Máte plnou domácnost věcí na baterky, ale už vás nebaví kupovat neustále další a další? Pak vás jistě zaujme nabíječka baterií, která prostřednictvím elektrické energie dobíjí vybité baterie, a to nejen tužkové, ale například i monočlánky či 9 V baterie. Přečtěte si, jaké typy jsou k dostání.
Pokud i vás už omrzelo neustálé dokupování tužkových baterií, je pro vás nejvhodnějším řešením nabíječka baterií. Jedná se o přístroj, který prostřednictvím elektrické energie dobíjí vybité články. Nejčastěji jsou klasické nabíječky uzpůsobeny pro baterie typu Li-On, NiMH, NiZn nebo NiCd v různých druzích/velikostech.
i
Jak funguje nabíječka baterií?
Nabíječka baterií prochází čtyřmi fázemi, a to předformátováním (nabíjení malým proudem a oživení článků), rychlým nabíjením (plynulé nabíjení do téměř plné kapacity), závěrečným nabíjením (nižší proud) a udržovací nabíjení (nemají všechny nabíječky).
Jaké konkrétní typy zvládne nabíječka tužkových baterií nabít?
Nabíječka tužkových baterií je určena pro několik různých typů.
Nabíječka baterií AA patří mezi standard. Tužkové baterie najdete téměř ve všem, a tak ji jistě využijete.
Nabíječka baterií AAA (mikrotužkové baterie) najde uplatnění v každé domácnosti s ovladačem či myší.
Nabíječka baterií 9 V nesmí chybět v rodinách s dětmi, neboť na tuto baterii funguje velké množství hraček.
Nabíječka baterií C a D (monočlánky) je vhodná v případě, že dobíjíte typicky hodiny či velké svítilny.
Je libo inteligentní nabíječka baterií, model s časovačem, nebo klasika?
Kromě typu baterií je třeba myslet na to, co se stane po tom, když je nabíjení dokončeno. V tomto ohledu se rozlišuje inteligentní nabíječka baterií, model s časovačem a klasické provedení. Jaké jsou rozdíly?
Klasické nabíječky baterií nemají žádnou ochrannou funkci, která by zabránila přebíjení článků, a tak je po úplném nabití nutné nabíječky odpojit z elektrické sítě, nebo odebrat baterie.
Nabíječky baterií s časovačem fungují tak, že na nich nastavíte pevný čas, kdy mají ukončit hlavní nabíjení. Jakmile tento čas nastane, jsou dále baterie nabíjeny minimálním proudem, aby se nepřebíjely.
Inteligentní nabíječky baterií dokážou nabíjet různé kapacity baterií. Jakmile se dobijí, dojde automaticky k ukončení nabíjení a přepnutí do udržovacího režimu, aby nedocházelo k přebíjení.
Kolik baterií nabíječky zvládnou dobít?
Nabíječky baterií jsou k dostání pro různý počet baterií. Nejčastější varianta obsahuje 4 sloty, výjimečné však nejsou ani 2, 6 nebo 8. Multifunkční nabíjecí centra pak obsahují vždy několik přihrádek pro daný typ baterie. Dohromady jich pak může být i přes 10, kvůli čemuž se však můžete rozloučit se skladností.
Ne každá nabíječka baterií dokáže nabít pouze jeden kus, a tak si tuto informaci ověřte před koupí. Většinou se jedná o levnější modely, které vyžadují nabíjení alespoň v páru.
Jak dlouho trvá, než nabíječka tužkových baterií dobije všechny články?
Nabíječka tužkových baterií dokáže dobít veškeré články v rozmezí přibližně od 3 do 16 hodin s tím, že závisí na konkrétním modelu, ceně, technologické úrovni a kapacitě baterií – tuto informaci obsahuje návod. Nejrychleji zvládnou dobít baterie inteligentní nabíječky, u kterých se čas nabití pohybuje do cca 5 hodin.
Jaké další vlastnosti a funkce má nejlepší nabíječka baterií?
Nejlepší nabíječka baterií má i další vlastnosti a funkce, které ji povznesou ještě o úroveň výše.
Ochrana proti zkratu,
detekce vadných baterií,
indikace nabíjení,
LCD displej,
rychlé nabíjení.
i
Zajímají vás názory zákazníků? Přečtěte si, jaké má nabíječka baterií recenze.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.