Obnovit stránku

Jak vybrat autochladničku

Ať už se během celého roku vydáváte autem kamkoli – v létě na jih k moři, na podzim rybařit do Skandinávie nebo do tuzemska trempovat, vhodná autochladnička se hodí vždy. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů? Víte, na co všechno si při výběru dát pozor?

Jaké existují typy autochladničky?

Jak vybrat autochladničku
Ukázka termotašky
Termotašky/chladicí tašky

Nejlevnější varianta na krátké cesty

 • Pouze izolují, případně fungují na bázi pasivního chlazení.
 • Nízká hmotnost (cca 70 g) – z auta na pláž odnese i dítě.
 • Potraviny udrží v chladu pouze po omezenou dobu.
 • Minimální pořizovací náklady.
Ukázka termoelektrické autochladničky
Termoelektrické autochladničky

Zchladí o několik desítek stupňů ku venkovní teplotě

 • Ochladí vnitřní prostor až o 30 °C oproti okolní teplotě.
 • Kompromis ve výkonu, ceně i hmotnosti.
 • Napájení ze zásuvky automobilového zapalovače.
Ukázka kompresorové autochladničky
Kompresorové autochladničky

Poradí si i s extrémními teplotami včetně hlubokého zmražení

 • Většina dokáže mrazit až do –18 °C.
 • Vzhledem k vyšší hmotnosti se nehodí pro časté přenášení.
 • Ideální i na dlouhé přejezdy.
 • Fungují bez ohledu na venkovní teplotu a sluneční svit.
 • Vhodné nejenom do automobilů, ale i do chatek, stanů či lodí.

Důležité parametry při výběru autochladničky

Rozměry

Vnější rozměry

Při výběru autochladničky myslete také na její rozměr. Sami nejlépe víte, jaké množství potravin rádi převážíte a kolik místa máte ve svém voze. Na každé straně je dobré počítat alespoň s 5cm rezervou.

Vnitřní objem autochladničky

Vnitřní objem

Chladničky do auta disponují vnitřním objemem v rozmezí 6 až 100 litrů. Je zapotřebí si uvědomit, že vnitřní část je mnohdy atypicky tvarovaná, a tak je dobré počítat s drobnou rezervou. Pro lepší představu přikládáme orientační údaje:

 • Zhruba 10 litrů vnitřního objemu pojme až 15 plechovek o objemu 0,33 litru.
 • Autochladnička o objemu přibližně 25 litrů pojme až 8 lahví o objemu 1,5 litrů.
 • Chladicí box s objemem 50 l si poradí i s obstojnými zásobami jídla na pár dnů.
 • S objemem 70 litrů a více můžete konkurovat klasickým pultovým chladničkám.
Napájení autochladničky

Napájení

Napětí zásuvky tzv. automobilového zapalovače je vždy individuální. Přesný údaj zjistíte buď na internetu, nebo v příručce k vašemu vozu. Obecně lze říci, že 12V typ je nejrozšířenější pro standardní automobily. Napájení o 24 V jsou výsadou většiny nákladních automobilů, někdy i dodávek. Autochladničky disponující 230V napájením zpravidla umožňují i zapojení do klasické zásuvky v domácnosti.

Nejčastější otázky při výběru autochladničky

Termotaška, termoelektrická, nebo kompresorová autochladnička? Který typ si mám vybrat?

Termotašky / chladicí tašky

Klasické termotašky se vyznačují minimálními pořizovacími náklady a hmotností (kolem 70 gramů) – zpravidla je unese i malé dítě. Jsou zkonstruovány primárně za účelem izolace. Jinými slovy jsou ideální například pro odpolední piknik či přesun potravin na pláž. Mohou se používat i s podchlazenou či zmraženou náplní, která se vloží do tašky a krátkodobě v ní udržuje dostatečný chlad. Tento princip se nazývá pasivní chlazení


Termoelektrické autochladničky

Termoelektrické autochladničky jsou stále poměrně lehké a levné. Fungují na principu relativní regulace vnitřní teploty v závislosti na teplotě vnější. Jinými slovy dokáží zchladit vnější vzduch, který následně distribuují do chladničky. Výkonné modely dokáží ochladit vnitřní prostor cca o 30 stupňů oproti okolní teplotě (např. venku 35 °C, v chladničce 5 °C). Na občasné výjezdy k moři určitě stačí.


Kompresorové autochladničky

Kompresorové chladničky do auta jsou nejvýkonnější z výše zmíněných. Bez ohledu na venkovní teplotu dokáží mrazit až do -18 °C, takže dokáží zmrazit cokoli i při velkých tropech. Některé modely disponují i vestavěnými bateriemi, které mohou být v činnosti až 18 hodin bez zapnutého napájení. K nevýhodám těchto chladniček však patří vyšší pořizovací cena, vyšší hmotnost a robustnost, a tak je nelze příliš doporučit pro častější přenášení.

Kde chladničku do auta převážet?

Pro lepší účinnost nedoporučujeme autochladničku převážet v místech, kam nedosáhne klimatizace, respektive kde je nejtepleji z celého vozu. Typicky to pak může být uzavřený zavazadlový prostor auta. Pamatujte, že čím nižší je teplota v okolí ledničky, tím efektivněji funguje. Samotný chod chladničky rovněž produkuje znatelné teplo.

Chladničkám pro automobily rovněž nesvědčí přímý sluneční svit. Pokud chladnička disponuje ventilátorem, ověřte jeho správnou funkčnost a nechte mu dostatečný prostor pro maximální efektivitu. Pokud by jiný náklad ventilátor zakryl, mohlo by dojít k přehřátí a k tzv. vypálení pojistky. Ideálním místem pro převoz autochladničky, minimálně ve vazbě na efektivitu chlazení, může být například místo za sedadlem spolujezdce řidiče.

Jak dlouhý bývá přívodní kabel?

Kabel pro přívod elektrické energie bývá standardně součástí balení a jeho délka se většinou pohybuje v rozmezí od 2 do 3 metrů. Pro případ delších automobilů kombi lze přikoupit prodlužovací kabel.

Prodlužovací kabely pro automobilový zapalovač bývají v krouceném provedení, a tak vám umožní umístit chladničku prakticky kamkoli. Kroucené provedení kabelu nezabírá mnoho místa a příliš se nezamotává.

Jaké bezpečnostní prvky lze u běžné autochladničky očekávat?

Naprostou samozřejmostí jsou bezpečnostní pojistky proti přetížení či zkratu. Na trhu naleznete i sofistikovanější bezpečnostní prvky jako například ABS systém, který zabraňuje úplnému vybití baterie vašeho vozu – chladnička se při nízkém napětí autobaterie (kolem 11 V) automaticky vypne.

Slovník pojmů - Autochladničky

ABS systém autochladničky

Systém ABS chrání baterii vašeho automobilu před úplným vybitím. Pokud je chladnička zapnutá, při klesajícím napětí baterie (zpravidla kolem 11 V) se chladnička automaticky odpojí. Obavy, že kvůli autochladničce nenastartuje váš vůz, můžete s tímto bezpečnostním prvkem hodit za hlavu.

Pasivní chlazení autochladničky

Princip pasivního chlazení se využívá především u levnějších chladicích tašek. Termotaška izoluje vnější teplo, a tak mohou být potraviny či nápoje uvnitř déle chladné. Právě u tohoto typu autochladniček se využívají chladicí vložky. Jedná se o podchlazenou či zmraženou „náplň“, díky které zůstane obsah termotašky v chladu o něco déle.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB11