Hasicí přístroj a jeho povinné umístění upravuje vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb č.23/2008 Sb. Správný výběr je alfou a omegou, pokud chcete váš domov i vozidlo uchránit před rizikem spojeným s požárem. Nepřestávejte číst dál a zjistěte, jak se vybírají hasicí přístroje a který zvolit.
Vybrat hasicí přístroj není jednoduchá záležitost. K dostání je hned několik variant. Proto je důležité zohlednit některé parametry, jako je například druh hasiva. V potaz také berte, zdali chcete hasicí přístroj do domácnosti, auta či na jiné místo, kde by mohl vzniknout požár.
i
Vyhláška č. 23/2008 Sb. také stanovuje, jaký minimální výkon má hasicí přistroj mít podle toho, kam jej umisťujete.
Hasicí přístroje – druhy hasiva, které je dobré poznat
Hasicí přístroje dělíme podle toho, na jakém principu hasí vzniklý požár. Na výběr máte z těchto druhů:
Práškový hasicí přístroj
Práškový hasicí přístroj v sobě obsahuje jemný prášek. Ten má buď speciální, nebo univerzální složení hasiva k eliminaci nežádoucího požáru. Práškový hasicí přístroj se používá nejčastěji u požárů spojených s elektrickými přístroji, protože nevede elektřinu.
Není vodivý, uhasí i elektroniku pod proudem.
Poradí si s hořlavými plyny i kapalinami.
Nevhodný pro zařízení citlivá na prach.
Neúčinný proti hořícím kovům a pevným látkám.
Zasáhl vás práškový hasicí přístroj? Vdechnutí obsahu může způsobit potíže s dýcháním. Nejprve zajděte na čerstvý vzduch, a pokud budou přetrvávat obtíže, rozhodně volejte lékaře.
Sněhový hasicí přístroj
Sněhový hasicí přístroj funguje na principu rychlého vyprázdnění CO2. Ten omezuje přísun kyslíku potřebného k hoření a plameny hasí. Sněhový hasicí přístroj využijete u hořících tekutin, potravin a elektroniky. Při hašení je nutné držet správně trysk, protože vypouští studený plyn o teplotě až -30° C, který může způsobit omrzliny.
Hasí elektrické přístroje pod proudem.
Vhodný pro hořlavé plyny a kapaliny.
Není určený pro hašení pevných látek (dřevo, uhlí).
Horší účinnost v otevřených prostorách.
Pěnový hasicí přístroj
Pěnový hasicí přístroj funguje na bázi pěnidla a smáčedla. Hořlavé látky jsou dušeny a přicházejí o možnost kontaktu s kyslíkem. Pěnový hasicí přístroj se používá k hašení pevných látek, ale i kapalin.
Tlumí i žhnutí pevných látek.
Vhodný k hašení kapalin nemísících se s vodou.
Nevhodný k hašení kapalin mísících se s vodou.
Není určen na elektroniku pod proudem.
Vodní hasicí přístroj
Vodní hasicí přístroj využijete u požárů, při nichž plameny uchvacují hořlavé materiály (papír, textil, dřevo). Láhev také obsahuje uhličitan draselný zabraňující zamrznutí kapaliny. Vodní hasicí přistroj je nejméně účinný.
Uhasí hořlavé kapaliny mísící se s vodou.
Voda zamezuje žhnutí, které je s požárem spojené.
Nenávratně poškodí elektroniku a vede elektřinu.
Neuhasí hořlavé plyny a tekutiny mísící se s vodou.
Halotronový hasicí přístroj
Halotronový hasicí přistroj je založen na bázi tetradekafluorhexanu, tedy chemické reakce. Ochladí plameny a zabraňuje kyslíku k nim proniknout. Je to nejúčinnější hasivo, které se však kvůli zdraví škodlivým látkám nedoporučuje používat v uzavřeném prostoru.
Vhodný k hašení automobilů či jakékoliv elektroniky.
Díky svému složení nezpůsobuje korozi.
Vypouští zdraví škodlivé látky do vzduchu.
Starší láhve mohou obsahovat zakázané látky.
Hasicí přístroje – účel objasní jednotlivé třídy
Hasicí přístroje podle účelu použití dělíme do následujících tříd:
Třída A spadá pod hašení pevných látek, pro které jsou vhodné vodní, pěnové nebo práškové hasicí přístroje.
Třída B označuje hořlavé kapaliny, proti nimž můžete použít „hasičáky” pěnové, práškové či sněhové.
Třída C specifikuje hořlavé plyny, na které zaberou pěnové nebo práškové hasicí přístroje.
Třída D se zaměřuje na hořlavé kovy (lehké a alkalické), které lze hasit pouze speciálním práškem.
Třída E určuje, zdali jsou hasicí přístroje vhodné pro hašení elektroniky – dnes již na ústupu.
Třída F je určena pro rostlinné a živočišné oleje či tuky, které najdete v kuchyni.
Jak použít hasicí přístroje ve 3 krocích
Použití hasicího přístroje je opravdu jednoduché. Návod najdete uvedený na láhvi. Nezapomínejte, že hasicí přístroj používáme ve směru větru, jinak by mohlo dojít k vdechnutí jeho obsahu. Dále platí následující tři body:
Začněte vytažením pojistky,
poté ventil hasicího přístroje nasměrujte k ohni,
zmáčkněte páku ventilu a uhaste požár.
Láhve na sobě mají uvedenou schopnost hašení. Hasicí přístroj 34A označuje, že se specializuje na požár související s pevnými látkami a uhasí hranici dlouhou 3,4 m.
Hasicí přístroj vybírejte podle objemu
K dostání je zpravidla hasicí přístroj 1kg až 6kg. Objem hasiva vybírejte podle místa, kam ho plánujete umístit. Do domácího prostředí pořiďte láhev s vyšší hodnotou hasiva. Zohledněte i rozlehlost prostorů – hasicí přístroj 6kg nalezne využití ve větších domech či budovách.
i
Hasicí přístroj do auta 1kg se může jevit jako dostačující, avšak u velkých aut nebo karavanů raději sáhněte po větší láhvi, kterou nejlépe mějte po ruce.
Hasicí přístroj do auta – povinnost vs. prevence
V ČR není hasicí přístroj do auta povinná výbava, ale rozhodně by neměl být opomíjen. Pokud chcete zvýšit bezpečnost a zamezit budoucímu požáru, pak sáhněte po halotronovém. Nepodceňujte ani obsah a raději kupte hasicí přístroj do auta 2kg, který se hodí v jakékoliv situaci.
V některých zemích EU je hasicí přístroj do auta povinnost. Mezi ně patří Belgie, Chorvatsko, Litva, Řecko, Rumunsko. Proto si při odjezdu do ciziny ověřte, zda jej nebudete potřebovat. Zároveň dbejte na to, aby byla provedena pro hasicí přístroj do auta revize.