Obnovit stránku

Aplikace Vexl: P2P tržiště pro nákup a prodej bitcoinu ve vašem smartphonu (NÁVOD)

Publikováno • Autor: Matouš Wachutka

Už jste slyšeli o mobilní aplikaci Vexl? Pokud ne a snažíte se pořídit si nějaký ten bitcoin a nespálit se, možná jste narazili na tu pravou cestu pro vás. Vexl totiž svým uživatelům poskytuje jednoduchý, dostupný, bezpečný a diskrétní způsob nákupu a prodeje bitcoinu přesně tak, jak bylo jeho používání původně zamýšleno – peer-to-peer a bez procesů KYC. Níže jsme připravili návod a tipy na používání appky.

Vexl – noKYC Bitcoin marketplace

Vexl: P2P bitcoinové tržiště v telefonu – OBSAH

 1. Co je to Vexl a proč musel vzniknout?
 2. Jak aplikace Vexl funguje?
 3. Zabezpečení a ochrana osobních údajů
 4. Jak získat a nastavit Vexl v mobilu?
 5. Vytváření bitcoinové nabídky/poptávky
 6. Jak úspěšně a bezpečně obchodovat bitcoiny pomocí aplikace Vexl?
 7. Vexl Foundation a Index finanční tyranie

Co je to Vexl a proč musel vzniknout?

Vexl je mobilní appka, která otevírá nové možnosti pro diskrétní nákup no-KYC bitcoinu. Původně ji vývojáři stavěli pouze jako „just in case“ řešení a do světa vypustili její první verzi k otestování českými a slovenskými uživateli v září roku 2022. Od té doby se ale stalo mnoho od návrhů striktních zákonů pro regulaci kryptoměnového průmyslu v USA přes bailouty amerických bank začátkem roku 2023, nedávné schválení evropské regulace kryptoměn MiCA až po stále sílící tendence okolo vývoje CBDC (digitální měny centrálních bank států) po celém světě. Je stále více očividné, že vstupujeme do éry finanční tyranie. Proto se tým rozhodl ještě více zapracovat na aplikaci a podpořit koncept marketplacu, který svým uživatelům poskytuje jednoduchý, dostupný a bezpečný způsob, jak najít protistranu v rámci již existující sociální sítě vašich nejbližších lidí (založené na telefonních číslech a kontaktech) a obchodovat bitcoin tak, jak bylo zamýšleno, tedy peer-to-peer (bez prostředníků) a bez KYC.

no-KYC Vexl
Přezdívka a telefonní číslo, které Vexl zašifruje – to je vše. Kupujete bitcoin, ne ostrov.

Nejen novou verzi aplikace Vexl 2.0, která je jedním z projektů známé české bitcoinové firmy SatoshiLabs, ale například i vznik nové iniciativy – Vexl Foundation představila Lea Petrášová (lídryně vývojářského týmu Vexlu) letos v červnu na konferenci BTC Prague.

V jedné ze svých přednášek (viz video níže) Lea krátce shrnula nešťastné příběhy mnoha nováčků do Bitcoinu, kteří svůj první nákup často řeší přes centralizované burzy, na nichž rovnou odevzdají nejrůznější osobní údaje (včetně občanky nebo výpisů z bankovních účtů) a vytvoří si u regulátora záznam o tom, že někdy nějaký bitcoin nakoupili. Tato cesta nezřídka pokračuje pozdějším prodejem bitcoinů a výběrem fiat měny zpět na bankovní nebo Revolut účet, přičemž dojde k překročení AML limitů (opatření proti praní špinavých peněz) a nováčkovi jsou účty zablokovány. Mezi další nešikovný pokus pak patří třeba také nákup přes bitcoinmaty, které už dnes ale rovněž podléhají přísným omezením a vyžadují KYC nebo skrze ně anonymně získáte jen velmi omezené množství bitcoinů za poměrně vysoký poplatek.

Lea Petrášová na BTC Prague 2023 se svou přednáškou „Vexl: Bitcoin, jak byl zamýšlen“.

Ideální nejsou ani decentralizované burzy, jako například Bisq, jelikož bývají nejen pro úplné začátečníky uživatelsky poměrně složité a pro operace na nich už musíte nějaké ty bitcoiny vlastnit předem. Úplnou tragédii pak představují online tržiště na Facebooku či Telegramu, kde sice uživatel nabyde pocit, že konečně narazil na tu správnou partu bitcoinerů a může si vyvekslovat kolik bitcoinů chce, a navíc bez jakéhokoliv regulatorního zatížení. Opak je však pravdou – začátečnická neopatrnost všem možným přihlížejícím odhalí mnohem víc, než by měli vědět.

Vexl má sloužit k obejití všech těchto překážek a přináší unikátní způsob nacházení protistrany ve vašem nejbližším okolí nejen pro obchodování s bitcoiny.

Satoshi Nakamoto psal o Bitcoinu jako o peer-to-peer penězích bez potřeby státního dohledu a odevzdávání IDček už při zveřejnění jeho white paperu v roce 2008. Jak by se dnes asi tvářil na aktivity bitcoinerů na centralizovaných burzách apod.?

Jak aplikace Vexl funguje?

Vexl funguje jako online tržiště neboli marketplace určený k propojování nabídek a poptávek na prodej a nákup bitcoinu, ale i nabízení různých produktů nebo služeb za bitcoiny. Aplikace odstraňuje některé nedostatky bitcoinmatů či uživatelského rozhraní vekslovacích skupin na šifrovaných messengerech. Dále na rozdíl od decentralizovaných burz nebo jiných peer-to-peer služeb s escrow transakcemi (smart kontraktové zástavy), jakou je například námi dříve recenzovaná appka Peach Bitcoin, vynechává i samotné procesování transakcí mezi uživateli. Na Vexlu pouze jednoduše najdete důvěryhodnou protistranu, domluvíte si podmínky obchodu a jakékoliv transakční spojení už jde zcela mimo appku pouze mezi kupcem a prodejcem. Marketplace Vexlu tedy spojuje hned několik užitečných vlastností a funkcí v jednom řešení:

 • Anonymita a soukromí jsou zajištěny přihlašovacím procesem bez KYC, kompletně end-to-end šifrovaným provozem aplikace, žádným procesováním transakcí a používáním nestatických profilů bez client ID trackování aktivity.
 • Snadná dostupnost je dosažena zpřístupněním bitcoinového trhu v jednoduchém a uživatelsky přívětivém rozhraní (oproti soukromým messenger skupinám či P2P burzám).
 • Dostatečnou likviditu zajistí účinné propojování velkého množství nabídek a poptávek.
 • Lokálnost funguje skrze reputační model založený na existující síti vašich telefonních kontaktů.

Vexl své zásady a myšlenky, které stojí za no-KYC, peer-to-peer bitcoinem úderně prezentuje ve stylově nastříhaném úvodním videu, z nějž se na vás vyplíží temné motivy cypherpunkové resistence, podobně jako z rozhraní Vexl appky. Už jen proto se stopro vyplatí video zhlédnout.

Vexl = Bitcoin bez vyzrazení osobní identity, rezistentní vůči regulaci, finančnímu dozoru a otroctví, necenzurovatelný, oslabující totalitu a tyranii – Bitcoin, za který má smysl bojovat.

Anonymizovaný profil a unikátní reputační systém Vexlu!

Anonymizovaný Vexl profil vzniká tak, že do appky nahrajete vaše telefonní číslo (ideálně s použitím anonymní SIM), na jehož základě se vám vygeneruje „účet“ s nestatickou přezdívkou měnící se s každou aktivitou. Abyste byli schopni najít vhodnou protistranu pro obchodování, je třeba naimportovat libovolné kontakty z vašeho telefonního seznamu, čímž vložíte vlastní reputační složku a síť vazeb do vekslovacího networku Vexlu. Důležité je zmínit, že veškerá naimportovaná telefonní čísla jsou v rámci protokolu aplikace zahashovaná, není tedy možné se k nim skrze nějakou databázi dostat zvenčí a samozřejmě nejsou přístupná ani samotným vývojářům aplikace.

Import telefonních čísel má své opodstatnění. Slouží k vytvoření co nejlokálnější vekslovací bubliny, jež vás udrží přibližně v okruhu lidí odpovídajícímu vaší sociální síti z reálného života. Nabídky v marketplacu se pak sdílí pouze mezi kontakty prvního a druhého řádu (tedy vaše přímé kontakty a kontakty vašich kontaktů). Tím je zajištěno prostředí, ve kterém jsou uživatelé přirozeně motivováni chovat se čestně a neprovádět podvody a jiné nekalosti, aby si nepoškodili reputaci u svých přátel či známých.

i Vexl řeší nesnáze bitcoinerů, kteří ve svém sociálním kruhu neznají nikoho, kdo chce koupit nebo prodat bitcoin P2P cestou. Problém je přitom většinou jen v tom, že se tito lidé zatím nesetkali nebo o sobě navzájem nevědí. Podobně jako Tinder tak appka umožňuje protistranám objevit jeden druhého. Pro účely vekslování bitcoinu ale navíc se zachováním soukromí.
A kdoví, někdy se z toho anonymního osobního vekslování může stát i něco víc...:)

Zabezpečení a ochrana osobních údajů

Vexl je vytvořen s ohledem na ochranu soukromí, čehož je dosaženo pečlivým zahashováním vašeho i ostatních naimportovaných tel. čísel a dále metodou známou jako „data separation“. Servery aplikace nikdy nemají informace k vazbám mezi čísly a jejich akcemi na platformě. Nikdo nemůže zjistit, zda jste Vexl použili, zda jste se v něm s někým spojili, zda jste zveřejnili nabídku, reagovali na ni nebo s někým v aplikaci chatovali. Veškerá vzájemná komunikace uživatelů Vexlu probíhá v end-to-end šifrovaném chatu. Přestože má Vexl nezávislý bezpečnostní audit, je rovněž plně open-source. Kdokoli tak může hledat zadní vrátka nebo případné chyby v kódu na GitHubu.

Další pointy k zabezpečení a ochraně soukromí:

 • Přestože Vexl nemá žádnou možnost, jak propojit telefonní čísla s jednotlivými nabídkami, můžete pro maximální obezřetnost klidně použít jakoukoli anonymní SIM kartu.
 • Se servery Vexl je sdílena vaše IP adresa. I když není nikde dlouhodobě ukládána, doporučujeme při práci s appkou používat VPN, Tor nebo jinou anonymizační metodu.
 • Vaše zprávy z chatů jsou v šifrované podobě uloženy na serverech Vexl, ale pouze po velmi omezenou dobu.
 • Vexl účet nelze zálohovat a importovat do jiného zařízení. Váš profil existuje jen jako šifrovaný soubor na vašem smartphonu. Po smazání aplikace nebo ztrátě telefonu nebudete mít přístup ke svým nabídkám, kontaktům ani zprávám. Appku tedy nepoužívejte k uchovávání důležitých dat.

Jak získat a nastavit Vexl v mobilu?

Odhodlali jste se vyzkoušet peer-to-peer nákup nebo prodej bitcoinu přes Vexl? Pojďme na to krok za krokem.

Instalace na telefonu se systémem Android je snadná a bez překážek, appku klasicky stáhnete z obchodu Google Play, kde je plně k dispozici.

Na iPhoňáckém systému iOS je to zatím trochu složitější a vzhledem k politice Applu se to nejspíš jen tak nezmění. Vexl 2.0 nestáhnete standardně v App Storu, ale lze jej získat pro „testování“ přes vývojářský nástroj TestFlight, kde je k dispozici vždy v posledním vydání. Nejprve si tedy nainstalujte TestFlight, ve kterém je třeba odsouhlasit seznámení se s riziky spojenými s testováním betaverzí, až poté se vám otevře veřejný odkaz (viz níže) na instalaci samotného Vexlu.

Vývojáři Vexlu se společností Apple komunikovali ohledně schválení aplikace několik měsíců. Nakonec se dočkali usnesení: aplikace nebude v App Storu k dispozici. Proč? Protože používání hotovosti je údajně „zcela nezodpovědné“.

Tweet Vexlu s odkazem na blogový článek k pochybnému vyjádření Applu.

Nicméně po úspěšné instalaci a prvním otevření Vexlu na vás vyskočí několik úvodních oken, v rámci nichž se dozvíte něco o jeho základech fungování. Dále vás čeká odsouhlasení smluvních podmínek, poté už „vložení identity“ skrze uvedení vašeho jména/přezdívky, nahrání profilové fotky a import telefonního čísla i listu kontaktů. Tato pravá identita se všemi daty se následně automaticky zašifruje a váš anonymizovaný Vexl profil je ready.

Nahrání přezdívky a fotky
Takto lze například vyplnit údaje o pravé identitě, pokud vás lidé okolo znají pod přezdívkou „Flameboy“.

Při poskytování jména a fotky je jen na vás, jak moc reálně svou skutečnou identitu nastavíte. Nikdo, ani vývojáři Vexlu, neuvidí vaše skutečné jméno a profilový obrázek, dokud je dobrovolně nebo na žádost protistrany neodhalíte pro konkrétní obchod. Je každopádně dobré alespoň jeden z identifikačních prvků nastavit tak, aby při odhalení identity váš kamarád či známý měl alespoň +- jasno, s kým že má tu čest.

Anonymizace profilu
Anonymizace identity – před a po. Z Flameboye je Ruriseda.

Anonymizace identity zajistí, že namísto vámi nahrané přezdívky a fotky uvidí ostatní uživatelé pouze randomizovaného avatara a přezdívku, pokud se nerozhodnete pravou identitu odhalit v rámci obchodu. Randomizovaný avatar a přezdívka jsou nestatické, při každé aktivitě, jako je vytváření nabídky nebo reagování na nabídku, se zas a znovu změní.

Na řadu přichází vložení telefonního čísla a naimportování listu kontaktů.

Import telefonních čísel
Nejprve vložte vlastní telefonní číslo, které mají vaši blízcí a známí. Na něj vám přijde potvrzovací kód v SMS, nahrajte jej do appky, a poté importujte ostatní kontakty dle libosti.

To, co Vexl skutečně odlišuje, je síť důvěry. Na Vexlu nikdy neobchodujete s cizími lidmi: obchodujete v rámci komunity vašich přátel a přátelů přátel, lidí, kteří mají stejné zájmy jako vy. A tady dochází ke kouzlu – abyste byli s někým spojeni a viděli jeho nabídky prostřednictvím společného kontaktu, nemusí být prostřední kontakt uživatelem Vexlu. Neznáte tedy sice protistranu, se kterou jste se spojili, ale můžete vidět, jaké společné základy sdílíte v rámci reálného světa. A pokud si stále nejste jisti, lze protistranu vždy požádat, aby vám odhalila svou identitu při domlouvání obchodu v end-to-end šifrovaném chatu.

i Při importu kontaktů si můžete vybrat, které do své vekslovací sociální sítě nenahrajete. Kromě různých nežádoucích kontaktů, jež jste získali někdy v minulosti či při řešení nepříjemných situací, je dobré ze seznamu vyškrtnout také různé linky mobilních operátorů apod. Přece jen si nechcete pokazit výhody lokálního prostředí nabouráním principů reputačního modelu Vexlu.

Jakmile jste naimportovali váš seznam kontaktů, máte Vexl profil hotový a pomalu prosakujete do jeho networku vlastní reputační složkou a sítí vazeb. Vlastní nabídky a poptávky můžete zveřejňovat ihned. Než však uvidíte nabídky všech ostatních bitcoinerů, se kterými jste propojeni, můžete si ještě v rychlosti prohlédnout svůj profil nebo nastavit preferovanou měnu.

Další nastavení Vexl účtu
Zobrazte si svůj vekslovací dosah, přizpůsobte výchozí měnu nebo sdílejte QR kód pro instalaci Vexlu.

Nalevo vidíte profil své Vexl identity s vlastním vekslovacím dosahem „Your reach: 570 vexlers“. Prostřední obrazovka ukazuje možnost přizpůsobení měny, v níž je sledována aktuální cena BTC uvedená v horní části obrazovky (na výběr je CZK, EUR a USD). Napravo lze pak vidět možnost rozkliknutí QR kódu pro sdílení aplikace mezi vaše právě „orange-pillnuté“ přátele.

A zatímco jste dolaďovali nastavení profilu, v marketplacu už se začaly objevovat nabídky na prodej i nákup. Račte se podívat, jak mohou vypadat.

Vexl – poptávky na nákup bitcoinu
Poptávky na nákup bitcoinu.

V pravé sekci Vexl marketplacu „Buy“ najdete poptávky na nákup bitcoinu nebo inzeráty s prodejem zboží či služeb za bitcoin. Někteří hledají jednorázový nákup za pár tisíc korun, jiní se snaží splašit veksláka ochotného pustit se do dlouhodobé spolupráce a další si chtějí obstarat nějaké ty satoshi třeba prodejem domácích chilli omáček.

V popisku u každé nabídky, hned pod randomizovanou přezdívkou jejího autora, najdete informace k vaší vazbě na daného uživatele. Status „Direct friend“ značí blízkého přítele, jehož číslo máte i ve vašem telefonním seznamu, tedy kontakt 1. řádu. „Friend of a friend“ označuje přítele vašich přátel, tedy kontakt 2. řádu. Pod těmito štítky najdete také počet vašich společných kontaktů a jejich jména na základě vašeho telefonního seznamu. U každé nabídky tak máte hned alespoň přibližnou představu o tom, jaké je asi propojení autora nabídky s vámi.

Prodejní nabídky bitcoinu na Vexlu
Prodejní nabídky bitcoinu na Vexlu.

V prodejní sekci nalevo zase najdete nabídky na přenechání pár satoshi nad kávou a radami pro začátečníky, ale také se zde objevují veksláci, kteří vám za nějaký ten poplatek obstarají no-KYC bitcoiny dle potřeby na lightningu i onchainově.

Vytváření bitcoinové nabídky/poptávky

Je čas poslat do Vexlu nějaké vlastní bitcoinové nabídky nebo poptávky. Proces je dost intuitivní. Tak v rychlosti kouknem, jak na to.

V první řadě je třeba najet si do Vexl marketplacu a v pravém horním rohu nad nabídkami najít tlačítko v podobě malého pluska, která je hned vedle ikonky „My offers“. Přes plusko se prokliknete do sloupcového modulu pro vytváření nabídek, kterým si proscrollujete odshora až dolů a nastavíte v něm všechny parametry obchodu podle vašich představ.

Vytváření Vexl nabídky – kroky 1–4
Vytváření Vexl nabídky – kroky 1–4.

Začněte jednoduše vybráním buď nákupu, nebo prodeje bitcoinu, pokračujte s nastavením preferované fiat měny, objemu obchodované částky a výše případného poplatku.

 1. Volba nákupu, nebo prodeje by měla být jednoduše závislá na vaší momentální situaci a potřebách. Zde není moc o čem dumat. Existuje ale možnost zadávat nákupní i prodejní nabídky zároveň.
 2. Vexl 2.0 už je globální záležitostí a používají jej lidé v různých zemích. Výběr preferované fiat měny je tedy velmi široký. Kdybyste náhodou chtěli na dálku zavekslovat se zahraničními přáteli, které jste potkali na nějaké bitcoinové konferenci, můžete volit vše od indických rupií, mexických pesos, thajských bahtů přes maďarské forinty, norské a dánské koruny, kanadské dolary, britskou libru až po klasické eura, americké dolary nebo české koruny.
 3. Objem obchodované částky už nastavujete ve zvolené fiat měně číselným rozpětím buď klasicky zapsaným, nebo chytře navoleným pomocí posuvníku.
 4. Tzv. premium a discount slouží zpravidla k vyjádření % výše z celkové obchodované částky, která jde jako poplatek prodejci za ochotu poslat bitcoiny. Výjimečně se mohou objevit naopak prodejní nabídky s discountem, tedy menší slevou pro urgentní získání fiatu.
Vytváření Vexl nabídky – kroky 5–9
Vytváření Vexl nabídky – kroky 5–9.

V rámci kroků 5–9 zvolte způsob a platební metodu pro zobchodování bitcoinu, klasický onchain bitcoin, nebo lightningový, na závěr připojte titulní poznámku a zvolte režim sdílení dle řádů kontaktů.

 1. Při volbě vekslu osobně, nebo na dálku se snažte vždy jít ideálně cestou osobního setkání s vyrovnáním v hotovosti. Vyrovnání na dálku vybírejte spíše u blízkých přátel s odhalenou identitou. U vzdálenějších kontaktů riskujete komplikace v podobě pokusů o podvod, získání citlivých informací apod.
 2. Platební metoda u osobního setkání by měla být vždy hotovost, je to nejanonymnější cesta. U vyrovnání na dálku máte na výběr bankovní převod, nebo online platbu přes Revolut, PayPal, Wise atd. Je dobré nepoužívat k vekslovacím účelům účet, na kterém máte větší část úspor ve fiatu nebo registrovaný byznys.
 3. Podoba zasílaných bitcoinů závisí především na objemu transakce. U vyšších částek je jistotou sice pomalejší a dražší, zato spolehlivější onchain. Pro stovky korun až nižší tisíce se hodí rychlejší a ještě diskrétnější lightning. Zorientujte se lépe v bitcoinových vrstvách.
 4. V poznámce stačí shrnout nebo zkonkrétnit vaši nabídku a třeba přidat poutavého smajlíka.
 5. Režim sdílení lze nastavit buď jen pro kontakty 1. řádu (přímé kontakty, vaši přátelé), a nebo pro kontakty 1. i 2. řádu (přímé i nepřímé, vaši přátelé a přátelé přátel). Pro obchodování vyšších obnosů je jednoznačně vhodnější okruh nejbližších přátel, případně známých s pečlivým ověřením identity a reputace, třeba i mimo chat kanály Vexlu.

Jakmile dokončíte tvorbu nabídky a schválíte ji ke zveřejnění, proběhne nejprve její zašifrování pro všechny kontakty, jež spadají do předem určeného dosahu. Pokud šifrujete pro stovky či tisíce kontaktů, může to chvilku trvat (většinou nanejvýš pár minut). Jakmile je hotovo, vaše nabídka se zveřejní v marketplacu, kde na ni ostatní mohou reagovat.

Jak úspěšně a bezpečně obchodovat bitcoiny pomocí aplikace Vexl?

Poslední metou všech dealů v rámci Vexlu je šifrovaný chatovací prostor, který se otevře po zareagování na nabídku a zaslání požadavku o start komunikace, který je přijat autorem nabídky.

Reakce na nabídku
Reakce na nabídku provádí zájemce prostřednictvím zaslání zprávy se žádostí o komunikaci.

Takto vypadá reakce na nabídku od jejího spatření ve výčtu nabídek, přes rozkliknutí tlačítka „Request“ (žádost), sepsání reakční zprávy s výzvou k vekslování, až po zobrazení odeslané žádosti ve výčtu šifrovaných chatů. Teď už stačí jen počkat, zda vás autor nabídky posoudí jako vhodnou protistranu a odpoví.

Přijetí žádosti – Vexl
Autorovi nabídky spadne žádost do výčtu šifrovaných chatů. Může ji ignorovat, nebo přečíst a zareagovat rovnou tlačítkem přijetí, či odmítnutí.

Autor nabídky vidí první příchozí reakci na svém seznamu chatů a přišla mu nejspíše i notifikace, pokud je má aktivované. Pokud si žádost se vzkazem uvnitř zobrazí, usoudí, že narazil na vhodnou protistranu, a klikne na tlačítko „Accept“ (přijmout), může pokračovat v konverzaci a domluvit podrobnosti vekslovacího dealu.

Vexl bitcoin deal
Uzavření bitcoinového dealu skrze chat Vexlu. Teď už zbývá jen samotné setkání a směna CZK <-> BTC.

Tam venku mimo brány Vexl appky

Ohledně samotného vekslování tam venku, nebo online (ta část procesu, která už je čistě na vás a Vexl appka s ní není nijak spojena) existuje několik obecných pravidel, která se hodí dodržovat za účelem zajištění dostatečného bezpečí všech účastníků:

 • Objem směny, kurz, poplatek, formu transakcí i místo setkání si domlouvejte s předstihem, při samotném vekslování se nechcete setkat se zbytečnými nejasnostmi.
 • Pokud nevekslujete s kamarádem nebo ověřeným známým, je opravdu na místě zvolit osobní setkání. Bankovní a online převody nejsou risk jen z hlediska soukromí, ale také pro četnost nejrůznějších internetových podvodů souvisejících s převody bitcoinu nebo interakcí s nebezpečnými zahraničními účty napojenými na nelegální činnost.
 • U přímých i nepřímých kontaktů se vždy snažte ověřit reputaci protistrany, nebo rovnou navrhnout odhalení identit v šifrovaném chatu.
 • Obzvláště u online plateb je bezpečnější, když fiat převod probíhá jako první. Již odeslaný bitcoin už jen tak z nikoho zpět nedostanete.
 • U převodu bitcoinu onchain počkejte na vytěžení alespoň jednoho bloku jako potvrzení validity transakce.
 • Po úspěšném dokončení transakce vymažte vaši nabídku z Vexl marketplacu a spolu s tím ideálně i komunikací v chatu z telefonu kupce i prodejce.
Odhalení identity v chatu Vexlu
Odhalení identity v chatu Vexlu – a vida, je to jasné. Narazili jste na svého kámoše, co dělá diskžokeje v místním klubu a vystupuje pod pseudonymem „Diskodonat“. Poslední trojčíslí ve vašem seznamu kontaktů sedí, takže vše OK.

O odhalení identity v chatu Vexlu může požádat každá z protistran klepnutím na tlačítko s obrázkem zavřeného oka v pravém horním rohu, pokud si je v něčem například nejistá. Aby k němu došlo, tak vekslák naproti musí žádost o odhalení identit schválit. Bez souhlasu obou stran se nic nestane. Pokud protistrana žádost schválí, při registraci nahraná přezdívka a profilový obrázek se odhalí ve stejnou dobu oběma zároveň.

Odhalení telefonního čísla a vymazání chatu
Odhalení telefonního čísla je dalším stupněm rozkrytí identity. Funguje stejně jako odhalení přezdívky a avatara. Vymazání chatu by mělo být bezpečnostní praktikou, kterou udělá každý účastník vekslu po jeho dokončení bez ohledu na to, zda byly v chatu odhalovány identity, či nikoliv.

Pokud se během domlouvání něco pokazí – protistrana se vás pokusí podvést, vylákat z vás informace nebo vše zruší na poslední chvíli bez odůvodnění, můžete nabídku nahlásit a na uživatele použít zablokování. Nahlášení nabídky ji odstraní z vašeho marketplacu, pokud ji navíc nahlásí další 3 lidé a více, zmizí z marketplacu všem. Blokace uživatele vás kompletně odstřihne od jeho unikátní sítě kontaktů a jej zase od té vaší. Incidenty můžete hlásit i podpoře, ale ta vzhledem k anonymnímu designu Vexlu nenabídne žádná užitečná data či účinnou pomoc. Vždy se držte bezpečnostních zásad vekslování!

i Chcete se o vekslování, různých dalších možnostech a bezpečnostních praktikách dozvědět více? Pak se ponořte do našeho článku Bitcoinové vekslování, v němž najdete spoustu užitečných informací.

Vexl Foundation a Index finanční tyranie

Nadace Vexl Foundation vznikla s úmyslem bránit svobodné technologie, jako je Vexl, a svobodu samotnou. Jde o přímou reakci na pokračující omezování finančních svobod jednotlivců a rostoucí ohrožení soukromí a autonomie. Nadace se snaží podporovat a financovat projekty s otevřeným zdrojovým kódem, které tyto problémy nejen objasňují, ale také je řeší poskytováním praktických nástrojů. Zajímavostí doprovázející existenci Vexl Foundation je i tzv. „Index finanční tyranie“ (Financial Tyranny Index – FTI), který je komplexním nástrojem pro měření rozsahu státních zásahů do finančního prostoru jednotlivých zemí.

Více o Vexl Foundation a Financial Tyranny Indexu řekla Lea na BTC Prague přednášce s názvem „Vstoupili jsme do éry finanční tyranie“.

Činnost Vexl Foundation vychází ze tří tezí:

 • Bez svobody uzavírat transakce nemůžeme mít žádná další práva.
 • Technologie by měly sloužit k posílení postavení jednotlivců, nikoli k jejich kontrole.
 • Každý má právo na svobodnou volbu, sebeurčení a soukromí.

Lidé z Vexlu to myslí opravdu vážně. Aplikace je sice jedním z projektů velikána, SatoshiLabs, ale její byznys model a provoz není o penězích. Kromě dobrovolných příspěvků nic nevydělává a je tak spíše darem bitcoinové komunitě, spolu s níž se snaží všemi silami napravit špatným směrem vychýlenou trajektorii vývoje světa a podpořit i upozornit na některé společností pozapomenuté hodnoty.

Vexl je jedním z projektů, které skutečně umožňují nákup a prodej bitcoinu napřímo P2P a bez dohledu třetích stran, bez vytváření transakčních stop. Jedním z takových, jichž je čím dál méně a mizí z mapy. Peer-to-peer principy jsou přitom samotnou podstatou Bitcoinu, píše se o nich už v první větě white paperu. Vexl vrací Bitcoinu jeho původní náturu a připomíná bitcoinerům to, co už možná zapomněli, nebo zatím ani nestačili objevit.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08