Reviews 27" Dahua LM27-P501
Interested in reviews of 27" Dahua LM27-P501? It got 4.7 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 27" Dahua LM27-P501 below. We will appreciate if you also share your experiences with 27" Dahua LM27-P501 after purchasing.
27" Dahua LM27-P501 - Monitor
27" Dahua LM27-P501
On the way 1 pcs
UniMFA s.r.o., Praha 2flag
Rated 11/04/2026, variant 27" Dahua LM27-P501
Verified purchase
0 ×Report
Automatic translation
Anonymous customerflag
Rated 10/02/2026, variant 27" Dahua LM27-P501
Verified purchase
It would be an absolutely great office monitor for a macbook, but unfortunately the aspect ratio spoils it for me. Compared to the old 24" 1920*1200, the extra three inches are added mainly on the sides, where I don't need them, and the height of the display is only a very small bit bigger. I wasn't expecting that. Combined with the fact that the backlight is weaker at the edges due to the head position, this aspect ratio is a bit unfortunate. But I guess I'm out of luck, 5k 16:10 monitors are probably not made: -(
price/performance
0 ×Report
Automatic translation
Lubomír, Ústí nad Labemflag
Rated 09/02/2026, variant 27" Dahua LM27-P501
I was looking for a replacement for a monitor I took to the office and since I had two 4K@144Hz and 4K@165Hz, I wanted to try 5K. And since I don't do graphics, Studio Display would be useless. I found this monitor here and took a chance. I don't regret it because for the money it has a beautiful picture and the only thing that would be good to sort out is a VESA mount. Otherwise, the monitor is really hilarious and even though the monitor frame is plastic, it doesn't look bad at all. Aluminum would be nicer, but if you don't focus on it, you won't even notice it. And it makes the monitor lightweight to carry around. For me, 9/10 for the VESA.
Lightweight 5K monitor
Macbook M4 Pro can run both this 5K monitor and another connected 4K@144Hz monitor
Beautiful picture
It can also charge the above mentioned MAC, although only 65W, but if you don't crush the processor, it's fine
I have connected via Element 5 Hub from CalDigit and it works great
Easy assembly and alloy stand, so quite sturdy
Can't disconnect the stand, so if someone plans to hang it on VESA, they can't.
It loses contrast slightly from the side, but it's an angle no one is looking from anyway
Milan, Beroun 1flag
Rated 28/11/2025, variant 27" Dahua LM27-P501
Verified purchase - review from a price comparison website
price
weight
thin edge, about 1cm is still black border
missing camera and speakers
slower response
the backlight is not completely uniform, the intensity changes at different angles
Anonymous customerflag
Rated 22/10/2025, variant 27" Dahua LM27-P501
no unnecessities
5k nice display for the money
missing USB C hub
Rated 27/09/2025, variant 27" Dahua LM27-P501
For the price, it's doable when the competition costs 2x - 4x more, but it has its quirks. It's a monitor for work, not for games. Despite having a 5k resolution, I'd rather choose MSI's 4k 165Hz for the same price. At 5k I would wait until they make them in 120 Hz version.
Doesn't have AMD freesync or NVIDIA gsync - jerks the image when playing
no KVM switch
Michal, Chropyněflag
Rated 12/08/2025, variant 27" Dahua LM27-P501
5k resolution
DDC support (on MacOS e.g. monitor control app allows brightness control via keyboard shortcuts)
Price
Missing VESA / adjustable stand
Jindřich, Prahaflag
Rated 09/04/2025, variant 27" Dahua LM27-P501