Obnovit stránku

Jak pečovat o vlasy

Zdravé a krásné vlasy jsou snem každé ženy a ani muži nezůstávají v péči o ně pozadu. Jak však docílit zdravých vlasů s bohatým objemem a výrazným leskem? Doporučíme vám, jak správně přistupovat k péči o vlasy i vlasovou pokožku a jaké přípravky používat, aby vlasy dostaly potřebnou výživu a nedocházelo k jejich lámání, vysušování či třepení. Také nezapomene upozornit na nejčastější chyby, kterých se v péči o vlasy dopouštíme a poradíme, jak se jich vyvarovat.

Jak pečovat o vlasy
Zásady správné péče o vlasy
 • Používejte kvalitní vlasovou kosmetiku.
 • Pravidelně obměňujte kartáč na vlasy.
 • Česejte vlasy šetrně a nejlépe, když jsou suché.
 • Pokud možno, nechávejte vlasy přirozeně proschnout. 
 • Oslabené konečky ošetřete výživnou vlasovou maskou. 
 • Dopřejte si masáž hlavy a vlasové pokožky, stimulujete tak prokrvení a růst vlasů.

Otázky k péči o vlasy

Jaké jsou nejčastější chyby v péči o vlasy?

Aby vlasy byly zdravé a krásné, je potřeba vědět, čemu se vyvarovat. Jaké chyby děláte vy?

1. Používáte nevhodný hřeben

Správné česání a kartáčování dodává vlasům pružnost a lesk. Pokud však zvolíte nevhodný hřeben/kartáč, můžete své vlasy dokonce poškodit. Kvalitní hřeben má oblé hroty, které jsou na koncích hladké, bez nebezpečných výčnělků, jež by mohly pokožku hlavy podráždit a podpořit tak tvorbu lupů. Ideální jsou antistatické hřebeny, které vlasy zbytečně neelektrizují. Typ hřebenu volte dle situace – ten s řídce osazenými a širokými zuby používejte na rozčesávání mokrých/vlhkých vlasů a běžnou denní úpravu, kdežto ten s hustě osazenými a tenkými zuby na oddělování jednotlivých pramínků a tupírování. Kulaté kartáče, tzv. foukací, jsou pak určeny výhradně pro vlasový styling. Průměr těchto kartáčů vždy přizpůsobte požadovanému účesu.  

2. Příliš často vlasy stahujete do gumičky

Pokud vlasy stahujete gumičkou do culíku či drdolu každý den, lámou se a více vypadávají. Navíc každodenní stahování pokožku hlavy zbytečně napíná a dráždí, proto se snažte to s nošením pevných účesů příliš nepřehánět. Rozhodně nestahujte vlasy do gumičky na noc!

3. Přeháníte to s množstvím stylingových přípravků

Všeho moc škodí a v péči o vlasy to platí dvojnásob. K úpravě vlasů proto používejte jen ty stylingové přípravky doporučené pro konkrétní požadovaný typ účesu. Pokud to přeženete, účes ztratí na objemu a lehkosti a vlasy se mnohem rychleji umastí. Nehledě na to, že je tím vystavujete velké zátěži, a přispíváte tak k jejich lámání a nezdravému vzhledu. 

4. Často používáte fén, kulmu a/nebo žehličku na vlasy

Vysoké teploty, které využívají fény, kulmy a žehličky, vlasům rozhodně neprospívají. Když se jejich účinky zkombinují ještě s vlhkými vlasy, jež jsou po umytí otevřené a velice náchylné, pohroma je na světě. Vlasy jsou oslabené a mají sklony k lámání. Než se tedy pustíte do úpravy vlasů, nechejte je dostatečně dlouho přirozeně schnout. Jestliže tepelné úpravy provádíte každý den, je na místě opatřit si ochranný sprej. Nejen, že vlasy chrání před poškozením vlivem vysokých teplot, ale rovněž zkrátí dobu potřebnou k úpravě vlasů a zároveň prodlouží životnost stylingu. 

5. Pravidelně nezastřihujete konečky

Dlouho nezkrácené vlasy obvykle trpí roztřepenými konečky a tím, že nemají ten správný „šmrnc“ a svěžest. Zastřižení konečků vlasy posiluje a účes pak vypadá mnohem bohatší a zdravější, proto pravidelnou návštěvu kadeřnictví rozhodně nezanedbávejte.

Jak bojovat proti lupům?

Lupy vznikají v důsledku nadměrného uvolňování zrohovatělých buněk, které je často spojeno s nepříjemným svěděním pokožky hlavy a zvýšenou produkcí kožního mazu. Pokud lupy trápí i vás, měli byste pravidelně používat prostředky proti lupům. Trpělivost a pečlivost v jejich používání je přitom klíčová! Nečekejte proto výsledky po první aplikaci, ale při soustavné péči se jich rozhodně dočkáte.

Abyste předešli vzniku lupů, vlasy si myjte i vysušujte šetrně, bez použití fénu či žehličky i nadměrné aplikace stylingových přípravků. Ke zdraví pokožky výrazně přispívá rovněž zdravý životní styl a vyvážená strava, včetně dodržování pitného režimu. 

Jak se vypořádat s vypadáváním vlasů?

S vypadáváním vlasů se dnes potýká řada mužů i žen. Jeho příčinou nejsou pouze genetické dispozice, ale i další faktory. Tento nežádoucí jev může podporovat například stres, hormonální nerovnováha, špatné životní prostředí a příliš časté používání stylingových přípravků i barvení. 

Problém s vypadáváním vlasů lze eliminovat především změnou jídelníčku. Ten by měl obsahovat potraviny bohaté na proteiny, vitamíny (především vitamín B), minerály, stopové prvky a aminokyseliny. Vedle správné stravy vyzkoušejte i přípravky proti vypadávání vlasů, které efektivně redukují padání vlasů, zvyšují jejich odolnost vůči poškození, zesilují vlasovou strukturu a dodávají vlasům výrazně hustší vzhled.

Jaké účinky mají vlasové masky a jak je používat?

Vlasové masky jsou skvělými pomocníky na cestě ke zdravým a krásným vlasům. Pronikají do hloubky vlasů, napravují jejich poškození a zajišťují regeneraci a výživu. Jelikož jsou jejich účinky intenzivní, není třeba je aplikovat častěji než 1× týdně.

Stejně jako u jiných přípravků se výběr masky řídí typem vlasů, jestli jsou normální, suché, mastné, oslabené, atd. Masky také rozlišujeme podle toho, zda jsou oplachové či bezoplachové. V obou případech platí, že by se měly aplikovat na vyždímané a rozčesané vlasy. Oplachovací masky nechejte asi 3-5 minut působit a poté je smyjte nejlépe studenou vodou. U bezoplachových stačí po nanesení už jen promnout vlasy mezi prsty a nechat je přirozeně proschnout. 

Jaké potraviny přispívají ke zdraví vlasů?

Kvalitu a zdraví vlasů z velké části podporuje i vyvážená strava. Potraviny s vysokým obsahem proteinů (bílkovin) posilují vlasový keratin, což se projeví nejen zdravým a lesklým vzhledem vlasů, ale rovněž i jejich rychlejším růstem. Mezi potraviny bohaté na proteiny patří například vajíčka, rybí maso nebo luštěniny. Přirozený lesklý pigment vlasy získají také při pravidelné konzumaci karotenů, nezapomeňte si proto nakoupit dostatek mrkve!

Jak vlasy chránit před sluncem?

Stejně jako vaše pokožka, i vlasy potřebují ochranu před nebezpečným slunečním zářením. V první řadě nezapomínejte na pokrývku hlavy, nejdůležitější je však zvolit kvalitní kosmetiku určenou speciálně pro ochranu vlasů před sluncem. Hydratační šampony, které pomůžou odstranit z vlasů sůl, chlór a opalovací přípravky, se budou skvěle hodit jak na dovolené u moře, tak i na koupališti v ČR. Předtím, než vyrazíte na sluníčko, aplikujte sprej se sluneční ochranou, který vytváří na vlasech ochranný film, díky němuž vlasy neztratí lesk a zdravý vzhled ani v tom nejtropičtějším počasí. 

Šampony

Šampony

 • Šampony podle typu vlasů
 • Suché šampony
 • Šampony bez chemie
 • Pánské a dětské šampony

Kvalitní šampon by měl vašim vlasům kromě základního umytí poskytnout také výživu a hydrataci, a podpořit tak jejich zdraví a krásu. Vybírejte proto vždy šampony podle konkrétního typu vlasů a vlasové pokožky. 

Kondicionéry a balzámy

Kondicionéry a balzámy

 • Regenerace a výživa vlasů
 • Hloubková hydratace vlasů
 • Snadné a šetrné rozčesávání
 • Kondicionéry bez chemie

Aplikace kondicionéru poskytuje vlasům potřebnou výživu, hydrataci a regeneraci, usnadňuje jejich rozčesávání a dodává vlasům jemnost, hebkost a lesk. Ideální je používat kondicionér po každém umytí vlasů šamponem a podpořit tak kvalitní péči o vlasy i vlasovou pokožku.

Výživa vlasů

Výživa vlasů

 • Masky na vlasy
 • Vlasové kúry a séra
 • Oleje na vlasy
 • Keratinová vlasová péče

Občas je vhodné doplnit klasické používání šamponu a kondicionéru také o pořádnou dávku vlasové výživy pro podporu jejich vitality a celkové kvality. Speciální přípravky, jako jsou vlasové masky, olejíčky, kúry či séra, vybírejte podle typu vlasů a efektu, kterého chcete dosáhnout.

Stylingové přípravky

Stylingové přípravky

 • Laky a tužidla na vlasy
 • Gely pro vlasový styling
 • Pomády a vosky pro hladký účes
 • Vlasové pudry

Díky vlasovému stylingu dostane účes výsledný efekt a požadovaný vzhled. Ať již toužíte po větším objemu, výraznějším lesku, mokrém vzhledu vlasů nebo potřebujete váš účes zafixovat, aby vydržel co nejdéle, bez kvalitního stylingového přípravku se zkrátka neobejdete.

Barvy na vlasy

Barvy na vlasy

 • Permanentní barvy na vlasy
 • Smývatelné přelivy
 • Barvy na vlasy na přírodní bázi
 • Speciální efekty na vlasy

Vhodně vybraná barva na vlasy dokáže s vaší vizáží divy. Můžete díky ní omládnout o několik let, celkově svůj vzhled oživit, případně získat zcela novou image. Vaše vlasy dosáhnou jednotného tónu i výrazného lesku a celkově budou působit zdravěji a vitálněji.

Hřebeny a kartáče

Hřebeny a kartáče

 • Rozčesávání a úprava vlasů
 • Kartáče a hřebeny pro tvarování vlasů
 • Kartáče pro masáž vlasové pokožky
 • Elektrické kartáče

Kartáče a hřebeny slouží jak ke každodennímu rozčesávání vlasů, tak ke tvarování účesu do finální podoby. Liší se materiálem, tvarem, velikostí, typem štětin i jejich tvrdostí, a tak si každý může najít svého favorita podle požadovaného druhu účesu.

Úprava vlasů

Úprava vlasů

 • Fény a žehličky
 • Kulmy a kulmofény
 • Strojky na vlasy
 • Profesionální péče o vlasy

Díky spotřebičům pro fénování a úpravu vlasů vykouzlíte ze zplihlých vlasů objemné vlny, nepoddajné kudrliny naopak vyžehlíte do hladkého lesklého účesu. Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte různé druhy účesů pomocí kulmy, žehličky, krepovačky nebo elektrických natáček.

Ochrana vlasů

Ochrana vlasů

 • Ochrana vlasů před sluncem
 • Ochrana vlasů při fénování a žehlení
 • Přípravky pro lesk a hydrataci vlasů
 • Přípravky zamezující lámavosti vlasů a třepení vlasových konečků

Jestliže provádíte tepelnou úpravu vlasů fénováním či žehlením, neměli byste opomenout chránit své vlasy vhodnými přípravky. Vyhnete se tak jejich přesoušení, lámavosti, roztřepeným konečkům i celkově nezdravému vzhledu. Stejně zatěžující pro vlasy může být i delší pobyt na intenzivním slunci, proto byste neměli zapomínat na jejich ochranu také v průběhu letní dovolené.

Vlasové doplňky

Vlasové doplňky

 • Gumičky do vlasů
 • Čelenky a vlasové ozdoby
 • Spony do vlasů
 • Kadeřnické nůžky

Vlasové doplňky jako gumičky, čelenky či sponky dokáží zkrotit nepoddajné prameny nebo vám dopomohou k tvorbě tradičních i originálních účesů. Ať už zaplétáte copy nebo stáčíte vlasy do různých drdolů či ohonů, vlasové doplňky se vyplatí mít vždy při ruce.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19