Refresh the page

Recenze zmrzlinovače Guzzanti GZ 156 (+ RECEPTY)

Jste gurmán a potrpíte si na zmrzlinu z kvalitních ingrediencí? Nemusíte kupovat výrobky od předražených značek, abyste si pochutnali. Pohádkově dobrou zmrzku, sorbet nebo zmražený jogurt si v klidu vyrobíte i doma ve zmrzlinovači. Mě zaujal model Guzzanti GZ 156, který je v současné době hodně oblíbený. Jak výrobník zmrzliny pracuje, co dokáže a hlavně jaké mňamky produkuje, se dočtete v této recenzi. A jako malý bonus na konci článku najdete i pár receptů na domáci zmrzlinu.

Zmrzlinovač Guzzanti

Recenze zmrzlinovače Guzzanti GZ 156 – Obsah

Domácí zmrzlina vs. kupovaná

Jestli se ptáte, v čem je domácí zmrzlina lepší než ta z obchodu, odpovědí pro vás mám hned několik. Kromě toho, že si můžete namíchat příchutě, jaké se vám zlíbí, máte přehled o složení. Na českém trhu se pod označením „zmrzlina“ smí prodávat pouze produkty, které mají maximálně 7 % tuku, a to výhradně živočišného. Pokud si tedy projdete mrazicí pulty, uvidíte tam především označení „mražený krém“. Zmrzlin jako takových tam najdete skutečně málo. 

Ideální konzistence zmrzliny

Dokonalá „zmrzka“ nemá být tuhá a hutná, ale měkká a tvárná. Toho bohužel klasickým zmražením v mrazáku nedosáhnete. Ať už doma zamrazíte sebekvalitnější smetanový krém nebo třeba ovocné pyré, při tuhnutí se v něm vytvoří hrubé krystalky vody. Ty znemožní, aby byla zmrzlina jemná a vláčná. Nedej bože, když to s mražením přeženete a hmota je pak tvrdá jako kámen.

Zmrzlina

Proč potřebujete zmrzlinovač?

Abyste dokázali vykouzlit skvělou heboučkou zmrzlinu, je nutné ji během tuhnutí promíchávat. Čím častěji, tím lépe. Jedině tak zamezíte tvorbě ledových krystalů, které váš jazyk spíše odřou, než obohatí o parádní gurmánský zážitek. Jenže upřímně, komu z nás by se chtělo každých 20 minut lítat k mrazáku a mixovat obsah nádoby? 

Proto chytří inženýři vynalezli zmrzlinovače. Ty totiž dokážou mrazit i míchat zároveň. S jejich pomocí si tak vyrobíte domácí zmrzlinu, jaká vás napadne. A nemusíte se omezovat jen na zmrzlinu. Pusťe se do sorbetů nebo třeba i zmražených jogurtů.

i Další tipy, jak si osladit horké léto, najdete v našem článku Jak si báječně užít horké letní dny.

Recenze zmrzlinovače Guzzanti GZ 156

Do rukou se mi dostal zmrzlinovač Guzzanti GZ 156 – středně velký pomocník, který naráz vyrobí až 2 litry zmrzliny. Pojďme se společně podívat, jak obstál v našem testu a jestli se vyplatí zmrzlinovač pořizovat. Ale pozor, za neodbytnou chuť na domácí zmrzlinu neneseme odpovědnost. :)

Jakým způsobem jsem Guzzanti GZ 156 hodnotila?

Výrobníky zmrzliny, ať už stvoří jakkoliv exkluzivní chuťovou pohádku, mají několik společných nevýhod. Hlučnost, kvůli které dost dobře víte, že je zmrzlinovač v provozu (zvlášť, pokud máte malý byt). Velké rozměry jak spotřebiče, tak mrazicí nádoby se do malých kuchyní také moc nehodí. Nutnost namrazení misky v mrazáku (pokud nemáte model se samochladicí jednotkou) je také trochu otravná. Buď ji musíte mít v mrazu permanentně, nebo si počkat alespoň 8 hodin, až se nádoba dostatečně vychladí. To trochu kazí možnost spontánního rozhodnutí říct si: „Teď mám chuť na zmrzlinu, jdu si ji udělat“.  

