Téměř všechny bezdrátové reproduktory jsou snadno přenosné, některé ale nejsou příliš vhodné pro použití ve venkovním prostředí. Pokud vybíráte bezdrátový reproduktor k mobilu, který bude sloužit zejména ve skateparku či k poslechu v přírodě, vybírejte Bluetooth reproduktor. Jestliže naopak hledáte bezdrátové repro pro kvalitní poslech v domácnosti či na pracovišti, volte repro s připojením přes WiFi
Kompaktní bezdrátový reproduktor k mobilu, který můžete nosit stále s sebou. Napájí jí se z vestavěné baterie a zpravidla je vybaven určitým stupněm ochrany proti vodě (standardy IPX). Vybrané modely dokáží pomocí vestavěného USB dobíjet mobilní telefon a plní tak i funkci powerbanky. Hlavní nevýhodou připojení přes Bluetooth je omezený dosah spojení (cca do 10 m) a nižší kvalita přenosu, než při připojení přes WiFi (kvalitnější zvuk než SBC, poskytnou kodeky AAC a AptX). Reproduktory s NFC spárujete pouhým přiblížením mobilu/tabletu k jejich NFC tagu (NFC musí podporovat i telefon/tablet).
WiFi reproduktor
Bezdrátový reproduktor do domácnosti či firmy, který začleníte do bezdrátové domácí sítě a internetu. Následně už můžete poslouchat internetová rádia (vTuner), streamovat obsah z webových služeb (Deezer, Spotify, Tidal apod.) či přehrávat obsah z domácí/firemní sítě (počítačů, mobilů, tabletů, NAS úložišť apod.). Vybrané WiFi reproduktory dokáží spolupracovat a kooperativně ozvučit celou domácnost (multiroom systémy). Některé modely mají navíc vestavěný také Bluetooth pro přímé přehrávání z mobilů a tabletů.
Výkon bezdrátového reproduktoru
Ukazatel ve wattech specifikuje pouze výkon vestavěného zesilovače v bezdrátovém reproduktoru (maximální hlasitost se udává v decibelech (dB)). Mnoho výrobců navíc měří výkon zesilovače za jiných podmínek a 20 W RMS je často více, než 200 W PMPO. Kromě pouhého porovnávání hodnot maximálního výkonu je tedy vhodné, podívat se i velikost reproduktoru, membrán jeho měničů a eventuálně i hmotnost celého repra. Následující dělení je proto pouze orientační.
Do 10 W – extra kompaktní bezdrátové reproduktory, které se vejdou do tašky i batohu a můžete je vzít všude s sebou. Nečekejte od nich ale, že vám budou trhat ušní bubínky, ani že vás ohromí hlubokými basy.
11 až 40 W – bezdrátové repro od cca 20 W RMS již nabídnou plnohodnotný zvuk v širokém frekvenčním rozsahu. Pokud nejste audiofilsky založení, měli by bezezbytku uspokojit vaše požadavky.
Více než 40 W – jsou už větší a těžší, takže k jejich přepravě budete potřebovat auto nebo jiný dopravní prostředek. Dokáží ozvučit i večírky a party a jejich bas je opravdu silný a hluboký.
TIP: v našem slovníku se můžete podrobněji seznámit s tím, co značí frekvenční rozsah a výkon (RMS, DIN, PMPO atd.)
Konektory bezdrátového repra
Linkový vstup/AUX (3,5mm jack) – drátové připojení libovolného zdroje zvuku se sluchátkovým nebo linkovým výstupem (počítač, mobil, MP3 přehrávač apod.).
Linkový vstup/AUX (2x RCA/Cinch) – plní totožnou funkci jako 3,5mm vstupní jack. Pro reprodukci ve stereu však vyžaduje dva konektory, namísto jednoho vícepólového 3,5mm jacku.
USB – téměř veškeré Bluetooth bezdrátové reproduktory ho využívají k dobíjení vestavěné baterie. Některé repra dokáží přes USB také dobíjet připojený telefon či tablet (funkce powerbanky), přímo digitálně přehrávat hudbu z iPhonu/iPadu nebo přehrávat hudbu z flash disku.
Sluchátkový výstup (3,5mm jack) – připojení kabelových sluchátek k reproduktoru, případně připojení dalšího reproduktoru kvůli zřetězení pro vyšší hlasitost (musí být podporováno ze strany repra).
Slot na karty (SD/microSD) – přehrávání hudby z paměťové karty Secure Digital, nejčastěji ve formátech MP3 nebo WMA.
Ethernet (RJ-45) – kabelové připojení k domácí či firemní síti a internetu.
Rozšiřující funkce bezdrátových reproduktorů
Voděodolnost – pokud pořizujete bezdrátový reproduktor pro venkovní použití, neměla by odolnost vůči vodě chybět v jeho specifikaci. Konkrétní účinnost voděodolnosti, resp. vodotěsnosti u vybraného modelu, určuje standard IPX.
Displej – zjednodušuje ovládání a volbu funkcí. Své opodstatnění má hlavně u bezdrátových reproduktorů, které využívají připojení přes WiFi a dokáží přehrávat hudbu z domácí/firemní sítě či internetu.
Mikrofon – pro telefonování hands-free a konferenční hovory.
Rádio – přímý poslech rádiových stanic bez nutnosti připojení mobilního telefonu či tabletu.
Podsvětlení - hitem poslední doby je variabilní RGB podsvětlení, které dokáže zářit 16miliony barev dle přehrávané hudby.