Reviews 31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG
Interested in reviews of 31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG? It got 4.1 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG below. We will appreciate if you also share your experiences with 31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG after purchasing.
31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG - Monitor
31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG
In stock > 5 pcs
Add to Cart
Anonymous customerflag
Rated 06/05/2026, variant 31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG
Verified purchase
Burnin after 5 months
0 ×Report
Automatic translation
Anonymous customerflag
Rated 20/01/2026, variant 31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG
Verified purchase
oled panel great, accurate black color
240hz/fullHD 480hz/4K
several HDR modes
price
0 ×Report
Automatic translation
Rated 14/01/2026, variant 31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG
One of the best monitors currently available
Visible bands on the screen - manufacturing defect (banding)
Daniel, Písekflag
Rated 04/01/2026, variant 31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG
Gorgeous picture and colour, response and 240Hz
The black ones are really amazing
Vertical banding is fine on my piece
I would welcome a lower brightness, at night I find 0 too bright
Firmware upgrade is really a pain. I managed to upgrade "accidentally" after a few days of trying
Neo proximity sensor is broken
price
Rated 03/01/2026, variant 31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG
Top picture quality
Very agressive/fast ABL in the bright HDR modes. It can be disturbing during gaming.
Rated 02/01/2026, variant 31.5" ASUS ROG Strix OLED XG32UCWMG
currently the best 4K 32" oled on the market