Refresh the page

Tenisový loket: příčiny a léčba

Aktualizováno

Když loket přetěžujete, může onemocnět. Takový problém se ohlásí otokem, bolestí a vysokou citlivostí. S vysokou pravděpodobností se jedná o tzv. tenisový loket, který však nepostihuje pouze tenisty, ale můžeme se s ním setkat v celé řadě případů. Jaká je léčba? Dá se vyhnout operativnímu řešení?

i

Pokud máte bolesti lokte, které trvají více dní, měli byste navštívit lékaře. Článek níže shrnuje základní zásady, nicméně jedině lékař vám může předepsat antibiotika v případě zánětu, případně rozpoznat komplikace.

Tenisový loket: léčba a příčiny

Tenisový loket: příčiny a léčba – OBSAH

  1. Co je tenisový loket?
  2. Příznaky tenisového lokte
  3. Jak se pozná tenisový loket?
  4. Konzervativní léčba tenisového lokte
  5. Operační léčba tenisového lokte
  6. Používejte komplexní kloubní výživu

Co je tenisový loket?

Tenisový loket je onemocnění šlach a svalových úponů, pomocí kterých se svaly připínají ke kostem. Jak název napovídá, jde především o oblast lokte, postižené mohou být taktéž i jiné šlachy, jako třeba na rameni, zápěstí anebo koleni. Příčinou jsou opakované stereotypní jednostranné pohyby, jako je šroubování a používání pracovních nástrojů, práce na zahradě, jiná fyzicky náročná práce a také práce s myší u počítače nebo psaní. Ve šlachách tak průběžně vznikají mikrotraumata, která způsobují bolest.

Jaké aktivity způsobují tenisový loket?

  • Fyzicky náročné práce
  • Dlouhodobý stereotypní druh pohybu
  • Přetěžování svalů předloktí
  • Toxické či metabolickými vlivy související například s bakteriální infekcí v těle
  • Předchozí úraz v oblasti ruky nebo krční páteře

Dříve se mu říkalo loket písařský, existuje však také loket oštěpařský nebo golfový. Rozdíl je pouze v tom, které šlachy jsou přetížené. Tenisový loket paradoxně vůbec nepostihuje tenisty, a to díky vhodně zvolenému tréninku a správné technice odpalu. To je společný jmenovatel všech problémů – jen velmi ojediněle postihuje profesionální sportovce, kteří sice pohyb neustále opakují, ale provádějí ho dokonalou technikou. Oproti tomu amatérský sportovní nadšenec většinou podobné pohyby provádí zcela špatně, čímž si způsobuje problémy. Léčba proto spočívá především ve změně režimu.

Tenisový loket
Tenisový loket je bolestivé onemocnění, které však nemusí pocházet výhradně z hraní tenisu. Zdroj obrázku: 123medik.cz

Formy tenisového lokte?

  • Akutní forma tenisové lokte vzniká při již zmíněné fyzicky náročné práci (zednické práce, štípání dříví, nesprávné sezení a psaní na PC), při níž po nějaké době dochází k funkční poruše. Jde o celkové přetížení svalů a šlach v prakticky celé ruce, což se může projevit právě bolestí v oblasti lokte.
  • Chronická forma se váže na dlouhodobé přetěžování, na metabolickými vlivy nebo v tuto fázi přejde nedůsledně léčená akutní forma tenisového lokte. Chronické obtíže typicky trvají několik týdnů a může již dojít ke strukturálním změnám, jako jsou jizvy nebo degenerativní změny.

Příznaky tenisového lokte

Typickým příznakem tenisového lokte je silná bodavá bolest na vnější straně lokte, která se může šířit a vystřelovat do ramene nebo předloktí. Místo je oteklé a kůže teplejší než u ostatních kloubů. Bolest se projevuje akutně především při zatížení pohybem, při zvedání věcí a silovém zatížení. Pokud se potíže neléčí a trvají více než 6 týdnů, přecházejí do chronického stavu, kdy pociťujete bolest při jakémkoliv pohybu ruky, zvedání či uchopení předmětů.

Potíže se rovněž projeví častější únavou svalů, později bolestivostí po zátěži a nakonec i v klidu. V akutním stadiu dojde k otoku a možnému zarudnutí. Chronické přetížení s sebou nese i postižení okolních svalů a měkkých tkání. Například svaly předloktí jsou ve velkém napětí a jsou citlivější na dotek.

Jak se pozná tenisový loket?

Pojali jste podezření, že máte náběh na tenisový loket? Zkuste si provést jednoduchý test – tzv. stress test třetího prstu. Stačí tak zatlačit prostředníkem postižené končetiny proti odporu. Pokud vás přitom bolí v lokti, tak to nevypadá úplně dobře a raději se objednejte k ortopedovi. Ten pochopitelně provede vyšetření pohyblivosti a bolestivosti kloubu, případně vás odešle na rentgenové pracoviště.

Tenisový loket
Když loket přetěžujete, může onemocnět. Problém se ohlásí otokem, bolestí a citlivostí. Ačkoliv léčba vyžaduje zásah odborníka, existují některé přírodní prostředky, které mohou při mírnění otoku a bolestivosti zafungovat jako první pomoc. Zdroj obrázku: 123medik.cz

Ač jsou zobrazovací metody u diagnózy tenisového lokte spíše doplňkové, mohou vyloučit jiné potenciální choroby loketního kloubu. První možností je rentgen, jehož snímek může odhalit zlomeniny, ostruhy, změnu kalcifikace, cizí tělesa nebo další příčiny, které mohou způsobovat bolest. Ultrazvuk pak ukáže otok či případnou tekutinu v kloubu. Nejdokonalejší je však magnetická rezonance, která se detailně zaměřuje na všechny struktury, přes cévy až po kost. Nicméně musíme poznamenat, že na magnetickou rezonanci je poměrně dlouhá čekací doba (klidně i několik měsíců, pokud nejde o život ohrožující stav) a provádí se pouze ve vybraných nemocnicích.

i

Kdy s tenisovým loktem navštívit lékaře?

Pokud máte bolest v lokti, která se pohybuje od mírné až po střední a trvá déle než několik dní, měli byste navštívit lékaře. Pokud máte bolest, která je velmi silná nebo pokud máte známky zánětu, jako je otok nebo zarudnutí, měli byste navštívit lékaře co nejdříve.

Tenisový loket může být léčen konzervativními metodami, jako je omezení fyzické aktivity, použití léků proti bolesti a fyzioterapie. Pokud tyto metody nejsou účinné, může lékař navrhnout chirurgický zákrok.

Je důležité navštívit lékaře co nejdříve, aby bylo možné zjistit příčinu bolesti a zahájit vhodnou léčbu. Včasná léčba může pomoci zmírnit bolest a urychlit zotavení.

Konzervativní léčba tenisového lokte

Léčba tenisového lokte je komplexní a vyžaduje kromě léků i režimová opatření, aby svalové úpony mohly zregenerovat. Už při prvních potížích a pocítění píchavé bolesti v lokti je důležitý klidový režim. Aby se svaly ruky co nejméně namáhaly, zafixujte si ruku vhodnou ortézou na tenisový loket. V teplém místě probíhá lokální zánět, proto je také vhodné loket chladit chladivým polštářkem. Proti otokům můžete přikládat i octanové zábaly.

Tato opatření jsou však jen dočasného rázu a neřeší samotný počátek vzniku tenisového lokte. V ideálním případě by bylo vhodné zcela změnit pohybové stereotypy. Ať už při rekreačním sportování, nebo například při nesprávném dlouhodobém sezení u PC při současném používání nevhodné myši.

Jak léčit tenisový loket?

