Bezdrátové nabíjení je založeno na principu elektromagnetické indukce, a je v dnešní době velkým trendem. Abyste mohli váš telefon bezdrátově nabíjet, musí podporovat tzv. Qi standard. Potom stačí zakoupit bezdrátovou nabíječku – ta je většinou ve tvaru nabíjecí podložky. Pro telefony bez podpory Qi standardu lze zakoupit speciální modul nebo kryt, který bezdrátové nabíjení umožňuje. Jaké jsou výhody bezdrátového nabíjení, a jaký typ nabíječky vybrat?
Bezdrátové nabíječky fungují na principu elektromagnetické indukce mezi dvěma cívkami. Ve chvíli, kdy je podložka připojena ke zdroji, cívka vytváří magnetické pole. V mobilním telefonu je pak druhou cívkou indukován střídavý elektrický proud, díky kterému se baterie nabíjí.
i
Bezdrátové nabíjení podporují například tyto telefony: Samsung Galaxy S8+, LG G6+, Motorola Moto Z2 Play, iPhone 8, 8 Plus a iPhone X. Podívejte se na všechny telefony s funkcí bezdrátového nabíjení.
Kolik zařízení je možné nabíjet najednou?
Klasické bezdrátové nabíječky zvládnou nabíjet pouze jeden telefon najednou. Výjimkou je však nabíjecí podložka AirPower od značky Apple.
Bezdrátová nabíječka Apple AirPower
Nabíjecí podložka Apple AirPower dokáže nabíjet až tři zařízení najednou. Například iPhone, Apple Watch, a dokonce i novou krabičku pro AirPods. Je kompatibilní jak se všemi Apple zařízeními s podporou Qi standardu, tedy s iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus a Apple Watch 3, tak i s
telefony jiných značek, které podporují Qi standard.
Výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení
Výhody
Telefon stačí jen položit na podložku.
Nemusíte se starat o kabely.
Možnost nabíjení více zařízení najednou.
Nevýhody
Telefon se během nabíjení prakticky nedá používat.
Bezdrátové nabíjení je oproti kabelu pomalejší.
Jak vybrat bezdrátovou nabíječku
Rychlonabíjení – díky této funkci bude váš smartphone plně nabitý za mnohem kratší dobu než s klasickou nabíječkou.
Nabíjecí proud – udává se v ampérech (A). Obecně platí, že čím vyšší proud je, tím rychlejší je nabíjení. Je důležité zkontrolovat, jak velký proud zvládne váš telefon přijímat.
Indikace nabíjení – funkce, která zobrazuje stav baterie pomocí LED světla.
Výbava – součást balení některých bezdrátových nabíječek může být například ochranný kryt na telefon nebo dodatečné porty pro nabíjení mobilních zařízení bez podpory Qi standardu.
Nabíjení více zařízení současně – některé nabíjecí podložky zvládnou nabíjet více zařízení najednou.
Vzhled – bezdrátové nabíječky mohou být buď v podobě podložky, nebo v podobě stojánku. Je jen na vás, pro kterou variantu se rozhodnete.
i
Speciální kategorii bezdrátových nabíječek tvoří Qi power banky. Ty v sobě kombinují klasickou power banku a podložku pro Qi nabíjení. S jejich pomocí můžete bezdrátově nabíjet, i když nemáte po ruce elektrickou zásuvku.
Co dělat, když váš telefon nepodporuje bezdrátové nabíjení?
Pokud telefon nepodporuje Qi standard, znamená to, že nepodporuje bezdrátové nabíjení. Existuje ale několik možností, jak nekompatibilní telefon bezdrátově nabíjet:
Zakoupením speciálního modulu s Qi standardem, který se vloží mezi baterii a kryt telefonu.
Další možností je zakoupení speciálního pouzdra na telefon, který pak stačí přiložit na univerzální nabíjecí podložku.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.