zpráva, YouTube (Total War)



Gotrek a Felix se k vám v Total War: Warhammer 2 přidají jen v případě, že bojujete za Řád

• Novinka: 21. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Existuje jen skutečně hrstka hrdinů univerza Warhammeru, kteří by měli podobnou výdrž jako legendární trpasličí zabíječ Gotrek, jenž byl na pokraji smrti tolikrát, že ho to jistě samotného už musí štvát, protože jeho cílem není nic menšího, než umřít ve velkolepé bitvě. Díky nejnovějšímu updatu pro Total War: Warhammer 2 mu budete moci nabídnout legendární smrt i vy, protože jej lze i s jeho lidským společníkem Felixem naverbovat do řad vaší frakce zastupující Říši, Bretonii a Trpaslíky. Ostatním uskupením budou tito slavní šampioni zapovězeni, protože by bylo trošku divné, kdyby bylo možné tohle duo nalézt třeba u Skavenů či Ještěrů. Přítomni jsou jak v kampani, tak i mimo ni, díky čemuž s nimi můžete experimentovat v nastavitelných bitvách.

Total War: Warhammer II: Gotrek and Felix vs Skavens I GEM (Gameplay)

Do Total War: Warhammer 2 se skrze nové bezplatné rozšíření dostali hrdinové, kterým eliminace špinavých monster rozhodně nedělá problém.

V rámci kampaně Total War: Warhammer 2 představuje toto duo jen dočasnou pomoc. Přidají se k vám totiž vždy jen na dobu 10–20 tahů, během nichž je musíte maximálně využít, protože jakmile uplynou, dvojice se prostě sebere a vydá se opět za dobrodružstvím. Přilákat je můžete prakticky jen tak, že vaše frakce vykoná hrdinský čin, jímž upoutáte Gotreka, který ve vás vycítí potenciálního pána, jenž by mu mohl pomoci k legendární smrti, o níž sní snad už od roku 1999, kdy se objevila na pultech kniha Trollobijce. Efektivita dua je překvapivě vysoká, kvůli čemuž zde časový limit jasně určující dobu, po niž si je můžete ponechat. možná je. Gotrek je ideálním lovcem monster, nemá však problém ani s lordy. Felix je spíše zabiják mas, takže na příšery ho nepouštějte.

Nájemné meče Gotrek a Felix představují v Total War: Warhammer 2 novinku, která může teoreticky předznamenat příchod dlouho očekávaných Dogs of War, o nichž se spekulovalo už po vydání Total War: Warhammer. Jedná se totiž o žoldáky z různých frakcí, které lze naverbovat a následně poslat proti nepřátelům. Nalézt mezi nimi lze orky, ogry, lidi, trpaslíky a dokonce i nemrtvé. Peníze prostě v univerzu Warhammeru nesmrdí nikomu. Zda však dorazí, a kdy, aktuálně není jasné. Teoreticky se mohou dostavit na konci tohoto, či na začátku příštího roku, protože právě v daných dnech má Total War: Warhammer 2 dostat další placený balíček spolu s bezplatným rozšířením, o nichž se v současnosti mnoho neví.

• Zdroje: Tisková zpráva



Bez Říše by Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast zřejmě propadlo

• Novinka: 16. 9. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

První frakcí, již Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast přináší, je parta, kterou její vyznavači nazývají Duch džungle. Prakticky se jedná o ještěří hordu vedenou Nakaiem Poutníkem, jehož hlavním cílem je aktivně čistit Lustrii od všeho, co v ní nemá co pohledávat, takže převážně od zástupců Říše. K tomu, aby uspěl, musí vykonávat jedinečné obřady a lovit vybrané generály putující džunglí. V čele jeho vojska je možné nalézt prastaré kroxigory, bodliny metající ostrodony a legendární strašlivé saury, kteří aktuálně představují nejsilnější monstrum, jaké lze v Total War: Warhammer 2 naverbovat.

Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast – Gor-Rok (Gameplay)

Gor-Rok má před sebou řadu nesnadných bitev, v nichž často nerozhoduje o výsledku jen on sám, ale také další generálové, kteří nemusí být vždy tak schopní jako hráč.

Nakai mě svým zpracováním moc neuchvátil, nejsem totiž velkým fanouškem frakcí, jež táhnou krajinou a ničí vše, co jim přijde do cesty. Za jistých okolností by mohl fungovat relativně slušně, problém je však ten, že namísto toho, aby obsazoval města, dává je svému vazalovi, který prostě není schopen aktivně jednat, kvůli čemuž nakonec jeho lenní pán odpadne. Abych byl upřímný, přijde mi, že byl tento lord i celé uskupení, jež zastupuje, ušit horkou jehlou, což krásně dokazuje skutečnost, že když za něj hraje AI, vždy padne do několika tahů. Vývojáři naštěstí kromě tohoto lorda přidali bezplatně také bílého saura Gor-Roka, kterého dosadili do vedení legendárního města Itza, zda je to ovšem dostatečná náplast za nepříliš kvalitního placeného velitele, je otázkou.

Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast naštěstí není jen o Ještěrech. Kampaň lze absolvovat také za Markuse Wulfharta, který vede expedici Říše vyslanou do Lustrie, již má ve jménu Karla Franze obsadit a vyčistit ji od ještěří havěti ohrožující kolonisty. V rámci hratelnosti se uskupení Expedice loveckého maršála moc neliší od konceptu, který nabízí tato frakce v Total War: Warhammer, přináší však aspekt Císařova mandátu fungujícího na principu „čím více nepřátel máte na novém kontinentu, tím větší je pomoc od Císaře“. Hlavními trumfy tohoto generála jsou levní lučištníci, lépe trénovaní lovci a různé variace válečných vozů, jež pálí do nepřátel, dokud se ti neocitnou příliš blízko, načež vozy ujedou do bezpečí. Osobně jsem byl s touto partou spokojen.

Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast – Random Quest Battle (Gameplay)

Úkoly pro různé frakce, jež patří nyní díky Total War: Warhammer 2 - The Hunter & The Beast k Říši, občas nejsou vůbec jednoduché. Ne vždy vás totiž hra postaví před armádu, proti níž máte reálně šanci vyhrát.

Říše nebyla skrze Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast obohacena jen o nové jednotky a hrdinu, který její zájmy zastupuje mimo Starý svět. Frakce byla jakožto celek předělána do přijatelnější podoby, jež v hráči konečně vyvolává dojem toho, že se jedná o impérium složené z řady menších států a vévodství, která spolu mohou spolupracovat, avšak vyloženě nemusí. Karl Franz je ovšem hlavou tohoto společenství, takže času od času musí řešit různé problémy spojené s císařskou korunou. Jeho rozhodnutí dlouhodobě definují vztahy se všemi lordy obývajícími území, jež dle světa Warhammeru tvoří starou dobrou Říši. Když jim půjdete na ruku, jejich věrnost poroste, v případě, že je naopak budete ignorovat či rozhodovat špatně, se po čase mohou pokusit od celku odtrhnout.

Pokud jim však dáte to, co chtějí nakonec jejich náklonnost dosáhne takového stupně, že se k vám přidají a spolu s městem, jež vlastní, obohatí vaší frakci o specifické jednotky, artefakty a výhody, které jsou vždy unikátní pro každého kurfiřta. Osobně mě na aspektu správy království okouzlilo především to, že je člověk neustále nucen čelit problémům, jež jsou spojeny s vládou něčeho tak velkého, jako je Říše. Zajímavé mi přišlo také to, že jsem občas byl postaven před skutečně náročná rozhodnutí, která ve finále nevyústila jen politickým dopadem, ale také bitvou, s níž jsem upřímně moc nepočítal a byla tak velmi příjemným překvapením.

Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast – Dwarfs vs Greenskins (Gameplay)

Jak máte možnost vidět na našem videu, pevnosti přidané v rámci vydání Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast jsou nebývale efektivní, díky čemuž dokáže jejich posádka hravě odrazit sebevětší přesilu.

Přidány byly konečně hraniční pevnosti, takže se člověk už déle nemusí tolik bát vpádů Zelených kůží a Bestií, které v minulosti trápily impérium prakticky od prvního tahu, což často vedlo k jeho pádu či neschopnosti řádného vývoje. Bašty samotné jsou v bezplatném rozšíření k Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast zpracovány hodně kvalitně, díky čemuž je lze relativně snadno bránit. Kdyby podobně jako lidské hrady vývojáři navrhli třeba trpasličí opevnění, nebylo by to vůbec zlé. Totožně laděný koncept by jim totiž skutečně seděl a prakticky by skrze něj byl vyplněn slib, který byl dán už v prvním Total War: Warhammer, kde nám bylo město Dawi prezentováno jako nedobytný komplex s efektivně vybudovanou sítí obraných bodů, realita byla však nakonec jiná.

Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast není vůbec špatným DLC, jen mi popravdě přijde, že kampaň za Nakaie Poutníka mohla být zpracována trošku jiným způsobem. Ideální by bylo, kdyby to byl tradiční lord s klasickými mechanizmy, jež Ještěři mají, protože v současnosti je až příliš závislý na vazalské frakci, na niž se kvůli mírně problematické diplomacii Total War: Warhammer 2 nedá zrovna moc spoléhat. Říše a její velitel v Lustrii jsou na tom o poznání lépe především díky bezplatnému obsahu představujícímu hodně silnou injekci, jež dělá z lidského impéria opět frakci, která má co nabídnout jak po stránce hratelnosti, tak i ve směru mechanik. Osobně proto počítám s tím, že se podobného vylepšení časem dočkají také Zelené kůže či Upíří hrabata.