Zmrzlinovač Guzzanti GZ 156

U Guzzanti GZ 156 jsem tedy při hodnocení zmíněné nevýhody vynechala a spotřebiči neubírala body za něco, co je očekávatelné. Soustředila jsem se na dobu výroby zmrzliny, kvalitu materiálu i hnětací lopatky, jednoduchost obsluhy a hlavně na chuť a výslednou konzistenci zmrzliny.

Vnější a vnitřní zpracování zmrzlinovače

Guzzanti GZ 156 se skládá z napájecí jednotky, víka, hřídele, která spojuje lopatku s víkem, hnětací lopatkou, vnitřní mrazicí miskou a vnější miskou.

Zpracování zmrzlinovače je z kvalitního nerezu. Na první pohled působí líbivě a draze, přestože se jeho cena pohybuje kolem 1 200 Kč, což ve světě zmrzlinovačů není příliš.

i Důležitým pomocníkem pro všechny milovníky zmrzliny je zmrzlinovač Guzzanti GZ 157 s vyjímatelnou nádobou o objemu 1,5 litru.

Mrazicí nádoba, kterou je nutné nechat 8 až 12 hodin v mrazáku, je zčásti z plastu (vnější část) a uvnitř z nerezu. Dobře izoluje chlad a působí bytelně. Dno je náchylné na škrábance.

Co se týká vnitřní časti zmrzlinovače, tedy stěn a dna samotného přístroje, není to už taková sláva. Plast v černé barvě působí tence a trochu chatrně. Pokud se ale nechystáte s výrobníkem zmrzliny házet po kuchyni, nemáte se čeho obávat.  :)

Zmrzlinovač Guzzanti GZ 156 Zmrzlinovač Guzzanti GZ 156 Výrobník zmrzliny Guzzanti GZ 156 Guzzanti GZ - 15 pohled zevnitř

Plastová otáčecí lopatka, která se stará o to, aby byla zmrzlina správně promícháná, se poměrně jednoduše čistí. Snadno se nasazuje a vysazuje z napájecí jednotky. Je z tvrdého plastu v bílé barvě.

Poklop zmrzlinovače Guzzanti GZ 156 příliš dobře nelícuje se spodní částí a občas může být trochu složité ho správně „zacvaknout“. LCD displej je vybaven časovačem a třemi tlačítky. Výrobce slibuje jednoduché ovládání a tomu také dostál. Jedním tlačítkem spotřebič zapnete. Automaticky se vám načte čas 40 minut, během kterého by měla být zmrzlina hotová. Jinak tlačítky můžete čas samozřejmě upravovat, a to na 5 až 45 minut provozu. Levým tlačítkem hodnoty ubíráte, pravým zase přidáváte. Zařízení se automaticky spustí po 3 sekundách.

Vnější část dna je vybavena protiskluzovými aplikacemi, které zamezují tomu, aby zmrzlinovač klouzal po kuchyňské lince. 

Zmrzlinovač guzzanti GZ 156 - mrazicí nádoba Zmrzlinovač guzzanti GZ 156 - mrazicí nádoba Výrobník zmrzliny Guzzanti GZ 156 Guzzanti GZ - 15 pohled zevnitř

Testování zmrzlinovače Guzzanti GZ 156

Jako první jsem zkoušela mangovou zmrzlinu. Směs jsem vylila do zmrzlinovače, spustila ho na 20 minut a nechala běžet. Po této době byl povrch směsi tuhý, ale spodek potřeboval ještě nějaký čas. Nastavila jsem tedy časovač na dalších 20 minut. Bohužel ale i po této době měla zmrzlina tekutou konzistenci. Pravděpodobně byla nádoba málo namražená nebo směs před vlitím do zmrzlinovače příliš teplá. Směs jsem tedy umístila znovu do chladničky a vnitřní nádobu zmrzlinovače do mrazáku. 

Do druhého dne se nádoba mrazila přibližně 16 a půl hodiny. Výrobce sice uvádí doporučenou dobu mražení 8 až 12 hodin, ale upřímně, kdo by měl ráno čas a chuť přerovnávat mrazák, aby to vyšlo na 8 hodin, než se vrátí z práce? Asi nikdo, viďte? Proto jsem se rozhodla otestovat, jestli delší čas mražení ovlivní u Guzzanti GZ 156 výsledek. 

