Refresh the page

Vaříme, pečeme, sušíme a zavařujeme v troubě

Aktualizováno

Současné horkovzdušné trouby nabízí řadu moderních funkcí a programů a stávají se tak multifunkčním pomocníkem nejen pro vaření a pečení. Pro všechny zdatné kulináře proto přinášíme tipy a recepty pro horkovzdušnou troubu, ve kterých se kromě klasického smažení řízků zaměříme i na sušení v horkovzdušné troubě a otevřeme také téma jak zavařovat v troubě. Pokud vás tedy zajímá, jak upéct kuře v horkovzdušné troubě, jak uvařit rýži v troubě, jak sušit houby v troubě nebo jak zavařovat v troubě ovoce, zeleninu i maso, pusťte se s chutí do čtení.

Recepty horkovzdušné trouby

Vaříme, pečeme, sušíme a zavařujeme v troubě – OBSAH

  1. Vaření a pečení v troubě
  2. Tipy na vaření a pečení v troubě
  3. Sušení v horkovzdušné troubě
  4. Tipy na sušení v troubě
  5. Zavařujeme v troubě
  6. Tipy na zavařování v troubě

Vaření a pečení v troubě

Horkovzdušné multifunkční trouby umožňují různé způsoby přípravy pokrmů a bývají vybaveny nadčasovými funkcemi a chytrými programy. Díky tomu můžete vždy zvolit či optimálně zkombinovat funkce tak, abyste při přípravě dosáhli těch nejlepších výsledků a připravený pokrm vynikl nejen svojí jedinečnou chutí, ale aby byl také vizuálním požitkem. Vyzkoušet můžete například vaření či pečení s přidanou párou pro nadýchanost a šťavnatost, vaření či pečení v kombinaci s mikrovlnami pro rychlejší a celkové propečení pokrmu, nebo zkusit některý z přednastavených receptů a následně jen počkat, až se o celý proces postará trouba sama.

Vaření a pečení v parní troubě

Některé trouby nabízí i možnost vaření v parní troubě či pečení v páře. Jde o jeden z nejzdravějších způsobů, který lze při přípravě pokrmů použít. Vaření i pečení v páře totiž probíhá na principu beztlaké páry nepřesahující teplotu 100 °C a připravovaný pokrm není  třeba nijak zvlášť dochucovat. Vaření či pečení v parní troubě dokáže zachovat v jídle velké množství vitamínů, minerálů i stopových prvků, a také barva připraveného pokrmu a hlavně jeho chuť zůstává charakteristická danému typu potravin. Kromě spokojených chuťových pohárků bude konečný výsledek lahodit i vašemu oku. Vaření v parní troubě můžete využít nejen na maso a zeleninu, ale také na luštěniny, rýži či brambory.

Pečení v horkovzdušné troubě recepty
Pečení i vaření v parní troubě uvítají hlavně zastánci zdravého životního stylu.

Páru lze u většiny multifunkčních trub kombinovat s klasickým horkým vzduchem a lze ji tedy využít nejen při vaření, ale také při pečení v páře. Jestliže se tedy chystáte na pečení vašeho oblíbeného koláče, můžete zpočátku nakombinovat horký vzduch s párou, která jen podpoří křehkost a vláčnost sladkého pečiva, na konci pečicího procesu pak parní funkci vypnete a pokrm dopečete jen za pomoci horkého vzduchu, čímž na povrchu dosáhnete krásně křupavé kůrčičky.

i

Pro více informací o vaření v páře včetně toho, jaké nabízí parní trouba recepty, si přečtěte náš článek: Vaření a pečení v páře – výhody a recepty

Tipy na vaření a pečení v troubě

Zajímáte se o recepty do horkovzdušné trouby? Vybrali jsme ty nejvíce poptávané a přinášíme užitečné tipy na vaření i pečení v horkovzdušné troubě.

Řízky v horkovzdušné troubě

Postup:

Maso naklepeme a obalíme tak, jak jsme zvyklí. Obalené řízky naskládáme na pečicím papírem vystlaný plech či pekáč. Horkovzdušnou troubu nastavíme na 210 °C a po jejím nahřátí do ní vložíme obalené řízky. Doba pečení se pohybuje od 20 do 30 minut podle druhu masa. Takto připravené řízky v horkovzdušné troubě představují zdravější a lehčí variantu, než při klasickém smažení na pánvi, zároveň také vynikají šťavnatostí a  propečenou křupavou kůrčičkou na povrchu.

Hranolky v horkovzdušné troubě

Postup:

Hranolky v horkovzdušné troubě můžete buď připravit z mraženého polotovaru, nebo vyzkoušet domácí hranolky v horkovzdušné troubě, které budou jistě zdravější i chutnější. Příprava je velice snadná, stačí jen ze syrových oloupaných brambor nakrájet přibližně stejně silné hranolky, které opláchnete, osušíte a rozložíte na pečicí papír. Troubu doporučujeme předehřát na 180 °C a hranolky v ní připravovat přibližně 30-40 minut, během kterých je několikrát prohrňte a otočte. Solit a kořenit můžete dle chuti, a pokud k hranolkům připravíte chutný dip, máte skvělý tip na vynikající večeři nebo pohoštění při posezení s přáteli.

Kuře v horkovzdušné troubě

Postup:

Pokud vás zajímá, jak grilovat kuře v troubě, vyzkoušejte osvědčený a velice jednoduchý postup, ke kterému budete ovšem potřebovat speciální stojánek na grilování v elektrické troubě. Omyté a ze všech stran nasolené kuře jednoduše nasadíte na nejnižší mřížku stojánku a v předehřáté troubě pečete cca 1,5 hodiny. Průběžně doléváme vodu do mističky a zároveň jí potíráme kuře, přibližně každých 15-20 minut. 30 minut před koncem pečení již potírejte jen rozpuštěným máslem smíchaným s kořením. Delikátní chuť šťavnatého masa s dozlatova propečenou kůrčičkou vás učaruje!

jak grilovat v troubě
Jak upéct kuře v troubě, aby bylo šťavnaté uvnitř a mělo dozlatova propečenou kůrčičku na povrchu? Recepty do horkovzdušné trouby vám doporučí, jak na to.

Jak uvařit rýži v troubě

Postup:

Recepty pro horkovzdušnou troubu obsahují také návod, jak uvařit rýži v troubě. Opláchnutou a okapanou rýži nechejte lehce opéct se zpěněnou cibulkou v hrnci cca 2 minuty. Poté ji zalijte vroucí vodou, přiklopte pokličkou a nechejte ji přibližně 20 minut dusit v troubě při teplotě 200 °C. Míchat ani podlévat rýži není potřeba.

Jak péct chleba v troubě

Postup:

Kvásek připravíme z 3 polévkových lžic vlažné vody, 5 dkg kvasnic a z 1 kávové lžičky cukru. Jakmile nám vykyne, smícháme ho s 1 kg hladké mouky, 1 polévkovou lžící soli, se špetkou kmínu a 1/2 litru vlažné vody. Dobře vypracované těsto necháme řádně vykynout. Vytvoříme z něj 2 bochánky, které položíme na plech vyložený pečicím papírem. Na plechu necháme bochánky ještě chvíli nakynout. Poté plech vložíme do předehřáté trouby na 230 °C pro počáteční zapečení. Po 10 minutách potřeme bochánky rozpuštěným máslem se slanou vodou a následně pečeme chléb asi 1/2 hodiny. 

Jak péct bábovku v troubě

Postup:

Těsto na bábovku smícháme z 1 hrnku cukru krupice, 1 balíčku vanilkového cukru a kypřicího prášku a 2 hrnků polohrubé mouky, do kterých přidáme 3 žloutky, sklenku oleje a hrnek teplé vody. Do smíchaných surovin zapracujeme z bílků ušlehaný sníh. Do formy na bábovku vylijeme 2/3 těsta, do zbylé 1/3 vmícháme 2 lžíce kakaa a nalijeme navrch. Troubu rozpálíme na 160 °C a pečeme v ní bábovku 20 minut, poté zvýšíme teplotu trouby na 180 °C a bábovku dopečeme 20-30 minut dle potřeby. 

jak péct v horkovzdušné troubě
Naše recepty do horkovzdušné trouby vám mimo jiné prozradí, jak dlouho péct bábovku v elektrické troubě.

i

Více receptů nejen na pečení najdete i v kuchařkách. U nás seženete kuchařky pro začátečníky i zkušené kulináře, pro vyznavače všech druhů stravování a ve všech možných formátech.

Sušení v horkovzdušné troubě

Pokud zrovna nevlastníte sušičku potravin, sušení v horkovzdušné troubě je možností, jak provést sušení potravin. Jde o jeden ze způsobů, jak uchovat potraviny po dlouhou dobu, jelikož u suchých potravin nedochází ke tvorbě plísní, bakterií či kvasinek. Navíc, pokud vyzkoušíte domácí sušení v horkovzdušné troubě, oproti kupovaným sušeným potravinám vám budou ty po domácku sušené rozhodně lépe chutnat, a hlavně se vyhnete přítomnosti oxidu siřičitého, který je běžně do průmyslově sušených potravin přidáván.

Tipy na sušení v troubě

Nasbírali jste plné koše hub a zajímá vás, jak sušit houby v troubě, nebo si chcete uchovat letní ovoce v sušené podobě až do zimy? Máme pro vás praktické návody na sušení v horkovzdušné troubě.

Jak sušit houby v troubě

Postup:

Nakrájené houby naskládejte na plech, který vyložte pečicím papírem. Ten by měl zabránit přilepení hub. Troubu zpočátku nahřejte na 20 až 30 °C, aby se houby nezapařily. Houby sušte cca 2 hodiny, poté zvyšte teplotu na 50 až 70 °C. Ideální je použít režim horkého vzduchu s puštěným větrákem, případně ponechat při sušení hub v troubě pootevřená dvířka pro únik vzniklé páry. Houby sušte po dobu 12 hodin a vždy každé 3 hodiny je obraťte.

Jak sušit ovoce v troubě

Postup:

Očištěné a na plátky nakrájené kousky ovoce rozložte na plech vyložený pečicím papírem. Nejprve zahajte sušení při teplotě 30 až 40 °C a přibližně po hodině až dvou zvyšte teplotu v troubě na 60 až 70 °C. Takto sušte při lehce pootevřených dvířkách trouby, aby mohla vlhkost z ovoce volně unikat. Na poslední 1-2 hodinu teplotu v troubě lehce snižte. Celkově je třeba sušit ovoce 6-12 hodin v závislosti na druhu ovoce či velikosti nakrájených kousků. Například pro sušení jablek v troubě postačí 7 hodin, naopak pomeranče vyžadují 11-12 hodin sušení.

Zavařujeme v troubě

Jestliže se zajímáte o to, jak zavařovat v troubě, budete překvapeni, jak jednoduché to je. Troubu je třeba vždy předehřát na konkrétní teplotu podle toho, zda plánujete zavařování ovoce, zeleniny nebo masa. Poté už jen na plech vkládáte uzavřené sklenice, mezi kterými je vhodné ponechat mezeru alespoň 1 cm, aby v průběhu zavařování v troubě nedošlo k jejich popraskání. Plech je před vložením do trouby nutné naplnit teplou vodou do výšky 1,5 cm. Celková doba sterilizace se opět odvíjí od konkrétní potraviny, kterou zavařujeme v troubě.

i

Pro ujištění o správné teplotě při zavařování v troubě nejprve zavařte jednu sklenici, podle které následně přizpůsobíte teplotu i čas zavařování.

Tipy na zavařování v troubě

Zavařování v troubě umožňuje zkoušet a kombinovat různé druhy ovoce a zeleniny a vytvářet tak jedinečné kulinářské pochutiny. Kromě ovoce a zeleniny můžete zavařovat také houby, maso nebo přímo hotová jídla.

Recepty na zavařování zeleniny v troubě

Troubu je třeba předehřát na 200-220 °C. Doba sterilizace se odvíjí od velikosti sklenic i od tvrdosti plodů, větší sklenice a tvrdší plody vyžadují sterilizaci 10 až 13 minut, pro menší a měkčí plody postačí 5 až 8 minut. Sterilovanou zeleninu využijete hlavně v zimních měsících, kdy vám poslouží jako skvělá zásobárna zdraví prospěšných vitamínů. Jestliže máte možnost zavařovat zeleninu z vlastní zahrádky, můžete si být jisti její bio kvalitou.

Zavařování červené řepy v troubě

Ingredience:

  • 1 kg červené řepy
  • 50 g krystalového cukru
  • 500 ml vody
  • 150 ml octa
  • 1/2 čajové lžičky soli
  • dle chuti fenykl

Postup:

Řepu vaříme v celku ve slupce (zachová si více vitamínů) cca 60 minut. Po vychladnutí ji nastrouháme a promícháme s nálevem. Ten si připravíme v samostatném hrnci. Do vroucí vody přidáme sůl, cukr, ocet a počkáme, až se začne vařit. Pokud vám k řepě sedí fenyklová příchuť, přidáme dle chuti fenykl do vody a chvíli povaříme. Řepu umístíme do sklenice a zalijeme nálevem do 2/3 objemu nádoby. Sklenice s řepou uzavřeme a zavařujeme v troubě přibližně 15 minut.

červená řepa zavařování
Sterilovaná červená řepa a rizoto se společně výborně doplňují.

Zavařování rajčat v troubě

Ingredience:

  • 1 kg rajčat
  • trocha soli
  • voda

Postup:

Rajčata nakrájejte (na půlky či čtvrtky dle velikosti). Vložte je do sklenic co nejvíce namačkaná na sebe. Do každé nádoby přidejte špetku soli a vody skoro až po okraj. Důkladně zavíčkujte a zavařujte v troubě přibližně 20 minut.

rajčata zavařování
Sterilovat můžete jakoukoliv zeleninu ze zahrádky – rajčata a okurky patří k té základní.

Zavařování okurek v troubě

Ingredience:

  • 1,75 kg okurek nakládaček
  • 500 ml octa
  • 60 g soli
  • 390 g krupicového cukru
  • 1,5 l vody

Do každé sklenice o objemu 720 ml:

  • 2 kolečka mrkve
  • 1 kolečko cibule
  • 1 kolečko křenu
  • 1 bobkový list
  • 4 zrnka pepře
  • 4 zrnka nového koření
  • půl lžičky hořčičných semínek
  • kousek kopru

Postup:

Suroviny na lák vložíme do hrnce, přivedeme k varu a hned vypneme. Necháme vychladnout. Mezitím si připravíme okurky. Naskládáme je těsně vedle sebe do sklenic a přidáme ingredience. Poté je zalijeme vychladlým lákem a zavařujeme v troubě přibližně 20 minut. Nakonec je vyjmeme a necháme vychladnout na utěrce. Pokud bychom okurky nechali vychladnout v rozpálené troubě, je možné, že by se rozvařily. 

okurky zavařování
Nakládané okurky podáváme často k masovým pokrmům.

Recepty na zavařování ovoce v troubě

Zavařování ovoce v troubě může mít dvě podoby. Buď při zavařování ovoce v troubě vyrábíte chutné marmelády, nebo ovocné kompoty. Obojí přijde k chuti hlavně v zimních měsících, kdy je sezónního ovoce nedostatek. Při zavařování ovoce postupujeme tak, že do trouby nahřáté na 160 °C vložíme pekáč s vodou a skleničkami naplněnými ovocem a zavařujeme 35-45 minut. Poté ještě skleničky ponecháme 30 minut dojít ve vypnuté troubě. 

Jako příklad uvádíme zavařování meruněk v troubě na marmeládu a zavařování třešní v troubě na kompot, stejné recepty do horkovzdušné trouby však můžete využít i pro zavařování jablek v troubě, zavařování švestek i dalších druhů ovoce.

Zavařování meruněk v troubě na marmeládu

Ingredience:

  • 1 kg meruněk
  • 450 g krupicového cukru
  • lžička kyseliny citronové

Postup:

Vypeckované meruňky vaříme za stálého míchání s 300 g krupicového cukru do zhoustnutí. Poté přidáme dalších 100 až 150 g cukru a kyselinu citronovou. Vaříme opět za stálého míchání přibližně 5 minut a následně naplníme ještě horkou marmeládu do připravených sklenic a nakonec zavařujeme v troubě.

zavařování ovoce v troubě
Zavařování meruněk v troubě zvládne i méně zkušený kulinář.

i

Máte rádi džemy a marmelády? Chcete je připravovat snáz a zdravěji? Přečtěte si náš článek Co je pomalý hrnec + RECEPTY 

Zavařování třešní v troubě na kompot

Ingredience:

  • 1 kg třešní
  • 4 litr vody
  • 250 g krupicového cukru

Postup:

Nálev připravíme z vody, ve které rozpustíme krupicový cukr. Vypeckované třešně naskládáme do sklenice, zalijeme nálevem a zavíčkujeme. Plech s vodou vložíme do předehřáté trouby na 160 °C a zavařování třešní v troubě může začít.

zavařování třešní
Domácí marmeláda i kompot z vlastních plodin chutná nejlépe, vyzkoušejte například zavařování třešní.

Recepty na zavařování masa v troubě

Maso zavařujeme v troubě zásadně bez kostí a při jeho zavařování se snažíme vyhnout používání cibule. Ta mívá sklony rychle kysnout, a mohla by tak znehodnotit celou várku naloženého masa.

Zavařený bůček v troubě

Ingredience:

  • 1 kg libového bůčku s kůží
  • 1,9 dkg rychlosoli (pragandy) 

Postup:

Maso nakrájíme na stejnoměrné kousky přibližně 2 × 2 cm, přimícháme sůl a dobře promícháme. Naplníme masem sklenice a zavíčkujeme je. Nádoby umístíme do vody, kde by měly být úplně potopené. Zavařujeme v troubě 2 hodiny a poté necháme sklenice do druhého dne v hrnci vychladnout. Následující den maso opět zavařujeme v troubě, ale tentokrát jednu hodinu. Sklenice vyndáme a necháme vychladnout na utěrce.

zavařování masa
Na výlety, na chatu, do kempu nebo jenom jako pochoutka k pivu – zavařené maso se hodí zkrátka kdykoliv.

Zavařené vepřové maso v troubě

Ingredience:

  • vepřové maso
  • lžička soli na každou sklenici
  • 0,5 dl vody na každou sklenici

Postup:

Větší kostky nakrájeného masa narovnáme do zavařovacích sklenic a přidáme k němu vodu a sůl. Poté sklenice dobře uzavřeme a zavařujeme v troubě hodinu a půl hodiny při teplotě 100 °C. Po ukončení sklenice vyjmeme, položíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Zavařené maso je velice chutné za tepla i za studena.

i

Mohlo by vás zajímat

Nyní již máte ucelený přehled, jaké nabízí horkovzdušná trouba recepty, takže se můžete s chutí pustit do zavařování, sušení, vaření i pečení v horkovzdušné troubě.

Vestavné trouby

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB08