Obnovit stránku

Apple Watch SE, Series 9 a Ultra 2: Vyplatí se?

Aktualizováno

Ani letošní září se neobešlo bez pravidelné konference Apple Keynote, která se kromě iPhone 15 věnovala také chytrým hodinkám. Apple tak po roce uvedl opět tři samostatné modely Apple Watch SE (2023), Apple Watch Series 9 a hlavně Apple Watch Ultra 2! Co je nového? Má smysl okamžitě koupit novou generaci?

Apple odhalil nové generace hodinek Watch SE, Series 9 a Ultra 2 – OBSAH

  1. Watch Ultra 2 – nejhouževnatější a nejschopnější hodinky od Applu
  2. Zahraniční recenze Apple Watch Ultra 2
  3. Pokročilé hodinky Apple Watch Series 9
  4. Zahraniční recenze Apple Watch Series 9
  5. Nejlevnější Apple Watch SE (2023)
  6. Srovnání Watch SE, Series 9 a Ultra 2

Watch Ultra 2 – nejhouževnatější a nejschopnější hodinky od Applu

Je jasné, že představení musíme začít u Apple Watch Ultra 2. generace, protože když se rozhlídnete po zápěstí svých přátel, tak jistě pochopíte, jaké udělali Watch Ultra díru do světa. Má je ohromné množství lidí a poměrně velké procento z nich začalo společně s jejich nošením i více sportovat. A to je i cílem Watch Ultra 2, které sice na první pohled nepřináší žádné vyloženě bombové funkce, ale citelně vylepšují ty stávající.

Klíčovým rozdílem je unikátním čip Apple S9 SiP, který přináší vylepšení celého systému a podporu nového gesta dvojitým poklepáním prsty a Siri přímo v hodinkách, která má nově přístup ke zdravotním datům a dokáže je bezpečně zaznamenávat. Apple Watch Ultra 2 dále nabízí nový čtyřjádrový Neural Engine schopný zpracovávat úlohy strojového učení až dvakrát rychleji než původní Apple Watch Ultra.

Apple Watch Ultra 2; Apple; smartwatch;
Apple Watch Ultra 2 jsou navržené do extrémů a byly ozkoušené napříč nejširší škálou výšek ze všech produktů Apple, od 500 metrů pod hladinou moře pro prozkoumání nejnižších údolí, po 9 000 metrů pro výstupy na nejvyšší vrcholky světa.

U nového gesta se zastavme. Díky dvojitému poklepáním lze snadno ovládat Apple Watch jednou rukou a bez kontaktu s displejem. Rychlým dvojitým spojením ukazováčku a palce mohou uživatelé na Apple Watch Ultra 2 lze provádět řadu běžných akcí (např. zastavení časomíry, spuštění či přerušení přehrávání hudby nebo vypnutí budíku, gesto lze také použít k přijmutí a ukončení hovoru, pořízení fotografie). Dvojitým poklepáním půjde vyvolat Chytrou sadu přímo z ciferníku, další dvojité poklepání pak dovolí procházet jednotlivé widgety v sadě.

Apple Watch Ultra 2; Apple; smartwatch;
Dvojité poklepání ovládá hlavní tlačítko v aplikacích.

Mezi další vychytávky patří maximální jas Apple Watch Ultra 2 až 3 000 nitů, což je o 50 % více než u první generace Apple Watch Ultra, a jedná se tak o vůbec nejjasnější displej, jaký kdy Apple vytvořil. V temných místnostech nebo v brzkých ranních hodinách se naopak jas displeje dokáže automaticky snížit na pouhý jeden nit.

Nesmíme opomenout ani úplně nový ciferník Modular Ultra, jehož cílem je naplno využít velký 49mm displej. Na okraji zobrazuje data jako výšku, hloubku nebo ubíhající vteřiny v reálném čase. Poskytuje také nejvíc komplikací ze všech digitálních ciferníků, ať už pro sport, venkovní dobrodružství nebo vodní aktivity. Hračičkové pak ocení další nové ciferníky Modular Ultra: Snoopy, Paleta, Solar Analog a Nike Globe.

Apple Watch Ultra 2; Apple; smartwatch;
Nový ciferník Modular Ultra navržený pro Apple Watch Ultra.

Cena a dostupnost Apple Watch Ultra 2

Apple Watch Ultra 2 jsou k dispozici od pátku 22. září a stojí 22 990 Kč, což je o 2 000 Kč nižší cena, než u první generace. A připomínáme, že se můžete těšit na ukinátní barvy řemínků, které jsou k dispozici pro Alpský tah (modrá, indigo, olivová), Trailový tah (oranžovo-béžová, zeleno-šedá, modro-černá) i Oceánský řemínek (modrá, oranžová).

Zahraniční recenze Apple Watch Ultra 2

Hodinky Apple Watch Ultra 2 jsou již pár týdnů v prodeji, takže se můžeme blíže podívat na podrobnější uživatelské zkušenosti. A rovnou začneme recenzí u náročného DC Rainmaker, který jde hodně do hloubky ve všech směrech. Jaké jsou jeho závěry? Recenzent chválí hodinky za jejich optický senzor srdečního tepu, který je jeden z nejpřesnějších na trhu. Hodinky mají rovněž pochvalu za sportovní funkce pro běžce a cyklisty. Skvěle funguje i motivace a provázání s platformou Apple Fitness+. Při každodenním používání je rovněž znát nárůst výkonu díky čipu S9 nebo jasnější displej. Ovšem došlo i na kritiku zejméne v oblasti omezené dostupnosti topografických map (zatím je k dispozici jen část USA). I přes meziroční zlevnění se nelíbí vyšší cena ve srovnání s konkurencí. Číselné hodnocení DC Rainmaker nepoužívá, ale celkové vyznění recenze je kladné a Apple Watch Ultra 2 jsou ideální pro sportovce, kteří chtějí využít potenciál Apple ekosystému a nevadí jim některá funkční omezení (např. ve srovnání se specializovanými sporttestery).

Server PCMag hodnocení dává a pro Apple Watch Ultra 2 si připravil 4.0 - excelentní. Nabízí totiž všechny výhody původních hodinek, mají však jasnější displej, rychlejší procesor a ekologičtější konstrukci s možností uhlíkově neutrální konfigurace. Nicméně pokud vlastníte původní Apple Watch Ultra, tak recenzentka nevidí pádný důvod, proč přecházet na model druhé generace. Přijdete o některé vylepšení specifikací, ale jinak díky watchOS 10 získáte prakticky stejné funkce pro outdoorová dobrodružství. Pokud se rozhodujete mezi modelem Ultra a běžnými hodinkami Apple Watch, záleží hlavně na tom, kolik outdoorových aktivit plánujete provozovat a zda vám tyto funkce stojí za téměř dvojnásobnou cenu. Pro většinu lidí nabízí Apple Watch Series 9 víc než dost, a proto si zaslouží ocenění na úrovni 4.5 - výjimečné. Pro cílový trh náročnějších dobrodruhů jsou však Apple Watch Ultra 2 přesvědčivou alternativou.

Pokročilé hodinky Apple Watch Series 9

Volným tempem se dostáváme k Apple Watch Series 9, u kterých se po designové stránce nic nezměnilo (podobně jako u Watch 2). Ta hlavní změna je uvnitř, kdy Series 9 mají stejný čip jako Watch 2, tedy S9 SiP se speciálním procesorem od Applu. To je zcela skvělá zpráva, protože i majitelé "levnějších" Apple hodinek se mohou těšit na nové gesto dvojitého poklepání. A mimochodem, zásluhou čipu S9 SiP si Apple Watch Series 9 zachovaly 18hodinovou výdrž baterie, díky které s vámi udrží krok celý den.

Apple Watch Series 9; Apple; smartwatch;
Apple Watch Series 9 budou k dispozici i v růžové variantě.

Majitelé Watch Series 9 se také mohou těšit na vylepšenou čitelnost ve venkovním prostředí, protože pokročilá technologie displeje zvyšuje maximální jas na 2 000 nitů, což je dvakrát více než u Series 8. Díky silnějšímu čipu mohou vůbec poprvé být požadavky pro Siri zpracovávány přímo v hodinkách. Požadavky jako zahájení tréninku nebo nastavení minutky, ke kterým již není potřeba připojení k internetu, nově nezávisí na připojení k WiFi nebo na mobilních datech, a jsou tak rychlejší a spolehlivější. Výkonný Neural Engine také zpřesňuje diktování textu, které je teď až o 25 % přesnější než na Apple Watch Series 8.

Na další vychytávky se můžete těšit s příchodem operačního systému watchOS 10. Aktualizace bude dostupná už v pondělí 18. září na všechny kompatibilní Apple Watch.

Apple Watch Series 9; Apple; smartwatch;
A Watch Series 9 obdrží krásné nové ciferníky: Snoopy, Paleta a Solar Analog. I futuristický ciferník Nike Globe, na kterém s každou ubíhající vteřinou rozsvěcí jednotlivé čáry na zeměkouli.

Cena, dostupnost a nové řemínky pro Apple Watch Series 9

Máme radost, že Apple Watch Series 9 jsou v nabídce od pátku 22. září za cenu od 11 490 Kč. Společně s nákupem nových hodinek půjde pořídit i zcela nové řemínky. Apple totiž představil FineWoven – nový luxusní a odolný textilní materiál vyrobený z 68 % z recyklovaných materiálů, který má výrazně nižší uhlíkovou stopu než kůže. Materiál FineWoven má lesklý a hebký povrch, který na dotek připomíná semiš, a lze jej kombinovat s řemínky s magnetickým zapínáním nebo s moderní přezkou. K dispozici jsou rovněž nové sportovní řemínky Nike nebo luxuxní Hermès.

Apple Watch Series 9

Zahraniční recenze Apple Watch Series 9

Celosvětově uznávaný časopis Wired otestoval Apple Watch Series 9 a udělil hodnocení 7/10. Zklamání panuje zejména ze stále stejného designu, který se po pravdě již nekolil let nezměnil. Mezi výhody je naopak vyzdvižený kvalitní displej, vysoký výkon a mimořádný důraz na ochranu soukromí, kdy jsou veškerá naměřená data kompletně šifrovaná.

TechRadar si více všímá nového ovládacího gesta (dvojité klepnutí) a zajímavých funkcí pro sledování duševního zdraví. Pozitvní jsou i dojmy z kompletně předělaného rozhraní watchOS 10. TechRadar doporučuje Watch Series 9 pro majitele staršá Watch Series 5 nebo 6, protože dostanete kumulativně dostanete novou porci funkcí a výkonu. Pokud však již nyní máte novější, tak pro pořízení Series 9 se jen těžko hledají argumenty. Samozřejmě ani není dobrý nápad, pořizovat si jakékoli Apple Watch, pokud máte telefon s Androidem a nechystáte si pořizovat iPhone.

Nejlevnější Apple Watch SE (2023)

Abychom dostáli plnohodnotnému informačnímu přídělu, tak je nutné zmínit i Apple Watch SE (2023), které mají své pevné místo zejména díky atraktivní ceně. Díky tomu jsou skvělou volbou pro nové uživatele, rodiny nebo jako dárek pro vaše nejbližší. Mezi funkce Apple Watch SE patří sledování aktivity, oznámení o nízké nebo vysoké tepové frekvenci, detekce pádu, tísňové SOS volání, detekce autonehody a operační systém watchOS 10. K dispozici jsou s s 40 nebo 45mm hliníkovým pouzdrem za cenu od 6 990 Kč.

Apple Watch SE; Apple; smartwatch;
Apple Watch SE (2023) slouží jako vstupenka do světa nositelné elektroniky s logem Apple.

Apple Watch SE (2023)

Srovnání Watch SE, Series 9 a Ultra 2

Je jasné, že tři modelové řady Apple Watch jsou cílené na úplně jiný typ uživatelů. SE s nejnižší cenou nabídnou ochutnávku funkcí a často se pořizují i pro školáky. Series 9 jsou plnohodnotným řešení pro velkou část uživatelů iPhone. Díky výměnným řemínkům je lze nosit nejen do bazénu, práce, ale klidně i do divadla. A konečně Watch Ultra 2 patří na zápěstí každého aktivního sportovce. Nicméně díky prodloužené výdrži na jedno nabití (až tři dny) je chce skoro každý!


Apple Watch SE Apple Watch 9 Apple Watch Ultra 2
Rozměry 40 mm a 44 mm 41 mm a 45 mm 49 mm
Čip SiP S8 SiP S9 SiP S9
Certifikace MIL-STD 810H18 × ×
Voděodolnost 50m 50m 100m
Always-on ×
Maximální svítivost 1 000 nitů 2 000 nitů 3 000 nitů
Výdrž baterie Až 18 hodin Až 18 hodin (36 h v řežimu nízké spotřeby) Až 36 hodin (72 h v řežimu nízké spotřeby)
EKG ×
Měření okysličení krve ×
Snímání teploty ×
Cena 6 990 Kč 11 490 Kč 22 990 Kč
i Mohlo by vás zajímat

Apple Watch nadále dominují chytrým hodinkám pro majitele iPhone. Kvitujeme možnost ovládání jednou rukou nebo mezigeneračně nižší cenu v případě Watch Ultra 2.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18