Obnovit stránku

AMD představilo novou grafickou kartu Radeon RX 480

Aktuálně skončený veletrh Computex ukončil řadu spekulací o nových grafických kartách AMD. Výrobce totiž oficiálně odhalil některé parametry nové grafické karty, respektive grafických karet s 14nm čipem Polaris 10. Radeon RX 480 bude ze začátku k dispozici ve dvou variantách, a to se 4GB a 8GB operační pamětí. Dle prvních odhadů by měl být model s 8 GB paměti o něco výkonnější než NVIDIA GeForce GTX 980

AMD Radeon RX 480 – čip Polaris 10

AMD Radeon RX 480 s 14nm čipem Polaris 10

Přejděme rovnou k věci. Radeon RX 480 budou vybavené 2 304 stream procesory a operační pamětí typu GDDR5 s 256bitovou šířkou sběrnice (8 Gbps). Takt grafického jádra prozatím stále není oficiálně potvrzen, nicméně dle spekulací by měl činit 1 266 MHz. Celkový výkon pak v konečném součtu bude velmi hezkých 5 TFLOPS, při taktování až 5,5 TFLOPS. To je velmi podobně jako u dříve zmíněné NVIDIA GTX 980. Grafické karty řady Radeon RX 480 však budou startovat na nižší ceně a oproti GTX 980 nabídnou daleko lepší provozní podmínky. Provozními podmínkami máme na mysli především napájení. Radeon RX 480 si totiž vystačí s napájením jen pomocí jednoho 6pinového konektoru.

AMD Radeon RX 480 – grafická karta

Moderní grafická karta musí mít oporu i v podobě kvalitního procesoru na vysoké frekvenci. Společnost Intel právě představila svoji novou platformu Basin Falls, jejíž součástí jsou 12jádrové procesory Intel Skylake-X a 4jádrové Intel Kaby Lake-X.

Grafická karta s moderním obrazovým rozhraním

V souvislosti s podporou moderních technologií společnost AMD již dříve avizovala, že by nové grafické karty se 14nm architekturou Polaris, tedy i Radeon RX 480, měly podporovat také:

  • H.265: architektura Polaris převezme na svá bedra akceleraci formátu H.265 až ve 4K rozlišení a dokonce při 60 snímcích za sekundu. Dnes se zatím kupředu derou videa ve 4K, ale jen při 30 snímcích. AMD Polaris tak má poměrně velkou rezervu i do budoucna. Vše samozřejmě v rámci minimální energetické náročnosti a maximální optimalizace pro dodatečnou úpravu a střih.
     
  • HDR: díky modernímu HDMI 2.0b portu je k dispozici také velká novinka v podobě HDR. Tato technologie umožňuje dokonalejší obraz s dodatečnými informacemi o lokálním jasu. Realističtější a přesnější obraz bude velkým lákadlem pro náročné fanoušky grafických novinek. Tato technologie však bude fungovat jen s kompatibilními monitory, které budou HDR podporovat.
     
  • VR: virtuální realita je hit letošního roku a společnost AMD si to uvědomuje. AMD Radeon RX 480 poskytnou kompatibilitu i dostatečný výkon pro nízkou latenci a hladké fungování VR.
     
  • Open GPU: AMD cílí i na uživatele jiných platforem, než je operační systém Microsoft Windows. Otevřené ovladače tak přináší podporu celé řady moderních technologií pro uživatele systému na bázi Linuxu.
Radeon RX 480 – grafická karta

AMD Radeon RX 480 – zhodnocení

Obě dvě AMD Radeon RX 480 jsou z našeho pohledu velmi atraktivní grafické karty s vysokým potenciálem. I přesto, že se svým výkonem nebudou moci rovnat novým grafickým kartám od NVIDIE (GTX 1080 a 1070), jistě si najdou své příznivce. A to zejména díky skvělému poměru cena/výkon. AMD Radeon RX 480 budou mít dostatečný výkon i pro plynulé rozpohybování virtuální reality. Cena modelu se 4GB pamětí by přitom měla začínat už na 199 USD (cca 4 750 Kč) a cena 8 GB modelu pak na 229 USB (cca 5450 Kč). Radeon RX 480 tak bezpochyby posune virtuální realitu i do střední cenové třídy.

Start celosvětových prodejů je naplánován na 29. 6. 2016.

P-DC1-WEB13