Příprava malinové zmrzliny

Zvolila jsem si malinovou příchuť. Mangové jsem se po včerejším incidentu trochu obávala. Co když by to náhodou zase nevyšlo. :)  Namraženou misku jsem umístila do zmrzlinovače a vlila do něj směs. Pak jsem nasadila poklop, spustila zařízení a ejhle. Lopatka se nechtěla otáčet. Víko jsem tedy znovu nasadila a ujistila se, že do sebe vše řádně zapadá. Situace se ještě několikrát opakovala. Už jsem začínala být zoufalá, že se Guzzanti GZ 156 rozbil. Pak jsem ale podrobněji prozkoumala vnitřní část mrazicí misky a všimla si, že směs přimrzla ke stěnám. Lopatka se tedy nemohla otáčet.

V návodu k použití se dočtete, že tekutinu máte vlévat dovnitř pouze otvorem v poklopu a tím zabránit okamžitému přimrznutí. Jenže upřímně, málokdo z nás si podrobně přečte návod před použitím. Obvykle v něm horlivě listujeme a pátráme, až když je nějaký průšvih. Pokud se vám to stane taky, nezoufejte, plastovým předmětem (nebo klidně i lopatkou) opatrně seškrábejte přimrzlou hmotu ze stěn a problém je vyřešen.

Otvor v horní části, kterým byste měli tekutinu správně vlévat, je na můj vkus příliš úzký. Pokud tudy budete nalévat šťávu či vodu – zkrátka opravdu řídkou konzistenci, pravděpodobně vám nic neukápne vedle. U hutnějších směsí, se kterými se hůře manipuluje a jsou v nich třeba kousky ovoce, to je trošku problém. Otvor totiž zaneřádíte a něco vám ukápne i na pracovní desku.

Zmrzlinovač

Domácí malinová zmrzlina 

Po vyřešení prekérní situace jsem pokračovala v realizaci zmrzliny. Nastavila jsem čas na 20 minut a nechala zařízení pracovat. Guzzanti GZ 156 odvedl skvělou práci, a to dokonce v dřívějším čase. Zmrzlina měla tu správnou strukturu, kterou jsem uváděla výše, tedy měkkou a tvárnou, ale ne rozteklou. Na jazyku se rozplývala a příjemně dráždila chuťové buňky. Já i ostatní testovací subjekty jsme byli nadšení.

Prvotní rozpaky, se kterými jsem ke zmrzlinovači přistupovala, se rázem rozplynuly. Guzzanti GZ 156 to zvládl na výbornou. Ve směsi nebyl jediný kousek ledu, vše bylo dostatečně promícháno, ale hlavně ta božská struktura a chuť! 

Malinovou zmrzlinu jsem umístila do mrazáku a po 16 hodinách zkoumala její konzistenci. Byla tvrdá jak kámen. Nechala jsem ji odstát venku. Po 20 minutách povolila a dala se ukrajovat lžičkou. Po půl hodině se proměnila v heboučký mražený krém, kterým byla předchozí den. 

Malinová zmrzlina

Domácí mražený jogurt

Po zpracování malinové zmrzliny jsem dala chladicí nádobu na 5 hodin do mrazáku. Byla ještě značně ledová, takže jsem si myslela, že jí pár hodin v mrazu vystačí. Nalila jsem do zmrzlinovače směs na domácí mražený jogurt a spustila ho na 40 minut. Výsledek byl vláčný a jemný, ale pouze lehce namražený. To je tedy důkazem toho, že pokud chcete dosáhnout skvělého výsledku, nádobu skutečně musíte do mrazničky uložit minimálně na 8 hodin. 

Domácí mražený jogurt

Domácí mangová zmrzlina

Chladicí nádobu jsem nechala přes noc namrazit a ráno se pustila do práce. Do zmrzlinovače Guzzanti GZ 156 jsem přes horní otvor, jak je uvedeno v návodu, nalila základ pro mangovou zmrzlinu. Chtěla jsem se tím vyhnout okamžitému namražení na stěny. To ase ale přesto stalo. Možná by bylo nejlepší řešení přístroj uvést do provozu, protože hnětací lopatka by nalepení zamezila. Výrobce ale v návodu doslovně píše: „Před přidáním směsi zmrzliny nebo sorbetu musíte spotřebič vypnout, abyste zabránili okamžitému zmrznutí směsi na vnitřních stěnách vnitřní misky.“ Kde je tedy chyba netuším. Naštěstí lze směs ze stěn celkem snadno seškrábnout. 

Základ pro mangovou zmrzlinu

Plastovou stěrkou jsem tedy odstranila hmotu ze stěn a spotřebič nastavila na 25 minut. Po té době byla struktura zmrzliny opět velmi vláčná a příjemná. Chuť sice nebyla tak výrazná a dobrá jako u malinové zmrzliny, ale to už je individuální záležitost. Recept si můžete doladit podle sebe.

Malinová zmrzlina podruhé

Protože měla malinová zmrzlina u strávníků velký úspěch, zkusila jsem ji další den znovu. Postupovala jsem úplně stejně, jen jsem přístroj před vlitím směsi aktivovala. Otáčející se lopatka fungovala bez problémů a ani jednou se nezasekla. Nicméně jak varuje výrobce, na stěnách mrazicí misky bylo na konci procesu „přilepeno“ docela dost zmrzliny. 

Malinová zmrzlina v míse

Zmrzlinovač Guzzanti GZ 156: náš verdikt

Pokud mám Guzzanti GZ 156 finálně zhodnotit, musím se na něj dívat ze dvou úhlů pohledu.

Úhel číslo jedna ovlivňuje mé praktické já: Tomu se nechce čekat 8 hodin na namražení nádoby a  ještě vychlazení směsi. Ani se mu nechce potýkat se se slabší hnětací lopatkou, která neutáhne přimrzlou hmotu na stranách nádoby, nebo s úzkým plnicím otvorem.

Na druhou stranu se zmrzlinovač velmi dobře myje a vyprazdňuje (pokud to děláte civilizovaně lžicí a na závěr stěrkou). Nádoba neobsahuje žádné zbytečné záhyby, na kterých by zmražená hmota ulpívala. Nerezové provedení vypadá v kuchyni elegantně a hodnotně. Ovládání je skutečně jednoduché.

Úhel číslo dva řídí mé gurmánské já. To i přes velké rozměry zařízení a ostatní drobné zápory, které jsem zmiňovala, má pořád na jazyku tu báječnou heboučkou strukturu a šťavnatou ovocnou chuť. Na vše ostatní zapomene a v hlavě zůstane jediná otázka: „Takže, kdy bude ta malinová?“

Závěrečné hodnocení Guzzanti GZ 156

Hodnocení82% Alza.cz>

Hlavní parametry

Konstrukce

75 %

Ovladatelnost

90 %

Poměr cena / výkon

80 %

Guzzanti GZ 156; recenze; zmrzlinovač

Klady

  • Skvělý poměr cena/výkon
  • Snadná ovladatelnost
  • Líbivý design

Zápory

  • Zadrhávající se lopatka
  • Náchylnost na otisky prstů a šmouhy
  • Zpracování plastů ve vnitřní části

Recepty na domácí zmrzlinu

Malinová zmrzlina

Původně jsem měla v plánu vyrobit jahodovou zmrzlinu. Věřte tomu nebo ne, ale v sezóně jahod zkrátka nebyly v obchodě k sehnání. Nahradila jsem tedy jahody malinami a pustila se do práce. 

Ingredience:

  • Čerstvé maliny 250 g
  • Mléko 250 ml
  • Smetana na šlehání 160 ml
  • Bílý cukr 60 g

Maliny rozmačkejte. Smetanu vyšlehejte do tuhé konzistence. Smíchejte vše s mlékem a bílým cukrem a zchlaďte v lednici na 5 až 10 stupňů.

Malinová zmrzlina na talíři

Mangová zmrzlina

Pokud upřednostňujete výraznější ovocnou chuť, manga použijte cca o 100 g více.

Ingredience:

  • Čerstvé mango 200 g
  • Mléko 250 ml
  • Smetana ke šlehání 160 ml
  • Bílý cukr 60 g

Mango rozmixujte na menší kousky. Smetanu vyšlehejte dotuha. Mango a smetanu smíchejte s cukrem a mlékem a zchlaďte na 5 až 10 stupňů.

Domácí mangová zmrzlina

Zmražený jogurt

Při výběru jogurtů sáhněte po oblíbených a ověřených příchutích. Pokud by byl jogurt příliš kyselý, výsledná "zmrzlina" by vám nemusela přiliš chutnat.

Ingredience:

  • Ovocný jogurt 150 g
  • Bílý jogurt 200 g
  • Pískový cukr 80 g
  • Smetana ke šlehání 50 ml

Smetanu vyšlehejte do tuhé hmoty. Přidejte ostatní ingredience a vše smíchejte.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB03