Co je aktivní subwoofer a proč si jej pořídit?
Pod názvem aktivní subwoofer se ukrývá typ reproboxu, který se stará o produkci nízkých basových frekvencí (většinou od 20 do 300 Hz), které běžné reproduktory nesvedou. Pořídit můžete kupříkladu aktivní subwoofer k domácímu kinu či běžnému poslechu hudby. Využití pro něj však najdete také při poslechu hudby v automobilech či profesionálním ozvučování koncertů a podobně.
- Zařízení disponují vysokou výkonností.
- Nabídnou špičkový zvuk s hlubokými basy bez zkreslení.
- Budete mít možnost dokonale přizpůsobit intenzitu basů místnosti.
- Lze je nainstalovat i do menších prostor, a proto můžete pořídit také např. aktivní subwoofer do auta.
i
Aktivní subwoofer do auta zajistí během poslechu hudby dokonalý zvuk s hlubokými basy, a zároveň může sloužit jako designový prvek vozu.
Aktivní subwoofer – na co bychom se při výběru měli zaměřit?
Subwoofer aktivní dodá hudbě hloubku a majestátnost, avšak pro jeho správný výběr je nutné se zaměřit na několik základních parametrů. Pojďme se na ně tedy společně podívat.
Velikost membrány aneb jeden z hlavních parametrů
Obecně platí, že pro hluboké basy je potřeba velkého množství rozkmitaného vzduchu, který vytváří membrána daného reproduktoru. Začínat by se tedy mělo s membránou o velikosti alespoň 10″, přičemž nejběžnější variantou je pak aktivní subwoofer 15″ či 18″. Pořídit můžete také malý aktivní subwoofer, který se hodí např. do bytů, kde nelze využít potenciál větších reproduktorů.
Aktivní subwoofer se díky širokému rozsahu frekvence postará o dynamický zvuk
Každý aktivní subwoofer se může lišit také frekvenčním rozsahem, který se udává v hertzech (Hz). Jak jsme již zmínili, tyto reproboxy jsou specifické v tom, že dokáží reprodukovat zvuk nízké frekvence, a proto se jejich minimální rozsah pohybuje od 20 do 40 Hz a maximální rozsah zase mezi cca 70 a 300 Hz. Navíc je nutné zmínit, že u každého modelu se mohou tyto hodnoty mírně lišit.
Chcete si jako pravý hudební nadšenec sestavit svou první audio sestavu a nevíte si rady? Koukněte na náš článek Jak vytvořit HiFi sestavu, kde najdete veškeré potřebné informace.
Subwoofer aktivní a jeho výkon
Dalším z parametrů je výkon, který definujeme jako množství energie za jednotku času a udává se ve wattech. Hodnota RMS pak představuje maximální trvalý výkon reprosoustavy bez jejího poškození. Nejčastěji se setkáte s celkovým výkonem od 50 do cca 3 000 W. Pro ty, kteří si chtějí užít basy na plno, existují také modely s ještě o něco vyšším výkonem, který se hodí např. pro ozvučení větších místností.
Jaké může mít aktivní subwoofer zapojení?
Aktivní subwoofer je možné připojit dvěma způsoby, a to drátově a bezdrátově.
- Drátové připojení zajistí vysokou kvalitu zvuku, avšak dokáže v místnosti udělat nepořádek. K dispozici je několik vstupů jako např. RCA/Cinch, LAN, XLR nebo 3,5 a 6,5 mm Jack.
- Bezdrátové připojení umožňuje zařízení umístit kdekoliv v místnosti a přenos probíhá pomocí Wi-Fi, Bluetooth, Multiroom či dokonce AirPlay. Zvuk je však závislý na kvalitě připojení.
Zaujala vás tato technická vymoženost, ale nechcete za ni utratit celé jmění? Mrkněte do naší kategorie aktivní subwoofer – bazar, kde naleznete cenově dostupnější kousky.