• Zdroje: Vlastní



Zástupci Říše se v The Hunter & The Beast vydají do Lustrie

• Novinka: 2. 9. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Už v momentu, kdy se objevil roztržený plakát s výzvou pro lovce, bylo většině fanoušků univerza Warhammeru jasné, že tentokrát dostane velký prostor Říše, které se vývojáři od vydání Total War: Warhammer moc nevěnovali. Hlavním hrdinovou The Hunter & The Beast má být lovecký maršál Markus Wulfhart, kterého Karl Franz vysílá v čele obrovské výpravy do lustrijského pralesa, kde má bojovat za zájmy Říše. Jeho oponentem má být mohutný kroxigor Nakai Poutník, jemuž se moc nepozdává fakt, že by měla jeho rasa ustupovat nižším druhům, a tak se v čele své armády monster vydává vstříc nic netušícím dobyvatelům, kteří jsou přeci jen z jiného těsta než těžkopádní ještěři.

Total War: Warhammer 2 – The Hunter & The Beast (Trailer)

Lustrie je bojištěm, na kterém boje nikdy neutichají. The Hunter & The Beast proti sobě v této lokaci postaví armády lidí a ještěrů, kteří se nedávno utkali se skaveny.

Markus Wulfhart je nebývale zdatný lučištník, jemuž byl dán k dispozici luk cílící na srdce jeho nepřátel. Ve své armádě má tento muž střelce s luky, elitní lovce a různé typy válečných vozů obsazených střelci a pekelnými děly. Kromě základních jednotek může Markuse v The Hunter & The Beast na jeho výpravě džunglí provázet také skupinka čtyř speciálních lovců s unikátním příběhem. Jakmile jsem tuhle skupinku spatřil, ihned se mi v hlavě vybavil Warhammer: Vermintide 2, ve kterém máte taktéž po ruce partu tvořenou trpaslíkem, elfkou a dvěma lidmi. Podle slov vývojářů se má jednat o velmi propracované hrdiny, kteří značně zvýší šance na to, že svůj podnik zdárně dokončíte, absolvovat příběh bude ale možné i bez nich.

Oponent Markuse Wulfharta se na rozdíl od něj a svých příbuzných nebude uchylovat k tomu, aby zakládal města. Nakai Poutník vede hordu brázdící pralesem a eliminující vše, co se jí postaví do cesty. Jeho primárním cílem však bude lov teplokrevných likvidujících chrámová města za účelem zisku. V jeho vojsku naleznete kromě už dobře známých jednotek také prastaré kroxigory, ostrodony, posvátné kroxigory a strašné saury, kteří jsou považováni za největší predátory, jež Lustrie stvořila. Celá expanze vypadá na první pohled báječně, aktuálně však nelze říct, zda bude pro komplet přínosná. Detaily o tom, jak přesně ovlivní The Hunter & The Beast celkovou balanci, vám povíme po 11. září, kdy toto DLC do Total War: Warhammer 2 dorazí.

• Zdroje: YouTube (Total War), Tisková zpráva



Novinkami nebude poznamenán jen Total War: Warhammer 2, ale také jeho předchůdce

• Novinka: 19. 7. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Poslední vydaná expanze do Total War: Warhammer 2 měla nebývalý úspěch, protože skrze ni vývojáři do hry přidali jak nové jednotky, tak i řadu mechanizmů, o něž komunita žádala už řadu měsíců. Prakticky by se dalo říct, že Total War: Warhammer 2 – The Prophet & The Warlock patřilo mezi jedny z nejrozsáhlejších rozšíření vůbec, což bylo vzhledem k ceně, jež za něj byla požadována, velmi příjemné překvapení. Podpora celku však vypuštěním tohoto kousku nekončí, jelikož se jeho tvůrci pomalu, ale jistě připravují na Total War: Warhammer 3, a tak rozhodně nechtějí nechat komplet ležet ladem.

Total War: Warhammer 2 – Skaveni vs Ještěři (gameplay)

Total War: Warhammer 2 – The Prophet & The Warlock značně posílilo doposud nepříliš zajímavé Skaveny, kteří v základní hře neměli dostatek jednotek na dálku.

Dle dnes vypuštěných informací k nám má dorazit v následujících dnech až týdnech další bezplatná expanze, jejíž obsah prozatím není znám. V září bychom se však měli dočkat placeného DLC, které některou ze základních ras Total War: Warhammer 2 opět obohatí o nové jednotky a legendární hrdiny, čímž se prakticky rozšíří počet herních frakcí. Podobně jako v případě FLC není ani u zpoplatněného balíčku známo, v jakém znamení se ponese. Teoreticky je možné, že mocenskou injekci dostanou piráti a pouštní umrlci, jisté však v tomto ohledu není nic.

Se stoprocentní jistotou lze říct jen to, že po tomto rozšíření se dočkáme ještě vylepšení týkajícího se Total War: Warhammer. Vylepšit by mělo opomíjenou Říši, která už nějaký ten pátek čeká na to, až bude přepracována a obohacena o nové hrdiny s unikátními startovními pozicemi. Jakmile bude vydán tento update, můžeme se těšit podobně jako v případě Total War: Warhammer na další expanzi přinášející do hry staré přátele ze světa Warhammeru. Kdo přesně rozšíří řady hrdinů, není známo, spekuluje se však o legendární dvojici Gotrek a Felix, již každý fanda tohoto univerza dobře zná.

Total War: Warhammer 2; screenshot: roadmap

Podle nově vypuštěného roadmapu čeká Total War: Warhammer 2 ještě relativně dlouhá cesta, na jejímž konci se s vysokou pravděpodobností dočkáme Total War: Warhammer 3.

• Zdroje: Facebook (Total War)



Namísto nových ras se máme těšit na balíčky s lordy

• Novinka: 23. 4. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

The Prophet & The Warlock je expanzí, která i přes nízkou cenovou náročnost dala nakonec všem hráčům nebývalé množství obsahu. Hned v úvodu je třeba zmínit, že rasa skavenů díky ní prošla výrazným vývojem, takže se už nadále moc nepodobá druhu, který nám byl nabízen ze začátku. K dispozici dostala nového hrdinu se schopností budovat města pod základnami nepřátel. V takto vybudovaných osídleních lze stavět různé typy struktur posilujících vliv skavenů. Za jistých okolností je dokonce možné vypustit na nic netušící smrtelníky na povrchu středně silnou armádu, která jej pomůže vašemu primárnímu vojsku zabrat a obsadit. Pokud netoužíte po nových sídlech, je zde také možnost nepřátelskou vesnici podminovat a celou jí vyhodit do vzduchu.

Total War: Warhammer 2 - Skaveni v akci I GEM (Gameplay)

The Prophet & The Warlock dal Skavenům v kampani k dispozici smrtící zbraň, která je schopná v rámci jediného úderu zničit klidně několik jednotek, čímž definuje průběh střetu.

Na nedostatek inovací si v The Prophet & The Warlock nemohou stěžovat ani ještěrky, kterým byl dán vedle placeného Tehenhauin také létající lord Tiktaq'to. Velkou proměnou prošla též Bretonie, jež nyní snadněji konfederuje a může se aktivně vydávat na výpravy proti zlu, za něž je odměňována různými typy statistik, jež jí dlouhodobě posilují a zvyšují její šance na přežití. Všichni nováčci samozřejmě značně narušují původní balanci, takže startovat vedle nich rozhodně nechcete, protože na rozdíl od jejich předchůdců disponují silnými lordy a jednotkami, o nichž se původnímu obyvatelstvu ani nesnilo. Jakožto celek mi přijde nová expanze neskutečně vyvedená a i na poli komunity sklízí jen samou chválu. Creative Assembly odvedla dobrou práci.

Podle některých zdrojů ze zákulisí a herní stránky pcgamesn už nemáme moc počítat s tím, že by do hry dorazila další frakce. Všechna následující DLC mají mít podobu The Prophet & The Warlock, takže v nich vždy dostaneme nové hrdiny, jednotky a bezplatný obsah, který určitým způsobem změní fungování jednotlivých herních frakcí. Nejvíce se vývojáři zřejmě zaměří na ta uskupení, jež jsou považována za slabá či vyloženě nezábavná, což beru jako velké plus. Jistého přepracování by se kupříkladu mohla v následujících měsících dočkat Říše, která je na tom ze startovních národů nejhůře, protože postrádá širší paletu lordů či výraznějších technologií. Kdy však k její úpravě a vydání dalších expanzí dojde, není aktuálně jasné. Snad to bude ještě před oznámením Total War: Warhammer III.

• Zdroje: Pcgamesn.com



The Prophet & The Warlock posílí Ještěry, Skaveny a Bretonce

• Novinka: 9. 4. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Již nějaký ten pátek vyhlížené DLC bylo Creative Assembly představeno dosti neobvykle. Namísto klasické prezentace základních jednotek jsme dostali video, jehož děj nebývale připomínal kultovního Predátora. Arnoldovu četu však tentokrát netvořili lidé, nýbrž banda krys (Skavenů) z technologicky zdatného klanu Skryre v čele s Ikitem Drápem. Monstrum z vesmíru bylo tvůrci záběrů nahrazeno armádou ještěrek, které má pod palcem největší uctívač hadího boha Soteka prorok Tehenhauin, jenž si vzal za cíl vyčistit džungli od nákazy šířené krysím lidem

Total War: WARHAMMER 2 - The Prophet & The Warlock Trailer

Trailer k Total War: Warhammer 2 - The Prophet & The Warlock má šťávu, kterou většina podobně laděných videí postrádá

Každý ze zmíněných šlechticů přinese svému druhu specifické vynálezy a jednotky, kterými doposud nedisponoval. Klan Skryre po vstupu Ikitema do hry obdrží klanovou dílnu s unikátními technologiemi. Nejvýraznějším výtvorem její produkce budou rakety zhouby, jež mají představovat nejefektivnější zbraň v Total War: Warhammer 2, což je možná důvodem, proč je bude možné při bitvě použít vždy jen jednou. Do pole tato herní frakce nasadí vedle tradičních jednotek svého druhu také specialisty s rotačními kulomety, odstřelovače, či menší, avšak silnější verze klasického kola zkázy, jež se už v repertoáru Skaveních vojsk nějaký ten pátek vyskytuje.

Prorok Tehenhauin se v The Prophet & The Warlock postaví do čela Sotekova kultu, který má za cíl vyhubit Skaveny a povolat samotného Soteka. Namísto unikátních budov se dle Creative Assembly může tento šlechtic těšit na specifický obřad, jenž se mu otevře až poté, co svému bohu obětuje dostatek nepřátel. Po bitvách budou moci zástupci této frakce vždy poslat své protivníky přímo ke svému hadímu božstvu, které se jim po zkonzumování dostatečného množství tepajících srdcí zjeví a bude jim dlouhodobě pomáhat na válečném poli. Teoreticky by se mohlo jednat o sílu vyvažující efektivitu raket zhouby. Armády ještěřího lidu budou posíleny skinky s rudými hřebínky, salamandry a tradičními dinosaury s různými technickými vylepšeními.

Total War: Warhammer 2; prophet and warlock, gameplay: raketa zhouby

V okamžiku kdy do davu svých nepřátel hodíte raketu zhouby, většina z nich padne jako podťatá. Prakticky by se mělo jednat o nejsilnější schopnost v Total War: Warhammer 2.

Z vydání The Prophet & The Warlock nebudou podle informací v blogu těžit jen ti, kteří do něj vrazí pár euro. Stejně jako jeho předchůdci, přinese tato expanze i bezplatné rozšíření, které značně vylepší aktuálně hodně utlačovanou Bretonii, s níž je většinou po několika tazích amen. Upraveno má být dokonce i fungování Skavenů, kteří dostanou podobně jako nemrtví piráti z Curse of the Vampire Coast schopnost stavět města ve městech, čímž budou schopni dlouhodobě narušovat chod metropolí svých soků. Klan Skryre by měl mít dokonce dovednost „sféra zkázy,“ která dokáže srovnat se zemí jakékoliv sídlo, pod nímž je postavena. Total War: Warhammer 2 - The Prophet & The Warlock vyjde 17. dubna 2019.

• Zdroje: Youtube (Total War), Totalwar.com



Nových jednotek se dočkají vlastníci The Queen and The Crone a Rise of the Tomb Kings

• Novinka: 22. 6. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

První bezplatné rozšíření k nám dorazilo brzy po vydání The Queen and The Crone. Tvůrci skrze něj posílili zpoplatněnou frakci Tomb Kings (Total War: Warhammer II – Rise of the Tomb Kings) o gigantické sochy nápadně připomínající monumentální kostlivce s dlouhými luky. Přestože se tito titáni řadí mezi obří jednotky, nedisponují výdrží podobně laděných stvůr. Nejefektivnější jsou proto v boji na dálku. Pokud se k nim protivníci dostanou na kontaktní vzdálenost většinou se velmi rychle rozpadnou v prach. Osobně moc nechápu, proč nám byla dána k dispozici jen verze s lukem, když je v seznamu válečníků Tomb Kings možné nalézt i kontaktní variantu.

Druhá mini expanze do Total War: Warhammer II doputovala dnes. Jásat mohou především fanoušci Temných elfů, jejichž řady rozšíří děsivě vypadající Kharibdyss, jenž má vizuálně hodně blízko ke klasické hydře. V boji je však na rozdíl od své mnohohlavé příbuzné efektivnější proti podobně velkým protivníkům, zatímco starořecká příšera cílí spíše pěchotu. Při vzájemné konfrontaci obou monster ze střetu vyjde vždy jako vítěz nově přidaný živočich obdařený morálku narušujícím vzhledem a jedovými útoky. Přístup k tomuto malému DLC mají samozřejmě jen vlastníci The Queen and The Crone. Snad se časem podobně laděné aktualizace dočkají i hráči nevlastnící zmíněné rozšíření.



Král stínů Alith Anar nabídne specifickou hratelnost, jednotky a startovní pozici

• Novinka: 30. 5. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Alith Anar je jednou ze zajímavějších postav temného Warhammer univerza. Jeho rodina patřila v prvních fázích jeho života mezi nejvýznamnější šlechtické rody v Nagarythe. Situace se rapidně změnila v den, kdy Malekith všechny její členy označil za následovníky kultů rozkoše, které shodou okolností vedla od samého začátku jeho matka Morathi. Naštěstí pro Alitha byl v době, kdy proběhlo zatčení a popravení všech členů klanu, mimo domov. Když se však dozvěděl, co se přihodilo, rozhodl se odejít do lesů kontrolovaných Věčnou královnou, kde našel legendární Měsíční luk vytvořený bohyní luny Lileath. Poté vytvořil malou skupinku elitních válečníků, s nimiž začal likvidovat všechny Temné elfy, na které narazil.

Total War: Warhammer 2; The Queen and The Crone, gameplay: Alith Atar, start

Alith Anar bude začínat svou cestu na hodně náročné pozici, kde proti němu budou stát jak Temní elfové, tak i skaveni.

Startovní pozice Alith Anara by měla být umístěna na okraji území, které kontrolují Temní elfové, takže to na začátku rozhodně nebude mít lehké. K dispozici by však měl mít draka a elitní lukostřelce zdatné i v kontaktním boji. Sám Král stínů bude obdařen kouzelným lukem, schopností nepozorovaně se pohybovat po bojišti a vzbuzovat strach v srdcích nepřátel. Jeho věrní by měli mít v dosahu svého pána navýšenu sílu útoku, rychlost pohybu a objem dostupné munice. Stejně tak by měl svému vojsku jako celku umožňovat přepadat armády Temných elfů, jimž se mstí za způsobené křivdy.

Elfí mladík Alith Anar s nenávistí v srdci vypadá na první pohled hodně zajímavě. V následujících dnech bychom se víc měli dozvědět také o Norsce, které nabídne jak starý obsah, tak i řadu nových prvků, jež tvůrci přidali v rámci propojení Total War: Warhammer 1 a 2. Detaily o tom, jak bude balíček zpracován, dosud nejsou známy, v průběhu týdne vám je však budeme jistě prezentovat skrze nejnovější aktualizaci, protože vydání The Queen and The Crone se blíží.

Total War: Warhammer 2; The Queen and The Crone, wallpaper: Alith Anar

Udatný Alith Anar bude schopen do boje přivolat klon, který slouží k odlákání nepřátelských sil.



Pán zabíječů Ungrim Železná pěst konečně dostane vlastní sídlo

• Novinka: 24. 5. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Už v době vydání Total War: Warhammer se většina hráčů ptala na to, proč nemají legendární lordi, kteří za normálních okolností disponují svými vlastními državami, unikátní startovní pozice. Tvůrci na jejich dotazy reagovali vcelku chladně až do minulého roku, kdy s vypuštěním Total War: Warhammer II oznámili, že časem chtějí většině významných hrdinů přidělit flek, na němž budou začínat kampaň.

Jedním z prvních lordů, který od vývojářů dostane svou vlastní državu, bude trpasličí král Ungrim Železná pěst, jenž doposud začínal na stejné pozici jako Thorgrim Záštinoš. Od 31. května bude tento vůdce startovat svou výpravu v pevnosti zabíječů Karak Kadrin, která je v knihách prezentována jako jeho domov. Pokud se za něj rozhodnete absolvovat kampaň, budete muset čelit především Upířím hrabatům, Chaosu a seveřanům sjednoceným pod praporcem Norsky. Čas od času se jistě na scéně objeví i zelenokožci, střetávat se s nimi však budete skutečně jen zřídka.

Total War: Warhammer 2; The Queen and The Crone, Ungrim Ironfist

Ungrim Železná pěst je vůdcem, kterého můžete bez obav poslat klidně i do první linie.

Sám Ungrim může hned od začátku verbovat legendární zabíječe a nově přidané zabíječe obrů , aniž by potřeboval speciální budovu. Disponovat by měl též schopností kolonizovat severské krajiny bez výrazných postihů, což by mu mělo umožnit bez větších problémů zabrat území v okolí trpasličí državy Karak Drak.

Čerstvá aktualizace obohacuje Total War: Warhammer 2 též o slavné budovy a kovářství

Frakce trpaslíků dostane v nejnovější aktualizaci Total War: Warhammer 2 kromě nové startovní pozice také slušnou škálu unikátních budov, jež bude možné vystavět jen v určitých sídlech. V Karak Zorn považovaném za kolébku rasy budete moci kupříkladu postavit Síň předků. Sever strážící Karak Drak vám naopak umožní vybudování Stříbrného sálu prezentujícího bohatství fousatého lidu. Rozšířeny by měly být po této i další frakce, jimž vývojáři zpřístupní speciální struktury v pirátském přístavišti Sartosa a řadě dalších míst.

Přidána bude do Total War: Warhammer 2 také kovárna, v níž budou moci trpaslíci podobně jako Tomb Kings vyrábět svitky, lektvary, zbroje a zbraně různé kvality. K produkci unikátních předmětů budou stejně jako pánové pouště potřebovat speciální surovinu, po světě rozmístěné materiály a zlato. Upřímně doufám, že časem vývojáři z CA obohatí o tento prvek všechny herní rasy.

Total War: Warhammer 2; The Queen and The Crone, zabiječi Total War: Warhammer 2; The Queen and The Crone, Ungrim vs Tyrion

Obrázek 1: Cech zabíječů je v nové aktualizaci do Total War: Warhammer 2 obohacen o zabíječe obrů. Obrázek 2: Nová aktualizace do Total War: Warhammer 2 konečně umožní Ungrimovi absolvovat kampaň na vlastní pěst.



Elfí krasavice vám v DLC The Queen and The Crone ukáží, že i holky se umí prát

• Novinka: 19. 5. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Naši dnešní aktualizaci odstartuji rozborem placeného balíčku The Queen & The Crone, který je už nyní možné pořídit za pár kaček. Expandovat by toto rozšíření mělo primárně obě elfí frakce, jež nám přinesl Total War: Warhammer 2. Posíleni budou tím pádem jak dobro vyznávající Vznešení elfové, tak i jejich temní příbuzní libující si v páchání různých typů krutostí.

Na pomoc první zmíněné frakci přispěchá v The Queen & The Crone vládkyně Vznešených elfů z Avelornu Alarielle, která má hodně blízko k svému lidu, dvěma školám magie a přírodě. Ta jí umožňuje verbovat stromové duchy, jimiž disponují za normálních okolností jen lesní elfové. Stejně jako jiné magii ovládající postavy i jí je možné posadit na hřbet vyšlechtěného koně či obřího orla, na jehož zádech bude z výšin zasypávat nepřátele smrtícími kouzly. Obdařena by podle dostupných informací měla být unikátní vlastností Obránce Ulthuanu, jež jí bude odměňovat nebo penalizovat v závislosti na tom, zda bude mít pod svou kontrolou všechny části ostrovní říše Ulthuan.

Total War: Warhammer 2; The Queen and The Crone, Alarielle

Krásná Alarielle vede v The Queen & The Crone Vznešené elfy z Avelornu, kteří disponují armádou tvořenou primárně elitními lukostřelci.

Asi největším oříškem bude pro obránkyni Avelornu její sokyně z řad Temných elfů, ježibaba Hellebron. Ta má v The Queen & The Crone pod palcem pochmurnou metropoli Har Ganeth, v jejímž centru je pravidelně nucena obětovat stovky otroků na počest boha krve Khaina uctívaného velkou částí národa Temných elfů. Za stabilní přísun obětí je vždy odměněna armádou svého lidu zodpovídající se přímo jí. V rámci svého vývojového stromu si má tato postava možnost značně snížit udržovací náklady některých jednotek a otevřít unikátní vylepšení, jimiž může citelně zvýšit jejich efektivitu v boji. Do bitvy může vyjet na vrcholku kotle plného krve, temném oři nebo na nespoutané mantikoře budící strach v srdcích nepřátel.

Total War: Warhammer 2; The Queen and The Crone, Hellebron

Smrtelně nebezpečná Hellebron kontroluje v The Queen & The Crone Temné elfy obývající Har Ganeth, jejichž primární sílu představují kontaktně orientované jednotky.

Do bitev zasáhnou střelci s magickými luky spolu s krvelačnými gladiátorkami

Vůdkyni frakce Avelorn doprovází do boje vedle klasických jednotek z Total War: Warhammer 2 také unikátní bojovníci přidaní skrze DLC The Queen & The Crone. Po ruce jí budou sestry z Avelornu ovládající magické luky a neskutečně agilní stínoví válečníci, kteří podobně jako jejich něžné spolubojovnice likvidují protivníkovy síly především za pomoci svých šípů, jež mohou vysílat bez omezení různými směry. Pokud vaši hlavní hrdinku v bitvě zraní, můžete jí dočasně nahradit Služebnicí zdatnou v diplomacii i v boji na větší vzdálenosti. Jako jediná zástupkyně rasy Vznešených elfů má Alarielle přístup k speciálnímu rituálu Invokace Lileath vylepšujícímu po dobu trvání efektivitu většiny unikátních frakčních válečníků.

Temná paní z Har Ganethu bude moci stejně jako její dobromyslná kolegyně do bitvy nasadit jak známé válečníky, tak i čerstvé síly, jež přináší balíček The Queen & The Crone. Život za ní bez rozmýšlení obětují divoké sestry s jedem napuštěnými biči a koni vybavení černokněžníci sesílající bez milosti do řad nepřátel jedno ničivé kouzlo za druhým. Unikátním generálem této frakce jsou magií vládnoucí Nejvyšší čarodějky, jež mohou ve funkci velitele zastoupit samotnou Hellebron, která disponuje podobně jako Alariella speciálním rituálem Oběť Drakiře. Ten dočasně aktivuje bonusy při boji proti Vznešeným elfům a zhoršuje vztahy s frakce, jež se mezi ně řadí.

Total War: Warhammer 2; The Queen and The Crone, bitva Total War: Warhammer 2; The Queen and The Crone, mantikora

Obrázek 1: V rámci přidání The Queen & The Crone bude základní hra obohacena o nové bitevní pole. Obrázek 2: Těšit se můžete také na nová monstra a hrdiny.

Obě uskupení dostanou podobně jako frakce z balíčku The King and the Warlord a The Grim and the Grave speciální verze základních jednotek, které budou moci jejich velitelé po dosažení určité úrovně naverbovat bez toho, aby museli zdlouhavě čekat na to, až se vycvičí v kasárnách. Osobně to nepovažuji za moc dobrý krok, protože oba elfí národy budou balíčkem The Queen & The Crone dočasně zvýhodněny nad ostatními rasami, jež veterány prozatím verbovat nemohou.

Spolu s The Queen & The Crone dorazí do Total War: Warhammer 2 legendární Alith Anar

31. května samozřejmě nerozšíří Total War: Warhammer 2 jen placený obsah. Dorazit by měl také legendární hrdina Alith Anar se svým oddílem elitních lukostřelců, s nímž podpoří snažení Vznešených elfů. Těšit se můžeme také na Norscu a mírně upravené trpaslíky, o nichž vás budeme stejně jako o seveřanech detailněji informovat až následujících dnech, kdy nám o nich vývojáři z Creative Assembly snad poví víc.



Prostřednictvím Steps of Isha zavítáte do zemí Vznešených elfů

• Novinka: 16. 2. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Ze zemí Vznešených elfů nám toho vývojáři z Creative Assembly v Total War: Warhammer II prozatím neukázali mnoho. Proto se nelze moc divit tomu, že jeden z prvních na mapy zaměřených balíčků Steps of Isha je zacílen právě na tuto svéráznou rasu, jež vládne světu Total War: Warhammer za pomoci svých dlouhých luků.

Nově přidaný balíček Steps of Isha obsahuje celkem čtyři lokace. První tři z nich jsou si hodně podobné. Všechny se odehrávají v lesnatých krajinách určených především pro týmovou hru. Možná právě proto je možné nalézt mapy Trnová jáma, Zdevastovaná vrchovina a Středová oblast v klasických bitvách. Poslední válečná zóna není zasazena v lesích, nýbrž v ulicích města, kde spolu mohou hráči aktuálně soupeřit jen v režimu všichni proti všem, což osobně nepovažuji za dobrý nápad, jelikož tato herní variace nesedí každému.

Total War: Warhammer 2: Steps of Isha; trnová jáma Total War: Warhammer 2: Steps of Isha; mapa Total War: Warhammer 2: Steps of Isha; mapa

Obrázek 1: Trnová jáma je jednou z map Steps of Isha. Zavítáte v ní do nákazou zasažené lokace. Obrázek 2: Středová oblast nabízí bojiště, v jehož centru je možné nalézt gigantický kráter. Obrázek 3: Mapa Záře na vrcholu je velmi specifická, protože se v ní střetnete v ulicích města Vznešených elfů.

Bezplatný balíček Steps of Isha vyšel 14. února v rámci oslav Valentýna. Dostupný je stejně jako DLC Tretch Craventail pro všechny vlastníky základní hry zcela zdarma. Snad se v následujících týdnech dočkáme oznámení výraznějších DLC a přidání seveřanů (Norsca), jejichž příchod jistě opět změní celkovou balanci hry.



DLC Tretch Craventail přináší bojovníka proti Temným elfům

• Novinka: 23. 1. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Většina skaveních frakcí v Total War: Warhammer 2 vždy začínala svou cestu v teplotně přijatelných klimatech, kde jejich vůdci museli čelit Vznešeným elfům, nebo Ještěrům. Tretch Zbabělec na rozdíl od nich startuje v ruinách metropole Hotekův sloup, jež leží prakticky na dohled řadě osad Temných elfů, jež nepatří mezi velké fanoušky neustále intrikujícího krysího národa. Do pole vede tento velitel klan Rictus, který minimálně podle lore sídlí jinde, než v kampani Oko víru.

Tretch Zbabělec je extrémně vychytralým vůdcem. Vojáci bojující pod zástavou klanu Rictus jsou o něco rychlejší a efektivnější než válečníci jiných krysích rodů. Bojovníci zápasící o život po boku samotného Tretche jsou dočasně obdařeni aurou strachu, která se stabilně stará o podkopávání nepřátelské morálky. Celá frakce hodně těží z porušování diplomatických smluv. Čím více dohod nedodrží, tím vyšší je v jejich metropolích úroveň veřejného pořádku.

Total War: Warhammer 2; Tretch Craventail, battle, dark elves Total War: Warhammer 2; Tretch Craventail, battle, lizardmen Total War: Warhammer 2; Tretch Craventail, start position Rictus

Obrázek 1: Tretch je nucen často se střetávat s Temnými elfy. Obrázek 2: Po čase jej osud postaví i proti mocnému sauřímu bojovníku Kroq-garovi. Obrázek 3: Klan Rictus je schopen přežívat i ve velmi nepříznivých podmínkách.

Rise of the Tomb Kings spolu s balíčkem Tretch Craventail narušují nerovnováhu sil

Na vyšších úrovních obtížnosti patřili Temní elfové mezi národy, které díky velkému počtu menších spřízněných frakcí neměly nikdy nouzi o spojence ochotné připojit se po čase k jejich expandující říši. Což je nakonec vždy vyneslo až na první místo v žebříčku moci. Po vložení Rise of the Tomb Kings a Tretch Craventail do hry se jejich startovní podmínky citelně změnily, protože jejich vazalové nyní musí od samého začátku vést boj, který nemají moc velkou šanci vyhrát, takže se následně nejsou schopni přidat k Naggarothu či Kultu rozkoše (hratelné frakce Temných elfů).

Total War: Warhammer 2; Tretch Craventail, mapa frakcí

Velká kampaň Total War: Warhammer II aktuálně nabízí hráčům třináct hratelných frakcí.

Free DLC Tretch Craventail vychází 23. ledna s placeným datadiskem Rise of the Tomb Kings a jak už bylo zmíněno, dostupné je pro všechny vlastníky základní hry. Uvidíme, jaké další zdarma servírované nášupy vývojáři chystají (moc bychom se divili, kdyby zůstali u jediného).



První placené DLC pro Total War: Warhammer 2 se jmenuje Rise of the Tomb Kings

• Novinka: 22. 12. 2017 • Autor: Ondřej Zeman

Úspěch druhého dílu předpokládané trilogie Total War: Warhammer dával tušit, že nebude trvat dlouho a hráči se dočkají nášupu v podobě placených i neplacených DLC. Prvně jmenovanou skupinu na úvod rozšíří datadisk Rise of the Tomb Kings, který do nekonečnou válkou zmítaného světa Warhammeru přidá legendární pouštní frakci. Více se dozvíte v samostatném článku Total War: Warhammer 2: Rise of the Tomb Kings.

Total War: Warhammer 2 – Rise of the Tomb Kings; hierotitan

Rise of the Tomb Kings novou škálou jednotek a frakcí znatelně narušilo původní balanci Total War: Warhammer II.


Total War: Warhammer 2 - Starší aktualizace

Není to tak dávno, co mistři kombinace tahové a real-time strategie z britského Creative Assembly zabrouzdali do fantasy vod a narušili tím svou 17 let trvající tradici her postavených na historickém základě. Nejnovější Total War z trošku šíleného, ale hlavně neskutečně zábavného univerza Warhammeru byl však podle ohlasů recenzentů i fanoušků jednoznačným zásahem do černého. Co vše zatím o Total War Warhammer 2 víme a kdy hra vyjde?

Update Mortal Empires, sjednocující mapy z Total War: Warhammer I a II, je za rohem

• Novinka: 26. 10. 2017 • Autor: Ondřej Zeman

Kampaň zaměřená na velký magický vír a jeho kontrolu nesedne úplně každému. Tito konzervativnější hráči (ale určitě nejen oni) se už jistě nemohou dočkat slibovaného updatu Mortal Empires, jenž přinese klasickou Total War sandboxovou kampaň „dobývej měst a nič nepřátelských armád“ – bez časového/příběhového omezení.

Dobří lidé z Creative Assembly zveřejnili vedle traileru a výborného let’s play videa také podrobnosti, na co se můžeme už v 16:00 26. října těšit. Tak předně je to dohromady 295 regionů, 120 frakcí a 35 legendárních lordů (s občas odlišnými startovními pozicemi) – hrát lze za všechny hlavní protagonisty z Warhammer I, II i všech vlastněných DLC (placených i těch zdarma). Tento počet by měl v nedaleké budoucnosti stoupnout na 37, a to ve chvíli, kdy do Mortal Empires dorazí seveřané. Norsca, představená nedávno jako DLC pro Total War: Warhammer I, zatím totiž chybí.

Mortal Empires zachová většinu herních prvků představených v Total War: Warhammer 2

I když Mortal Empires nabízí vlastní tažení, spousta prvků z kampaní prvního i druhého dílu zůstane zachována. Vrací se invaze Chaosu, která v Total War: Warhammer I dokázala formou zábavné výzvy okořenit jinak trochu stereotypní dobývání jednotlivých provincií. Tentokrát však tyto temné síly zaútočí i z nových, nečekaných směrů. Z dvojky tu potom máme průzkum zřícenin, loajalitu lordů, vylepšený gameplay na moři (bouře, útesy, mělčiny atd.), univerzální obsazování území a vylepšené uživatelské rozhraní.

Čtyři rasy Nového světa (temní a vznešení elfové, ještěři a skaveni) si navíc ponechají frakční armádní dovednosti (např. Murderous Prowess u temných elfů) a možnost provádět posilovací rituály. Zejména u rituálů si však nejsme úplně jistí, jak tato evidentní výhoda vůči rasám Starého světa poznamená vyváženost. Zdá se, že vývojáři neměli čas tento zajímavý herní prvek replikovat u všech národů – necháme se ale překvapit, možná půjde o materiál pro budoucí DLC.

Total War: Warhammer 2; Mortal Empires, Karl Franz, Lizardmen Total War: Warhammer 2; Mortal Empires, Říše, Lizardmani Total War: Warhammer 2; Mortal Empires, nemrtví, temní elfové

Mapa Mortal Empires není prostým spojením map z Total War: Warhammer 1 a 2

Neoficiálně už je také známa mapa Mortal Empires. Uživatel Redditu jménem Mazdoeka dal její výslednou podobu dohromady pomocí traileru a jistých souborů, které vývojáři nechali ve hře. Jak je vidět na první pohled, nejde o prosté „slepení“ dvou map, ale spíše o stlačení a bohužel i určité osekání (především co se oceánu a jižních částí kontinentů týče). Na druhou stranu se zřejmě nedalo čekat, že by Creative Assembly vydali skutečně veškerý obsah obou map beze změn. Už takhle se čas potřebný pro to, aby vaši soupeři provedli svůj tah, blížil k obtížně stravitelným hodnotám.

Total War: Warhammer 2; Mortal Empires, Map

Většina významných provincií byla zachována, ztráta území během pravděpodobně nezbytné komprimace nejvíce postihla jížní kontinenty. Radovat se ale mohou temní elfové v Naggarothu. Budou-li chtít své vznešené příbuzné na ostrově Ulthuan poctít krvavou návštěvou, mají to v Mortal Empires doslova co by šípem dostřelil.

Kompromisní řešení, jež vývojáři zvolili, nám připadá docela rozumně… otázkou je, jak se k tomuto problému tvůrci postaví u třetího dílu předpokládané trilogie, kde možnost spojit jednotlivé mapy rovněž nebude chybět. A nevíme, jak vám, ale nám se představa nějakého zkomprimovaného mišmaše, jakéhosi „výcucu“ toho nejpodstatnějšího ze tří her, úplně nezamlouvá. Co se nám naopak zamlouvá velmi, je informace, že spolu s Mortal Empires bude vydáno i DLC Blood and Gore – a bezplatně pro ty, kteří si ho již zakoupili u prvního Total War: Warhammer.

Nové video Total War: Warhammer 2 se detailněji věnuje Lizardmanům

• Novinka: 20. 9. 2017 • Autor: Ondřej Zeman

Nový týden s sebou přinesl další informace ohledně této očekávané strategie. Nyní blíže prozkoumáme starobylou ještěří rasu a zjistíme, jak se za „chladnokrevné“ Lizardmany vlastně hraje. Na začátku ukázky je nám představen velitel frakce Mazdamundi a jeho již celkem pokročilé tažení v Total War: Warhammer 2.

Ještěři budou mít k dispozici kromě strašlivých dinosauřích potvor také jiné, mnohem rafinovanější způsoby jak vést svůj národ k vítězství. Jedním z nich má být Geomantic Web, což je jakási prastará mystická síť, která propojuje všechny osady a pevnosti a dodává vyšší bonusy pro vaše provinční nařízení (rychlejší stavba budov, levnější jednotky, vyšší příjmy z těžby atd.). Tento bonus se odvíjí od síly „geomantického propojení“, jež se může vylepšovat a zvyšovat několika způsoby.

Stejně jako ostatní dříve představené rasy ve Warhammeru budou i Lizardmani disponovat možnostmi provádět rituály. Ještěří rasa je také poměrně „osvícená“, takže jejich technologický strom zahrnuje v podstatě všechny vojenské a civilní aspekty. Dále se video zmiňuje o schopnosti „Blessed Spawnings“, jež vám dovolí na bojiště přivolat elitní jednotky, což jsou v podstatě vylepšené a upravené verze těch existujících. Využití této dovednosti závisí na úspěšném dokončení specifických misí.

Závěr videa je ukončen příslibem bitvy Lizardmanů a Skavenů. Pokud se některá z ras blíží k úspěšnému završení rituálu, nabídne se vám možnost povolat „intervention army“. V praxi to znamená, že se u osady, kde právě probíhá rituál, objeví armáda řízená počítačem a zaútočí na toto místo. Teď už se jen stačí pohodlně usadit a sledovat, jak si jdou krysy a ještěrky po krku v následující ukázce.

Vznešení elfové jsou lstiví podfukáři. A to se nám líbí.

• Novinka: 9. 9. 2017 • Autor: Jiří Fait

Creative Assembly poodhaluje vznešené elfy a jejich hlavní přednosti využívané v tažení ve světě Warhammeru. Intriky a špionáž nejsou nesmrtelné rase ničím cizím, a pokud máte rádi tento způsob boje, pak pro vás budou vznešení elfové zřejmě jasnou volbou.

Jak už jsme zmínili dříve, vaším hlavním úkolem v Total War: Warhammer 2 bude usilovat o kontrolu nad magickým vírem (Vortex). Za vznešené elfy tedy svedete nejen bitvy o kontrolu nad uzemím, ale také boj o čas. Ukázka hned ze začátku nabídla pohled na mocného mága elfů Teclise, jednu z hlavních předností vznešených elfů a způsob, jak zvrátit i zdánlivě nemožné situace ve svůj prospěch.

Jedná se o elfskou špionáž (Elven Espionage) a intriky u dvora (Intrigue at Court). První jmenovaná schopnost vám umožní vidět to, co vidí vaši obchodní partneři, takže pokud rozvinete rozsáhlou obchodní síť s různými rasami ve světě Total War: Warhammer 2, získáte tak oproti ostatním nemalou výhodu.

Co ale bude skutečně (alespoň podle nás) vychylovat jazýček vah ve váš prospěch, jsou intriky vznešených elfů. Jak můžete v ukázce vidět, temní elfové momentálně vedou závod o kontrolu nad magickým vírem. Stačí ve speciálním menu zvolit národ, na který jste během hraní narazili, a vybrat požadované strany. Pokud máte dostatečný vliv (Influence – zvláštní „měna“ vznešených elfů, kterou získáváte plněním různých misí a eventů), naskýtá se vám možnost je pomocí našeptávačů poštvat proti sobě.

Total War: Warhammer 2 elfí lučištníci Total War: Warhammer 2 elf vortex

Intriky fungují i obráceně, takže můžete „přinutit“ okolní národy, aby si vás více oblíbily. Tím navýšíte šanci na vzájemný obchod, a s trochou štěstí se tak vyhnete drahé válce, která vás může stát důležitá a strategická území. Vliv se dá také použít na najímání Lordů (generálů) s vlastností „strong“. Ta přidává +40 armour a +20% weapon strength, což tedy do začátku není žádné mizivé číslo.

Jak se zdá, vznešení elfové bojují v Total War: Warhammer 2 tak trochu „nevznešeně“, ale rozhodně účinně. Už teď se nám v hlavě rojí množství různých strategií a taktik, jak pomocí špionáže a intrik proti sobě poštvat celý svět a pak jako rozesmáty vítěz vtančit doprostřed a sesbírat zbytky. Konec videa uzavírá mini bitva, kde Teclis usmaží pár ještěrek a zabere jejich pevnost.

Dvě nová videa představují temné elfy ve větších detailech, známé jsou i HW požadavky

• Novinka: 31. 8. 2017 • Autor: Dominik Fait

Creative Assembly nedávno vypustilo do světa dvě videa podrobněji představující frakci temných elfů. Z prvního si můžete udělat obrázek, jak se asi bude za krvelačné vládce Naggarothu hrát v rámci příběhové kampaně, to druhé pak ukázalo jednu konkrétní bitvu se vznešenými elfy. Odhaleny byly i hardwarové požadavky.

Vývojáři Total War: Warhammer 2 nám v rámci dvou Let’s play ukázek představili temné elfy a některá specifika typická pro kampaň za tuto agresivní a krutou rasu. Tak jako všechny ostatní hlavní frakce, i podřízení krále Malekitha usilují o kontrolu nad Velkým vírem (Great Vortex) pomocí série rituálů. Postup vašich protivníků v tomto závodě s časem můžete pozorovat na ukazateli a adekvátně upravovat svoji strategii. Dávejte si však pozor na Chaos – rituály Vortex oslabují, a jelikož ten slouží primárně k tomu, aby tuto destruktivní sílu udržel pod kontrolou, budete mít při provádění rituálů problém nejen se soupeři s obavami sledujícími váš postup, ale i s armádami Chaosu.

Kromě samotných jednotek, legendárních lordů a příběhu se rasy odlišují hlavně svou ekonomikou. Tu u temných elfů nesou na svých ztrhaných zádech otroci. V otroctví končí zajatci po vítězných bitvách a užiteční nejsou pouze pro generování zisku, ale také coby obětní materiál pro zvrácené, avšak ekonomicky i vojensky výhodné rituály. První video končí příslibem bitvy o Cairn Thel, baštu vznešených elfů.

Ta nakonec v druhé ukázce podle očekávání padne, předtím si však může divák/hráč detailně prohlédnout armádu temných elfů v akci. Přirozeně největší pozornost poutá hydra, několikahlavý tank, který svým plamenometným útokem devastuje celé jednotky. To samé by se dalo říct i o Malekithovi, jehož kouzla působila na první pohled extrémně efektivně (a efektně). Avšak všichni, od rychlých a smrtících Witch Elfek přes elitní Black Guard po šestiranné Reapery, spoléhají na vražedný instinkt (Murderous Prowess) – ten se aktivuje ve chvíli, kdy bojiště pokryje dostatečné množství mrtvých bojovníků (nepřátelských i spojeneckých).

Dnes také vývojáři odhalili hardwarové nároky pro Total War: Warhammer 2. Hru si můžete zahrát, i když doma nemáte žádné dělo. Pro fps kolem hodnoty 30 při nejnižších detailech však počítejte s minimem: Windows 7 64-bit, Intel Core 2 Duo (3 GHz), 4-5 GB RAM a grafikou alespoň NVIDIA GTX 460. Doporučené HW požadavky jsou pak (50 fps při vysokých detailech): Intel Core i5-4570 (3,20 GHz), 8 GB RAM, NVIDIA GeForce GTX 760. A připravte si alespoň 60 GB místa na pevném disku.

Čtvrtými do party hlavních ras Warhammeru 2 jsou krysí Skaveni

• Novinka: 16. 8. 2017 • Autor: Dominik Fait

Překvápko, překvápko, čtvrtou rasou v novém Total War: Warhammer 2 budou velice nečekaně krysoidní Skaveni. Sega dnes zveřejnila in-engine trailer stylově představující posledního hlavního hráče, který doplní již známé Lizardmeny, temné elfy a jejich vznešené bratrance.

Možná se ptáte, kdo to ti Skaveni vlastně jsou? Pravdou je, že nejde o tak zpopularizovanou frakci, jako třeba Greenskiny (hlavně orkové a goblini) temné elfy či nemrtvé, nicméně co do počtu a krutosti si ani s jednou z těchto ras nezadají. Tihle přerostlí hlodavci uctívají ďábelského (i když ne přímo s Chaosem spřízněného) boha jménem Rohatá krysa, který jim mimo jiné vyjevil, že jsou to právě oni, šílení, steampunkoví chlupaťáci, komu patří budoucnost a s ní i celý svět. V korálkových očích každého správného Skavena jsou tak ostatní rasy Starého i Nového světa jenom podřadnou havětí (ta ironie).

Říká se, že žijí v rozsáhlém podzemním impériu, roztříštění po celém světě Warhammeru. Mnozí pochybovali o samotné jejich existenci… ale jak jsme zjistili nejen my, ale i armády v traileru, jsou skuteční. Tak skuteční jako křečkokolo valící se bitevním polem a šířící zkázu mezi překvapenými elfy a Lizardmeny. Skavenská technologie sice není tak uhlazená jako ta lidská či trpasličí, s pomocí alchymie však svou krvavou část práce odvede. O zbytek se postarají monstrózní zrůdnosti z krysích dílen kombinující živou tkáň s mechanickými díly.

Na pořádné představení a zejména na odhalení skavenské sestavy jednotek pro Total War: Warhammer 2 si však ještě musíme počkat. Příležitost vyložit na stůl konečně všechny karty bude mít Creative Assembly už za týden na veletrhu Gamescom konaném pravidelně každý rok v Kolíně nad Rýnem. Tak uvidíme.

Do Total War: Warhammer přicházejí temní elfové a severská frakce Norsca

• Novinka: 19. 7. 2017 • Autor: Dominik Fait

Zhruba před měsícem jsme vás informovali o sestavě vznešených elfů a bylo jen otázkou času, kdy vývojáři zveřejní podrobnosti o jejich temných bratrancích. Jak čile se mají k světu (a jak moc jej chtějí zničit) se dozvíte z poslední aktualizace. Creative Assembly navíc včera zveřejnili nové DLC pro Total War Warhammer 1 a podle očekávání půjde o severskou frakci Norsca.

Ať už se jedná o svět vymyšlený či reálný, zdá se, že vždy existují ti, kteří chtějí tvořit, a ti, jež by výtvory svých mírumilovnějších spoluobyvatel nejraději zadupali do země v krvavé lázni (společně s autory těchto výtvorů). Mluvíme-li o univerzu Warhammeru, můžeme toto moudro aplikovat téměř všude, ale zřejmě nejpřesněji padne na vztah vznešených elfů a jejich brutálních a válkychtivých protějšků z mrazivého Naggarothu. Creative Assembly před pár dny vypustili trailer představující legendární lordy této ikonické rasy – krále Malekitha doplní jeho matka Morathi.

Total War Warhammer 2; dark elves

Frakce temných elfů se vyznačuje nesmírnou krutostí a je jisté, že takový bude i jejich příběh. K dosažení jejich zlovolných cílů dostanou do vínku širokou škálu jednotek, včetně obávané hydry.

I když je pravděpodobné, že v dohledné době vývojáři ještě přijdou s podrobným video-představením celé frakce jako v případě Lizardmenů a High Elfů, už teď si můžeme nejen na základě informací prezentovaných na oficiálním Total War blogu udělat obrázek, jak se tyto milovníky mučení, vražd, temné magie a vůbec všeho zlého bude hrát.

Temní elfové jsou především nájezdníky, predátory, kteří se nezastaví před ničím (a před nikým), aby dosáhli svého. Zatímco jejich vznešení příbuzní vynikají v obraně a taktice, vládci Naggarothu preferují čirou agresi a chaos. Ve válečných jatkách si libují natolik, že jakmile v bitvě zahyne dostatečný počet bojovníků, získají jejich vražedné instinkty nemalý bonus, díky němuž dokáží porazit i daleko početnější armádu. Navíc na první pohled nemá jejich velmi rychlá sestava slabá místa. Slušný výběr z pěchoty, velmi silná kavalérie a pravděpodobně jedny z nejsilnějších monster – hydry a černí draci. Avšak stejně jako u High Elfů schází „dělostřelectvo“. Tak uvidíme, jestli na to v Total War: Warhammer 2 nedoplatí (tipujeme ale, že spíše ne).

