Pokud zejména v zimním období auto delší dobu nevyužíváte nebo jezdíte jen krátké trasy, autobaterie nemá příležitost se důkladně dobít z alternátoru a postupně se vybíjí. Autonabíječka vám pomůže předejít nepříjemné situaci, kdy kvůli vybité baterii vůbec nenastartujete. Jak vybrat tu správnou a jak dobít autobaterii?
Výběr nabíječky autobaterií – kapacita a proud jsou zásadní
Při výběru nabíječky autobaterií se zaměřte na důležité parametry, jako jsou kapacita nabíjené baterie či maximální a minimální dobíjecí proud. Zajistíte tak správný a bezpečný průběh pozdějšího nabíjení.
Max. kapacita nabíjené baterie udává nejvyšší možnou kapacitu, pro kterou je autonabíječka efektivní (dobíjení nebude trvat příliš dlouhou dobu).
Max. dobíjecí proud má být ideálně 1/10 kapacity baterie (např. 10 A pro baterii s kapacitou 100 Ah).
Min. dobíjecí proud je zásadní pro určení, zda je nabíječka vhodná pro motobaterie. Běžné motobaterie vyžadují nižší proud.
Každá nabíječka autobaterií má jiné nabíjecí napětí. To se musí shodovat s napětím autobaterie. Informaci najdete na štítku baterie.
Napětí 6 V mívají nejčastěji baterie do motocyklů.
Napětí 12 V využívá naprostá většina baterií do automobilu a některé moto baterie.
Napětí 24 V najdete u specializovaných modelů autobaterií, například v nákladních automobilech.
Pozor na kompatibilitu autonabíječky
Automatické autonabíječky (řízené procesorem) zpravidla dokáží dobíjet všechny druhy baterií (AGM, gelové i olověné). Před koupí však kompatibilitu s vaším typem baterie raději zkontrolujte. Informaci o typu najdete přímo na štítku autobaterie nebo v přiloženém návodu, případně u výrobce.
Speciální autonabíječky
Kromě klasických modelů lze pořídit také speciální autonabíječky. Ty umí například využívat solární energii, nebo dokáží zcela samostatně nastartovat déle odstavené vozidlo s mrtvou baterií.
Solární nabíječka autobaterií
Solární nabíječka autobaterií dokáže dobíjet akumulátor energií ze slunečního záření. Bude se hodit jako doplněk na dovolenou pro horké slunečné dny, kdy je autobaterie náchylná k rychlému vybíjení.
Autonabíječka se startem
Autonabíječka se startem nabízí širší využití než obyčejná nabíječka na autobaterie. Kromě nabití autobaterie dokáže také sama vozidlo nastartovat. Nabídne různé režimy nabíjení a funguje rovněž jako ampérmetr.
Užitečné funkce autonabíječky
Při výběru autonabíječky také zvažte, zda využijete některé z následujících funkcí.
Pulsní nabíjení zvyšuje kapacitu a prodlužuje životnost autobaterie.
Udržovací režim zabrání přebíjení baterie po dokončení nabíjení. Speciální udržovací autonabíječky automaticky nabíjejí a vybíjejí baterii, čímž jí zachovávají v optimální kondici a prodlužují její životnost.
Záchrana baterie slouží k oživení zcela vybité baterie vysokými proudovými pulsy. Používá se v případech, kdy u baterie pokleslo napětí pod úroveň, při které dokážou autonabíječky běžně zahájit dobíjení.
Solární nabíjení umožní solární nabíječka autobaterie. Dokáže dobíjet akumulátor energií vytvořenou solárními články, které vstřebávají sluneční záření.
Funkce míchání elektrolytu brání nerovnoměrnému rozložení a usazování elektrolytu v baterii.
Funkce aktivace baterie zajistí hladké uvedení déle skladované baterie do chodu.
Ochrana proti přepólování je důležitým prvkem, který zabrání snadnému zničení baterie.
Test autobaterie zkontroluje, zda je hodnota jejího napětí při nastartování správná.
Při nabíjení je nutné dodržovat zavedený postup, který bude bezpečný jak pro autobaterii, tak pro vás samotné. Důležitou roli zde bude hrát například napětí a doba nabíjení autobaterie.
Jak nabíjet autobaterii?
Baterii vždy dobíjejte co nejdříve po jejím vybití.
Nejprve propojte kladný pól autobaterie (+) s kladnou koncovkou nabíječky.
Dále propojte záporný pól autobaterie (-) se zápornou koncovkou nabíječky.
Teprve po úplném propojení můžete zapnout autonabíječku.
Po dokončení nabíjení je nutné nejprve vypnout autonabíječku.
Autonabíječku odpojujte od baterie v opačném sledu, než jste ji zapojovali.
Po celou dobu nabíjení zajistěte dostatečné větrání prostoru.
Doba nabíjení autobaterie
Doba nabíjení autobaterie bývá u každé autonabíječky jiná. Zpravidla se pohybuje v rozmezí 1 až 2 hodin. Vždy raději používejte nabíječky s automatickým vypínáním, mine vás tak složitý výpočet doby nabíjení autobaterie.
Napětí nabíjení autobaterie
Autobaterii vždy nabíjejte pouze nabíječkami se stejnou hodnotou dobíjecího napětí. Rozdílná napětí by mohla vyvolat zkrat a poškodit baterii, či dokonce ohrozit vaše zdraví.
Nabíjení autobaterie v autě
Nabíjení autobaterie bez odpojení výrobci automobilů zpravidla povolují, ovšem pouze s omezeným proudem. Neodpojenou baterii nikdy nenabíjejte impulzní nabíječkou, obzvláště ne u aut s pokročilou elektronikou.
Nabíjení autobaterie doma
Pokud autobaterii nabíjíte doma nebo v jakémkoli uzavřeném prostoru, je nutné vždy zajistit jeho dostatečné větrání. Při nabíjení se mohou uvolňovat toxické látky, které ve velkém množství způsobují otravu nadýcháním.
Nabíjení autobaterie přes kabely
Autobaterii lze dobít také pomocí startovacích kabelů propojením s nabitou baterií jiného vozidla. Tento způsob však vyžaduje větší zručnost a opatrnost. Nabíjení přes kabely navíc nemusí být úspěšné.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.