* Kdy vám ve firmě začínají Vánoce?
Vlastně už začaly, první přípravy se rozjely během srpna. Tehdy si vedoucí týmů říkají, kolik lidí budou na sezonu potřebovat. Nejprve se to rozjíždí pomalu, řeší se, co musíme udělat během srpna, září, října. Pak se všechno zkrátí a bavíme se o tom, co budeme dělat patnáctého listopadu, pátého prosince, desátého prosince a tak dále.
* Největší nápor je, počítám, v prosinci.
Už na začátku listopadu přijde první větší vlnka, my si – obrazně řečeno – trochu nabereme do nosu, a to nás upozorní, že se blíží opravdová sezona s velkým S. Ta pak vrcholí mezi dvanáctým a dvaadvacátým prosincem. Absolutní vrchol na výdejnách bývá kolem dvacátého, o tři dny dříve je pak vrchol v rozesílce, kdy posíláme balíčky, u kterých můžeme garantovat, že se stihnou pod stromeček.
* Jste si takovou garancí jistí?
Jsme, pořád sledujeme, jaká je situace, zda jsou dopravci schopni rozvážet, a hlídáme, zda někde nevzniká prodlení. Už u prvního balíčku, který není doručen včas, rozjedeme zjišťování, co se stalo. A okamžitě reagujeme. Mám v živé paměti vánoční masakry zhruba před deseti lety, kdy jsem sice pracoval v IT oddělení Alzy, ale před Vánocemi museli i všichni lidé z kanceláří naskočit na výdej zboží.
* Tedy něco ve smyslu hesla „povaleči z kaváren do polí a továren“?
Tak asi. Potkával jsem tehdy u pultu své studenty z ČVUT. Mělo to své kouzlo, předával jsem jim třeba MP3 přehrávač a zároveň připomínal, že mi po svátcích mají odevzdat svou semestrální práci.
* Ajťácký duch Co je dnes Alza? Obří obchod? Internetová firma? Jak sami sebe vidíte?
Jsme technologická obchodní firma. Ctíme dávná pravidla dobrého obchodu: najdeme, vybereme a dodáme zboží za rozumnou cenu a s dobrým servisem. Děláme to s vědomím, že nechceme prodat zboží jednou, ale chceme tu být i za rok, za deset či dvacet let. A to všechno se snažíme posouvat IT přístupem, kdy hledáme a vybíráme nejlepší přístupy a algoritmy. Máme tu pořád „ajťáckého“ ducha.
* Ostatně Alza přece kdysi začínala jako obchod ajťáků pro ajťáky…
… jasně, a dělalo se to ajťáckým způsobem: nebudeme vám vystavovat zboží někde na krámě, všechno si to můžete v klidu prohlédnout a prozkoumat na internetu. To je základní princip, který nám zůstal. Tak se retail změnil v e-tail.
* A změnili jste se i vy ve velkou korporaci?
Bráníme se tomu, chceme si udržet „startupového ducha“ a mýtit z naší činnosti znaky korporace. Patří sem třeba to, aby se neztrácela osobní odpovědnost za rozhodnutí. Nebo aby lidé měli co největší přesahy mezi jednotlivými činnostmi, kterými se naše firma zabývá.
* Četl jsem, že jste se také chtěli stát největším tuzemským výrobcem počítačů. Směřujete k tomu?
Nejsme výrobce v pravém slova smyslu, konfigurujeme a skládáme počítačové sestavy podle potřeb a požadavků zákazníka. Sestavíme je, otestujeme pod brutální zátěží a pošleme klientům. Jsou to desetitisíce počítačů ročně a jejich počet stále roste.
* Od počítačů a elektroniky jste v prodeji expandovali do řady jiných oborů. Je elektronika stále klíčovým jádrem firmy?
Pořád dělá většinu obratu, pořád nás nejvíce baví. Jen na elektronice bychom ale stát nemohli. Proto přidáváme nové obory – sport, drogerie, parfémy a další…
* V rámci propagace jste před časem zařadili do nabídky i automobily Tesla. Myslíte, že se z vás v budoucnu může stát i prodejce aut?
Nevylučujeme vůbec nic. Je otázkou, zda se dá změnit současný prodej, kdy si auto objednáte a pak na něj čekáte. Pokud by klienti byli ochotní kupovat auta, která už jsou hotová a na skladě, může to být příležitost… „Dobrý den, jedno auto, prosím. Tady je, na shledanou.“
* Dvacet miliard tržeb Vaše tržby rostly z 11,5 miliardy v roce 2014 na 14,5 v roce 2015 a následných 17,4 loni. Padne letos dvacetimiliardová hranice? Co je k tomu potřeba, aby byla překonána?
Myslím, že padne. Nejvíce je potřeba, abychom byli dobře připravení, a abychom to společnými silami s našimi zaměstnanci vydrželi celou sezonu, abychom to oddřeli. Vnější vlivy by neměly hrát proti nám, pokazit bychom si to mohli jedině sami, kdybychom svou práci nezvládli, ale já věřím, že to dáme.
* Roste s tržbami i zisk?
Tak, jak se nám daří držet růst tržeb, daří se držet i ziskovost.
* Myslíte, že růst tržeb firmy může pokračovat i v dalších letech podobným tempem?
Může, pokud budeme dělat všechno pro to, aby byly tržby maximální. Neuznávám výmluvy na výkyvy trhu. Pokud jsou zde jiní, kteří zvládnou dlouho a dobře růst, proč ne my. Já i Aleš Zavoral (zakladatel Alzy – pozn. red.) si sebekriticky říkáme, že když rosteme o dvacet procent, je to proto, že jsme nevymysleli, jak růst o sto nebo dvě stě procent.
* Alza o sobě uvádí, že „je vlastněna skupinou investorů, kteří ji ovládají přes holdingovou společnost L. S. Investments Limited“. Jak početná je tato skupina?
Skutečnost, že Alza.cz je vlastněna skupinou investorů přes holdingovou společnost L. S. Investments Limited, je stále pravdivá. Detaily ohledně této skupiny však neposkytujeme. Ostatně není to důležité, za naprosto zásadní považujeme, že hlavním rozhodovatelem ve společnosti je představenstvo. To má dva členy – Aleše Zavorala a mne. Aleš Zavoral dělá, co ho baví, a já ten zbytek. Pro nás je klíčové, že společnost odvádí daně v České republice a dává práci 1 100 lidem.
* Recept na věčné mládí Jaký je ve firmě věkový průměr?
Záleží na tom, zda myslíte fyzický, nebo mentální. Fyzický bude kolem třiceti let a mentálně chceme být co nejmladší. Sám jsem se, myslím, zasekl tak mezi dvaadvaceti a pětadvaceti.
* Mluvil jste o kultuře startupu. Vážně se dá firma s dvaceti lety historie a 1 100 zaměstnanci považovat za startup?
Za co bychom se ale pak měli považovat, až budeme mít čtyřicet let historie a sto tisíc zaměstnanců? Za ultramegakorporaci? Důležité je, aby co největší část firmy držela startupového a inovativního ducha.
* Jak toho chcete dosáhnout?
Vytvořili jsme dvacet malých segmentových skupin, kde jsou vždycky čtyři lidi, a ti mají jediný úkol: stát se jedničkou ve svém oboru (například notebooky, smart televize, krása a zdraví a další). Mohou k tomu využívat všechny možnosti a nástroje Alzy, ale zároveň se rozhodují pouze za svůj segment, podle svého zboží a potřeb svých zákazníků. Tak si zajišťujeme, že ani menší obory nezůstanou stranou zájmu a zároveň je ve firmě pořád drajv. Jsme vlastně takový pytel startupů posazených na velké platformě.
* Z pohledu zvenčí mi jako inovativní přišlo propojení on-line shopu s výdejnami a také reklama, na kterou přispívají značky, které prodáváte. Co byste za klíčové faktory úspěchu Alzy označil vy?
Postupně za dobu mého působení to bylo založení e-shopu, mobilní aplikace, PayBoxy na automatické placení, Alzaboxy na výdej zboží, systém našeho výdeje v centrále v Praze 7 a také doprava, která garantuje přesnou hodinu dodání. To jsou věci směrem ven, uvnitř je to řada dalších. Například náš systém práce ve skladu umožňuje, aby si ti dobří vydělali výrazně více, než je průměrný plat. A zjistili jsme mimochodem, že nejlepší při balení jsou ženy s dětmi, které fungují klidně a stabilně a v celkovém výkonu přeskočí všechny mladé brigádníky, kteří se tvářili, jak jsou rychlí, a tempo neudrží.
* Provozujete e-shopy i pro zahraniční trhy. Kde se vám daří nejlépe kromě Česka a Slovenska?
V Maďarsku, Německu, Rakousku, Francii a Británii. Mění se to a záleží i na tom, kam zrovna nejvíce soustředíme pozornost. Evropská expanze je jeden z projektů, který řídím napřímo a snažím se mít prsty zavrtané co nejhlouběji, abychom se mohli rozhodovat opravdu okamžitě.
* Loni jste otevřeli kamennou prodejnu v Budapešti, letos ve Vídni. Jaký k tomu byl důvod?
Potřebujeme být blíž našim zákazníkům. Spojení on-line prostředí a kamenných prodejen nám funguje. A být fyzicky přítomný v konkrétní zemi je něco jiného než tam jen posílat balíčky přes hranice.
* Slogan, který se nedostane z hlavy V Alze jste přes deset let. Jak jste se v ní ocitl?
Přišel jsem do Alzy díky hraní hry CounterStrike, přes lidi, kteří ji hráli. Kamarád řekl kamarádce a ta mně, že Aleš Zavoral hledá pravou ruku do vývoje. Předtím jsem pracoval v Abře (Abra vyvíjí a dodává podnikové informační systémy – pozn. red.) a také v softwarové firmě mého tatínka.
* Začínal jste jako IT koordinátor, pak vedl internetový marketing, následně jste byl šéfem IT. Co ty pozice obnášely?
Jako IT koordinátor jsem se pohyboval v provozech firmy a zjišťoval, co všechno by se jim hodilo. A následně jsem dělal zadání pro vývojáře, aby vytvořili nástroje, které lidem v provozu pomohou. Prvním velkým projektem byly Pay Boxy, automaty, v nichž lidé začali platit za své nákupy a které zcela nahradily lidskou sílu – což bylo fajn, protože se ti lidé pak mohli věnovat něčemu jinému. Postupně přibývaly další a další moduly do našeho podnikového systému. Pak jsem se dostal k vývoji webu. Internetový marketing se dostal do IT vlastně náhodou, vznikaly první webové nástroje pro marketing, které nezachytili tradiční marketéři a zachytili jsme je u nás v IT oddělení. Tak se vlastně vedle sebe vyvinula dvě marketingová oddělení, internetové a klasické.
* A rozdělena jsou dodnes?
Nenašli jsme zatím nikoho, pod koho bychom mohli internetový a klasický marketing spojit. Je to dáno i tím, že seniorům v internetovém marketingu je teď třeba osmadvacet…
* Je těžké shánět lidi v oboru informačních technologií?
Z našich oborů to bylo vždycky vůbec nejnáročnější. Ostatně když já jsem končil vysokou školu, vycházelo stejné množství klasických architektů jako softwarových vývojářů. A řekněte si sami, jak často firma potřebuje vystavět nové sídlo a jak často novou softwarovou architekturu? Řekl bych, že tady je prostor pro to, aby se nějak angažoval stát a podpořil výuku IT odborníků. Byla by to skvělá investice do budoucnosti naší ekonomiky. Vezměte si příklad Avastu, to je možná jediná opravdu globální firma, která se narodila z Česka a českých znalostí.
* Měl byste ještě při práci ve vedení Alzy čas jezdit na in-line bruslích? Před lety vám to šlo velmi dobře…
Byly doby, kdy jsem na vysoké škole jezdil i několik hodin denně, nejraději v noci po Praze. Baví mě učit se nové věci. Po in-linech jsem hrál ligu ve stolním fotbálku, pak jsem se naučil jezdit na koni, potápět, střílet, teď se hodně věnuji krav maga a obecně bojovým sportům. Osobně mi dobře funguje skloubení mozkového vypětí směrem k práci s fyzickým vypětím na tréninku.
* Na závěr jedna otázka, která vám jistě může přinést spoustu fanoušků. Jste to vy, kdo schvaluje reklamy typu „sto tááábletůů týýýdně, sto tááábletůů týýýdně“?
Ne, nejsem, reklamy ani neschvaluje jeden člověk. Ale fakt je, že jsme už několikrát proložili kampaně se zeleným Alzákem nějakými jinými, se známým hercem a vtipnou pointou na závěr. Nejspíš si žádnou z nich nebudete pamatovat. A to je ten důvod, proč sázíme na Alzáka, chytlavou melodii a slogan, který se vám nedostane z hlavy.
Reportér | 9.10.2017 | Rubrika: Byznys | Strana: 92 | Autor: Robert Čásenský | Téma: ALZA ČR