  • Ortéza a klidový režim – základem zahájení léčby tenisového lokte je klidový režim, při kterém nedochází k namáhání lokte. Doporučuje se také fixace ruky vhodnou ortézou, případně epikondylární páskou. Proti bolesti pomáhají i pravidelné ledové obklady.
  • Fyzioterapie a cviky – správně zvolené cviky pomáhají obnovit a protáhnout svaly i jejich úpony. Využívají se manuální, ale i fyzikální terapie (ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, laser, termoterapie či kryoterapie).
  • Dornova metoda – manuální terapie, při níž se klouby a obratle uvedou do správné polohy. Jedná se o bezpečnou masážní metodu, kterou však vždy provádí zkušený odborník.
  • Rázová vlna – jedná se o moderní způsob léčby pro oštěpařský a tenisový loket. Vysoce energetická fokusovaná rázová vlna proniká přímo do postiženého místa.
  • Tejpování – k ošetření tenisového lokte existují také různé druhy kineziotejpingu. Aplikaci je ale vždy nutné konzultovat s odborníkem.
  • Léky a masti – k léčbě tenisového lokte se užívají také analgetika ve formě mastí (gelů a krémů), pilulek, případně jejich kombinace. Masti jsou účinné tím, že působí lokálně v místě bolesti. Dále může lékař předepsat kortikoidy či obstřiky, ovšem v tomto případě jde o terapii s malým efektem.

Operační léčba tenisového lokte

Samozřejmě v celé řadě případů se vyčerpají možnosti konzervativní léčby a bude nutné přejít k operačnímu zákroku. K tomu typicky dochází po delších konzultacích s ortopedickým lékařem. Ten zákrok rutinně provádí klidně i několikrát za týden. Dle typu výkonu probíhá operace v lokální nebo celkové anestezii. Většinou se provádí v režimu jednodenní chirurgie. Nicméně po takové operaci trvá pracovní neschopnost klidně i 3 měsíce. Samozřejmě s přihlédnutím k vašemu povolání. Ruka je totiž po operaci pevně fixována v pravém úhlu po dobu 2 týdnů. Po odložení fixace je však nutné okamžité a pravidelné procvičování formou fyzioterapie. Během fixace totiž dochází k ochabnutí svalů, které se pro správné fungování loketního kloubu musí opět posílit.

Operativního způsobu léčení se není třeba bát, jen je nutné počítat s delší rekonvalescencí. Rozhodně však léčbu neoddalujte, protože v pozdějších stádiích může tenisový loket dokonce způsobovat vypadávání předmětů z ruky, případně se z ruky může ztrácet síla a cit.

Používejte komplexní kloubní výživu

Porucha výživy kloubní chrupavky vede k její postupné destrukci a projevuje se námahovou bolestí, ranní ztuhlostí (kyčelní, kolenní, ale i loketní kloub), otoky, deformitami (klouby na rukou) a bolestmi v zádech (u osteoartrózy páteře). Významným rizikovým faktorem vzniku kloubních onemocnění je mimo jiné náročné fyzické povolání, sedavá (kancelářská) práce bez dostatečného protažení a samozřejmě zvýšená nebo špatně prováděná sportovní aktivita, kde dochází k opakované nepřiměřené nebo jednostranné kloubní zátěži.

Nenechte klouby, aby vás omezovaly! Podpořte je, aby si udržely plný rozsah pohybu. Dobrou volbou je Glukosamin, který se v doplňcích stravy vyskytuje ve formě glukosamin-sulfátu. Při pravidelném využívání nastupují jeho protizánětlivé vlastnosti do 3 měsíců. Významně snižuje bolest, zlepšuje funkci kloubů a pozitivně ovlivňuje chrupavku.

Dále se hojně využívá kolagen řadící se mezi nejhojněji se vyskytující proteiny v našem těle. Nalezneme jej ve svalech, kostech, kůži, cévách, trávicím systému a šlachách. A právě kolagen funguje v kloubech a šlachách jako pojivo, které drží tělo pohromadě.

S kolagenem hodně souvisí i pravidelní požívání vitamínu C mající v lidském těle celou řadu funkcí. Přispívá totiž k normální tvorbě kolagenu pro standardní funkci chrupavek. Kromě toho také přispívá k normálnímu stavu a kvalitě kostí, zubů, dásní, kůže a cév a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. To je ze všech pohledů důležité pro nastartovaní všech hojících procesů v lidském těle. 

i Mohlo by vás zajímat

Bolesti lokte nesouvisí jen se špatnou technikou při hraní tenisu – přivodit si je můžete při jakémkoliv raketovém sportu, golfu, při práci s nářadím nebo u počítače. Proto je vhodné se jakékoli bolesti včas věnovat a rozhodně neodkládat její řešení.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB18