Autobaterie je důležitou součástí vašeho silničního miláčka. Výběr autobaterie vám usnadní náš Konfigurátor podle vozu. Postupně vyberte značku (výrobce), model a nakonec verzi motorizace vašeho automobilu Hotovo? Nyní si můžete být jisti, že nabízené autobaterie jsou určeny přesně pro váš automobil. Tento filtr pro váš vůz bude uložen a zůstane aktivní ve všech kategoriích autopříslušenství s tímto parametrem. Filtr zůstane aktivní i při vaší příští návštěvě u nás a automaticky se zobrazí v horní části obrazovky.
Baterie do auta se dělí do několika typů, se kterými vás seznámíme a pomůžeme vám vybrat ten správný.
Bezúdržbové autobaterie využívá dnes skoro každý automobil
Většina dnešních baterií jsou bezúdržbové a jezdí s nimi skoro každý automobil. V praxi to znamená, že není potřeba doplňovat elektrolyt, případně destilovanou vodu. Dobíjení bezúdržbové baterie se ale nevyhnete – provádí se v případě potřeby.
EFB bezúdržbové baterie do auta
EFB bezúdržbové baterie do auta díky větším olověným deskám a polyesterovým separátorům lépe snášejí cyklické vybíjení. Navíc mají vyšší životnost a odolnost proti otřesům. Jsou to tak vhodné autobaterie pro vozy se systémem start-stop. EFB baterie do auta disponují vysokou úrovní bezpečnosti.
Vhodné pro start-stop systém.
Určeny pro vyšší počet startů.
Delší životnost.
Bezúdržbové.
i
Nabíjení bezúdržbové baterie do auta
Bezúdržbovou baterii do auta můžete dobíjet jako každou jinou. Nemělo by to ovšem být příliš často a je třeba se vyvarovat jejímu přebíjení, které by mohlo mít destruktivní účinek.
AGM bezúdržbové autobaterie – ideální pro vozy se systémem start-stop
AGM bezúdržbové autobaterie mají elektrolyt zachycený ve skelné tkanině. Jsou odolné proti otřesům, netrpí samovybíjením a hodí se pro vozidla se systémem start-stop a s rekuperačním dobíjením.
Ideální pro start-stop systém.
Ještě vyšší počet startů než EFB baterie.
Ještě delší životnost než EFB baterie.
Výrazně odolnější vůči samovybíjení.
Odolnost proti otřesům.
Absolutně bezúdržbové.
Při odpojení baterie do auta může dojít k zablokování rádia a další elektroniky. Po jejím připojení se pravděpodobně aktivuje centrální zamykání.
Výběr autobaterie podle dalších parametrů
Výběrem autobaterie podle vozu to nekončí, je potřeba se zaměřit také na několik důležitých parametrů. Jak se vyznat v pojmech kapacita, pólování a startovací proud?
Kapacita autobaterie podle vozu
Kapacita autobaterie podle vozu se udává v ampérhodinách (Ah) a vyjadřuje teoretickou dobu, po kterou je baterie schopna dodávat proud 1 A. Čím větší kapacita, tím je baterie do auta silnější.
Napětí autobaterie 12V pro osobáky, 24V pro nákladní vozy
U autobaterie je třeba brát v úvahu také hodnotu napětí. U osobních vozů používáme baterie 12V. U nákladních vozidel, která mají palubní napětí 24V, používáme 2x stejné baterie 12V, zapojeny do série (obě baterie musí být stejné značky, označení, stáří, nabití, atd.)
Startovací proud autobaterie podle vozu
Startovací proud autobaterie udává, kolik ampér je baterie schopna krátkodobě dodat pro nastartování vozu.
Vozu s benzínovým motorem a malou elektrotechnickou výbavou stačí startovací proud okolo 400 A.
Pokud má vůz naftový motor a mnoho elektroniky na palubě, potřebuje i více než 640 A.
Pólování autobaterie – kladný pól vlevo, nebo vpravo?
Pólování autobaterie označuje, na které straně baterie je kladný pól. Většina vozů má pravé pólování, levé mohou mít některé asijské značky. Záměna většinou kvůli omezené délce kabelů není možná.
i
Značení autobaterií najdete také na štítku přímo na jejich povrchu
RC – rezervní kapacita uvádí dobu, po kterou může být vozidlo v provozu bez fungujícího dobíjení. Její hodnotu vám prozradí návod, nebo čísla na autobaterii.
Startovací proud a jeho maximální hodnoty jsou různé pro jednotlivé normy (EN - evropská, DIN - německá, IEC - mezinárodní elektrotechnická komise).
Rozměry a uchycení baterie do auta
Čím je baterie do auta výkonnější, tím větší jsou její rozměry. Použití většího akumulátoru zpravidla není možné kvůli nedostatku místa v motorovém prostoru. Důležitý je také typ uchycení baterie. Nejčastěji jde o uchycení B13 s vystouplou montážní patkou. Baterie do auta v asijských vozech mívají uchycení B1.
Nabíjení autobaterie jako prevence, startovací kabely jako první pomoc v nouzi
Mohla by vás také zajímat nabíječka autobaterie – tu využijete, zejména pokud často startujete nebo jezdíte na kratší vzdálenosti. Pravidelným nabíjením také prodloužíte její životnost. Pokud se vám stalo, že jste již nenastartovali, příště vám pomohou startovací kabely anebo startovací zdroje.
Jak na výměnu baterie do auta
Přemýšlíte, jak na výměnu baterie do auta správně a bezpečně? U autobaterie AGM a EFB je výměnu potřeba svěřit autoservisu, kde bude pomocí diagnostiky provedeno kódování baterie do řídicí jednotky motoru. U WET autobaterií je však výměna relativně jednoduchá a dá se zvládnout poměrně rychle. Jak tedy demontovat starý akumulátor a zapojit autobaterii novou?
Výměnu baterie do auta provádějte s vypnutým motorem a kabely vypojenými z autozásuvek.
Pro odpojení starého akumulátoru nejprve uvolněte šrouby u záporné (černé) svorky.
Poté uvolněte šrouby rovněž u kladné (červené) svorky.
Dbejte na to, aby nedošlo ke kontaktu svorek – v takovém případě hrozí zkrat.
Odšroubováním objímky nebo jistících šroubů uvolněte baterii. Pak ji vyjměte z motorového prostoru.
Vložte a ukotvěte novou utažením objímky nebo jistících šroubů.
Nejprve připojte červený kabel na kladný pól, až poté černý kabel na pól záporný.
Svorky obou kabelů dostatečně utáhněte, zabráníte tak samovolnému odpojení baterie do auta.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.