Na novinky se však mohou těšit i majitelé Warhammeru 1. Pokud jste tento vynikající úvod předpokládané trilogie hráli, bylo vám určitě jasné, že se dříve nebo později objeví DLC zpřístupňující severskou „vikingovskou“ frakci Norsca. A včera se tak prostřednictvím krátkého cinematic traileru skutečně stalo. Za týden pak tvůrci skrze svůj oficiální stream představili její složení: mrazem a neustálými válkami zocelení maraudeři, vlci, vlkodlaci a nejrůznější monstra, jako jsou hrůzu nahánějící obři, ledoví wyrmové a hlavně "čtyřnozí" chlupatí tanci, tj. mamuti. Na (dosud) kompletní výčet se můžete podívat na stránky Total War, anebo zkoukněte oficiální "Let's Play" s Throggem (jeden z legendárních lordů nové hratelné frakce) v hlavní roli (na konci tohoto updatu).

Norsca bude dostupná zdarma pro ty, kteří si Total War: Warhammer 2 předobjednají, anebo ho koupí v prvním týdnu po jeho vydání 28. září. Ostatní si DLC mohou pořídit za standardní cenu, přístupné bude od 10. srpna. Počítat máme i s Free-LC, notně vylepšené rasy houževnatých nájezdníků se tak dočkají ve svých kampaních všichni, tedy i nemajitelé rozšíření. A protože Creative Assembly plánuje brzy po vypuštění Warhammeru 2 vydat update spojující mapy jedničky i dvojky, zahrajeme si za seveřany časem i v druhém díle. A musíme přiznat, že představa souboje mezi temnými elfy a frakcí Norsca o to, kdo je věrnějším služebníkem bohů Chaosu, se nám více než zamlouvá. Jak příchod severských frakcí dopadl si můžete přečíst v naší recenzi Total War: Warhammer – Norsca.

Total War: WARHAMMER 2 – High Elf Roster Reveal 

• Novinka: 27. 6. 2017 • Autor: Dominik Fait

Po podrobném představení týmu Lizardmenů a jejich „drobných“ dinosauřích kamarádů tu máme druhý národ, který se v rámci příběhové kampaně postaví na stranu ochránců Velkého víru – ačkoliv přátelé to rozhodně nejsou, jak jsme se mohli přesvědčit i z gameplay traileru na letošní E3. Vznešení elfové oděni do blyštivých zbrojí do boje v perfektních formacích kopiníků s pověstnými ostrostřelci v zádech, se zdatnou jízdou po stranách a konečně s oheň plivajícími draky a (skoro) nesmrtelnými fénixy nad hlavami.

Tuto skvostnou armádu, jež má však velké problémy bojovat efektivně, pokud její řady prořídnou a celkové hitpointy klesnou pod 50 %, povedou dva legendární lordi. Už dříve Creative Assembly prozradilo jméno Teclise, možná nejlepšího mága současného světa Warhammeru, před jehož uměním se sklání i král temných elfů Malekith. Zatímco ale tělesně křehký Teclis uvažuje v širších měřítkách (dnes bychom řekli „globálně“) a usiluje o spásu celého světa, jeho bratr Tyrion, nejskvělejší žijící válečník vznešených elfů, myslí především na ochranu své domoviny Ulthuanu.

Nicméně oba budou mít k dispozici z širokého výběru pozemních i létajících jednotek. Velmi zajímavě se jeví pěšáci jménem Lothern Sea Guard. Trošku připomínají perské Nesmrtelné ze starších dílů Total War. Jde o vysoce univerzální válečníky, kteří dokáží protivníky kropit smrtonosnými šípy zdálky, ale když přijde na boj zblízka, nenadělají si do gatí jako naprostá většina střeleckých jednotek. Kromě toho se díky svým kopím s úspěchem postaví i kavalérii – a aby toho nebylo málo, jejich velké štíty je chrání před nepřátelskou palbou. Je toho vážně málo, čeho se tihle borci musí v bitvě obávat.

Mimo to vznešení elfové spoléhají zejména na své draky a fénixe. Zdá se, že Flamespyre fénix bude fungovat jako takový fantasy bombardér specializující se na kobercové nálety. Jeho ledový bratránek s názvem Frostheart naopak zaujme roli tanka emitujícího mrazivou auru, která nepřátele zchladí na dobu dostatečně dlouhou k tomu, aby je z nebes na troud spálilo trio nových draků. Přitom ten nejstarší z nich, hvězdný drak, působil dojmem tak mocným, že i samotní tvůrci mají podle všeho pochybnosti, jestli to s tímhle nezbedou už přece jen trošičku nepřehnali.

Total War: WARHAMMER 2 – Lizardmen Roster Reveal

• Novinka: 21. 5. 2017 • Autor: Dominik Fait

V nejnovějším díle vývojářského behind-the-scenes seriálu nám Creative Assembly (ústy Joey Daltonové a Alisdaira Jarrolda) přineslo představení ještěřího mančaftu. První část se věnuje legendárním hrdinům: už víme, že hlavním vůdcem Lizardmenů je lord Mazdamundi. Kromě tohoto extrémně schopného ropušího mága si mohou hráči vybrat i Kroq-Gara, který coby houževnatý bijec z rodu saurů nabízí přímočařejší řešení problémů.

Lizardmeni jsou totiž jakýmsi fantasy národem tvořeným různými etniky. Vedle vládnoucích slannů (např. Mazdamundi) je tvoří hlavně skinkové, saurové a warhammer verze dinosaurů. Jednotky chytrých malých skinků jsou početné a preferují dalekonosné otrávené zbraně, neboť coby typičtí zástupci třídy lehké pěchoty v boji zblízka zrovna nezáří. Tuto slabinu v lizardmení armádě vyplňují urostlejší ještěři, saurové. Vyjma speciálních temple guardů jsou však obtížně ovladatelní, snadno propadnou stavu zuřivosti, kdy nad nimi ztrácíte veškerou kontrolu.

Stejným zlozvykem trpí i dinosauři, jež si ještěráci ochočili a využívají je podobným způsobem jako lidé koně. Zejména to platí, mluvíme-li o jejich divokých, nevycvičených (zato ale levných a snadno přístupných) „feral“ variantách. Dinosauři plní roli kavalérie (pozemní cold ones pro saury či létající terradoni pro skinky), tanků (bastiladoni) či mobilních bitevních/dělostřeleckých stanic obsluhovaných posádkou skinků.

Lizardmení vojsko bude tedy velmi rozmanité a vzájemně se doplňující. To byl také u tohoto národa primární cíl vývojářů – na jedné straně vyrovnaní a mazaní skinkové s jejich otrávenými oštěpy a pod kontrolou udržovanými dinosaury, na druhé straně saurové a feral dinosauři, které snadno postihne amok… a to vše pod dohledem mocných mágů z rodu slannů. Mimo to Lizardmeni disponují velice slušnou morálkou (leadership). Podrobně se na celou jejich sestavu můžete podívat na oficiálních stránkách Total War.

Total War: WARHAMMER 2 – Lizardmen In-Engine Trailer

• Novinka: 11. 5. 2017 • Autor: Dominik Fait

Creative Assembly vypustilo první trailer obsahující in-engine záběry, čili si už můžeme udělat obrázek o tom, jak bude Total War Warhammer 2 vypadat (pravda, obrázek jistě trošku přikrášlený a nadopovaný silným hardwarem). Grafický posun od jedničky patrný na první pohled.

Ukázka se opět zaměřuje na „národ“ Lizardmanů z jižního kontinentu Nového světa, džunglí pokryté Lustrie, v akci vidíme několik jeho ještěrovitých jednotek, včetně vůdce celé rasy, legendárního lorda Mazdamundiho. Jejich nepřáteli číslo jedna jsou temní elfové, zde se však přesvědčíme, že u nich to rozhodně nekončí: v hledáčku těchto „starobylých, studenokrevných válečníků“ se rychle ocitne každý, kdo pro řád a stabilitu světa představuje hrozbu.

Total War: WARHAMMER 2 – Into the Vortex

• Novinka: 20. 4. 2017 • Autor: Dominik Fait

V druhém díle pravidelného seriálu, ve kterém nás dobří lidé z Creative Assembly nechávají nahlédnout pod vývojářskou pokličku, mluví Ian Roxburgh o příběhovém pozadí hlavní kampaně. Jak už víme, ta se bude točit kolem tzv. Great Vortexu (Velkého víru). V domovině vznešených elfů Ulthuanu jej před mnoha tisíci lety vytvořili arcimágové v čele s Caledorem Dragontamerem proto, aby reguloval množství magie ve světě a držel tak síly Chaosu zkrátka.

Všechny hlavní rasy se budou pokoušet získat nad Vírem kontrolu, jejich motivace se však liší. Na jedné straně tu jsou vznešení elfové a Lizardmeni. Jejich vůdcové Teclis (jeden z nejzdatnějších čarodějů světa Warhammeru) a Mazdamundi (nejstarší a nejmocnější mág-kněz slannů, vládnoucího druhu Lizardmenů) chtějí Velký vír ochránit. Jiné rasy, mezi nimi i temní elfové a jejich král Malekith, se ho naopak budou snažit destabilizovat

V druhé části videa Ian Roxburgh potvrzuje, že i když bude příběhový prvek hrát důležitější roli než v minulém díle, protože vytvoří nové podmínky, díky kterým můžete až do samotného konce kampaně prohrát i jinak než v důsledku úplného vyhlazení, nic vám nebrání vydat se cestou klasické total war dominance a své soupeře zlikvidovat po staru… A co ta krysa na konci? Inu, jen obyčejná krysa, říká šéf projektu. Tomu tak budeme věřit:).

Total War: WARHAMMER 2 – Vision Dev Diary

• Novinka: 10. 4. 2017 • Autor: Dominik Fait

První stránka deníčku se věnuje otázce animace jednotlivých ras, zejména ještěřím Lizardmenům a jejich dinosauřím jednotkám. Šéf projektu Ian Roxburgh potvrdil, že i na základě velmi pozitivních ohlasů budou pokračovat v zavedeném trendu co největší odlišnosti hlavních frakcí. To se bude týkat i jejich domácího prostředí a terénu. Těšit se tak můžeme na Lustrii, hustou džungli se vznášejícími se kamennými stavbami Lizardmenů, krásné, ale nebezpečné pouště, nebo Naggaroth, domov temných elfů. Ten bude podle designérky prostředí Emmy Charnley tou nejrozmanitější oblastí, jakou jsme ve hrách Total War měli kdy možnost prozkoumat.

Dozvěděli jsme se také, že i když se bude příběh točit kolem Velkého víru, který kdysi dávno vytvořili vznešení elfové, můžeme se prý rozhodnout dějovou linku ignorovat a o vír nebojovat. Klasická sandboxová kampaň, bez níž si lze hru série Total War jen těžko představit, tak chybět nebude. Zábavnější by měl být co-op, jelikož každá rasa má k dispozici dva legendární lordy (hrdiny) začínající na různých pozicích a dva hráči díky tomu mohou hrát za stejnou frakci. 

Total War Warhammer 2 – kdy hra vyjde?

• Oznámení: 9. 4. 2017 • Autor: Dominik Fait

Warhammer 1 byl nejrychleji se prodávající titul série Total war. Bylo proto jen otázkou času, kdy se dočkáme oznámení Warhammer 2. 31. březen odhalili vývojáři povedený trailer spolu s tiskovou zprávou a spekulace skončily. Datum vydání bylo na letošní E3 stanoveno na 28. září. Pokud se vám to zdá podezřele brzo, nedivte se – studio má k dispozici dva týmy věnující se čistě a jen Warhammeru: hlavní, který je zodpovědný za produkci základních her, a vedlejší – ten má na starosti vytváření dodatečného obsahu (DLC).

Trilogie Warhammer a „megakampaň“

Oznámení Warhammer 2 nebylo žádné velké překvapení už jen proto, že v souvislosti s Total War Warhammer se od počátku skloňuje slovo trilogie. Creative Assembly se tedy pohybují v pro ně dosud neprobádaném teritoriu. Jednotlivé díly by na sebe měly navazovat a fakt, že tentokrát neválčíme v kulisách reálného světa, jim navíc poskytuje široký manévrovací prostor co se příběhu a jeho vyprávění týče.

Total War Warhammer 2; hratelná frakce; elfové

Perfektní formace, nablýskané zbroje a mág kontrolující situaci z pozice chráněné hradbou vysokých štítů - typická ukázka bojové taktiky rasy vznešených elfů. Jak se tato strategie osvědčí proti jednotlivým frakcím zjistíme už brzy. Datum vydání Total War: Warhammer 2 je stanoveno na 28. října 2017.

Ona návaznost by měla ve Total War Warhammeru II navíc dostat úplně novou, podle prvních informací velmi vzrušující, podobu. Kromě samostatné nové kampaně se krátce po vydání základní hry dočkáme i jakési „megakampaně“: modu, který sjednotí mapu Warhammer 1 a Warhammer 2 plus všechna DLC, tj. veškerý obsah, který budeme ve chvíli rozehrání vlastnit. Samozřejmě podmínky vítězství budou pro tuto obří mapu poněkud standardnější než v příběhové kampani, i tak si ale myslíme, že jde o výborný nápad. Detailněji se k této novince vyjádřil šéf projektu Ian Roxburgh v rozhovoru pro Eurogamer. Například potenciální problém zdlouhavosti tahů chtějí autoři řešit vyřazením některých méně důležitých frakcí či lepší optimalizací.

Total War Warhammer 2; hratelná frakce; temní elfové, Malekith

Malekith šíří hrůzu nejen mezi vznešenými elfy už několik tisíc let. Zlatočerná zbroj, do níž byl tento neoddiskutovatelný vládce temných elfů oděn a která se magicky spojila s jeho vlastní kůží, prozrazuje, že syn Morathi není pouze neuvěřitelně schopný mág, ale i obávaný válečník.

Kampaň Total War Warhammer 2: nové podmínky vítězství a Nový svět

V Total War Warhammer 2 se podíváme na západ od Starého světa, na kontinenty světa Nového, tedy mrazivý Naggaroth na severu, tropickou Lustrii na jihu a ostrov Ulthuan. Zmíněny byly i tzv. Jižní země (Southlands), tropický kontinent jižně od Starého světa. Centrem dění bude konflikt čtyř ras o kontrolu nad slábnoucím tzv. Velkým vírem v Ulthuanu, jež reguluje množství magie ve světě (a tím i moc Chaosu). Dobře známé jsou zatím tři hratelné frakce: vznešení elfové (Ulthuan), temní elfové (Naggaroth) a Lizardmeni, ještěří válečníci (Lustria). Čtvrtí do party jsou pravděpodobně krysoidní skaveni (pokud správně čteme trailer) z Jižních zemí. Stejně jako v prvním díle i ve Warhammeru 2 se od sebe budou všechny hlavní rasy výrazně lišit a každá bude v zájmu dosažení vítězství vyžadovat jinou strategii.

Total War Warhammer 2; Great Vortex

Velký vír (Great Vortex) vytvořili kdysi dávno elfové, aby „odsával“ přebytečnou magii ze světa a zabraňoval tak silám Chaosu v nabytí příliš velké moci. Magická energie je vedena skrze síť starobylých menhirů rozesetých po celém Ulthuanu, a tak není divu, že největší zájem na zachování stabilního fungování Velkého víru mají právě vznešení elfové. Kdyby se „něco“ pokazilo, byla by jejich ostrovní domovina Ulthuan první na ráně.

Zde přichází zajímavá novinka. Na rozdíl od předchozích dílů můžete ve Warhammer II prohrát i jinak než v důsledku úplného vyhlazení. Kampaň je totiž vlastně závod s časem – všechny soupeřící strany se pro sebe snaží získat moc nad Velkým vírem a provést pro ně specifickou sérii rituálů, jejichž výsledkem má být jeho záchrana nebo zničení. Jestliže vás v tomto závodu porazí, budou vám všechny vaše armády, sídla a technologie na dvě věci, ani skutečnost, že vlastníte třeba polovinu světa, vám nepomůže. Creative Assembly se tak pokouší vylepšit end-game fázi, což byla pro Total War vždy taková Achillova pata. Na ukázku z mapy Nového světa se podívejte v následujícím videu.

Nicméně pokud vás tahle změna nenadchla, nezoufejte. V hlavní kampani Total War Warhammer 2 bude možné vyhrát i klasickým stylem „zaber všechno a zabij všechny“. Nám se však tento záměr líbí, s trochou štěstí díky němu dostane závěrečná třetina hry tolik potřebnou dávku napětí a nepůjde jen o bezduché zabírání jedné provincie za druhou bez reálné šance na odpor pro vaše protivníky.

Total War Warhammer 2; Teclis

Teclis je v současnosti pravděpodobně nejschopnějším uživatele magie ve světě Warhammeru. Na kontaktní střety ho však moc neužije, na rozdíl od jeho dvojčete Tyriona, za kterého si Total War: Warhammeru 2 taky zahrajeme.

A co DLC pro Warhammer 2?

Stejně jako jednička i pokračování přinese celou řadu dodatečného obsahu. Ten je fanoušky obvykle vítán s otevřenou náručí, avšak v případě prvního DLCéčka minulého dílu jménem Chaos Warrior se Creative Assembly a vydavatel Sega dočkali velice hlasitého nesouhlasného bučení (podívejte se například na počet záporných palců u tohoto cinematic traileru). Lidem se celkem právem nelíbilo, že Chaos – pro univerzum Warhammeru frakce stejně klíčová, jako třeba Orkové pro svět Warcraftu – nebyl obsažen už v základní hře a že jej namísto toho použili jako předobjednávkové lákadlo, resp. placené DLC.

Jestli bude Warhammer 2 v tomto směru jiný, se zatím můžeme pouze dohadovat. Vývojáři na toto téma moc sdílní nejsou, dozvěděli jsme se pouze, že „tomu, co si lidé myslí, pečlivě naslouchají“, že obsah, který vydají, bude „přiměřený a odpovídající“ a že to bude stejně jako u prvního dílu kombinace placených DLC a menších balíčků poskytovaných zdarma. Díky obřímu rozsahu univerza Warhammeru může Creative Assembly nové a zajímavé rasy či hrdiny do světa vypouštět prakticky nepřetržitě, a to nás ještě někdy v budoucnu čeká třetí část celé trilogie.

HW nároky pro Total War: Warhammer 2 PC



Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7/8.1/10 64-bit
Procesor Intel Core 2 Duo 3.0Ghz Intel Core i5-4570 3.20GHz
Grafická karta Nvidia GTX 460 1GB nebo Radeon HD 5770 1GB NVidia GTX 770 4GB nebo AMD R9 290X 4GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 5 GB RAM 8 GB RAM
HDD 60 GB 60 GB

S jakým herním PC na Total War: Warhammer 2?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1660

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1660

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Související články

Hodnocení metacritic

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB14