Refresh the page

Jak vybrat zdravotní židli

Zdravotní židle jsou velmi doporučované všem, kdo tráví vsedě podstatnou část dne. Vhodné jsou ale i při kratším sezení například v domácí kanceláři. Sedícího nutí správně držet tělo, a tím mu ulevují od bolestí zad a šíje. V našem průvodci poradíme, jak vybrat zdravotní židli přesně pro vás!

Výhody a nevýhody zdravotních židlí
  • Pro pohodlné sezení i osm a více hodin denně
  • Velký rozsah polohování všech částí
  • Podporují aktivní sezení
  • Zabraňují nezdravé pozici
  • Kvalitní materiály
  • Vyšší cena

Nejčastější otázky při výběru zdravotních židlí

V čem jsou zdravotní židle odlišné od běžných kancelářských židlí?

Zdravotní židle jsou konstruovány pro dlouhé sezení bez bolesti. Mají velký rozsah polohování a podporují aktivní sezení, tedy opak sezení ve strnulé pozici.

Například zdravotní židle značky SPINERGO, mají pohyblivý sedák, který vás donutí narovnat záda, stáhnout ramena dozadu a dolů a zasunout hlavu. Zpevňují ochablé zádové a břišní svaly a uvolňují ztuhlý krk a šíji.

Výběr zdravotní židle – jaké mechaniky se používají nejčastěji?

Synchronní

U synchronní mechaniky si můžete nastavit sklon opěradla do několika pozic, a to závisle na sklonu sedáku. Židli lze zablokovat v jedné pozici, nebo ji nechat volně se pohybovat. Při náklonu sedáku se automaticky synchronizovaně sklopí i opěradlo. Tento typ mechaniky je vhodný pro každodenní práci za kancelářským stolem.

Asynchronní

Asynchronní mechanika vyniká svou přizpůsobitelností majiteli. K dispozici jsou zpravidla 3 páčky, díky kterým si podle potřeby nastavíte sklon a výšku opěráku, hloubku sedáku a výšku celé židle. Tím si uzpůsobíte židli přesně na míru a uleví tak problémovým partiím, jako jsou například bedra.

K čemu slouží zdravotní židle ve tvaru půlmíče?

Zdravotní židle ve tvaru půlmíče

Zdravotní židle ve tvaru půlmíče spíše než pro mnohahodinové sezení u počítače slouží k posilování zad během sezení. Záda jsou neustále v pohybu a balancují, čímž dochází ke zpevňování zádového a břišního svalstva. Některé modely umožňují míč vyndat a použít jej jako samostatnou cvičební pomůcku k posilování břicha, nohou, hýždí a jiných částí těla.

Pro koho jsou určeny zdravotní židle?

Pro všechny, kdo chtějí sedět bez bolestí zad a dalších částí těla. Ano, jsou dražší než běžné kancelářské židle a křesla, ale za vyšší počáteční cenu získáte mnoho let pohodlnějšího a zdravějšího sezení bez bolestí. Doporučují se zejména pro profese s mnoha hodinami sezení, jako jsou například programátoři.

Zdravotní židle
Zdravotní židle
  • Zajistí mnohahodinové sezení bez bolestí.
  • Široké možnosti polohování.
  • Vhodné do domácí i firemní kanceláře.

Jakou zdravotní židli vybrat?

Ergonomické židle
Ergonomické židle
  • Propracované ergonomické zpracování.
  • Vhodné pro kancelářské prostředí.
  • Maximální pohodlí při sezení.
Balanční židle
Balanční židle
  • Umožnují aktivní sezení.
  • Součástí konstrukce jsou různé druhy balančních prvků.
  • Pomáhají zlepšit dýchání a posilovat břišní i zádové svalstvo.

Co je důležité při výběru zdravotní židle?

Sedák
Sedák

Zdravotní židle vynikají anatomickým tvarováním sedací části, která podporuje krevní oběh a ulevuje sedacím kostem. Pro ještě aktivnější sezení vyhledávejte ty vybavené balančním sedákem, který díky pohybům do všech směrů posiluje vnitřní svalstvo majitele a tím snižuje negativní dopady sezení.

