Obnovit stránku

Jak pečovat o vlasy

 

Aby byly vlasy zdravé a krásné, je potřeba se o ně náležitě starat. Jakých chyb se v péči o vlasy nejčastěji dopouštíme a co dělat, aby byly naší ozdobou? 

Zdravé vlasy
Zásady správné péče o vlasy
 • Česejte vlasy šetrně a nejlépe, když jsou suché.
 • Nestahujte příliš často vlasy do gumiček.
 • Pravidelně obměňujte kartáč na vlasy.
 • Nemyjte vlasy každý den. 
 • Nechávejte vlasy schnout přirozeně.  
 • Vyživujte vlasy pomocí výživových masek na vlasy.
 • Dopřejte si masáž hlavy a vlasové pokožky. Stimulujete tak prokrvení a růst vlasů.
 • Pravidelně vlasy zastřihujte (ideálně každé 2 měsíce). Vlasy budou silnější a účes bohatší.

Otázky k péči o vlasy

Proč není dobré si mýt vlasy každý den?

Pokud vás trápí mastné vlasy, máte tendenci si je každý den mýt. Ovšem namísto toho, aby se vlasy méně mastily, je efekt přesně opačný.  Každodenní mytí totiž vede k nadprodukci kožního mazu, a tedy k rychle se mastícím vlasům. Proto tedy zkuste rozestupy mezi mytím vlasů co nejvíce zvýšit. Ideální je mýt si vlasy 2× týdně.

Příliš časté mytí vlasů může mít také vliv na tvorbu lupů ve vlasech. Přesušená a podrážděná pokožka se brání tvorbou malých nevzhledných šupinek. Správná cesta je snížit dráždění pokožky na minimum a používat vhodný šampon. Samozřejmě tvorba lupů může mít i další příčiny. Pokud vás tedy trápí lupy ve vlasech, určitě si přečtěte náš článek Jak se zbavit lupů.


TIP: Pokud vás zajímají další zásady správného mytí vlasů, přečtěte si náš článek.

Jak si správně česat vlasy?

Při česání vlasů je důležité vlasy nečesat mokré. Mokré vlasy jsou zranitelné a při nešetrném zacházení se snadno polámou. Zároveň je důležité používat správný hřeben. Kvalitní hřeben má oblé na koncích hladké hroty bez nebezpečných výčnělků. Ty by mohly pokožku hlavy podráždit a podpořit tak tvorbu lupů. Ideální jsou antistatické hřebeny, které vlasy zbytečně neelektrizují. Důležité je také udržovat hřeben čistý a pravidelně ho obměňovat. Typ hřebenu proto volte dle situace:

 • Hřeben s řídce osazenými a širokými zuby používejte na rozčesávání vlhkých vlasů a běžnou denní úpravu. 

 • Hřeben s hustě osazenými a tenkými zuby je naopak vhodný na oddělování jednotlivých pramínků a tupírování.

 • Kulaté kartáče, tzv. foukací, jsou pak určeny výhradně pro vlasový styling. Průměr těchto kartáčů vždy přizpůsobte požadovanému účesu. 

Jak upravovat vlasy, aby se nepoškodily?

Aby byly vlasy silnější a zdravější, nedoporučuje se je vystavovat vysokým teplotám. Nicméně pokud chceme dodat vlasům určitý tvar, neobejde se to bez přístrojů, které pro tvorbu účesu využívají vyšších teplot. V takovém případě použijte ochranné přípravky na vlasy, které nejen ochrání vlasy před nepřiznivým vlivem vysoké teploty, ale zároveň budete mít vlasy upravené za kratší dobu. Pro zafixování účesu nepoužívejte příliš velké množství stylingových přípravků. Vlasy jsou pak zatížené a jsou náchylnější k poškození.

 

Zároveň ani příliš časté stahování vlasů do culíku vlasům neprospívá. Každodenní stahování pokožku hlavy zbytečně napíná a dráždí. Vlasy stažené gumičkou se více lámou a vypadávají.  Pokud si ovšem chcete dopřát vlasy stažené do drdolu či vysokého culíku, použijte speciální gumičky, které vlasy netahají a nevytrhávají.


TIP: Pokud vybíráte fén, kulmu či žehličku na vlasy, zkontrolujte maximální teplotu přístroje. Šetrnější úpravu vlasů nabízí přístroje s funkcí ionizace, která dodává vlasům přirozený lesk a výživu.

Jak se vypořádat s vypadáváním vlasů?

S vypadáváním vlasů se dnes potýká řada mužů i žen. Jeho příčinou nejsou pouze genetické dispozice, ale i další faktory. Tento nežádoucí jev může podporovat například stres, hormonální nerovnováha, špatné životní prostředí a příliš časté používání stylingových přípravků i barvení. 

 

Problém s vypadáváním vlasů lze eliminovat především změnou jídelníčku. Ten by měl obsahovat potraviny bohaté na proteiny, vitamíny (především vitamín B), minerály, stopové prvky a aminokyseliny. Vedle správné stravy vyzkoušejte i přípravky proti vypadávání vlasů, které efektivně redukují padání vlasů, zvyšují jejich odolnost vůči poškození, zesilují vlasovou strukturu a dodávají vlasům výrazně hustší vzhled. 

Jaké účinky mají vlasové masky a jak je používat?

Vlasové masky jsou skvělými pomocníky na cestě ke zdravým a krásným vlasům. Pronikají do hloubky vlasů, napravují jejich poškození a zajišťují regeneraci a výživu. Jelikož jsou jejich účinky intenzivní, není třeba je aplikovat častěji než 1× týdně.

 

Stejně jako u jiných přípravků se výběr masky řídí typem vlasů (normální, suché, mastné, oslabené, atd.) Masky také rozlišujeme na oplachové či bezoplachové. V obou případech platí, že by se měly aplikovat na vyždímané a rozčesané vlasy. Oplachovací masky nechejte asi 3-5 min. působit a poté je smyjte nejlépe studenou vodou. U bezoplachových stačí po nanesení už jen promnout vlasy mezi prsty a nechat je přirozeně proschnout. 

Jaké potraviny přispívají ke zdraví vlasů?

Kvalitu a zdraví vlasů z velké části podporuje i vyvážená strava. Potraviny s vysokým obsahem proteinů (bílkovin) posilují vlasový keratin, což se projeví nejen zdravým a leským vzhledem vlasů, ale rovněž i jejich rychlejším růstem. Mezi potraviny bohaté na proteiny patří například vajíčka, rybí maso nebo luštěniny. Přirozený lesklý pigment vlasy získají také při pravidelné konzumaci karotenů, nezapomeňte si proto nakoupit dostatek mrkve!

Jak vlasy chránit před sluncem?

Stejně jako vaše pokožka, i vlasy potřebují ochranu před nebezpečným slunečním zářením. V první řadě nezapomínejte na pokrývku hlavy, nejdůležitější je však zvolit kvalitní kosmetiku určenou speciálně pro ochranu vlasů před sluncem. Hydratační šampony, které pomůžou odstranit z vlasů sůl, chlór a opalovací přípravky, se budou skvěle hodit jak na dovolené u moře, tak i na koupališti v ČR. Předtím, než vyrazíte na sluníčko, aplikujte sprej se sluneční ochranou, který vytváří na vlasech ochranný film, díky nemůž vlasy neztratí lesk a zdravý vzhled ani v tom nejtropičtějším počasí. 

Masky na vlasy

 • Pro zdravý a krásný vzhled vlasů

Kartáče a hřebeny

 • Pro šetrnou úpravu vlasů

WEB18