Druhy – svářečka může mít různá provedení
Svářečka od svářečky se neliší jen materiálem svařovací elektrody, ale také samotným zdrojem.
Trafosvářečky
Trafosvářečky fungují na střídavý proud a stačí jim běžná domácí zásuvka s 230 V a minimálně 16 A. Jsou typické svou vyšší hmotností (15-30 kg) a jednoduchostí, jelikož uvnitř není téměř žádná elektronika.
Invertorová svářečka
Invertorová svářečka je mnohem lehčí než trafosvářečky. Jsou pokročilejší a obsahují větší množství elektroniky a dalších funkcí, které vám usnadní a zpříjemní práci.
Polyfúzní svářečka
Polyfúzní svářečka je speciálním typem, který je určený na plastové trubky. Díky tomu by neměly chybět ve výbavě instalatérů nebo údržbářů. Jedná se také o ideální přístroj pro práci ve stísněných prostorách.

Trafosvářečka

Invertorová svářečka

Polyfúzní svářečka na plast
i
Ochrana je na prvním místě
Při práci v okolí svářečky byste neměli zapomínat, že bezpečnost a ochrana je na prvním místě. Tím hlavním pro bezpečné svařování jsou svářecí kukly.
Jak vybrat svářečku
Svářečky byste si měli vybírat hlavně podle svářecího proudu, výkonu a hmotnosti.
Maximální svářecí proud
Maximální svářecí proud je proud, jaký vám stačí na konkrétní svařování. Většinu tenčích materiálů svaříte s využitím 100 A. Nicméně je lepší mít menší rezervu. Proto pokud narazíte na svářečku s hodnotou maximálního svářecího proudu 160 A, máte jistotu, že vám bude stačit.
Příkon CO2 svářečky
Pro běžné domácí použití vám budou bohatě stačit CO2 svářečka s příkonem do 5000 W. Pro náročné a profesionály se pak více hodí svářečka s příkonem 7500 W a více.
Využitelnost výkonu, jaký svářečka zvládne
Využitelnost výkonu neboli zatěžovatel je jedním z nejdůležitějších parametrů u každé svářečky. Říká vám totiž, jak dlouho ji můžete používat. Odvozuje od 10minutových svařovacích intervalů, například 40 % při 160 A znamená, že proudem 160 A můžete svařovat 4 minuty a 6 minut musí stroj odpočívat a chladit se.
Bude lepší svářečka CO2, nebo jiná? Technologie svařování
Při výběru svářečky byste také měli zvážit, jakou technologií plánujete svařovat.
- MMA je svařování elektrickým obloukem za použití obalovaných elektrod a je ideální pro svařování oceli.
- MIG/MAG je svařování v ochranné atmosféře, kterou tvoří inertní nebo aktivní plyn. Je vhodná pro svařování tenkých plechů a opravy karoserií, protože svar je malý a estetický.
- MMA/TIG je metoda, při které se používá netavitelná wolframová elektroda. Je ideální pro čisté svaření všech druhů uhlíkové oceli s obsahem slitin, ocelí s obsahem mědi, niklu nebo titanu a jejich slitin.
Užitečné funkce, které vám může svářečka CO2, MMA i TIG nabídnout
Svářečka CO2 může mít řadu speciálních funkcí, které vám usnadní práci.
- Arc Force dokáže regulovat proud podle vzdálenosti od svařovaného materiálu.
- Anti Stick brání přilepení elektrody ke svařovanému materiálu.
- Hot Start při startu sám nastaví parametry tak, aby usnadnil zapálení oblouku.
- Mikrospínač v rukojeti je bezpečnostní prvek. Po odložení svářečky přejde zdroj do stavu čekání nebo se vypne, čímž zamezí nechtěnému zapálení oblouku.
- Integrovaný ventilátor je součástí ochrany proti přehřátí. Aktivně se podílí na snižování teploty a vy nemusíte čekat zbytečně dlouho, než svářečka zchladne.
i
Nejlepší svářečka CO2
Chcete si pro svařování pořídit to nejlepší? Naše testy a recenze vám s výběrem poradí.
Levné svářečky ušetří vaši peněženku
Rádi byste za nářadí utratili co nejméně a ušetřili nějaké peníze? Prohlédněte si levné svářečky, které najdete za snížené ceny v našich akcích a výprodejích.