Opěrák
Opěrák

Ergonomické opěráky jsou pohodlnější, protože kopírují tvar lidské páteře. Výhodou také je bederní opěrka, zejména pokud je nastavitelná. Bez ní hrozí nepřirozené a křivé sezení, následkem čehož může v krajních případech dojít i k deformaci páteře. K židlím bez bederní opory si můžete opěrky dokoupit zvlášť. Samotný opěrák by měl být pro větší pohodlí výškově nastavitelný.

Typ područky
Typ područky

Nastavitelné područky nabízí více možností přizpůsobení a tím pádem větší pohodlí. 

  • Stavitelné područky – dovolují nastavení pouze výšky.
  • 2D područky – lze u nich nastavit výšku, navíc mají rotaci vrchní části.
  • 3D područky – zde si můžete nastavit výšku, rotaci i možnost horizontálního posunu dopředu či dozadu.
  • 4D područky – vše z 3D plus horizontální posun nahoru a dolů.

    Některé modely židlí mají područky volitelné, což znamená, že si koupíte základní model bez područek a ty si pak dle potřeby dokoupíte zvlášť.

Potahový materiál
Potahový materiál
  • Syntetická kůže působí hodnotně a snadno se udržuje čistá. V létě se ale na ní budete více potit, zejména v kanceláři bez klimatizace.
  • Síťovina je prodyšná, protože je vhodnou volbou i do neklimatizovaných kanceláří.
  • Čalounění je levnějším materiálem a má dlouhou životnost. Je také prodyšné a vyrábí se v mnoha barvách.
Hlavová opěrka
Hlavová opěrka

Pro práci 4 hodiny a více denně by hlavová opěrka měla být součástí židle. Základní typy opěrek vám poskytnou oporu při odpočinku během práce. Vysoké opěrky tvoří nepřetržitou oporu.

Nosnost
Nosnost

Vždy respektujte maximální nosnost židle, aby nedošlo k jejímu poškození. Krátkodobě vydrží i větší hmotnost, raději je ale nepřetěžujte. V opačném případě by mohl píst sjet k podlaze nebo jednotlivé díly kříže a koleček prasknout. 

Materiál kříže
Materiál kříže

Levnější židle mají plastový kříž, ty dražší kovový, který je vhodný pro robustnější uživatele. Ocelové či hliníkové kříže navíc vypadají reprezentativně.


TIP: Pokud si vyberete židli s rezervou nosnosti, odvděčí se vám delší životností.

Kolečka
Kolečka
  • Tvrdá podlaha – na plovoucí podlahy, parkety, linoleum a další tvrdé podlahy vybírejte pogumovaná kolečka, protože nehrozí poškrábání.
  • Měkká podlaha – zde postačí i standardní plastová, neměkčená kolečka.

Kolečka s brzdou – najdeme je u některých dražších zdravotních židlí. Systém funguje tak, že v nezatíženém stavu jsou kolečka zabrzděná, odbrzdí se jen po dosednutí. Výhoda spočívá v tom, že při vstávání nebo usedání nehrozí, že vám židle podjede.


TIP: Pokud nechcete riskovat poškození povrchu, po kterém se židle bude pohybovat, pořiďte si podložku.

Slovník pojmů – židle a křesla

Synchronní mechanika

Židle s nejpokrokovější synchronní mechanikou bude neustále kopírovat váš sed – sklon opěráku a úprava náklonu sedáku je čistě automatická (synchronní). Jinými slovy, čím více se zakloníte, tím více se přizvedne sedák a naopak.

Asynchronní mechanika

Židle s asynchronní mechanikou se vyznačují velkými možnostmi přizpůsobení tělu pomocí zpravidla tří páček, kterými nastavíte výšku židle, sklon opěráku a sklon sedáku. Díky tomu jsou velmi ergonomické a podporují tzv. dynamické sezení, při kterém stále měníte polohu sedu a tělu neubližujete strnulým sezením.

Dynamické sezení

Dynamický sed je zdravý způsob sezení, jež je opakem nežádoucí strnulé polohy. Jinými slovy, při dynamickém sezení se neustále mění vaše poloha, ať už zhoupnutím se, či změněním úhlu mezi sedákem a opěrákem, a tak nenamáháte tělo jednou polohou – ba naopak.

Slovník pojmů

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB09