Obnovit stránku

Jak zjistit velikost prstenu? Objevte osvědčené (i tajné) způsoby měření

Aktualizováno

Jak vybrat prsten, aby nepadal a šel bez problému navléknout i sundat? Poradíme vám, jak zjistit velikost prstenu, na co si dát pozor a jak provést měření velikosti prstenu nenápadně, když chcete někoho překvapit. Díky tomu vyberete jak vhodný zásnubní prsten pro svou milovanou polovičku, tak krásný prstýnek sami pro sebe. Tak jdeme na to.

Dudlík

OBSAH ČLÁNKU: Jak zjistit velikost prstenu

  1. Ještě před měřením velikosti prstenu: na co si dát pozor
  2. Klasické postupy při zjišťování velikosti prstenu
  3. Tajné metody pro zjištění velikosti prstenu
  4. Tabulka českých velikostí prstenu podle jejich průměru
  5. Mezinárodní tabulka velikostí podle států
  6. Další užitečné informace a zajímavosti ze světa prstenů

Ještě před měřením velikosti prstenu: na co si dát pozor

Některé šperky, jako náušnice, náramek či řetízek můžete koupit pouze podle vkusu obdarovaného bez předešlých měření a tajných fint. U prstenu je to složitější. I když budete vědět, jak určit velikost prstenu, nemusí to být zárukou, že naměříte správné číslo. Důležitou roli hrají tři faktory, na které byste neměli zapomenout. Co si pohlídat při měření velikosti prstenu?

Velikost prstenu měřím na správné ruce

Většina z nás nemá dokonale symetrické ruce a obvykle má navrch naše dominantní ruka. Ta, se kterou píšeme, otevíráme sklenice a děláme většinu věcí. Právě ona bývá silnější a tím i mohutnější a větší. Může být tedy velký rozdíl, zda budete měřit pravý prsteníček nebo levý!

Velikost prstenu měřte vždy přesně na tom prstu, kde bude prstýnek umístěn.

Velikost prstenu měřím ve vhodnou dobu

Před zjišťováním velikosti prstenu byste si měli položit nejen otázku, jak změřit velikost prstenu, ale také kdy měřit velikost prstenu. Spolu s ročním obdobím a činnostmi během dne se mění i tloušťka prstů. Ve velké zimě, při nervozitě nebo ze strachu se „smrskávají“ a naopak ráno, v horku či po fyzické námaze nabývají na objemu a natékají. Toho je potřeba se vyvarovat, aby šel prstýnek dobře nasadit nebo naopak nepadal z ruky.

Velikost prstenu měřte během dne, v klidovém stavu a při normální tělesné teplotě.

Velikost prstenu měřím s ohledem na tloušťku kroužku

Není prsten jako prsten. I když zvládnete skvěle podchytit předešlé dva body, může nastat ještě jeden zádrhel. Při určování velikosti totiž může hrát roli i tloušťka prstenu. Prsteny, které mají široký kroužek, bývají obvykle těsnější než tenké prsteny. Naměřená velikost obecně odpovídá spíše tenčímu prstenu. Pokud tedy máte v plánu koupit masivnější prsten, připočtěte k tomu ještě rezervu přibližně 2-3 mm.

Velikost prstenu měřte podle podobného typu prstýnku, jenž chcete pořizovat.

Klasické postupy při zjišťování velikosti prstenu

Tyto postupy lze uplatnit v případě, že výběr prstenu není tajemstvím. To znamená tehdy, když chcete novým prstenem udělat radost sami sobě nebo máte v plánu krásný šperk vybírat spolu s obdarovaným člověkem.

Zásnubní prsten a snubní prsteny
Díky správné velikosti se vám budou prsteny dobře nosit.

Osobní návštěva klenotníka

Nejpřesnější způsob měření velikosti prstenu. Právě zde, ve zlatnictví na to mají potřebné nástroje – klenotnické kroužky, pomocí nichž zjistí velikost vašeho prstenu opravdu přesně. Podle toho, jak se vám prstýnek nasazuje a sundává, vám navíc zkušeným okem poradí, která velikost je právě pro vás nejlepší.

V lepších klenotnictvích si můžete vyzkoušet kroužky s různou tloušťkou (obvykle 3, 4, 5 a 6 mm) a vybrané zkušební kroužky mají dokonce k dispozici s rozdílem půl čísla.

Měřicí kroužky lze koupit také pro domácí použití a lze narazit i na zlatnictví, u kterých si nejprve kroužky zakoupíte a pokud si pořídíte prsten z jejich nabídky, cenu měřicích kroužků vám následně odečtou od objednávky.

i Některé prsty nemusí odpovídat tabulkám a nejlépe jim sedne prsten o velikosti nikoliv 51, ale 51,5. V každém případě prstýnek nesmí prst nepříjemně tlačit či škrtit, ale ani by neměl z prstu padat.

Porovnání velikosti s jiným prstenem

Pokud už na daném prstu nějaký prstýnek nosíte, je toto nejjednodušší způsob, jak zjistit velikost nového prstenu. Prostě vezměte tento prstýnek ze své šperkovnice a změřte jeho průměr (vnitřní rozměr) v milimetrech. Nezapomeňte ale, že by měl mít podobnou tloušťku jako nový prstýnek, na který máte zálusk.

Použití plastového měřicího proužku

Výborný způsob domácího měření velikosti prstenu, jestliže chcete nový prsten na prst, na kterém jste šperk ještě nikdy předtím nenosili. Správnou velikost takto zjistíte velmi rychle a přesně.

Jak se měří velikost prstenu pomocí plastového měřicího proužku? Stačí, když jeden konec provléknete skrze otvor pod mini lupou na druhém konci proužku, vytvořený kroužek navléknete na příslušný prst a utáhnete. Na stupnici velikosti pod lupou uvidíte velikost prstýnku (rozměr v mm), který byste si měli pořídit.

Nezapomeňte však na to, že vás nastavitelný plastový kroužek nesmí moc stahovat a měl by jít přiměřeně lehce sundat i navléknout přes kloub.

Jednoduché měření pomocí provázku nebo stužky

Potřebujete zjistit velikost prstenu, i když po ruce nemáte plastový měřicí proužek? Nabízí se ještě jedna „domácká“ možnost. Snadný způsob, jak určit velikost prstenu, představuje použití obyčejného provázku nebo stužky. Čtyři jednoduché kroky a máte změřeno:

  1. Připravte si provázek nebo stužku (spíše tenkou) o délce přibližně 20 cm, ať je měření co nejpohodlnější.
  2. Provlékněte provázek/stužku pod prstem, jehož obvod chcete změřit, a obtočte jej kolem prstu.
  3. Lehce utáhněte a ve středu, kde se strany provázku/stužky spojují, vyznačte fixem (nejlépe černým, ať je to dobře vidět) na obou částech provázku bod spojení.
  4. Provázek/stužku natáhněte a rovnoměrně přiložte k pravítku. Tato úsečka v milimetrech udává velikost vašeho prstýnku.

Ovšem pozor, tato metoda je sice praktická a rychlá, ale nemusí být 100% přesná.

Tajné metody pro zjištění velikosti prstenu

Potřebujete zjistit velikost prstu vaší drahé polovičky, abyste jí mohli pořídit zásnubní prsten a ona o tom neměla ani tušení? Tajné měření velikosti prstenu je poněkud složitější, ale jde to. Jak se měří velikost prstenu, aby tajemství zůstalo zachováno?

Zásnubní prsten
Tajná mise při zjišťování velikosti prstenu se vyplatí. Radost je pak o to větší.

Nenápadné půjčení prstenu ze šperkovnice

Porovnání velikosti prstenu probíhá stejně jako v jednom z předchozích bodů, ale s tím rozdílem, že se o tom vaše milovaná osoba nedozví.

Prsten se snažte „ukrást“ jen na dobu nezbytně nutnou, protože jinak byste ji mohli vystrašit. Mohla by si totiž myslet, že prstýnek ztratila. Tomu se vyhnete, když měření provedete v noci, když vaše polovička spí. Pokud si na noc prstýnky nesundává, zkuste ji k tomu přimět pod nějakou záminkou.

V případě, že chcete prsten nechat změřit ve zlatnictví, nechejte jej „zmizet“ maximálně na jeden den, než váš miláček začne v rámci hledání celý byt obracet vzhůru nohama.

Jak zjistit velikost půjčeného prstenu?

Rychlé obkreslení půjčeného prstenu

  1. Vezměte prsten, čistý bílý papír a ostrou obyčejnou tužku.
  2. Prsten obkreslete z vnitřní i vnější strany. Raději vícekrát, abyste měli jistotu, že vám neujela ruka.
  3. Své nákresy zaneste do zlatnictví, kde vám řeknou, o jakou velikost se jedná.

Měření půjčeného prstenu na svém prstu

  1. Prsten si navlékněte na některý ze svých prstů.
  2. Označte místo, kam až jste jej pohodlně navlékli.
  3. Vydejte se do klenotnictví a změřte obvod prstu u označeného místa pomocí klenotnických kroužků.

Měřicí kroužky

Přikládejte prsten k jednotlivým nakresleným kroužkům, až najdete ten správný. Poznáte to tak, že mezi vnitřním okrajem prstenu a černou linkou neuvidíte žádné prázdné místo. Černá linka ale musí být stále vidět!

Měřicí trn

Prstýnek nasadíte na trn a ta hodnota, na které se zastaví, je vaše. Můžete si vyrobit také svou papírovou variantu, ale zde není jisté, že vám dá opravdu přesnou hodnotu.

Měřicí trn
Měřicí trn určí velikost prstenu velmi spolehlivě.

Měření pomocí posuvného měřítka

I posuvné měřidlo, které najdete v pracovní brašně, vám může pomoci v této prekérní situaci. Změřte s jeho pomocí vnitřní průměr prstenu a to pak převeďte na vnitřní průměr prstenu. A je hotovo.

Měření posuvným měřítkem
Jedna z variant, která vám také prozradí průměr prstenu, který potřebujete.

Zaúkolovaní kamarádů a známých při zjišťování velikosti prstenu

Nikdo neříká, že na hledání správné velikosti prstenu musíte být sami. Požádejte o pomoc příbuzné nebo kamarády své milované polovičky. Je dost možné, že už třeba velikost prstenu znají a vy si ušetříte drahocenné nervy. Přece jen je ještě budete potřebovat při samotné žádosti o ruku nebo v rámci realizace narozeninového či jiného překvapení.

Pokud velikost prstu neznají, mohou se diplomaticky zeptat nebo pozvat dotyčnou/dotyčného do zlatnictví a „jen tak z hecu“ si zkoušet vše, co jim přijde pod ruku (nejen prsteny). No a k tomu je potřeba znát velikost prstenu, kterou jim rovnou pomůže zjistit zlatník.

Měření velikosti prstu během spánku

Tato tajná mise je určena všem, kteří na to mají „koule“. Je totiž velké nebezpečí, že vaše překvapení tímto okamžikem utrpí (nebo tím svého partnera pěkně vyděsíte). Pokud se ale nebojíte, vezměte do ruky plastový měřicí kroužek, provázek nebo klenotnické kroužky, o kterých jsme mluvili v předchozí části, a vzhůru do toho!

Zeptejte se. Ideálně ale s větším předstihem

Prostě se jí zeptejte, jakou velikost prstýnku na prsteníčku nosí. Pokud prsten na tomto místě nenosí nebo prstýnky nenosí vůbec, zajděte spolu do klenotnictví a na rovinu zjistěte, jaký styl prstýnků se jí líbí, a požádejte ji, ať si nechá změřit velikost prstu. U toho můžete poznamenat, že je to pro případ, kdybyste se někdy náhodou rozhodli jí koupit prstýnek k narozeninám.

V případě, že tak učiníte hned na začátku vztahu, nebude to tak nápadné. A když se pak vyslovíte za rok nebo za dva, překvapíte ji, protože už na vaše zkoušení dávno zapomene.

Tabulka českých velikostí prstenu podle jejich průměru

Prsteny mají číslování, které značí vnitřní obvod prstenu. V tabulce níže najdete velikosti prstenu jak pro dámskou, tak pro pánskou ruku. Průměr prstenu pro muže bývá obvykle mezi 60 a 70 mm, proto jsme jako hraniční velikost zvolili právě 70 mm.

velikost prstenu
průměr (mm)
velikost prstenu
průměr (mm)
47 15 59 18,8
48 15,3 60 19,1
49 15,6 61 19,4
50 15,9 62 19,7
51 16,2 63 20,1
52 16,6 64 20,4
53 16,9 65 20,7
54 17,2 66 21
55 17,5 67 21,3
56 17,8 68 21,6
57 18.1 69 22
58 18,5 70 22,3

Drobné ruce možná padne některá z těchto velikostí:

velikost prstenu
průměr (mm)
velikost prstenu
průměr (mm)
37 11,8 42 13,4
38 12,1 43 13,7
39 12,4 44 14
40 12,7 45 14,3
41 13,1 46 14,5

Pokud na ruku vašeho partnera naše tabulky nestačí, použijte ke zjištění správné velikosti prstenu některý z výše uvedených způsobů měření a následně navštivte zlatnictví, kde vám podle naměřeného vnitřního průměru v milimetrech sdělí vhodnou velikost prstenu.

Mezinárodní tabulka velikostí prstenů podle států

Číslování není všude stejné. Pokud se rozhodnete prsten kupovat v jiné zemi, převeďte si českou velikost dle daného státu a bez problému si se zahraničním zlatníkem porozumíte. Mrkněte do tabulku převodu velikosti podle země:

Česko
Španělsko
Amerika Německo
Británie
Francie
48
8 4,5 15,25 I 0,5 48
49
9 5 15,75 J 0,5 49
50
10 5,5 16 K 0,25 50
51
11 5,7 16,25 L 51,5
52
12 6 16,5 M 51,75
53
13 6,5 17 N 52,75
54
14 6,7 17,25 N 0,5 54
55
15 7 17,5 O 55,25
56
16 7,5 17,75 P 56,5
57
17 8 18 Q 57,75
58
18 8,5  18,5 Q 0,5 58
59
19 8,7 19 R 0,5 59,25
60
20 9 19,25 S 60,25
61
21 9,5 19,5 S 0,5 60,5
62
22 10 20 T 0,5 61,75
63
23 10,2 20,25 U 0,5 62,75
64
24 10,5 20,5 V 63
65
25 11 20,75 V 0,5 64,25
66
26 11,5 21 W 0,5 66
67
27 12 21,25 X 0,5 67,25
68
28 12,5 21,5 Y 67,5
69
29 12,7 21,75 Z 68,75
70
30 13 22 Z+1 69

Další užitečné informace a zajímavosti ze světa prstenů

Jaká je univerzální velikost prstenu?

Nejčastější velikosti prstenu jsou 52 a 53. Pokud ruka vaší drahé polovičky není ani příliš malá, ani velká, možná se trefíte. Záleží, jaký jste střelec. Variantou je pak ještě prsten, u něhož lze měnit velikost.

Který drahý kov je na prstenech nejoblíbenější?

Nejoblíbenějším kovem je bílé zlato. Prsteny z něj vypadají velmi elegantně a navíc jsou odolné proti poškrábání. Výhodou bílého zlata je také to, že se výborně hodí ke stříbrným šperkům. Bílé zlato a stříbro tak můžete nosit najednou, aniž by se „bily“.

Jaký je rozdíl mezi zirkony a brilianty?

Briliant se říká přírodnímu diamantu, který je vybroušený do kulatého brusu. Zirkon je syntetický kámen, jenž představuje levnější alternativu pravého diamantu. Ze začátku rozdíl mezi nimi téměř nepoznáte. Časem ale zirkon ztrácí lesk a jakoby zešedne a zajde, kdežto briliant je pořád stejně krásný a zářící. A i když si za diamantové šperky připlatíte, jejich věčná krása stojí za tu cenu.

Kdy je možné zvětšení a zmenšení prstenu?

Skoro vždy lze prsten zvětšit nebo zmenšit, a to až o dvě velikosti. Problém ale může nastat v případě, kdy je opatřen rytinou nebo osazen více kameny (prsteny s jedním kamenem se upravují obvykle velmi jednoduše). Pokud si nejste velikostí prstenu jisti, vždy raději zvolte o něco menší velikost – zvětšení prstenu je snazší. Stříbrné prsteny dokonce není možné upravovat vůbec, protože by praskly.

Způsobů, jak změřit velikost prstenu, je několik. Naštěstí. Takže můžete vyzkoušet ten, který je vám nejsympatičtější a kterému důvěřujete nejvíce. Na otázku: „Jak zjistím velikost prstenu?“ už znáte odpověď z předchozího textu a nyní už nezbývá nic jiného, než vám popřát hodně úspěchu při měření a hledání skvěle padnoucího prstenu. Držíme vám palce.

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12